Справа № 408/8269/16-а
2-а/408/72/16
Категорія: 10.2.4
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 лютого 2017 року смт. Біловодськ
Біловодський районний суд Луганської області у складі:
головуючого Соболєва Є.О.,
при секретареві Негоді В.Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області про визнання неправомірним та скасування рішення, зобовязання здійснити перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом до суду до відповідача, обґрунтовуючи який зазначив таке.
З 22.04.2004 року позивачу призначена пенсія державного службовця згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3726-ХІІ у розмірі 90% заробітної плати. Останнім місцем роботи була посада керуючого справами Станично-Луганської селищної ради Станично-Луганського району Луганської області. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року штатним розписом Станично-Луганської селищної ради були встановлені нові розміри посадових окладів. Позивач 23 листопада 2016 року отримав зі Станично-Луганської селищної ради довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, в якій зазначений новий розмір заробітної плати на відповідній посаді з 01.12.2015р. Із зазначеною довідкою та заявою про перерахунок пенсії з більшого заробітку позивач, цього ж дня, звернувся до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області. Однак 06.12.2016 року відповідач листом № 57/3-5 відмовив йому у проведенні перерахунку пенсії, оскільки, пунктом 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»» від 02.03.2015 №2013 VIII, який набрав чинності з 01.04.2015 року, скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «По державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та ін., постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесенню змін до деяких нормативно-правових актів», внесено зміни, до постанови від 31.06.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», згідно з якими вилучено пункт 4 постанови, яким було визначено механізм проведення перерахунку пенсій державним службовцям, а з 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про держану службу» №889-VIII, яким не передбачено проведення перерахунку пенсій державним службовцям.
Позивач, вважаючи що ці нормативні акти стосуються нового призначення пенсій за зазначеними законами, а не перерахунку вже призначених пенсій, просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Станично-Луганському районі Луганської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату його пенсії призначеної відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на день призначення пенсії).
Перед початком судового засідання від сторін надійшли клопотання про розгляд справи за їхньої відсутністю, у звязку з чим судом було винесено ухвалу про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Відповідач надав суду заперечення на адміністративний позов, в якому пояснив, що на час призначення пенсії позивачу законодавством було передбачено право осіб, яки отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у звязку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено порядок та умови проведення такого перерахунку. Однак на дату звернення позивача за перерахунком пенсії відбулись зміни в законодавстві, що регулює зазначені правовідносини. Так з 01.05.2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015р. №889, яким не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій державних службовців у звязку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців, а норми ст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. №3723-ХІІ та постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», якими було визначено підстави і порядок проведення зазначених перерахунків, втратили свою силу, Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2 виключена форма наданої позивачем довідки про заробітну плату, тому підстави для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій та для проведення перерахунку відсутні. Просить в задоволенні позову відмовити.
Суд, зясувавши обставини та дослідивши наявні матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню.
Як встановлено судом позивач з 22.04.2004р. перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області та отримує пенсію із розрахунку 90% від загальної суми заробітної плати як службовець органу місцевого самоврядування. 23 листопада 2016 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням посадових окладів з 1 грудня 2015 року. 06.12.2016 р. відповідачем було надано позивачу відповідь №57/З-5, згідно якої відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії.
Враховуючи, що відмова відповідача у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії обґрунтована виключно відсутністю права на такий перерахунок, відповідач фактично не здійснював жодних дій щодо перерахунку пенсії позивачу на підставі його звернення від 23.11.2016 року, не оцінював надану позивачем довідку про розмір заробітної плати, не визначав нового розміру пенсії, не змінював відсотки середнього заробітку, з яких обраховувалась раніше призначена ОСОБА_1 пенсія, та не обмежував максимального розміру пенсії, яка має йому виплачуватись, тому доказуванню підлягають виключно обставини, з якими повязана відмова позивачу у здійсненні такого перерахунку.
Так, згідно ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється у порядку визначеному законодавством про державну службу.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції станом на час призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Як вбачається з матеріалів справи, право позивача на отримання пенсії із розрахунку 90% від загальної суми заробітної плати, з урахуванням сум матеріальної допомоги встановлено постановою Станично-Луганського районного суду від 13 вересня 2011 року, яка набрала законної сили 18.12.2013 року. Отже відповідно до ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України зазначені обставини встановлені і не підлягають доказуванню.
Згідно зі ст.37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на момент виходу позивача на пенсію) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" N 76-VIII від 28 грудня 2014 року, що набув чинності 01 січня 2015 року ст.37-1 Закону України "Про державну службу" викладено в новій редакції та визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався постановою Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" №865 від 31 травня 2000 року (далі за текстом Постанова №865).
Пунктом 4 Постанови №865 (у редакції, яка була чинна до 01 грудня 2015 року), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка застосовується з 01 грудня 2015 року до Постанови №865 внесено зміни, а саме: виключено пункт 4.
Статтею 22 Конституції України закріплено, що права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Суд при цьому враховує практику Європейського Суду з прав людини у рішенні по справі "Суханов та Ільченко проти України", де вказано, що бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені ст.1 Першого протоколу.
Отже, аналіз наведених вище норм законодавства, діючого на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії (з 01.12.2015р.), свідчить, що цим законодавством, а саме ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», було передбачено його право на зазначений перерахунок, але не визначений механізм його реалізації. Суд вважає, що право позивача на перерахунок пенсії і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань, а тому неприйняття Кабінетом Міністрів України постанови щодо умов перерахунку пенсії не може бути підставою для відмови у проведенні перерахунку пенсії та позбавлення позивача наданих йому соціальних гарантій. Тому, у даному випадку, підлягають застосуванню норми Закону України "Про державну службу" в редакції чинній на момент призначення пенсії державного службовця при здійсненні позивачу перерахунку такої пенсії, отже відповідачем безпідставно відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії.
Пунктом 5 Постанови №865 було передбачено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Довідкою Станично-Луганської селищної ради від 23.11.2016р. №307 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям підтверджується, що підвищення розміру заробітної плати відбулось з 01.12.2015р., тому вимога позивача щодо зобовязання відповідача провести перерахунок пенсії з 01.12.2015р. підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАС України підлягають стягненню з відповідача на корись позивача понесені ним документально підтверджені судові витрати.
На підставі наведеного та керуючись ст. 11, 71, 94, 158, 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області визнання неправомірним та скасування рішення, зобовязання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Станично-Луганському районі Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Станично-Луганському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії, відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ (в редакції, чинній на день призначення пенсії), та постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 (в редакції, чинній на дату призначення пенсії), згідно довідки про заробітну плату, виданої Станично-Луганською селищною радою 23.11.2016 року за № 307, починаючи з 01.12.2015 року, в розмірі 90% від заробітної плати без обмеження її максимального розміру.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 1102 грн. 40 коп. у відшкодування витрат по сплаті судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Біловодський районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня отримання її усіма заінтересованими особами.
Головуючий: