Справа № 815/385/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2017 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Завальнюка І.В.,
за участю секретаря – Маковейчук Т.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Одесагаз» до Роздільнянської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов’язати вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо невнесення зворотного боку картки особового рахунку Роздільнянського УЕГГ ПАТ «Одесагаз» відомостей про сплату позивачем єдиного соціального внеску, нарахованого на заробітну плату робітникам за травень 2014 р. згідно з платіжним дорученням від 06.06.2014 р. № 376 на суму 125253,30 грн.; прибуткового податку із заробітної плати робітників за травень 2014 р. згідно з платіжним дорученням від 06.06.2014 р. № 377 на суму 43075,14 грн.; оренди землі за травень 2014 р. згідно з платіжним дорученням від 18.06.2014 р. № 13287 на суму 2046,15 грн.; збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за травень 2014 р. згідно з платіжним дорученням від 18.06.2014 р. № 13321 на суму 18040,39 грн.; збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за червень 2014 р. згідно з платіжним дорученням від 18.06.2014 р. № 13337 на суму 18000 грн.; авансового внеску з податку на прибуток за липень 2014 р. згідно з платіжним дорученням від 18.06.2014 р. № 13216 на суму 2340 грн.; зобов’язати відповідача внести до зворотного боку картки особового рахунку Роздільнянського УЕГГ ПАТ «Одесагаз» вищезазначені відомості про сплату позивачем платежів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Публічним акціонерним товариством «Одесагаз» відкрито в АТ «Єврогазбанк» рахунок № 2600230116972 в національній валюті – українська гривня, на якому станом на 18 червня 2014 року наявні грошові кошти, в сумі 8297009,77 грн. У червні 2014 року суб’єктом господарювання були надані АТ «Єврогазбанк» на виконання платіжні доручення: про сплату позивачем єдиного соціального внеску, нарахованого на заробітну плату робітникам за травень 2014 р. згідно з платіжним дорученням від 06.06.2014 р. № 376 на суму 125253,30 грн.; прибуткового податку із заробітної плати робітників за травень 2014 р. згідно з платіжним дорученням від 06.06.2014 р. № 377 на суму 43075,14 грн.; оренди землі за травень 2014 р. згідно з платіжним дорученням від 18.06.2014 р. № 13287 на суму 2046,15 грн.; збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за травень 2014 р. згідно з платіжним дорученням від 18.06.2014 р. № 13321 на суму 18040,39 грн.; збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за червень 2014 р. згідно з платіжним дорученням від 18.06.2014 р. № 13337 на суму 18000 грн.; авансового внеску з податку на прибуток за липень 2014 р. згідно з платіжним дорученням від 18.06.2014 р. № 13216 на суму 2340 грн. Однак з вини банку платіжні доручення не були виконані, оскільки банк було визнано неплатоспроможним. З липня 2014 року податковим органом обліковували за позивачем податковий борг та зараховували платежі, які ПАТ «Одесагаз» здійснювало, вже за наступні звітні періоди, в рахунок цього боргу. В лютому 2016 року позивач звернувся до податкової інспекції із листом, в якому просив внести до зворотнього боку картки особового рахунку Роздіяльнснкього УЕГГ ПАТ «Одесагаз» відомості про сплату ПАТ «Одесагаз» вищевказаних платежів, однак відповіді надано не було, що зумовило позивача звернутися за судовим захистом із даним адміністративним позовом.
До суду з'явився представник позивача, який позовні вимоги із викладених вище підстав підтримав у повному обсязі та просив задовольнити позов.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити з підстав, викладених у письмових запереченнях проти адміністративного позову, посилаючись зокрема, на результати перевірочних заходів, в ході яких встановлено порушення встановлених строків сплати (перерахування) до бюджету податків та зборів.
Вислухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його часткового задоволення.
Судом встановлено, що публічним акціонерним товариством «Одесагаз» (ідентифікаційний код 03351208) відкрито в АТ «Єврогазбанк» рахунок №2600230116972 в національній валюті – українська гривня, на якому станом на 18 червня 2014 року наявні грошові кошти в сумі 8297009,77 грн., про що свідчить довідка АТ «Єврогазбанк» № 171 від 25.07.2014.
Позивачем у червні 2014 року були надані до банку на виконання платіжні доручення: про сплату позивачем єдиного соціального внеску, нарахованого на заробітну плату робітникам за травень 2014 р. згідно з платіжним дорученням від 06.06.2014 р. № 376 на суму 125253,30 грн.; прибуткового податку із заробітної плати робітників за травень 2014 р. згідно з платіжним дорученням від 06.06.2014 р. № 377 на суму 43075,14 грн.; оренди землі за травень 2014 р. згідно з платіжним дорученням від 18.06.2014 р. № 13287 на суму 2046,15 грн.; збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за травень 2014 р. згідно з платіжним дорученням від 18.06.2014 р. № 13321 на суму 18040,39 грн.; збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за червень 2014 р. згідно з платіжним дорученням від 18.06.2014 р. № 13337 на суму 18000 грн.; авансового внеску з податку на прибуток за липень 2014 р. згідно з платіжним дорученням від 18.06.2014 р. № 13216 на суму 2340 грн.
У зв’язку із визнанням в липні 2014 року АТ «Єврогазбанк» неплатоспроможним та введенням тимчасової адміністрації, вказані вище платіжні доручення виконані не були.
Листом від 20.06.2014 № 190 (а.с. 15) Роздільнянське УЕГГ ПАТ «Одесагаз» повідомило Роздільнянську ОДПІ Одеської області ДПС про надання платіжних доручень № 376, 377 на суму 168328,44 грн. та про причини незарахування вказаних коштів, зокрема з вини АТ «Єврогазбанк».
Листом від 12.02.2016 р. № 04/07-073 ПАТ «Одесагаз» звернулося до начальника Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області з питання неперерахування платежів за платіжними дорученнями від 06.06.2014 р. № 376 на суму 125253,30 грн., від 06.06.2014 р. № 377 на суму 43075,14 грн.; від 18.06.2014 р. № 13287 на суму 2046,15 грн.; від 18.06.2014 р. № 13321 на суму 18040,39 грн.; від 18.06.2014 р. № 13337 на суму 18000 грн.; від 18.06.2014 р. № 13216 на суму 2340 грн. та проханням внести до зворотнього боку картки особового рахунку Роздіяльнснького УЕГГ ПАТ «Одесагаз», облік по якій ведеться в Роздільнянській ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області, відомості про сплату належних платежів.
Однак результатів розгляду скарги позивачем не отримано. Натомість, податковим органом з липня 2014 року обліковується за ПАТ «Одесагаз» податковий борг і зараховуються платежі, які ПАТ «Одесагаз» здійснювали вже за наступні звітні періоди, в рахунок цього боргу.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими частковому задоволенню у зв’язку з наступним.
Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14, п. 38.1 ст. 38, п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання. Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк. У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п.1.24, п. 1.29 ст. 1, п. 8.1 ст. 8, п. 22.4 ст. 22 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» №2346-ІІІ від 5 квітня 2001 року переказом коштів є рух певної суми коштів з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому у готівковій формі. Платіжна система, це платіжна організація, учасники платіжної системи та сукупність відносин, що виникають між ними при проведенні переказу коштів. Проведення переказу коштів є обов'язковою функцією, що має виконувати платіжна система. Банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження. Під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним: для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника; для банку платника - з дати списання коштів з рахунка платника та зарахування на рахунок отримувача в разі їх обслуговування в одному банку або з дати списання коштів з рахунка платника та з кореспондентського рахунка банку платника в разі обслуговування отримувача в іншому банку.
Згідно з положеннями ст. 32 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» отримувач має право на відшкодування банком, що обслуговує платника, шкоди, заподіяної йому внаслідок порушення цим банком строків виконання документа на переказ.
Відповідно до п. 129.6 ст. 129 Податкового кодексу України за порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», з вини банку або органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, такий банк/орган сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених цим Кодексом, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Кодексом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів, платежів до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.
Згідно з п. 2.14 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої 21.01.2004 року Постановою Правління Національного банку України № 22, банк платника на всіх примірниках прийнятих розрахункових документів і на реєстрах обов'язково заповнює реквізити «Дата надходження» і «Дата виконання», а банк стягувача «Дата надходження в банк стягувача» (якщо ці реквізити передбачені формою документа), засвідчуючи їх підписом відповідального виконавця та відбитком штампа банку. На документах, прийнятих банком після закінчення операційного часу, крім того, ставиться штамп «Вечірня». Відміткою про дату реєстрації банком платіжного доручення платника про сплату платежів до бюджету є заповнення в ньому реквізиту «Дата надходження», який банк заповнює незалежно від дати складання платником цього платіжного доручення.
Наведені законодавчі приписи дозволяють зробити висновок про те, що конституційний обов'язок платника зі сплати податків слід вважати виконаним з часу подання до обслуговуючого банку платіжного доручення на перерахування до бюджетної системи України на відповідний рахунок Державного казначейства грошових коштів з рахунку платника у банку за наявності у нього достатнього грошового залишку на день платежу.
При цьому платник не несе відповідальності за дії банківських та кредитних установ, які беруть участь у багатостадійному процесі сплати та перерахування податків до бюджету.
Тобто, за наявності у платника відповідних доказів, що підтверджують виконання усіх передбачених законодавством умов для визнання його добросовісним платником, обов'язок зі сплати відповідної суми податкового зобов'язання слід визнати виконаним незалежно від фактичного зарахування платежу до бюджетної системи України.
Вирішуючи спір, суд враховує, що відповідно до постанови Правління Національного банку України від 16.07.2014 року № 424 «Про віднесення публічного акціонерного товариства «Європейський газовий банк» до категорії неплатоспроможних», виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 16.07.2014 року прийнято рішення № 57 про запровадження з 17.07.2014 року тимчасової адміністрації строком на 3 місяці до 17.10.2014.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що платіжні доручення від 06.06.2014 р. № 376 на суму 125253,30 грн., від 06.06.2014 р. № 377 на суму 43075,14 грн.; від 18.06.2014 р. № 13287 на суму 2046,15 грн.; від 18.06.2014 р. № 13321 на суму 18040,39 грн.; від 18.06.2014 р. № 13337 на суму 18000 грн.; від 18.06.2014 р. № 13216 на суму 2340 грн. не були списані банком з рахунку позивача без поважних причин.
З огляду на матеріали справи, ПАТ «Одесагаз» сплачено: єдиного соціального внеску, нарахованого на заробітну плату робітникам за травень 2014 р. згідно з платіжним дорученням від 06.06.2014 р. № 376 на суму 125253,30 грн.; прибуткового податку із заробітної плати робітників за травень 2014 р. згідно з платіжним дорученням від 06.06.2014 р. № 377 на суму 43075,14 грн.; оренди землі за травень 2014 р. згідно з платіжним дорученням від 18.06.2014 р. № 13287 на суму 2046,15 грн.; збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за травень 2014 р. згідно з платіжним дорученням від 18.06.2014 р. № 13321 на суму 18040,39 грн.; збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за червень 2014 р. згідно з платіжним дорученням від 18.06.2014 р. № 13337 на суму 18000 грн.; авансового внеску з податку на прибуток за липень 2014 р. згідно з платіжним дорученням від 18.06.2014 р. № 13216 на суму 2340 грн.
Вказані доручення містять відмітку банку «одержано банком» та відсутні будь-які ознаки того, що банком було повернуто ці платіжні доручення без виконання, а тому неперерахування коштів не є наслідком винних дій позивача та до нього не можуть бути застосовані штрафні санкції, пеня або пред’явлена вимога про повне перерахування податкових платежів до бюджетів та державних цільових фондів.
На момент виникнення спірних правовідносин, механізм ведення територіальними органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, був визначений в Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, затвердженому Наказом Міністерства доходів і зборів України 05.12.2013 року № 765, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 4 лютого 2014 року за № 217/24994 (втратив чинність 10.06.2016).
Згідно з п.3 р.1 цього Порядку, інтегрована картка платника - це форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, передоплати та єдиного внеску, що включає комплекс облікових показників з інтегрованих підсистем, за повноту, достовірність і своєчасність відображення яких несуть відповідальність структурні підрозділи територіальних органів Міндоходів за функціональними напрямами роботи.
Приписами п.4 р.1 вищевказаного Порядку передбачено, що облік податків, зборів та єдиного внеску ведеться підрозділами Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників, спеціалізованих державних податкових інспекцій з обслуговування великих платників, державних податкових інспекцій в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, об'єднаних державних податкових інспекцій відповідно до функціональних повноважень.
Зі змісту п.1 р.2 Порядку вбачається, що інтегровані картки платників відкриваються за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися платниками з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску територіальними органами Міндоходів.
Пунктом 1 р.4 Порядку передбачено, що для забезпечення контролю за повнотою та своєчасністю розрахунків платників територіальні органи Міндоходів проводять оперативний облік надходжень: за податками, зборами, митними платежами на підставі документів, визначених Порядком взаємодії органів Міністерства доходів і зборів України та органів Державної казначейської служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 4 грудня 2013 року № 760/1031, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 грудня 2013 року за № 2193/24725; за єдиним внеском на підставі документів, визначених Положенням про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 19 вересня 2013 року № 493/815, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 вересня 2013 року за № 1667/24199. Органи Міндоходів України щоденно одержують від уповноваженого банку відповідно до укладених договорів зведену інформацію про рух коштів на банківських балансових рахунках 2603.
Згідно з п.5 р.4 Порядку - дані про надходження податків, зборів, митних платежів, передоплати та єдиного внеску відображаються територіальним органом Міндоходів, на який покладено функції з ведення обліку відповідного платежу, в інтегрованій картці платника і в реєстрі надходжень та повернень у день отримання від органів Державної казначейської служби України відомостей про зарахування та повернення надміру сплачених платежів у вигляді електронного реєстру розрахункових документів.
Згідно п.3 р.5 Порядку погашення податкового боргу є зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідними документами і в цьому пункті не має посилання на додаткове отримання будь-яких відомостей від органів Державної казначейської служби України.
Відповідно до п. 11 Порядку форми інтегрованих карток платника мають лицьовий та зворотний боки. Зворотний бік інтегрованої картки відображає стан розрахунків платника (суми нарахованого та сплаченого платежів, пені, штрафних (фінансових) санкцій, процентів за користування розстроченням (відстроченням) грошових зобов'язань (податкового боргу), суми податкового боргу, недоїмки із сплати єдиного внеску, надміру та/або помилково сплачені, заявлені до відшкодування тощо) за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами, операції, що проводяться з коштами передоплати. На лицьовому боці інтегрованої картки відображається додаткова інформація щодо стану розрахунків платника за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами та передоплатою.
Згідно п. 13 Порядку - занесення/перенесення, виключення/включення операцій в інформаційній системі проводяться саме структурними підрозділами територіальних органів Міндоходів, на які покладено функції з введення відповідної інформації.
Таким чином, з огляду на вищевикладені норми, не повинна вважатися податковим боргом сума платіжного доручення спрямованого на сплату відповідних платежів шляхом проведення зменшення нарахувань у зворотньому боці картки особового рахунку ПАТ «Одесагаз», у розрізі даних сум.
В той же час суд враховує, що застосування різних способів захисту порушеного права позивача повинно відбуватися з урахуванням конкретних обставин справи в кожному окремому випадку. Порушення вимог законодавства рішенням чи діями суб’єкта владних повноважень не є достатньою підставою для визнання їх протиправними, оскільки обов'язковою умовою визнання їх протиправними є доведеність позивачем порушених його прав та охоронюваних законом інтересів цими діями чи рішенням.
Тобто, обов'язковою умовою задоволення позову є доведеність позивачем порушених саме його прав та охоронюваних законом інтересів з боку відповідача, зокрема наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов.
З огляду на зазначене, вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись у належності особи, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу (чи є така особа належним позивачем у справі - наявність права на позов у матеріальному розумінні), встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення), а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.
З огляду на вищевикладене, суд не вбачає підстав для визнання неправомірними дій податкового органу щодо невнесення до зворотного боку картки особового рахунку Роздільнянського УЕГГ ПАТ «Одесагаз» відомостей про сплату позивачем обов’язкових платежів за вищерозглянутими платіжними дорученнями, оскільки ч.2 ст.19 Конституції України визначено імператив: органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. В даному випадку Порядком передбачався обов’язок територіального органу Міндоходів відображати дані про надходження податків і зборів в день отримання від органів Державної казначейської служби України відомостей про зарахування та повернення надміру сплачених платежів у вигляді електронного реєстру розрахункових документів. Отже за умови відсутності таких відомостей територіальний орган Міндходів не мав правових підстав для відображення даних про надходження податків і зборів, у зв’язку із чим позовні вимоги в цій частині до задоволення не підлягають.
На момент вирішення справи організацію діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) визначає Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 07 квітня 2016 року N 422 (набрав чинності 10.06.2016).
Вказаним порядком визначено, що інтегрована картка платника (далі - ІКП) – це форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами.
Для забезпечення контролю за повнотою та своєчасністю розрахунків платників органи ДФС проводять оперативний облік надходжень за податками, зборами на підставі документів, визначених порядком взаємодії органів ДФС та органів Казначейства у процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, а саме: відомостей про зарахування та повернення коштів з аналітичних рахунків за надходженнями у вигляді технологічного файла @B; виписок з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів; звітів про виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями (п.1 р.ІІІ).
Після розміщення на відповідному сервері для завантаження інформації органів Казначейства відомостей про зарахування та повернення коштів з аналітичних рахунків за надходженнями у вигляді технологічного файла @B та відомостей про рух страхових коштів на аналітичних рахунках 3719, відкритих на ім'я органів ДФС, у вигляді технологічного файла @E інформаційною системою органів ДФС забезпечується автоматична обробка таких файлів та виконується розподіл записів за критеріями: рознесені платежі; нерознесені платежі; виключені з обробки платежі (п.2 розд.ІІІ).
Визначення первинних показників документів органів ДФС, відображених в підсистемі, що забезпечує облік платежів, які підлягають перенесенню до ІКП, щодо сум погашення податкового боргу та заборгованості зі сплати єдиного внеску.
Первинними документами, на підставі яких в ІКП здійснюється погашення (зменшення) суми податкового боргу та заборгованості зі сплати єдиного внеску, є: відомості органів Казначейства про надходження сум податків, зборів, єдиного внеску у вигляді технологічних файлів @B та @E; подана платниками звітність, в тому числі уточнена (зменшення суми податкового боргу / заборгованості зі сплати єдиного внеску за рахунок зменшення платником сум грошових зобов'язань / сум єдиного внеску); декларація з ПДВ із заявленою сумою від'ємного значення у рахунок погашення боргу, сумою до відшкодування з державного бюджету на поточний рахунок платника податків; скарга (заява) платника податків або ухвала суду про порушення провадження у справі, інформацію про які внесено після настання граничного строку сплати грошових зобов'язань / сум єдиного внеску, визначених органом ДФС; рішення органу ДФС, прийняте за результатами оскарження в адміністративному порядку податкового повідомлення-рішення / вимог та рішень щодо єдиного внеску, яким скасовується або змінюється сума грошового зобов'язання та пені / сума єдиного внеску; рішення суду про вирішення питання по суті (скасування раніше прийнятих рішень щодо нарахування суми грошового зобов'язання та пені / суми єдиного внеску за результатами судового оскарження); договір про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) / графік погашення розстрочених (відстрочених) сум податкового боргу на підставі рішення суду або відповідно до закону, яким передбачено розстрочення (відстрочення) / графік погашення розстрочених (відстрочених) сум заборгованості зі сплати єдиного внеску, прийнятих на підставі рішення суду або відповідно до закону, яким передбачено розстрочення (відстрочення); рішення про списання безнадійного податкового боргу, прийняте за наявності підстав, визначених статтею 101 глави 9 розділу II Податкового кодексу України; рішення про списання безнадійного податкового боргу, прийняте за наявності підстав, визначених статтею 97 глави 9 розділу II Податкового кодексу України; рішення про прощення (списання) податкового боргу, прийняте згідно з відповідним законом; рішення про списання боргу (недоїмки) з єдиного внеску, прийняте за наявності підстав, визначених законодавством про збір та облік єдиного внеску; рішення керівника (заступника керівника) органу ДФС про скасування пені (п.1 розд.VI).
Визначення первинних показників в інформаційній системі органів ДФС, яка призначена для збереження, обробки та надання користувачам інформації про стан розгляду справ у судах за участю органу ДФС, на підставі яких здійснюється зв'язок з відповідними показниками підсистем, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи.
Первинними документами, на підставі яких вносяться первинні показники до інформаційної системи органів ДФС, яка забезпечує відображення результатів судового оскарження, є: ухвала суду про відкриття провадження; ухвала про забезпечення позову; ухвала суду про відкриття апеляційного провадження; ухвала суду про відкриття касаційного провадження; ухвала суду касаційної інстанції про зупинення виконання рішення; рішення суду, прийняте по суті, що набрало законної сили (перша інстанція, апеляційна чи касаційна інстанція, Верховний Суд України) (п.1 розд.VII).
Зміст принципу офіційного з’ясування всіх обставин у справі зобов’язує адміністративний суд до активної ролі у судовому засіданні.
В контексті приписів КАС України має значення лише суб'єктивне уявлення особи про те, що її право чи законний інтерес потребує захисту. При цьому, неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану її суб'єктивних прав та обов'язків, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов'язку, а обов'язковою ознакою нормативно-правового акта чи правового акта індивідуальної дії є створення юридичних наслідків у формі прав, обов'язків, їх зміни чи припинення.
Об'єктом судового захисту є права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб.
Постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні суд приймає у справах, де відповідач допустив неправомірну бездіяльність за умови обов’язку вчинити певну дію. В цьому випадку суд повинен зазначити, яку саме дію повинен вчинити відповідач, але не може втручатися в його компетенцію.
З урахуванням викладеного, за результатами з’ясування обставини у справі та їх правової оцінки суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для зобов’язання відповідача внести до зворотного боку картки особового рахунку Роздільнянського УЕГГ ПАТ «Одесагаз» відомості про сплату Публічним акціонерним товариством «Одесагаз» обов’язкових платежів згідно з платіжними дорученнями, які з вини банку не були виконані.
Керуючись ст.ст.158-163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Одесагаз» задовольнити частково.
Зобов’язати Роздільнянську об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС в Одеській області внести до зворотного боку картки особового рахунку Роздільнянського УЕГГ ПАТ «Одесагаз» відомості про сплату Публічним акціонерним товариством «Одесагаз» єдиного соціального внеску, нарахованого на заробітну плату робітникам за травень 2014 р. згідно з платіжним дорученням від 06.06.2014 р. № 376 на суму 125253,30 грн.; прибуткового податку із заробітної плати робітників за травень 2014 р. згідно з платіжним дорученням від 06.06.2014 р. № 377 на суму 43075,14 грн.; оренди землі за травень 2014 р. згідно з платіжним дорученням від 18.06.2014 р. № 13287 на суму 2046,15 грн.; збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за травень 2014 р. згідно з платіжним дорученням від 18.06.2014 р. № 13321 на суму 18040,39 грн.; збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за червень 2014 р. згідно з платіжним дорученням від 18.06.2014 р. № 13337 на суму 18000 грн.; авансового внеску з податку на прибуток за липень 2014 р. згідно з платіжним дорученням від 18.06.2014 р. № 13216 на суму 2340 грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 3 березня 2017 року.
Суддя І.В. Завальнюк