Ухвала суду № 65097817, 02.03.2017, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2017
Номер справи
806/2359/16
Номер документу
65097817
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Попова О.Г.

Суддя-доповідач:Котік Т.С.

УХВАЛА

іменем України

"02" березня 2017 р. Справа № 806/2359/16

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Котік Т.С.

суддів: Жизневської А.В.

Охрімчук І.Г.,

за участю секретаря судового засідання Нероди І.В.,

представників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області та Державної фіскальної служби України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "16" січня 2017 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" до Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області, Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 16 січня 2017 року позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області щодо невиконання покладених на неї обов'язків відповідно до приписів п.200.12 статті 200 Податкового кодексу України по наданню протягом визначеного Законом строку органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновку із зазначенням суми 4726785 грн., що підлягає бюджетному відшкодуванню на користь ТОВ "Вівад 09" податку на додану вартість за декларацією за серпень 2016 року та висновку із зазначенням суми 1428892 грн., що підлягає бюджетному відшкодуванню на користь ТОВ "Вівад 09" податку на додану вартість за декларацією за вересень 2016 року, та зобов'язано Новоград-Волинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС України в Житомирській області до виконання покладених на неї обов'язків відповідно до приписів пункту 200.12 статті 200 Податкового кодексу України по наданню до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновку, із зазначенням суми 4726785 грн., що підлягає бюджетному відшкодуванню на користь ТОВ "Вівад 09" податку на додану вартість за декларацією за серпень 2016 року та висновку, із зазначенням суми 1428892 грн., що підлягає бюджетному відшкодуванню на користь ТОВ "Вівад 09" податку на додану вартість за декларацією за вересень 2016 року.

Визнано протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо невиконання покладених на неї обов'язків відповідно до приписів Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби України в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 року №39 і Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженим спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 03.02.2011 року №68/23 та у ненаданні своєчасно до Державного казначейства України узагальненої інформації по ТОВ "Вівад 09" про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за серпень, вересень 2016 року, та зобов'язано Державну фіскальну службу України до виконання покладених на неї обов'язків відповідно до приписів Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби України в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 року № 39 і Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженим спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 03.02.2011 року №68/23 по наданню до Державного казначейства України узагальненої інформації по ТОВ "Вівад 09" про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за серпень, вересень 2016 року.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" 5512 грн. 00 коп. на відшкодування витрат зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області у розмірі 2756,00 грн. та за рахунок бюджетних асигнувань Державної Фіскальної служби України у розмірі 2756,00 грн.

Повернуто товариству з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" з Державного бюджету України з рахунків Головного Державного казначейства України у Житомирській області зайво сплачений судовий збір у сумі 90989,18 грн.

В апеляційній скарзі Новоград-Волинська ОДПІ Головного управління ДФС у Житомирській області та Державна фіскальна служба України, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову - про відмову в задоволенні позову. Зокрема, апелянт посилається на те, що висновки суду не узгоджуються вимогами наказу № 68/23 яким затверджено Порядок формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженим спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України та Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби України в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 року № 39.

Розглянувши справу, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до пп.14.1.18 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Відповідно до пункту 200.1 статті 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно з пунктом 200.3 статті 200 Податкового кодексу України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Пунктом 200.4 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, що при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу;

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації,

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Відповідно до пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Пунктом 200.12 статті 200 Податкового кодексу України закріплено, що контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Згідно з пунктом 200.13 статті 200 Податкового кодексу України на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Судом першої інстанції встановлено, що 20.09.2016 року ТОВ "Вівад 09" до Романівського відділення Новоград-Волинської ОДПІ було подано податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2016 року та уточнюючий розрахунок податкових зобов"язань з податку на додану вартість у зв"язку з виправленням самостійно виявлених помилок, де заявлено до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку ПДВ у сумі 4 726 785 грн., розрахунок суми бюджетного відшкодування та заяву про повернення підприємству суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за серпень 2016 року.

Так само, 18.10.2016 року ТОВ "Вівад 09" до Романівського відділення Новоград-Волинської ОДПІ було подано податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2016 року де заявлено до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку ПДВ у сумі 1 428 892 грн., розрахунок суми бюджетного відшкодування та заяву про повернення підприємству суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вересень 2016 року.

Новоград-Волинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Житомирській області проведені камеральні перевірки даних, задекларованих ТОВ "Вівад 09" у податкових звітностях з податку на додану вартість за серпень 2016 року та вересень 2016 року, за результатами яких складено відповідні довідки.

Камеральними перевірками визначення частини залишку від'ємного значення фактично сплаченої ТОВ "Вівад 09" постачальникам та/або до державного бюджету, яка підлягає відшкодуванню, порушень не встановлено.

Однак, як встановлено судом та не заперечується представником відповідача Новоград-Волинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області не направила у визначені законом строки органу казначейської служби висновки про бюджетне відшкодування податку на додану вартість за серпень і вересень 2016 року і, як наслідок, казначейська служба не перерахувала у визначені законом строки кошти підприємству.

На підставі вищевикладеного суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, що виразилась у не направленні висновків про відшкодування позивачу з бюджету податку на додану вартість за серпень і вересень 2016 року до органу державного казначейства України.

Також, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо протиправної бездіяльності Державної фіскальної служби України, яка виразилась в невиконанні вимог Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби України в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 року № 39 і Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженим спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 03.02.2011 року № 68/23.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2011 року № 39 затверджено «Порядок взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість» (далі - Порядок №39).

Згідно з пунктом 1 Порядку №39 цей Порядок визначає механізм взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість.

Пунктом 7 Порядку №39 передбачено, що орган державної податкової служби за місцем реєстрації платника податку зобов'язаний подати органові державної казначейської служби висновок протягом:

- трьох робочих днів після закінчення камеральної перевірки податкової декларації платника податку, який має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість;

- п'яти робочих днів після закінчення перевірки платника податку, який не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.

Відповідно до пункту 9 Порядку №39 на підставі висновку та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, орган державної казначейської служби перераховує платникові податку зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку, протягом:

- трьох операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість;

- п'яти операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.

Відповідно до пункту 5 Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затверджених спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 03.02.2011 року № 68/23 (далі - Порядок № 68/23) визначено, що Центральний орган державної податкової служби не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання реєстрів висновків, здійснює формування узагальненої інформації щодо (визначених у висновках) обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість окремо за платниками, які мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість, іншими платниками та платниками, у яких суми до бюджетного відшкодування заявлені в період дії Закону України "Про податок на додану вартість" та залишились невідшкодованими. Зазначену інформацію на постійній основі (щоденно) не пізніше наступного робочого дня після її формування направляє:

- до Державного казначейства України;

- одночасно органам державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі для подачі висновків органам державного казначейства.

При розгляді справи встановлено, що Новоград-Волинською ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області своєчасно направлялась узагальнена інформація про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість ТОВ "Вівад 09" за серпень і вересень 2016 року, однак, на день розгляду справи, Центральний орган державної податкової служби не сформував узагальненої інформації щодо обсягів сум бюджетного відшкодування за вказані місяці податку на додану вартість та не направив її до Державного казначейства України і до Новоград-Волинською ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області.

Посилання податкового органу на те, що підстави для задоволення позову відсутні, оскільки на час розгляду справи судом апеляційної інстанції, товариство отримало бюджетне відшкодування за серпень, вересень 2016 року, не заслуговують на увагу.

Як убачається з матеріалів справи відповідачами не було дотримано строків щодо направлення у визначені законом строки органу казначейської служби висновки про бюджетне відшкодування податку на додану вартість за серпень і вересень 2016 року, а тому послідуюче відшкодування з порушенням, встановлених строків не є підставою для скасування судового рішення та відмови позивачу в позові.

Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення.

Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду першої інстанції не спростовують та не містять фактів невірного застосування судом норм матеріального та процесуального права, а тому підстави, визначені ст.202 КАС України, для скасування судового рішення відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області та Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "16" січня 2017 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.С. Котік

судді: А.В. Жизневська

І.Г. Охрімчук

Повний текст cудового рішення виготовлено "03" березня 2017 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" вул.Заводська,26,смт.Романів,Житомирська область,13001

3- відповідачу/відповідачам:

- Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирській області вул.Святослава Ріхтера,24,м.Житомир,10008

- Новоград-Волинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Житомирській області вул.Ушакова,3,м.Новоград-Волинський,Житомирська область,11704

- Державна фіскальна служба України Львівська площа,8,м.Київ,04655

- ,