Постанова № 65078082, 28.02.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2017
Номер справи
805/60/17-а
Номер документу
65078082
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 лютого 2017 р. Справа №805/60/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд

у складі судді Кірієнко В.О.,

при секретарі Шерстюк Н.А.,

за участю представників сторін

позивачане зявився,

представника відповідачане зявився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волноваської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкових повідомлень-рішень від 27 травня 2016 року за № 00000034000, №00000044000,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 заявлено позов (з урахуванням уточненого адміністративного позову) до Волноваської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкових повідомлень-рішень від 27 травня 2016 року за № 00000034000, №00000044000.

Позивач зазначає на необґрунтованість висновків, зазначених в акті перевірки та на незаконність в прийнятті оскаржуваного податкових повідомлень-рішень від 27 травня 2016 року за № 00000034000, №00000044000, посилаючись на відсутність повноважень у відповідача на прийняття відповідних рішень. Зазначив, що державна реєстрація відповідача була проведена з істотними порушеннями вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Позивач в судове засідання не зявився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав в повному обсязі

Представник відповідача заперечує проти позову в повному обсязі, посилаючись на наявність законних підстав для застосування фінансових санкцій до позивача. Зазначає, що податкові повідомлення-рішення від 27 травня 2016 року за № 00000034000, №00000044000 прийняті відповідно до норм діючого законодавства та не підлягають скасуванню, оскільки встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями на розлив для споживання на місці (продаж пива «Січ Московське» місткість 0,5 л. за ціною 11,5 грн.) без наявності відповідної ліцензії.

Дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець, включений до ЄДРПОУ за реєстраційним номером облікової картки платника податків НОМЕР_1, перебуває на податковому обліку у Волноваській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій.

Судом встановлено, що на підставі наказу Волноваської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області №93 від 25.05.2016 року «Про проведення фактичної перевірки», на підставі вимог п.п.80.2.5 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України у звязку з виконанням функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, було призначено проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_2 за адресою: Донецька область, м. Волноваха, пров. Карлівський, буд.8.

Згідно наказу №93 від 25.05.2016 року «Про проведення фактичної перевірки» ОДПІ були виписані направлення на перевірку №87, №88, №89 від 25.05.2016 року.

Перевірка проводилась з 25.05.2016 року тривалістю 10 діб. Мета перевірки перевірка дотримання платником податків порядку здійснення обігу підакцизних товарів.

Направлення на перевірку підписані в.о. начальника Волноваської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області, підпис скріплено печаткою контролюючого органу.

Копія наказу та направлень на перевірку були вручені під розписку ФОП ОСОБА_2, який сам безпосередньо здійснював розрахункові операції, про що зазначено в акті перевірки.

В ході проведення перевірки було встановлено порушення позивачем ст.ст.15, 153 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року №481/95-ВР (далі - ОСОБА_3 України №481/95-ВР), а саме встановлено здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями на розлив для споживання на місці (продаж пива «Січ Московське» місткість 0,5 л. за ціною 11,5 грн.) без наявності відповідної ліцензії.

Відповідно до ст. 86 Податкового кодексу України акт про результати фактичної перевірки був складений у двох примірниках, підписаний посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, та ФОП ОСОБА_2 Один примірник акту від 27.05.2016року за №542/05-33- 40/НОМЕР_1 було вручено позивачу під розпис.

За висновками акту перевірки відповідачем було прийняте на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України і абз.5, 9 ч.2 ст.17 Закону України №481/95 відповідачем прийняті податкові повідомлення рішення від 27 травня 2016 року № НОМЕР_2 на суму 17000грн. та №000044000 на суму 6800грн.

Згідно із п.п. 80.2.7 п. 80.2. та п. 80.1 ст. 80 Податкового кодексу України, передбачений порядок проведення фактичних перевірок.

Відповідно до пункту 80.1 статті 80 Податкового кодексу України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Відповідно до п. 80.7 ст. 80 Податкового кодексу України, фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб'єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції.

Згідно з пунктом 81.1 статті 81 Податкового кодексу України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника та скріплення печаткою контролюючого органу; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Відповідно до пункту 80.2. статті 80 Податкового кодексу України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки

Відповідно до статті 15-3 Закону України №481/95-ВР передбачено, що продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, субєктів господарювання з універсальним асортиментом товарів

Згідно ч. 12 ст. 15 Закону України №481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Відповідно до абз. 5,9 ч.2 ст. 17 Закону України №481/95-ВР передбачено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

До субєктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: - оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень; у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень.

Стосовно посилання позивача на незаконність дій відповідача щодо складання податкових повідомлень рішень у звязку з відсутністю у останнього відповідного обсягу повноважень, слід зазначити наступне.

Відповідно до статті 3 Цивільного кодексу України основним актом цивільного законодавства України є Цивільний кодекс України.

Загальні положення про юридичну особу визначені главою 7 Цивільного кодексу України.

Відповідно до ст. 81 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена та зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді. Цивільна правоздатність юридичної особи має загальний (універсальний) характер, тобто вона здатна маги такий самий обсяг цивільної правоздатності, що й фізична особа, крім тих прав, які за своєю природою можуть, належати лише людині.

Види юридичних осіб визначено статтею 81 Кодексу, відповідно до якої юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права. Юридична особа приватного права створюється на підставі установчих документів відповідно до статті 87 цього Кодексу. Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. Порядок утворення та правовий статус юридичних осіб публічного права встановлюються Конституцією України та законом.

Цивільна право дієздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного юридичного реєстру запису про її припинення (ст. 91 ЦК України).

Відповідно до ст. 87 Цивільного кодексу України юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації. ОСОБА_3 державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального знайомлення.

На час виникнення спірних правовідносин (державна реєстрація відповідача) Законом, що регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців, є (згідно із преамбулою цього Закону) ОСОБА_3 України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15 травня 2003 року (із змінами та доповненнями).

ОСОБА_3 визначено, що державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського обєднання, професійної спілки, її організації або обєднання, політичної партії, організації роботодавців, обєднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

20 липня 2015 року на виконання Постанови Кабінету України від 06.08.2014року за №311 «Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України», яка набула чинності 12.08.2014 року, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань була зареєстрована та створена як юридична особа публічного права - ДПІ у Волноваському районі Головного управління ДФС у Донецькій області територіальний орган Державної фіскальної служби.

Постановою Кабінету України від 04.11.2015року №892 «Деякі питання територіальних органів Державної фіскальної служби», яка набула чинності 04.11.2015 року, ДПІ у Волноваському районі Головного управління ДФС у Донецькій області була перейменована у Волноваську ОДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області. На виконання зазначеної постанови в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань були зареєстровані відповідні зміни найменування юридичної особи.

Що стосується державної реєстрації Положення про Волноваську обєднану держану податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецькій області, як нормативно правового акту, суд зазначає, що зазначене Положення не зачіпає права, свободи й законні інтереси громадян, не має міжвідомчого характеру, не встановлює норму права, та має персоніфікований характер, тому воно не підлягає державній реєстрації.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України. Саме цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу.

Відповідно до п. 61.1 ст. 61 Податкового кодексу України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до п. 62.1.3 ст.62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється, зокрема, шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин

Враховуючи вищевикладене податковий контроль проводяться податковими органами відповідно до положень встановлених Податковим кодексом України.

На підставі вищевикладеного, відповідач при визначенні суми грошових зобовязань та застосовуванні штрафних (фінансових) санкцій шляхом прийняття податкових повідомлень рішень діє на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Відповідно до частини 3 статті 86 КАС України суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд зазначає, що в матеріалах справи містяться пояснення позивача, який власноруч проводив розрахункові операції, про те, що з 20.05.2016року ним було розпочато торгівлю пивом та квасом, при цьому, про необхідність наявності для цього виду діяльності відповідної ліцензії позивач був необізнаний (арк.с.62).

Отже, даний факт спростовує доводи позивача щодо відсутності належних доказів щодо реалізації вищенаведених товарів в магазині, де вона здійснює господарську діяльність.

Відповідно до частини 2 статті 5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, щодо відмови у задоволенні позовних позивача. Судові витрати залишаються за позивачем.

Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Волноваської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкових повідомлень-рішень від 27 травня 2016 року за № 00000034000, №00000044000 - відмовити.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її встуну та резолютивну частину у судовому засіданні 28 лютого 2017 року.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 03 березня 2017 року.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Кірієнко В.О.