Постанова № 65076935, 23.02.2017, Любомльський районний суд Волинської області

Дата ухвалення
23.02.2017
Номер справи
163/493/17
Номер документу
65076935
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 163/493/17

Провадження №3/163/333/17

ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 лютого 2017 року місто Любомль

Суддя Любомльського районного суду Волинської області Гайдук А.Л., за участі представника Волинської митниці ДФС ОСОБА_1, розглянувши, направлені Волинською митницею ДФС, матеріали справи за протоколом №0294/205020101/17 про притягнення до відповідальності за ст.ст.471, 472 МК України

ОСОБА_2 Конрада (ZWOLINSКI KRZYSZTOF KONRAD), ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина ОСОБА_3, що проживає за адресою: ОСОБА_3, 26-600 м.Хелм, вул. Гржібовська, 7/53, непрацюючого, РНОКПП 70082300895, закордонний паспорт серії ЕН №3826248, виданий 24.04.2015 року воєводою Мазовєцкім /5/, -

в с т а н о в и л а :

ОСОБА_2 Конрад (ZWOLINSКI KRZYSZTOF KONRAD) 02.02.2017 року приблизно о 15 год. 57 хв., слідуючи з України в ОСОБА_3 через митний пост Ягодин Волинської митниці ДФС смугою спрощеного митного контролю зелений коридор, у приватних справах, в якості водія автомобіля марки «SEAT LEON», реєстраційний номерний знак WR8643N, переміщував при собі, окрім дозволеної до вивезення за межі України без письмового декларування та надання дозвільних документів суми іноземної валюти в розмірі, еквівалентному 10000 євро, валюту, яка склала понад допустиму до вивезення норму готівки, в сумі 900 польських злотих, що по курсу НБУ станом на 02.02.2017 року становить 6070,95 грн., чим порушив вимоги п.4 розділу 2 Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженої постановою Правління Національного банку України № 148 від 27.05.2008 року «Про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України», та вчинив правопорушення, передбачене ст.471 МК України.

Крім цього, ОСОБА_2 ставиться у вину те, що він, при тих же обставинах, не задекларував за встановленою формою зазначену валюту, яка підлягала обовязковому письмовому декларуванню, використавши всупереч вимог ст.366 МК України «зелений коридор», як форму декларування шляхом вчинення дій, чим вчинив правопорушення, передбачене ст. 472 МК України.

ОСОБА_2 на розгляд справи в суд не зявився, про причини неявки не повідомив, хоча при складанні протоколу про порушення митних правил Волинською митницею ДФС належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи в суді.

Представник Волинської митниці ДФС під час розгляду протоколу в суді висловила позицію про доведеність вини ОСОБА_2 у вчиненні порушень митних правил, передбачених ст.ст.471, 472 МК України, та, на підставі ч.2 ст.36 КУпАП, просила накласти на останнього стягнення в межах санкції ст.472 МК України, стягнути витрати митниці за зберігання товару та судовий збір.

Суд, заслухавши думку представника митниці та дослідивши письмові докази у справі, дійшов наступного висновку.

Відповідно до ст.471 МК України, передбаченим у цій статті, адміністративним правопорушенням є порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.

Відповідно до ч.ч.2, 5 ст.366 МК України «зелений коридор» призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.

Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та /або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Отже, обравши смугу проходження митного контролю «зелений коридор», особа несе відповідальність за порушення умов (порядку) його проходження.

Із наявної у справі копії закордонного паспорта серії ЕН №3826248, виданого 24.04.2015 року воєводою Мазовєцкім /5/, та інших матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_2 є нерезидентом України (а.с.9).

Відповідно до п.п.1, 4 розділу 2 Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженої постановою Правління Національного банку України № 148 від 27.05.2008 року (далі Інструкція), фізична особа має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10000 євро, без письмового декларування митному органу. Фізична особа - нерезидент має право вивозити за межі України готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10000 євро, якщо сума готівки, що вивозиться, не перевищує суми готівки, письмово задекларованої цією особою митному органу при ввезенні в Україну. Вивезення готівки у такому випадку здійснюється за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі.

Тобто, з огляду на вказані положення Інструкції в розрізі вимог ч.4 ст.374 МК України, при переміщенні через пункти пропуску для автомобільного сполучення товарів, які згідно п.57 ч.1 ст.4 МК України, охоплюють також поняття валютних цінностей, вартістю понад 10000 євро, громадяни, зокрема, нерезиденти, зобов'язані обрати загальну смугу пропуску "червоний коридор", подати письмову декларацію та доказ письмового декларування валюти понад еквівалент 10000 євро митному органу при її ввезенні в Україну.

Отже, обравши формою проходження митного контролю смугу спрощеного митного контролю «зелений коридор», нерезидент за переміщення через митний кордон України понад дозволену норму іноземної валюти в сумі 10000 Євро, несе відповідальність за ст.471 МК України. Та обставина, що ОСОБА_202.02.2017 року слідував через митний кордон України автомобілем марки «SEAT LEON», р.н.з. WR8643N, смугою спрощеного митного контролю «зелений коридор» стверджується відповідним талоном для проходження по «зеленому коридору» (а.с.8).

Як вбачається з акту про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 02.02.2017 року №205020101/2017/210002Е, за результатами повного митного огляду вказаного автомобіля було встановлено, що ОСОБА_2 переміщує 43185,00 польських злотих, що еквівалентно 10000 євро, та ще незаявлених до митного контролю 900,00 польських злотих, що знаходились окремо від заявленої валюти, в кишені його верхнього одягу, і були добровільно ним видані (а.с.7).

У письмових поясненнях від 02.02.2017 року ОСОБА_2 вказав, що в Україну він їздив заплатити за придбаний ним деревяний будинок, однак через відсутність продавця, вимушений був повернутись назад в ОСОБА_3. З собою переміщував польські злоті в еквіваленті 10000 євро, про які відразу повідомив митнику, а про наявність у кишені його куртки ще 900 польських злотих забув, так як, попередньо, перебуваючи ще вдома, їх туди поклав, однак, виявивши їх у приміщенні митниці, добровільно додав до наданої валюти для перерахунку.

Доказів дотримання ОСОБА_2 умов переміщення валюти понад дозволену норму, що наведені у постанові Правління НБУ №148 від 27.05.2008 року, а саме, обовязкового письмового декларування та подання митному органу відповідних документів, підтверджуючих їх декларування при ввезенні в Україну, у справі немає.

Зазначене вказує на наявність в діях ОСОБА_2 ознак складу правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України.

Щодо кваліфікації дій ОСОБА_2за ст.472 МК України, суд приходить до наступного висновку.

У відповідності до вимог ст. 472 МК України адміністративним правопорушенням є недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

Однак, зміст складеного відносно ОСОБА_2 протоколу про порушення митних правил не відповідає диспозиції вищевказаної норми, оскільки у ньому не сформульовано звинувачення за ст.472 МК України, відповідно й не розкрито об'єктивної сторони даного правопорушення.

Посадовою особою митниці використано формальний підхід та зроблені формальні висновки щодо наявності в діях ОСОБА_2такого правопорушення, які не ґрунтуються на належних та допустимих доказах. При цьому, такі висновки органу доходів і зборів викладені лише у протоколі про порушення митних правил, з якого неможливо зрозуміти у чому полягає вчинення останнім правопорушення, передбаченого ст.472 МК України, якими його діями воно вчинене і чим це підтверджується.

За змістом ч.6 ст.366 МК України, громадяни, які проходять (проїжджають) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.

Аналіз статей 257, 366 МК Українита диспозиції статті 472 МК Українивказує на те, що заст.472 МК Україникваліфікуються діяння осіб, які переміщуються через митний кордон України смугою митного контролю «червоний коридор» і допустили зазначене у диспозиції цієї статті Митного кодексу Українипорушення митних правил.

Натомість, матеріалами справи стверджено, що ОСОБА_2 через митний кордон України смугою митного контролю «червоний коридор» не слідував, її не перетинав та митна декларація за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 року №431, для письмового декларування йому не надавалась.

Саме по собі переміщення валюти понад 10000 євро смугою митного контролю «зелений коридор», в силу ст.257 МК України, не може утворювати складу даного правопорушення.

Таким чином, з огляду на викладене та враховуючи, що ОСОБА_2 допустив порушення порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, що повністю охоплюється диспозицієюст.471 МК України, тому такі йогодії додаткової кваліфікації за ст.472 МК Українине потребують.

Відповідно до правил п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, в разі відсутності складу адміністративного правопорушення.

Відтак, встановлені у справі обставини дають підстави для закриття провадження у справі відносно ОСОБА_2 на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у звязку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.472 МК України.

При накладенні стягнення на ОСОБА_2 за ст.471 МК України, суд враховує характер та обставини вчиненого правопорушення, дані про особу винного, зокрема, те, що він вперше притягується до відповідальності за порушення митних правил, ступінь його вини у вчиненому, відсутність обставин, що помякшують та обтяжують його відповідальність, і вважає, що відносно останнього слід застосувати стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією валютних цінностей, що склали понад допустиму до вивезення за межі України норму, як такі, що є обмеженими до переміщення через митний кордон України.

Відповідно до п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» із ОСОБА_2 слід стягнути судовий збір в розмірі 320 грн.

Керуючись ст.ст. 522, 527, 528 МК України, п.1 ст.247 КУпАП, п.9 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», на підставі ст.ст. 471, 472 МК України, суддя, -

п о с т а н о в и л а :

ОСОБА_2 Конрада (ZWOLINSКI KRZYSZTOF KONRAD) визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.471 МК України, і накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень з конфіскацією в дохід держави 900 (девятсот) польських злотих, вилучених згідно протоколу та опису затриманих предметів №0294/205020101/17 від 02.02.2017 року та прийнятих 03.02.2017 року бухгалтерією Волинської митниці ДФС, згідно квитанції до прибуткового касового ордера за №8.

Провадження у справі відносно ОСОБА_2 Конрада (ZWOLINSКI KRZYSZTOF KONRAD) за ст.472 МК України закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у звязку з відсутністю в його діях складу даногоадміністративного правопорушення.

Стягнути з ОСОБА_2 Конрада (ZWOLINSКI KRZYSZTOF KONRAD) в користь держави 320 (триста двадцять) гривень судового збору.

Вилучені у ОСОБА_2 Конрада (ZWOLINSKI KRZYSZTOF KONRAD)кошти в сумі 900 (девятсот) польських злотих, згідно протоколу про ПМП Волинської митниці ДФС № 0294/205020101/17 від 02.02.2017 року, що по курсу НБУ станом на 02.02.2017 року становить 6070,95 грн., звернути в рахунок забезпечення стягнення:

- у виді штрафу на рахунок рахунок 31115106705262 в ГУДКСУ у Волинській області (МФО 803014, код ЄДРПОУ 38031501, одержувач УДКСУ в Любомльському районі, код класифікації доходів бюджету 21081100, призначення платежу «адміністративні штрафи у справі про порушення митних правил»), в сумі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень;

- у виді судового збору на рахунок 31214206700262 в ГУДКСУ у Волинській області (МФО 803014, код ЄДРПОУ 38031501, отримувач УДКСУ в Любомльському районі, код класифікації доходів бюджету 22030001), в сумі 320 (триста двадцять) гривень,

а решту коштів в сумі 4050,95 грн. - повернути ОСОБА_2 Конраду (ZWOLINSКI KRZYSZTOF KONRAD).

Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі, протягом десяти днів з дня винесення постанови до апеляційного суду Волинської області через Любомльський районний суд Волинської області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Любомльського районного суду

Волинської області ОСОБА_4