Справа №592/1067/17
Провадження №2-а/592/161/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2017 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі головуючого судді Хитрова Б.В., за участю секретаря судового засідання Чайки Т.В., розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ковпаківського районного суду м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, свої вимоги обґрунтовує тим що в результаті звернення в січні 2016 року до ГУПФУ в Сумській області, щодо виконання вимог Закону України №614 від 15.07.2016 року, який набрав чинності з 01.01.2016 р., йому було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, та з 01.01.2016 р., незважаючи на вимоги ст.51 Закону України №2262-ХІІ, відповідач ніякого перерахунку пенсії не зробив. ГУПФУ в Сумській області черговий раз порушило пенсійне законодавство України, а саме: частиною 2 розділу ІІ «Прикінцевих положень» Закону 2255-ІУ передбачено обовязковий перерахунок пенсій, призначених раніше згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням змін розмірів і введення нових видів грошового забезпечення, що відбулися чи були введені після призначення пенсій, з яких останні обчислюються відповідним категоріям військовослужбовців та особам, котрі мають право на пенсію, згідно із Законом 2262-ХІІ (додаток 7). Тому позивач просить зобовязати Головне управління пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2012 року відповідно до довідки МО України ФП № 44670 від 11.06.2012 року з урахуванням раніше проведених виплат та коефіцієнтів індексації.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити та зобовязати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити. Надав письмові заперечення на позов в яких зазначає, що:
По-перше, постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.07.2016 у справі №592/5096/16-а позовні вимоги ОСОБА_2 - задоволено; визнано дії головного управління щодо самовільного встановлення нового (зменшенного) розміру грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії; зобов'язано головне управління дати офіційний запит до Сумського військового комісаріату передати довідку про грошове забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.11.2011 року та на 01.01.2014 року; зобов'язано головне управління здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2011 року та з 01.01.2014 року у строгій відповідальності до довідок Міністерства оборони України про розмір грошового забезпечення та виплатити заборгованість з урахуванням раніше проведених виплат і коефіцієнтів інфляції.
Відповідно до ч. 1 ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі.
Вимога позивача здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2012 охоплює період за який вирішено питання здійснення перерахунку.
Відповідно до ст. 109 КАС України суд відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили.
Відповідно до ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Законодавством визначено вичерпний перелік підстав для проведення перерахунку пенсії. Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у Порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону
Відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262 (в редакції зі змінами внесеними Законом України від 15.07.2015 № 614) перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Зміни, внесені Законом України від 15.07.2015 № 614 Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань пенсійного забезпечення до статті 51 Закону № 2262 врегулювали порядок та строки виплати пенсій особам з числа колишніх військовослужбовців, яким з вини органів Пенсійного фонду чи державних органів, що видають відповідні довідки, не проведено належні перерахунки пенсій. Натомість, зазначеними нормами не було внесено змін щодо підстав перерахунку пенсій.
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У розумінні вказаних вище норм частина третя статті 51 Закону (в редакції Закону України від 15.07.2015 № 614. який набрав чинності 01.01.2016) не має зворотної дії в часі і не поширюються на правовідносини, що мали місце в той період, коли відповідний закон ще не був прийнятий.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
По-друге, з 01.01.2007 позивач перебуває на обліку в головному управлінні як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Закон № 2262).
Так, позивач у своїй позовній заяві просить суд зобов'язати головне управління здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки ФП № 44670 від 11.06.2012 виданої Сумським обласним військовим комісаріатом та провести перерахунок з 01.04.2012, головне управління вважає доводи позивача такими, що не підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Довідка ФП № 44670 Сумського обласного військового комісаріату видана на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 355, що зазначено у самій довідці та видана пізніше ніж позивач просить здійснити перерахунок пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 передбачено поетапне підвищення пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262 з 01.07.2012 у розмірі 11 %, з 01.09.2012 - до 23%, з 01.01.2013 до 35 %.
Абзацом 2 п. 1 Постанови № 355 визначено, що основні розміри перерахованих пенсій не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону № 2262 , з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб Сумський обласний військовий комісаріат надав довідку від 11.06.2012 про грошове забезпечення позивача за посадою, яку він займав на день звільнення зі служби.
Таким чином, головне управління поетапно підвищило розмір пенсії позивача, врахувавши дані, вказані в довідці Сумського обласного військового комісаріату.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду України, викладеної в постанові від 17.03.2015, постановою № 355 Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом № 2262, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Також обґрунтованим є висновок суду касаційної інстанції про те, що довідка фінансово-економічного управління СБУ від 18 травня 2012 року не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 355) передбачено підвищення розмірів пенсій, а не перерахунок, тому підстави для перерахунку пенсії позивачу відсутні.
Отже, враховуючи вказане вище, головне управління з метою осучаснення розміру пенсії здійснило підвищення пенсії позивача відповідно до норм Постанови № 355.
По-третє, представник відповідача вважає вимоги позивача здійснити перерахунок пенсії згідно довідки СОВК фактично передбачає перерахунок з урахуванням премії у розмірі більшому ніж визначено законодавством та суперечить сформованій ВСУ практиці, згідно ч.2 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні правової норми до спірних правовідносин суд враховує висновки Верховного Суду України, викладені у постановах, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення.
Так, Верховним Судом України висловлена чітка та однозначна позиція, що характер та умови преміювання згідно наказів Міністра оборони України не є додатковим видом грошового забезпечення, що дає підстави для перерахунку пенсії відповідно до ч. З ст. 63 Закону України Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб. В постанові Верховного Суду України від 26.02.2013, визначено, що накази Міністра оборони України про встановлення премії на відповідні роки не можуть бути підставою для перерахунку пенсії відповідно до чинного законодавства України.
Суд заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач з 01.01.2007 перебуває на обліку в головному управлінні як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В результаті звернення в січні 2016 року до ГУПФУ в Сумській області, щодо виконання вимог Закону України №614 від 15.07.2016 року, який набрав чинності з 01.01.2016 р., йому було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, та з 01.01.2016 р., незважаючи на вимоги ст.51 Закону України №2262-ХІІ, відповідач ніякого перерахунку пенсії не зробив. ГУПФУ в Сумській області черговий раз порушило пенсійне законодавство України, а саме: частиною 2 розділу ІІ «Прикінцевих положень» Закону 2255-ІУ передбачено обовязковий перерахунок пенсій, призначених раніше згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням змін розмірів і введення нових видів грошового забезпечення, що відбулися чи були введені після призначення пенсій, з яких останні обчислюються відповідним категоріям військовослужбовців та особам, котрі мають право на пенсію, згідно із Законом 2262-ХІІ (додаток 7).
Крім того, постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.07.2016 у справі №592/5096/16-а позовні вимоги ОСОБА_2 - задоволено; визнано дії головного управління щодо самовільного встановлення нового (зменшенного) розміру грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії; зобов'язано головне управління дати офіційний запит до Сумського військового комісаріату передати довідку про грошове забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.11.2011 року та на 01.01.2014 року; зобов'язано головне управління здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2011 року та з 01.01.2014 року у строгій відповідальності до довідок Міністерства оборони України про розмір грошового забезпечення та виплатити заборгованість з урахуванням раніше проведених виплат і коефіцієнтів інфляції.
Відповідно до ч. 1 ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі.
Вимога позивача здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2012 охоплює період за який вирішено питання здійснення перерахунку.
Також, довідка ФП № 44670 Сумського обласного військового комісаріату видана на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 355, що зазначено у самій довідці та видана пізніше ніж позивач просить здійснити перерахунок пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 передбачено поетапне підвищення пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262 з 01.07.2012 у розмірі 11 %, з 01.09.2012 - до 23%, з 01.01.2013 до 35 %.
Абзацом 2 п. 1 Постанови № 355 визначено, що основні розміри перерахованих пенсій не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону № 2262 , з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб Сумський обласний військовий комісаріат надав довідку від 11.06.2012 про грошове забезпечення позивача за посадою, яку він займав на день звільнення зі служби.
Таким чином, головне управління поетапно підвищило розмір пенсії позивача, врахувавши дані, вказані в довідці Сумського обласного військового комісаріату.
Крім того, що стосується посилань позивача на перерахунок пенсії з 01.04.2012 року відповідно до довідки МО України ФП № 44670 від 11.06.2012 року, то є, фактично, перерахунком пенсії з урахуванням премії у розмірі більшому ніж визначено законодавством та суперечить сформованій ВСУ практиці.
Згідно ч.2 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні правової норми до спірних правовідносин суд враховує висновки Верховного Суду України, викладені у постановах, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення.
Так, Верховним Судом України висловлена чітка та однозначна позиція, що характер та умови преміювання згідно наказів Міністра оборони України не є додатковим видом грошового забезпечення, що дає підстави для перерахунку пенсії відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб. В постанові Верховного Суду України від 26.02.2013 р., визначено, що накази Міністра оборони України про встановлення премії на відповідні роки не можуть бути підставою для перерахунку пенсії відповідно до чинного законодавства України.
Аналогічний висновок щодо застосування зазначених норм матеріального права міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 26 лютого 2013 року (№ 21-5а13) та постанові Верховного Суду України від 17 березня 2015 р.
На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії є необґрунтованим та задоволення не підлягає.
Керуючись ст.ст. 7-9, 11, 69-71, 94, 99, 159, 160-163, 167, 183-3 КАС України, суд -
постановив:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії відмовити.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст судового рішення виготовлено 03.03.2017 р.
Суддя Б.В. Хитров