311/3482/16-к
02.03.2017
Номер провадження
1кс/311/216/2017
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02.03.2017 року м. Василівка
Слідчий суддя Василівського районного суду Запорізької області Степаненко Ю.А., при секретареві Шак О.В., за участю прокурора Арустамян Д.Ю., розглянувши клопотання слідчого СВ Василівського ВП ГУНП в Запорізькій області Русакова О.О., про призначення перевірки,
В С Т А Н О В И В:
02.03.2017 року слідчий СВ Василівського ВП ГУНП в Запорізькій області Русаков О.О. звернувся до суду з клопотанням, погодженим з прокурором Василівського відділу Енергодарської місцевої прокуратури Запорізької області Арустамян Д.Ю., про проведення перевірки.
На обґрунтування клопотання слідчий зазначив, що СВ Василівського ВП ГУНП в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження за №12016080190001509 від 12 липня 2016 року, розпочатого за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.197-1 КК України.
Під час досудового розслідування встановлено, що на території Широківської сільської ради Василівського району Запорізької області знаходиться земельна ділянка загальною площею 24,6336 га за кадастровим номером НОМЕР_1, земельна ділянка загальною площею 109,5316 га за кадастровим номером НОМЕР_2, земельна ділянка загальною площею 122,1055 га за кадастровим номером НОМЕР_3.
Згідно даних публічної кадастрової карти України вказані земельні ділянки відноситься до земель державної форми власності.
Відповідно до інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 30.06.2016 №62395862, від 01.07.2016 № 62511126, від 01.07.2016 № 62509746 право оренди або право власності на земельні ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3 за фізичними та юридичними особами не зареєстровано.
Таким чином, вказане свідчить, що земельна ділянка не передавалася у власність або у користування.
З урахуванням вищевикладеного, здійснено візуальне обстеження земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1 та встановлено, що вказана земельна ділянка орієнтованою площею 20 га розорена невстановленою особою та засіяна зерновою культурою (пшеницею), на земельній ділянці за кадастровим номером НОМЕР_2 близько 30 га засіяно невстановленою особою зерновою культурою (овесом), на земельній ділянці за кадастровим номером НОМЕР_3 близько 30 га засіяно невстановленою особою зерновою культурою (овесом).
Таким чином, в діях невстановленої особи вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.197-1 КК України.
На даний час, для повноти, всебічності та об'єктивності кримінального провадження, виникла необхідність проведення позапланової виїзної перевірки представниками Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області, з метою встановлення правомірності використання земельних ділянок за кадастровими номерами: НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3.
На даний час, для повноти, всебічності та об'єктивності кримінального провадження виникла необхідність проведення позапланової виїзної перевірки представниками Держгеокадастру в Запорізькій області, з метою встановлення правомірності дій невстановлених осіб, які використовуються вказані земельні ділянки, оскільки висновки щодо правомірності використання земельних ділянок може надати лише відповідний спеціаліст у сфері земельних відносин.
На підставі викладеного, з метою встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення, виникла необхідність у зверненні до слідчого судді з клопотанням про призначення позапланової перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо використання земельних ділянок за кадастровими номерами: НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3. Вказана перевірка сама по собі та в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження необхідна для встановлення об'єктивних обставин вчинення кримінального правопорушення, оскільки за результатами зазначеної перевірки будуть отримані відомості, які мають суттєве значення у кримінальному провадженні, у тому числі відомості щодо спричинених збитків та осіб, які використовують земельні ділянки.
Іншим способом, окрім проведення позапланової перевірки правомірності використання невстановленою особою вказаних земельних ділянок, довести обставини вчинення кримінального правопорушення не надається можливим, оскільки саме відповідним актом проведення позапланової виїзної перевірки можливо провести ефективне досудове розслідування та прийняти законне рішення у провадженні.
На підставі викладеного слідчий просить суд, призначити проведення позапланової виїзної перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо використання земельних ділянок за кадастровими номерами: НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3, на виконання якої поставити наступні питання:
- провести обстеження земельних ділянок за кадастровими номерами: НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3;
- у разі підтвердження використання земельних ділянок в порушення вимог земельного законодавства, встановити, чи заподіяна в наслідок цього шкода;
- в разі виявлення заподіяної внаслідок використання земельних ділянок порушення вимог чинного законодавства - розрахувати її розмір.
Доручити проведення перевірки просить уповноваженим особам Держгеокадастру в Запорізькій області.
В судовому засіданні слідчий Русаков О.О. клопотання підтримав, просить його задовольнити.
Прокурор клопотання підтримала, просить його задовольнити.
Вислухавши пояснення слідчого, думку прокурора, який підтримав заявлене клопотання та просить його задовольнити за підставами, викладеними у клопотанні, дослідивши додані до клопотання матеріали та проаналізувавши докази на обґрунтування клопотання у їх сукупності, приходжу до висновку про необхідність відмовити в задоволенні клопотання з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст.6 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Відповідно до ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 3 КПК України слідчий суддя - це суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Діючим КПК України не передбачено положень щодо вирішення слідчим суддею питання про проведення позапланової перевірки, а тому, клопотання не ґрунтується на вимогах кримінального процесуального законодавства України та не підлягає задоволенню.
Положення КПК України не відносять до компетенції слідчого судді вирішення питання щодо надання дозволу на проведення перевірки, ст.ст.131,132 КПК України не передбачає такого заходу кримінального провадження, не регламентує порядок розгляду таких клопотань слідчого, обсяг доказування при розгляді такого клопотання, критерії, за якими слідчий суддя повинен визначати достатність підстав для надання дозволу на проведення позапланової перевірки.
Отже, звертаючись до слідчого судді з клопотанням про призначення перевірки, слідчий належним чином не обґрунтував необхідність призначення перевірки саме на підставі ухвали слідчого судді та не зазначив правові норми, які відносять до компетенції слідчого судді вирішення зазначеного питання.
Крім того, проведення позапланової виїзної перевірки не є ні слідчою (розшуковою) дією, ні негласною слідчою (розшуковою) дією, ні заходом забезпечення кримінального провадження, з клопотаннями про проведення яких вправі звертатись слідчий до слідчого судді.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом: проведення перевірок; розгляду звернень юридичних і фізичних осіб; участі у прийнятті в експлуатацію меліоративних систем і рекультивованих земель, захисних лісонасаджень, протиерозійних гідротехнічних споруд та інших об'єктів, які споруджуються з метою підвищення родючості ґрунтів та забезпечення охорони земель; розгляду документації із землеустрою, пов'язаної з використанням та охороною земель; проведення моніторингу ґрунтів та агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення.
Таким чином, державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів, не передбачає здійснення перевірок із розмежуванням їх видів, не передбачає проведення позапланової виїзної перевірки за ухвалою слідчого судді.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.309, 369-372, 532 КПК України, слідчий суддя,
У Х В А Л И В :
В задоволенні клопотання слідчого СВ Василівського ВП ГУНП в Запорізькій області Русакова О.О., про проведення позапланової виїзної перевірки в кримінальному провадженні №12016080190001509 - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя
Василівського районного суду
Запорізької області Ю.А. Степаненко