ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
28.02.2017 Справа № 904/59/17За позовом Публічного акціонерного товариства "ПІВДЕННИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область
до Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", в особі: Регіональної філії "Придніпровська залізниця", м. Дніпро
про стягнення штрафу у розмірі 128 560,50 грн. за договором перевезення
Суддя Назаренко Н.Г.
Секретар судового засідання Гриценко І.О.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1 представник - дов. № 52-16/08 від 11.01.2017р.
Від відповідача: ОСОБА_2 представник - дов. б/н від 25.10.2016р.
СУТЬ СПОРУ:
Публічне акціонерне товариство "ПІВДЕННИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ" звернулось з позовом до Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця", в якому просить господарський суд стягнути з Відповідача на свою користь штраф за несвоєчасну доставку вантажу у розмірі 128 560,50 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при здійсненні перевезення вантажів Відповідач допустив прострочення доставки вантажу.
Відповідач проти позову заперечив, у відзиві на позов зазначив, що залізниця не несе відповідальності за порушення термінів доставки, якщо порушення сталося внаслідок стихійного лиха або з інших, не залежних від залізниці обставин.
Пунктом 1 Наказу Міністерства юстиції України від 17.06.2014р. № 953/5 "Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції" та Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014р. № 1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення", визначено території проведення АТО, у т.ч.:
- м. Горлівка (АТО);
- м. Авдіївка (лінія зіткнення).
За накладними №: 48906234, 48765580, 48652754, 48655195, 48919930 приймання вантажів до перевезення здійснювалося зі станції Авдіївка Донецької залізниці.
За накладними №: 48838643, 48547608, 48547731, 48547640, 48548135, 48547723, 48838650, 48547699, 48848196, 488482,12, 48571913, 48838635, 48548234 - зі станції Горлівка Донецької залізниці.
У зв'язку із руйнуванням залізничної інфраструктури на частині території Донецької залізниці, Укрзалізницею було внесено значні зміни до діючого Порядку направлення вагонопотоків та план формування вантажних поїздів.
Так, згідно Плану формування поїздів, вагонопотоків зі станції Горлівка на Придніпровську залізницю повинен був слідувати за маршрутом: Горлівка - Ясинувата - Красноармійськ зі здачею по стику Чаплине.
Через руйнування залізничної інфраструктури на ділянці Ясинувата - Авдіївка вагонопотік на Придніпровську залізницю слідував за зміненим маршрутом, а саме, через станції: Ясинувата - Костянтинівка - Слов'янськ - зі здачею по стику Пост 4 км через Південну залізницю, з Південної залізниці на Придніпровську залізницю - зі здачею по стику Пост 939 км.
Крім цього, вантажі за вказаними накладними затримувалися по станціях Донецької залізниці, як безпосередньо на станції відправлення, так і на шляху прямування, що підтверджується довідками "Інформація про вагонні операції".
Відповідач зазначає, що вантажі надійшли на Придніпровську залізницю вже з порушенням терміну доставки.
Руйнування залізничної інфраструктури на ділянці Ясинувата - Авдіївка підтверджується дефектними актами.
Також, Донецькій залізниці надано сертифікат Торгово-промислової палати України від 11.10.2014р. № 1361, про настання обставин непереборної сили, у т.ч. при здійснені господарської діяльності на території Донецької та Луганської області.
Позивач надав заперечення на відзив на позов, в яких зазначив, що він не наділений правом обирати залізницю для пред'явлення позовів щодо несвоєчасної доставки вантажу в залежності з вини якої саме залізниці трапилась затримка. Законодавством чітко визначено, що такі позови пред'являються виключно залізниці станції призначення, у даному випадку РФ "Придніпровська залізниця", незалежно від наявності вини останньої в несвоєчасній доставці вантажу, отже позовну заяву заявлено належним позивачем до належного відповідача.
Крім того, в силу приписів Правил з'явлення та розгляду претензій зобов'язання з виплати штрафу за несвоєчасну доставку вантажу покладено на залізницю станції призначення. У даному випадку - РФ "Придніпровська залізниця", тому твердження останнього, що він є неналежним відповідачем у справі не відповідає дійсним обставинам справи та суперечить вищевказаним нормам чинного законодавства.
Також позивач зазначає, що відповідно до ст. 10 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитеростичної операції", протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та допустимим, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Так з сертифікату ТПП №1361, копія якого долучена до матеріалів справи вбачається, що він виданий ДП "Донецька залізниця" (яке навіть не є стороною у справі) та засвідчує настання обставин непереборної сили з 01.08.2014р. при здійсненні господарської діяльності на території Донецької та Луганської областей.
Кріт мого, згідно п. 6.2. Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форм-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого рішенням Президії торгово-промислової палати України № 44 (5) віл 18.12.2014р. (далі - Регламент) форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за зверненням суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб по кожному окремому договору, податковими та/чи іншим зобов'язанням/обов'язком, виконання яких настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин.
Відповідно до положення ст. 909 ЦК України, ст. 307 ГК України та п. 1.1. Правил оформлення перевізних документів, накладна є обов'язковою двосторонньою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої особи - одержувача. Накладна одночасно є і договором застави вантажу.
Позивач зазначає, що з аналізу вищевикладеного слідує, що для засвідчення форс-мажорних обставин залізниця повинна отримувати сертифікат ТПП по кожній накладній, які за своєю правовою природою є угодами на перевезення вантажу. В той же час відповідачем надано один сертифікат на всі вісімнадцять накладних, відправки за якими здійснювалися у різний час та з різних станцій.
Таким чином. дія сертифікату ТПП № 1361 на стосунки між позивачем та відповідачем не розповсюджується, і як наслідок він не може бути прийнятий судом у якості доказу відсутності вини ДП "Придніпровська залізниця" у затримці вагонів.
У судовому засіданні 24.01.2017р. оголошувалась перерва до 14.02.2017р., 14.02.2017р. оголошувалась перерва до 28.02.2017р.
Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу сторонами не подавалось.
У судовому засіданні 28.02.2017р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, вислухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
При здійсненні перевезення вантажів на адресу Публічного акціонерного товариства "ПІВДЕННИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ" (далі Позивач) у травні-червні 2016 року Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" (далі Відповідач) допустило прострочення їхньої доставки.
Посилаючись на записи у залізничних накладних, на підставі ст.116 Статуту залізниць України, Позивач нарахував залізниці штраф за залізничними накладними №№48906234, 48547608, 48547731, 48547640, 48548135, 48547723, 48838650, 48547699, 48848196, 48848212, 48765580, 48652754, 48655195, 488386463, 48571913, 48838635, 48919930, 48548234 на загальну суму 128 560,50 грн.
Так, відповідно до ст. 116 Статуту залізниць України за несвоєчасну доставку вантажів залізниця сплачує одержувачу штраф у розмірі 10%, 20%, 30% залізничного тарифу за прострочення доставки на дві доби, три доби, чотири доби і більше відповідно.
Залізниця вважає, що підстави для нарахування штрафу відсутні, відмовилася від його сплати, що й призвело до звернення Позивача до суду.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову на підставі наступного.
Відповідно до 41 Статуту залізниць України, затвердженого постановою КМУ від 6 квітня 1998р. №457, залізниці зобов'язані доставити вантажі за призначенням в установлені терміни. Терміни доставки вантажів і правила обчислення термінів доставки вантажів встановлюються Правилами, виходячи з технічних можливостей залізниць. Обчислення терміну доставки починається з 24-ої години дати приймання вантажу до перевезення. Вантаж вважається доставленим вчасно, якщо на станції призначення він вивантажений засобами залізниці, про що повідомлено одержувача, або якщо вагон (контейнер) з вантажем подано під вивантаження засобами одержувача до закінчення встановленого терміну доставки. У разі затримки подачі вагонів (контейнерів) під вивантаження внаслідок зайнятості вантажного фронту або з інших причин, залежних від одержувачів, вантаж вважається доставленим вчасно, якщо він прибув на станцію призначення до закінчення встановленого терміну доставки.
Так, пунктами 2.1, 2.2, 2.4,2.9, 2.10, 2.11 Правил обчислення термінів доставки вантажів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 №644, встановлено, що обчислення терміну доставки починається з 24-ї години дати приймання вантажу до перевезення, зазначеної в перевізних документах. При прийманні від відправника вантажу до перевезення раніше дня, на який призначено навантаження, термін доставки обчислюється з 24-ї години того дня, на який призначено навантаження, про що в накладній робиться відмітка в графі "Навантаження призначено на _____ число ___ місяць". Терміни доставки для вагонних відправок застосовуються при перевезенні вантажів, для яких надані окремі вагони та при перевезенні порожніх власних і орендованих вагонів. Терміни доставки вантажів, які обчислюються згідно з пунктом 1, збільшуються:
на одну добу:
на операції, пов'язані з відправленням і прибуттям вантажу;
у разі переадресування вантажів;
на 2 доби:
у разі перевезення вантажів за участю поромної переправи;
у разі перевантаження вантажу у вагони іншої ширини колії.
У разі затримки вантажу в процесі перевезення термін доставки збільшується на термін: виконання митних та інших адміністративних правил; тимчасової перерви в перевезенні, яка трапилася не з вини залізниці; необхідний для ветеринарного огляду та напування тварин; вивантаження зайвої маси, виправлення навантаження або упаковки, а також на перевантаження, які трапилися з вини відправника; інших затримок, які трапились з вини відправника чи одержувача.
Про причини затримки вантажу, які дають право залізниці на збільшення терміну доставки, та тривалість цієї затримки повинна бути зроблена відмітка в перевізних документах, яка завіряється підписом працівника станції. Вантаж вважається доставленим вчасно, якщо на станції призначення він вивантажений засобами залізниці, про що повідомлено одержувача, або якщо вагон (контейнер) з вантажем подано під вивантаження засобами одержувача до закінчення встановленого терміну доставки. У разі затримки подачі вагонів (контейнерів) під вивантаження внаслідок зайнятості вантажного фронту або з інших причин, залежних від одержувачів, вантаж вважається доставленим вчасно, якщо він прибув на станцію призначення, до закінчення встановленого терміну доставки.
За накладними № 48906234, 48765580, 48652754, 48655195, 48919930 приймання вантажу до перевезення здійснено зі станції Авдіївка Донецької залізниці; за накладними № 48547608, 48547731, 48547640, 48548135, 48547723, 48838650, 48547699, 48848196, 48848212, 488389643, 48571913, 48838635, 48548234 приймання вантажу до перевезення здійснено зі станції Горлівка Донецької залізниці
У зв'язку із руйнуванням залізничної інфраструктури на частині території Донецької залізниці, Укрзалізницею було внесено значні зміни до діючого Порядку направлення вагонопотоків та план формування вантажних поїздів (Оперативна вказівка №20/ПФ від 09.07.2015).
Так, згідно з планом формування поїздів, вагонопотік зі станцій Горлівка на Придніпровську залізницю повинен був слідувати за маршрутом: Горлівка - Ясинувата - Красноармійськ зі здачею по стику Чаплине.
Через руйнування залізничної інфраструктури на дільниці: Ясинувата -Авдіївка вагонопотік на Придніпровську залізницю слідував за зміненим маршрутом, а саме - через станції: Ясинувата - Костянтинівка - Слов'янськ - зі здачею по стику Пост 4 км через Південну залізницю. Відповідач зазначив, що вантажі за вказаними накладними затримувалися по станціях Донецької залізниці, як безпосередньо на станції відправлення, так і на шляху прямування, що підтверджується Довідками "Інформація про вагонні операції".
Так, за накладними № 48906234 та № 48919930 вантаж прийнято до перевезення на станції Авдіївка Донецької залізниці 18.06.2016р., відправлення відбулося 19.06.2016р. Далі на шляху прямування затриманий на станції Очеретине Донецької залізниці з 19.06.2016р. по 25.06.2016р., прийом вагонів з Донецької залізниці на придніпровську залізницю по станції Чаплине 25.06.2016р. Тобто, знаходження вантажів на станції Донецької залізниці становить з 18.06.2016р. до 25.06.2016р. 7 діб, що перевищує термін доставки вантажу в цілому за даною відправкою, який згідно з Правилами обчислення термінів доставки вантажів за даною відправкою становить 4 доби (3 доби на відстань перевезення 429 км + 1 доба на операції, повязані з відправленням-прибуттям вантажу).
За накладною № 48765580 вантаж прийнято до перевезення на станції Авдіївка Донецької залізниці 10.06.2016р., відправлення відбулося 12.06.2016р. Далі на шляху прямування затриманий на станції Очеретине Донецької залізниці з 12.06.2016р. по 15.06.2016р., прийом вагонів з Донецької залізниці на придніпровську залізницю по станції Чаплине 16.06.2016р. Тобто, знаходження вантажів на станції Донецької залізниці становить з 10.06.2016р. до 16.06.2016р. 6 діб, що перевищує термін доставки вантажу в цілому за даною відправкою, який згідно з Правилами обчислення термінів доставки вантажів за даною відправкою становить 4 доби (3 доби на відстань перевезення 429 км + 1 доба на операції, повязані з відправленням-прибуттям вантажу).
За накладними № 48652754 та № 48655195 вантаж прийнято до перевезення на станції Авдіївка Донецької залізниці 04.06.2016р., відправлення відбулося 05.06.2016р. Далі на шляху прямування затриманий на станції Очеретине Донецької залізниці з 05.06.2016р. по 09.06.2016р., прийом вагонів з Донецької залізниці на придніпровську залізницю по станції Чаплине 11.06.2016р. Тобто, знаходження вантажів на станції Донецької залізниці становить з 04.06.2016р. до 11.06.2016р. 7 діб, що перевищує термін доставки вантажу в цілому за даною відправкою, який згідно з Правилами обчислення термінів доставки вантажів за даною відправкою становить 4 доби (3 доби на відстань перевезення 429 км + 1 доба на операції, повязані з відправленням-прибуттям вантажу).
За накладними № 48838643, № 48838650 та № 48838635 вантаж прийнято до перевезення на станції Горлівка Донецької залізниці 14.06.2016р., відправлення відбулося 15.06.2016р. Далі на шляху прямування затриманий на станції Ясинувата Донецької залізниці з 15.06.2016р. по 20.06.2016р. Здача вагонів з Донецької залізниці на Південну по стику Пост 4 км здійснена 20.06.2016р. Тобто, завантажені вагони знаходились на Донецькій залізниці з 14.06.2016р. до 20.06.2016 - 6 діб, що перевищує термін доставки вантажу в цілому за даною відправкою, який згідно з Правилами обчислення термінів доставки вантажів за даними відправками становить 4 доби (3 доби на відстань перевезення 482 км + 1 доба на операції, пов'язані з відправленням-прибуттям вантажу).
За накладними № 48547608, № 48547731 та № 485476410 вантажі прийнято до перевезення на станції Горлівка 30.05.2016р., відправлення відбулося 13.06.2016р. Здача вагонів з Донецької залізниці на Південну по стику Пост 4 км здійснена 14.06.2016р. Тобто, завантажені вагони знаходились на Донецькій залізниці з 30.05.2016р. до 14.06.2016 15 діб, що перевищує термін доставки вантажу в цілому за даною відправкою, який згідно з Правилами обчислення термінів доставки вантажів за даними відправками становить 4 доби (3 доби на відстань перевезення 482 км + 1 доба на операції, пов'язані з відправленням-прибуттям вантажу).
За накладними № 48548135, № 48547723, № 48547699 та № 48548234 вантажі прийнято до перевезення на станції Горлівка 30.05.2016р., відправлення відбулося 15.06.2016р. Далі на шляху прямування вагони затримувалися по станції Ясинувата Донецької залізниці з 15.06.2016р. до 20.06.2016р. Здача вагонів з Донецької залізниці на Південну по стику Пост 4 км здійснена 20.06.2016р. Тобто, завантажені вагони знаходились на Донецькій залізниці з 30.05.2016р. до 20.06.2016р. - 21 добу, що перевищує терміну доставки вантажу в цілому за даною відправкою, який згідно з Правилами обчислення термінів доставки вантажів за даними відправками становить 4 доби (3 доби на відстань перевезення 482 км + 1 доба на операції, пов'язані з відправленням-прибуттям вантажу).
За накладними № 48848196 та № 48848212 вантажі прийнято до перевезення на станції Горлівка 15.06.2016р., відправлення відбулося 20.06.2016р. Здача вагонів з Донецької залізниці на Південну по стику Пост 4 км здійснена 23.06.2016р. Тобто, завантажені вагони знаходились на Донецькій залізниці з 15.06.2016р. до 23.06.2016р. 8 діб, що перевищує термін доставки вантажу в цілому за даною відправкою, який згідно з Правилами обчислення термінів доставки вантажів за даними відправками становить 4 доби (3 доби на відстань перевезення 482 км + 1 доба на операції, пов'язані з відправленням-прибуттям вантажу).
За накладною № 48571913 вантаж прийнято до перевезення на станції Горлівка 31.05.2016р., відправлення відбулося 15.06.2016р. Далі на шляху прямування вагони затримувалися по станції Ясинувата Донецької залізниці з 15.06.2016р. до 20.06.2016р. Здача вагонів з Донецької залізниці на Південну по стику Пост 4 км здійснена 20.06.2016р. Тобто, завантажені вагони знаходились на Донецькій залізниці з 31.05.2016р. до 20.06.2016р. - 20 діб, що перевищує терміну доставки вантажу в цілому за даною відправкою, який згідно з Правилами обчислення термінів доставки вантажів за даними відправками становить 4 доби (3 доби на відстань перевезення 482 км + 1 доба на операції, пов'язані з відправленням-прибуттям вантажу).
Руйнування залізничної інфраструктури на дільниці Ясинувата-Авдіївка підтверджується дефектними актами (а.с. 99-106).
З метою досудового врегулювання спору Позивач 13.10.2016 року направив на адресу Відповідача претензію вих.№52-16/56 (а.с. 42-44) про сплату штрафів за прострочення доставки вантажів на суму 128 560,50 грн.
Відповідач відповіді на претензію не надав, суму штрафу не оплатив.
Враховуючи встановлені обставини, суд керується наступним.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України уведено в дію відповідне рішення Ради національної безпеки і оборони України щодо проведення антитерористичної операції на сході України.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, визначено Законом України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 2 вересня 2014 року № 1669-VII, за змістом ч. 1 ст. 1 якого періодом проведення антитерористичної операції є час між датою набрання чинності Указом Президента України від 14 квітня 2014 року №405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Частиною другою зазначеної статті встановлено, що територія проведення антитерористичної операції - це територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.
Пунктом 1 Наказу Міністерства юстиції України від 17.06.2014 № 953/5 Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції та Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 р. № 1085-р Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення визначено території проведення АТО, у т.ч. в Донецькій області: Амвросіївського, Мар'їнського, Новоазовського, Старобешівського, Тельманівського, Шахтарського, Ясинуватського районів, міст Горлівка, Докучаєвськ, Донецьк, Жданівка, Кіровське, Макіївка, Снакієве, Сніжне, Xарцизьк, Ясинувата, Торез, Шахтарськ.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Статтею 141 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" в редакції Закону України від 02.09.2014 року також встановлено, що торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини.
Порядок, підстави та строк видачі ОСОБА_3 про настання форс-мажорних обставин встановлений Регламентом засвідчення Торгово - промисловою палатою України та регіональними ТПП форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). Відповідно до Регламенту форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за зверненням суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб по кожному окремому договору, податковим та/чи іншим зобов'язанням, виконання яких настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин.
Вказаний Регламент ТПП є спеціальною нормою, яка регулює відповідні правовідносини, а тому учасники таких правовідносин повинні дотримуватись вимог, викладених у Регламенті ТПП.
Відповідно до ст. 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Так, в матеріалах справи відсутній ОСОБА_3 ТПП України, який би міг бути підставою для звільнення Відповідача від відповідальності за неналежне виконання зобов'язання щодо вчасної доставки вантажу. Наданий Відповідачем ОСОБА_3 (висновок) №1361 про настання обставин непереборної сили (а.с. 107-108) видано Донецькій залізниці, яка не є стороною по справі.
Отже, наданий Відповідачем сертифікат ТПП України від 11.10.2014 №1361 не є належним доказом на підтвердження форс-мажорних обставин, які б звільняли Відповідача від відповідальності за несвоєчасну доставку вантажу у травні-червні 2016 року за залізничними накладними №№48906234, 48547608, 48547731, 48547640, 48548135, 48547723, 48838650, 48547699, 48848196, 48848212, 48765580, 48652754, 48655195, 488386463, 48571913, 48838635, 48919930, 48548234.
Таким чином, суд вважає обґрунтованим та правомірним нарахування суми штрафу на суму 128 560,50 грн.
Разом з тим, пункт 3 ст. 83 ГПК України надає право суду у виняткових випадках зменшувати розмір штрафу, який підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання.
Виходячи із загальних засад, встановлених у ст. 3 Цивільного кодексу України, а саме, справедливості, добросовісності та розумності, приймаючи до уваги, що кількість днів прострочення доставки вантажу становила від 5 до 21 діб, враховуючи, що вантаж відправлявся зі станцій Донецької залізниці, на території яких здійснювалась антитерористична операція (розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р, від 18.02.2015 року №128-р) та маршрут прямування поїздів було змінено внаслідок руйнування будови залізничного шляху, суд вважає можливим за власною ініціативою зменшити пред'явлений до стягнення штраф до 64 280,25 грн.
Зазначена позиція узгоджується з постановою Вищого господарського суду України від 21.12.2016р. по справі № 904/4806/16.
Судові витрати у справі покладаються повністю на Відповідача в порядку ст. 49 ГПК України та з урахуванням п. 3.17.4 Постанови Пленуму ВГСУ №18 від 26.12.11р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції".
Керуючись ст.ст. 4, 32-34, 36, 43, 44, 49, 82-85, 111-28, 116-117 ГПК України, господарський суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", м. Київ в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" (49602, м. Дніпро, пр. Д.Яворницького, 108, код ЄДРПОУ 40081237) на користь Публічного акціонерного товариства "ПІВДЕННИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ" (50026, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, код ЄДРПОУ 00191000) штраф за несвоєчасну доставку вантажу у розмірі 64 280,25 грн. (шістдесят чотири тисячі двісті вісімдесят грн. 25 коп.) та судовий збір на суму 1 928,40 грн. (одна тисяча девятсот двадцять вісім грн. 40 коп.), про що видати наказ.
В решті позову відмовити.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційної скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання рішення, оформленого
відповідно до вимог ст. 84 ГПК України,
- 03.03.2017
Суддя ОСОБА_4