Справа № 266/709/17
Провадження № 2-о/266/86/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2017 року м. Маріуполь Приморський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді Дяченко Д.О.
при секретарі Сологуб Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Маріуполі Донецької області цивільну справу за заявою ОСОБА_1, ОСОБА_2 Ільгар гизи, зацікавлена особа - Приморський районний у місті Маріуполі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про встановлення факту народження дитини, суд
В С Т А Н О В И В:
В лютому 2017 року заявник звернулася до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме факту народження 02 жовтня 2016 року у м. Донецьк Донецької області дитини чоловічої статі. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 гизи вказали, що вони перебувають у шлюбі про свідчить свідоцтво про шлюб видане Представництвом ГВВ Бигирского селищного адміністративно-територіального округу, район Геокчай, Азербайджанська Республіка серії AZ-I №994443 від 24.12.2014 року, однак зареєструвати народження дитини неможливо, оскільки документи, які видані на території не підконтрольній Україні не приймаються органами державної влади, у зв'язку з чим, заявники змушені звернутись до суду з даною заявою, та просять встановити вказаний факт.
Заявники ОСОБА_1 та ОСОБА_2 гизи, в судове засідання не з'явилися, надали суду заяву про розгляд справи у їх відсутність, вимоги вказані в заяві підтримали та просили їх задовольнити.
Представник заявників ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, вимоги вказані в заяві підтримав та просив їх задовольнити.
Представник зацікавленої особи - Приморського районного у м. Маріуполі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку, надав заяву про розгляд справи у його відсутність.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно медичного свідоцтва про народження № 1597 від 04 жовтня 2016 року, виданого «Донецьким республіканським центром охорони материнства та дитинства» м. Донецьк Донецької області на бланку №103/у, затвердженому наказом Міністерства охорони здоров`я ДНР, та скріпленого печаткою медичного закладу з відтиском, що даний заклад відноситься до Міністерства охорони здоров`я ДНР ОСОБА_2 гизи 02 жовтня 2016 року народила дитину чоловічої статті. (а.с.22).
Згідно свідоцтва про народження серії №018603 від 01 листопада 2016 року, виданого Шахтарським міськрайонним відділом записів актів цивільного стану Державної реєстраційної палати міністерства юстиції ДНР ОСОБА_2 гизи, 02 жовтня 2016 року народила дитину чоловічої статті. (а.с.23).
Суд, відповідно до інформаційного листа ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо окремих питань застосування Закону України від 04.02.2016 року «Про внесення змін до ЦПК України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території» оцінюючи лікарську документацію та свідоцтво про народження дитини, виходить з того, що народження особи є юридичним фактом, що має наслідком виникнення багатьох правовідносин, а тому має безпосереднє значення для реалізації різними особами своїх прав.
Проте відповідно до ч. ч.2, 3ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до ст.ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Європейський суд з прав людини послідовно розвиває цей принцип у своїй практиці. Так, якщо у справі «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45) ЄСПЛ обмежився коротким посиланням на відповідний пункт названого висновку Міжнародного суду, то у справах «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016) він приділив значну увагу аналізу цього висновку та подальшої міжнародної практики. При цьому ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §96). При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §92). Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016, §142).
Таким чином, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про смерть особи, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів смерті особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право власності (спадкування), право на повагу до приватного та сімейного життя тощо.
Заявницею, до заяви про встановлення факту народження дитини, також надані фотографії на яких вона зображена з малолітньою дитиною на руках (а.с.25).
18 лютого 2017 року, вихідний номер №15.5-17-32- Приморський районний у місті Маріуполі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області відмовив представнику ОСОБА_3 який діє в інтересах ОСОБА_1 та ОСОБА_2 гизи у проведені державної реєстрації народження дитини чоловічої статті ІНФОРМАЦІЯ_1. В обґрунтування своєї відмови, державний заклад розяснив, що заявницею для підтвердження факту народження дитини предявлено медичний документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження (а.с.24).
Згідно ч.1ст.144 Сімейного кодексу Українибатьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованоюпостановою Верховної Ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
У відповідності дост.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ч.ч.2, 3ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
З огляду на викладене, суд вважає, що дійсно для проведення державної реєстрації народження дитини є об'єктивні перешкоди.
Приписами п.1 та п.7 ч.1ст.256 ЦПК Українивстановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами, про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження, а відповідно до п.18постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Згідно зіст.14 ЦПК Українирішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Відповідно дост. 7 Закону України «Про громадянство України»особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Пунктом 18постанови Пленум Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»надано роз'яснення про те, що рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Враховуючи вищенаведене, наявні в матеріалах справи докази, вказують на те, що від встановлення факту народження дитини залежить виконання батьківських обов'язків ОСОБА_1 та ОСОБА_2 гизи,здійснення особистих немайнових прав, а також відновлення їх прав як батьків дитини щодо реєстрації її народження, тому суд вважає за необхідне встановити факт народження ОСОБА_2 Ільгар гизи 02 жовтня 2016 року у мДонецьк Донецької області дитини чоловічої статі, що в подальшому буде підставою для державної реєстрації акта про народження дитини та надасть відповідні гарантії.
Разом з тим, суд вважає, що в задоволенні заяви в частині присвоєння дитині імені слід відмовити з наступних підстав.
Згідно ч.3ст.144 Сімейного кодексу Україниреєстрація народження дитини провадиться органом державної реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові.
При цьому, відповідно до ч.1ст. 135 СК Українипри народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Відповідно до ч.1ст. 145 СК Українипрізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою.
Відповідно до ч.1ст. 146 СК Україниім'я дитини, народженої жінкою, яка не перебуває у шлюбі, у разі відсутності добровільного визнання батьківства визначається матір'ю дитини.
Таким чином, рішення суду про встановлення факту народження дитини є підставою для проведення державної реєстрації акта про народження за відсутності відповідного документа закладу охорони здоров'я. Питання про присвоєння дитині імені в позасудовому, встановленому законом порядку, шляхом подання відповідних заяв батьками.
Особливості провадження у справах про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України визначеніст. 257-1 ЦПК України.
Так, відповідно дост. 257-1 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною радою України, підлягає негайному виконанню, оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст.10,11,60,213 -215,256,257-1,259 ЦПК України,ст.. ст.. 135,144, 145,146 СК України, ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року , ст. 7 Закону України «Про громадянство України»,суд,
В И Р І Ш И В:
Заяву представника позивачів ОСОБА_3 який діє в інтересах ОСОБА_1, ОСОБА_2 Ільгар гизи про встановлення факту народження 02 жовтня 2016 року в місті Донецьк Донецької області дитини чоловічої статі на імя ОСОБА_2 ОСОБА_4, матір`ю якого є ОСОБА_2 Ільгар гизи, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянка Азербайджанської республіки та батьком якого є ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянин Азербайджанської республіки який має посвідку на постійне проживання в Україні серії ДН №151/05-56 від 29.09.2006 року - задовольнити частково.
Встановити факт народження ОСОБА_5 Гюланою Ільгар гизи, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянка Азербайджанської республіки - 02 жовтня 2016 року у місті Донецьк Донецької області дитини чоловічої статі.
В задоволенні інших вимог відмовити.
Рішення підлягає негайному виконанню.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Донецької області через Приморський районний суд м. Маріуполя Донецької області протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя Д`яченко Д. О.