Ухвала суду № 65078337, 16.02.2017, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.02.2017
Номер справи
808/3953/16
Номер документу
65078337
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ПРО ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ ОСОБА_1

16 лютого 2017 року Справа № 808/3953/16 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши в попередньому судовому засіданні клопотання про залишення адміністративного позову без розгляду в адміністративній справі за позовом Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області до Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, Начальника Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області ОСОБА_2, треті особи Міністерство юстиції України, ОСОБА_3 про визнання неправомірною бездіяльності, визнання неправомірним штатного розпису та кошторису, зобовязання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (далі іменується - позивач) звернулось із адміністративним позовом до Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (далі іменується - відповідач 1), Начальника Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області ОСОБА_2 (далі іменується - відповідач 2), треті особи Міністерство юстиції України, ОСОБА_3, в якому позивач просить суд:

- визнати неправомірною бездіяльність Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області та начальника Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області ОСОБА_2 по неврахуванню пропозицій Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області від 10.11.2016 року за № 03-4/9592, які були подані на виконання Закону, при складенні штатного розпису на 2016 рік Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, а саме щодо поєднання наступних посад: заступника начальника Управління державної виконавчої служби, а також начальника відділу організації та контролю за виконанням рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області;

- визнати неправомірним штатний розпис та кошторис на утримання Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області на 2016 рік, що були поданні Головним територіальним управлінням юстиції у Запорізькій області, начальником Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області ОСОБА_2 на затвердження заступнику Міністра юстиції - керівнику апарату в частині поєднання посади заступника начальника Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області із посадою начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області із скороченням посади начальника відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області ОСОБА_3;

- зобов'язати Головне територіальне управління юстиції у Запорізькій області та начальника Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області ОСОБА_2 подати на затвердження заступнику Міністра юстиції - керівнику апарату зміни до штатного розпису та кошторису на утримання Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області із повним урахуванням пропозицій Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області від 10.11.2016 року за № 03-4/9592, які були подані на виконання Закону, в тому числі щодо поєднання наступних посад: заступника начальника Управління державної виконавчої служби, а також начальника відділу організації та контролю за виконанням рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області.

31.01.2017 начальником Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області ОСОБА_2 подано через канцелярію суду клопотання (вх. № 2666) про залишення позовної заяви без розгляду. В обґрунтування клопотання посилається на те, що Управління державної виконавчої служби Головних територіальних управлінь юстиції України не є юридичною особою, не здійснює владних управлінських функцій і не володіє правом подавати адміністративні позови, так як не має адміністративної процесуальної правосубєктності. У звязку із цим, на підставі п. 1 ст. 155 Кодексу адміністративного судочинства України просить залишити адміністративний позов без розгляду. Клопотання просить розглянути без його участі.

У попередньому судовому засідання 16.02.2017 представник відповідача 1 та Міністерства юстиції України підтримав заявлене письмове клопотання відповідача -2 про залишення адміністративного позову без розгляду.

У попереднє судове засідання 16.02.2017 зявився представник позивача, який заперечив проти залишення адміністративного позову без розгляду.

Третя особа ОСОБА_3 також підтримав позицію позивача та вважає, що у суду відсутні правові підстави для залишення адміністративного позову без розгляду.

Вирішуючи клопотання начальника Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області ОСОБА_2, суд знаходить підстави для його задоволення, виходячи з наступного.

Згідно ч. 2 ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Аналогічно, частиною 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) передбачено, що кожній особі гарантовано право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо особа вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України (ч. 3 ст.6 КАС України).

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Відповідно до п.8 ст.3 КАС України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.

В розумінні КАС України (п.7 ст.3) суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

При цьому згідно з ч.1 ст.48 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

Відповідно до ч.3 ст.48 КАС України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).

Згідно п. 1 Типового положення про управління державної виконавчої служби головних територіальних юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, затверджене наказом Міністерства юстиції України від 20.04.2016 № 1183/5, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 22.04.2016 за № 617/28747, Управління державної виконавчої служби головних територіальних юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі є органом державної виконавчої служби, який входить до системи органів Міністерства юстиції України, підпорядковується Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України та є структурним підрозділом головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі.

Отже, відповідно до норм діючого законодавства України, що регламентує діяльність органів державної виконавчої служби (Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів», Типове положення про управління державної виконавчої служби головних територіальних управлінь юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі) управління державної виконавчої служби не є юридичною особою і відповідно не може бути позивачем в адміністративній справі в розумінні ст. ст. 3, 17 КАС України.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.

За відсутності у позивача адміністративної процесуальної дієздатності та на підставі п.1 ч.1 ст.155 КАС України позовна заява Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області підлягає залишенню без розгляду.

Отже, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість, викладених у клопотанні обставин, суд вважає за можливе задовольнити клопотання начальника Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області ОСОБА_2 та залишити позовну заяву без розгляду.

За змістом ч.3 ст.155 КАС України особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.

На підставі вищезазначеного та керуючись ст.ст. 41, 121, 155, 160, 165 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання начальника Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області ОСОБА_2 про залишення адміністративного позову без розгляду, - задовольнити.

Адміністративний позов Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області до Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, Начальника Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області ОСОБА_2, треті особи Міністерство юстиції України, ОСОБА_3 про визнання неправомірною бездіяльності, визнання неправомірним штатного розпису та кошторису, зобовязання вчинити дії, залишити без розгляду.

Розяснити позивачу, що залишення позовної заяви без розгляду не позбавляє його права на повторне звернення до адміністративного суду в загальному порядку.

Копію даної ухвали направити сторонам по справі.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали (якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то в 5-денний строк з дня отримання цією особою копії ухвали) апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то пятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

СуддяМ.С. Лазаренко