КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/9587/16 Головуючий у 1-й інстанції: Данилишин В.М. Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.
У Х В А Л А
Іменем України
28 лютого 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Твердохліб В.А.,
суддів Костюк Л.О., Троян Н.М.,
за участю секретаря Драч М.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційну скаргу Державного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України «Укрзалізничпостач» на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 січня 2017 року у справі за адміністративним позовом Державного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України «Укрзалізничпостач» до Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків про визнання протиправним та скасування рішень,-
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України «Укрзалізничпостач» (далі - Позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків (далі - Відповідач) про визнання протиправними та скасування податкової вимоги від 07 червня 2016 року №77-08 та рішення про опис майна у податкову заставу від 07 червня 2016 року №1270110128-10-17-2-23.
Позивачем до суду першої інстанції подано клопотання про вжиття заходів забезпечення позову шляхом заборони Відповідачу вчиняти будь-які дії щодо стягнення з Позивача боргу у розмірі 367 953 306, 39 грн та виконання рішення про опис майна у податкову заставу.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 січня 2017 року у задоволенні клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись із вказаною ухвалою, Позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та постановити нове про задоволення клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову.
В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника Позивача, заперечення представника Відповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Статтею 117 КАС України визначено, що суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Таким чином, забезпечення позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача проти несумлінних дій, рішень суб'єкта владних повноважень, що гарантує реальне виконання позитивно прийнятого рішення.
Подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Ухвала негайно надсилається до суб'єкта владних повноважень, що прийняв рішення, та є обов'язковою для виконання
Адміністративний позов, крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.
Отже, обов'язковою умовою застосування заходів до забезпечення позову є достатньо обґрунтоване припущення, що існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам та охоронюваним законом інтересам Позивача, захист яких стане неможливим без вжиття таких заходів, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень. При цьому, заявник повинен обґрунтувати причини звернення із заявою про забезпечення позову, у зв'язку із чим, обов'язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного заходу до забезпечення позову.
Положеннями статті 118 КАС України передбачено, що клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Якщо у задоволенні вимог позивачеві буде відмовлено, вжиті заходи забезпечення адміністративного позову зберігаються до набрання постановою суду законної сили. Проте суд може одночасно з прийняттям постанови або після цього постановити ухвалу про скасування заходів забезпечення адміністративного позову або заміну одного способу забезпечення адміністративного позову іншим.
Виконання ухвал з питань забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно. Виконання ухвал про заборону вчиняти певні дії виконуються в порядку, встановленому законом для виконання судових рішень.
Ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Як вбачається з матеріалів справи, у поданому клопотанні про забезпечення адміністративного позову Позивач просив: заборони Відповідачу вчиняти будь-які дії щодо стягнення з Позивача боргу у розмірі 367 953 306, 39 грн та виконання рішення про опис майна у податкову заставу.
Обґрунтовуючи подане клопотання, Позивач зазначає, що надсилаючи податкову вимогу від 07.06.2016 року №77-18 та рішення від 07.06.2016 року №12670110128-10-7-2-23 Відповідач виходив з наявності у Позивача податкового боргу. У той же час, податкове повідомлення-рішення, на підставі якого Позивачу нарахована грошове зобов'язання, оскаржується в судовому порядку, отже, податкове зобов'язання визначене контролюючим органом не є узгодженим і право надсилання податкової вимоги у податкового органу не виникло.
За Позивачем станом на 07.06.2017 року згідно податкової вимоги рахується податковий борг в сумі 367 953 306, 39 грн.
Зазначений борг виник на підставі податкових повідомлень-рішень від 08.04.2015 року:
№ 0000454201, яким збільшено податок на прибуток в сумі 201 641 281,50 грн., з них за основним платежем в розмірі 134 427 521,00 грн. та застосовані штрафні санкції з цього податку в сумі 67 213 760,50 грн.;
№ 0000444201, яким збільшено податок на додану вартість в сумі 169 543 906,50 грн., з них за основним платежем в розмірі 113 029 271,00 грн. та застосовані штрафні санкції з цього податку в сумі 56 514 635,05 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 26 січня 2016 року у справі №26/14818/15 у задоволенні позову про визнання протиправними та скасування зазначених податкових повідомлень-рішень відмовлено.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2016 року апеляційну скаргу Державного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України «Укрзалізничпостач» залишено без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 січня 2016 року залишено без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17.10.2016 року у справі №К/800/13405/16 касаційну скаргу Державного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України «Укрзалізничпостач» залишено без задоволення постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 січня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного позову від 26 квітня 2016 року у справі №826/14818/15 залишено без змін.
Ухвалою Верховного Суду України від 18 січня 2017 року заяву Державного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України «Укрзалізничпостач» про перегляд Верховним Судом України ухвали Вищого адміністративного суду від 17 жовтня 2016 року залишено без руху та установлено строк до 20 лютого 2017 року для усунення недоліків.
За вказаних обставин, заборона Відповідачу вчиняти будь-які дії щодо стягнення з Позивача боргу та виконання рішення про опис майна у податкову заставу, є фактично прийняттям судового рішення без розгляду справи, що не відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову; слід також зазначити, що відсутні підстави стверджувати про очевидність ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
З огляду на вказане, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову.
Згідно п.1 ч.1 ст.199, ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи допущені порушення норм процесуального права, які передбачені ст.ст. 201, 202 КАС України.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що судове рішення постановлено з додержанням норм процесуального права і підстав для його скасування не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції слід залишити без змін.
Відповідно частини 2 статті 211 КАС України ухвали суду першої інстанції після їх перегляду в апеляційному порядку, а також ухвали суду апеляційної інстанції можуть бути оскаржені в касаційному порядку, якщо вони перешкоджають подальшому провадженню у справі. Заперечення проти інших ухвал можуть бути включені до касаційної скарги на судове рішення, ухвалене за наслідками апеляційного провадження.
Оскільки ухвала з питань забезпечення позову не перешкоджає подальшому провадженню у справі, то така ухвала у касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст.117, 118, 199, 200, 205, 206, 211, 254 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Державного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України «Укрзалізничпостач» залишити без задоволення, а ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 січня 2017 року про відмову у вжитті заходів забезпечення адміністративного позову - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Твердохліб В.А.
Судді Костюк Л.О.
Троян Н.М.
Ухвала складена в повному обсязі 03 березня 2017 року.
Головуючий суддя Твердохліб В.А.
Судді: Костюк Л.О.