Справа № 815/6047/16
УХВАЛА
01 березня 2017 року ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Бжассо Н.В.
при секретарі Дмитрієвої Т.О.
за участю сторін:
представника позивача ОСОБА_2 (за довіреністю),
представника відповідача ОСОБА_3 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника відповідача про передачу справи за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Г.М.Б. Девелопмент» до Управління державного архітектурно-будівельного контролю ОСОБА_1 міської ради про визнання протиправними та скасування наказу, припису, постанов та зобовязання вчинити певні дії до іншого суду
ВСТАНОВИВ:
В провадженні ОСОБА_1 окружного адміністративного суду знаходиться вищезазначена справа.
За результатом розгляду адміністративного позову ТОВ «Г.М.Б. Девелопмент», просить суд: визнати протиправним та скасувати Наказ Управління державного архітектурно-будівельного контролю ОСОБА_1 міської ради №27ДАБК від 04.10.2016 року; визнати протиправною та скасувати Постанову Управління державного архітектурно-будівельного контролю ОСОБА_1 міської ради № 019/16 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 31.10.2016 року; визнати протиправною та скасувати Постанову Управління державного архітектурно-будівельного контролю ОСОБА_1 міської ради №020/16 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 31.10.2016 року; визнати протиправною та скасувати Постанову Управління державного архітектурно-будівельного контролю ОСОБА_1 міської ради №022/16 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 31.10.2016 року; зобовязати Управління державного архітектурно-будівельного контролю ОСОБА_1 міської ради ухвалити постанову про закриття справи щодо накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Ухвалою ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 21 листопада 2016 року провадження за зазначеним адміністративним позовом, відкрито, справа призначена до розгляду.
У судовому засіданні представником відповідача заявлено клопотання про передачу справи до Приморського районного суду м. Одеси, як адміністративному на підставі п. 1 ч.1 ст.18 КАС України, так як відповідачем у справі є органи місцевого самоврядування.
Представник позивача заперечує проти задоволення зазначеного клопотання, вважає, що справу має бути розглянуто ОСОБА_1 окружним адміністративним судом, у звязку тим, що відповідачу делеговані повноваження.
Вислухавши думку сторін, суд дійшов наступного висновку.
Згідно до ч. 2 ст. 19 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування, знаходження) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 22 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.
За загальним правилом п.1 ч.1 ст.18 КАС України, місцевим загальним судам, як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Одеська міська рада (виконавчий комітет), яка згідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є представницьким органом місцевого самоврядування. Приписами ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено - обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Місцеве самоврядування є особливим видом управління, що забезпечує реалізацію права територіальних спільнот самостійно вирішувати питання місцевого значення, виходячи з інтересів громадян та ґрунтуючись на положеннях закону.
Як інститут громадянського суспільства, місцеве самоврядування:
-має децентралізований управлінський характер, оскільки не передбачає наявності ієрархічної структури;
-здійснює публічну владу на певній територіальній одиниці з метою прийняття та реалізації рішень місцевого характеру;
-є інститутом народовладдя, що забезпечує реалізацію питань місцевого значення самим суб'єктом самоврядування;
-здійснюється представниками населення, що мешкає на певній території, які обираються;
-є самостійним Інститутом, що організаційно відокремлений від державних структур і має недержавний характер;
-несе відповідальність за свою діяльність перед населенням і державою у разі невиконання чи порушення повноважень.
Конституція України визнає і гарантує місцеве самоврядування як інститут соціального управління та громадянського суспільства. Вона закріплює можливість представництва місцевих інтересів у органах самоврядування, встановлює власну матеріальну, фінансову та організаційно-правову базу місцевого самоврядування.
До представницьких органів місцевого самоврядування Конституція України відносить сільські, селищні і міські ради та їх виконавчі комітети; обласні та районні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст (ст. 140).
Відповідно до Закону «Про місцеве самоврядування в Україні», систему місцевого самоврядування складають: територіальна громада; сільська, селищна, міська рада; сільський, селищний, міський голова; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення (ст. 5). Цим же Законом визначені повноваження органів самоврядування у галузі бюджету, фінансів та цін (ст. 28); управління комунальною власністю (ст. 29); житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку (ст. 30); будівництва, освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту (статті 31, 32); соціального захисту (ст. 34) та інші
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 22 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо: відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.
На підставі викладеного, суд приходить висновку, що зазначена справа не підсудна ОСОБА_1 окружному адміністративному суду оскільки має бути розглянута місцевим загальним судом як адміністративним судом з урахуванням правил предметної та територіальної підсудності відповідно до положень ст.ст. 18, 19 КАС України.
З метою запобігання порушення права позивача на справедливий та неупереджений судовий захист, відповідно до положень ст. 22 КАС України, суд вважає необхідним передати зазначену справу в провадження Приморського районного суду м. Одеси до предметної та територіальної підсудності якого відноситься розгляд зазначеної справи, оскільки в іншому випадку вирішення зазначеної справи ОСОБА_1 окружним адміністративним судом по суті призведе до скасування судового рішення судом апеляційної інстанції.
Керуючись ст.ст. 18, 19, 22, 160, 165 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Передати справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Г.М.Б. Девелопмент» до Управління державного архітектурно-будівельного контролю ОСОБА_1 міської ради про визнання протиправними та скасування наказу, припису, постанов та зобовязання вчинити певні дії (№ 815/6047/16) для подальшого розгляду до Приморського районного суду м. Одеси.
Ухвала про передачу адміністративної справи з одного суду до іншого може бути оскаржена протягом пяти днів шляхом подачі апеляційної скарги до ОСОБА_1 апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Суддя Н.В.Бжассо