ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
02 березня 2017 р. Справа № 909/1041/16
Господарський суд Івано-Франківської області у складі: судді Фанди О.М., секретаря судового засідання Поліводі С. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання судового експерта Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз вх. № 2397/17 від 13.02.17 про погодження терміну виконання експертизи по справі
за позовом: Заступника військового прокурора Івано-Франківського гарнізону, вул. Чорновола,9, м. Івано-Франківськ, 76018, в інтересах держави, уповноваженим органом якої здійснювати відповідні функції у спірних відносинах є: Державна екологічна інспекція у Івано-Франківській області, вул. А. Сахарова, 23 А, м. Івано-Франківськ, 76014,
до відповідача: Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", вул. Ребета, 6, м. Івано-Франківськ, 76014,
про стягнення шкоди заподіяної порушенням природоохоронного законодавства в сумі 521 715,19 грн.
за участю:
Від прокуратури: ОСОБА_1 - прокурор військової прокуратури Івано-Франківського гарнізону, (службове посвідчення № 033485 від 18.05.2015 року)
Від позивача: ОСОБА_2 - завідувач юридичного сектору, (доручення № 02-17/16 від 03.01.2017 року)
Від відповідача: ОСОБА_3 - начальник юридичного відділу, (довіреність № 01 від 03.01.2017 року; паспорт серія СС № 987574 від 20.09.2000 року)
Від відповідача: ОСОБА_4 - адвокат, (угода про надання правової допомоги № 36 від 12.12.2016 року; свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № 261)
ВСТАНОВИВ:
Заступник військового прокурора Івано-Франківського гарнізону, звернувся до господарського суду Івано-Франківської області із позовом в інтересах держави, уповноваженим органом якої здійснювати відповідні функції у спірних відносинах є: Державна екологічна інспекція у Івано-Франківській області, до Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", про стягнення шкоди заподіяної порушенням природоохоронного законодавства в сумі 521 715,19 грн.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 01.02.2017 року призначено по справі комплексну земельно - технічну та інженерно - екологічну судову експертизу, проведення якої доручено Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз (вул. Липинського, 54, м. Львів, 79024), для чого направлено матеріали справи № 909/1041/16.
13.02.17 до суду надійшло клопотання судового експерта Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз вх. № 2397/17 від 13.02.17 про погодження терміну виконання експертизи, у якому відповідно до вимог п. 1.13 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень експерт просить погодити виконання судової земельно-технічної та інженерно-екологічної експертизи по господарській справі № 909/1041/16 у строк понад 90 календарних днів з початком фактичного її виконання з липня 2017 року та із завершенням в термін згідно Інструкції, що зумовлено надмірною експертною завантаженістю, однак також зазначає, що у разі можливості виконання даної експертизи швидше ніж в зазначений термін, платнику буде надіслано рахунок на оплату вартості експертизи.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 14.02.17 призначено розгляд клопотання судового експерта Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз вх. № 2397/17 від 13.02.17 про погодження терміну виконання експертизи в судовому засіданні на 02.03.17.
В судовому засіданні 02.03.17 представники сторін та прокуратури щодо поданого клопотання не заперечували.
Розглянувши вказане клопотання експерта про погодження строку виконання експертизи, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 17 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" № 4 від 23.03.12, строки проведення експертних досліджень та порядок встановлення цих строків у залежності від складності дослідження та з урахуванням експертного навантаження передбачено підпунктом 1.13 пункту 1 Інструкції.
З метою забезпечення виконання зазначених приписів Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року господарським судам необхідно контролювати дотримання передбачених Інструкцією строків проведення експертизи іншим суб'єктам судово-експертної діяльності, визначеним у статті 7 Закону, і реагувати на відповідні порушення шляхом винесення окремих ухвал у порядку, встановленому статтею 90 ГПК.
Частиною 1 ст. 2 Закону України від 25.02.1994 року № 4038-XII "Про судову експертизу" визначено, що законодавство України про судову експертизу складається із цього Закону, інших нормативно-правових актів.
Відповідно до п. 1.8 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 року №53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 27.07.2015 року №1350/5) підставою для проведення експертиз відповідно до чинного законодавства є процесуальний документ (постанова, ухвала) про призначення експертизи, складений уповноваженою на те особою (органом), або письмове звернення потерпілого чи сторони захисту кримінального провадження (далі - документ про призначення експертизи (залучення експерта)), у якому обов'язково зазначаються реквізити, перелік питань, поставлених експерту, а також об'єкти, що підлягають дослідженню.
Згідно п. 1.13 вказаної Інструкції, строк проведення експертизи встановлюється залежно від складності дослідження з урахуванням експертного навантаження фахівців керівником експертної установи (або заступником керівника чи керівником структурного підрозділу) у межах:
10 календарних днів - щодо матеріалів з невеликою кількістю об'єктів та вирішуваних питань і простих за характером досліджень;
30 календарних днів - щодо матеріалів із середньою кількістю об'єктів та вирішуваних питань або середньої складності за характером досліджень;
60 календарних днів - щодо матеріалів з великою кількістю об'єктів та вирішуваних питань або складних за характером досліджень;
понад 60 календарних днів - щодо матеріалів із великою кількістю об'єктів та вирішуваних питань (більше десяти), виходячи з фактично необхідного для експерта часу або особливо складних за характером досліджень (досліджень з використанням криміналістичного обладнання (лазерного, оптичного, електронного), проведення експериментальних досліджень, застосування декількох методів);
понад 90 календарних днів - якщо експертиза є особливо складною чи багатообєктною, потребує вирішення більше десяти питань або вирішення питань, які потребують декількох досліджень, чи налічує понад п'ять томів матеріалів справи або є комплексною чи потребує залучення фахівців з інших установ (у тому числі судово-медичних), підприємств, організацій і не може бути виконана в зазначені строки.
Більший розумний строк установлюється за письмовою домовленістю з органом (особою), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), після попереднього вивчення експертом наданих матеріалів.
У разі значного завантаження експерта та знаходження в нього на виконанні одночасно понад десяти експертиз, у тому числі комісійних та комплексних, вказані терміни можуть бути переглянуті або встановлені додатково з урахуванням необхідного реального часу на їх виконання.
Строк проведення експертизи починається з робочого дня, наступного за днем надходження матеріалів до експертної установи, і закінчується у день складання висновку експерта (повідомлення про неможливість надання висновку). Якщо закінчення встановленого строку проведення експертизи припадає на неробочий день, то днем закінчення строку вважається наступний за ним робочий день.
Отже, п. 1.13 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 року № 53/5 визначено строки проведення експертизи. Початок строку виконання експертизи імперативно встановлено нормами пп. 7 п. 1.13 зазначеної Інструкції, а саме, з робочого дня, наступного за днем надходження матеріалів до експертної установи. При цьому, можливість встановлення у іншому порядку початку фактичного виконання експертизи Інструкцією не передбачена.
З огляду на наведене, враховуючи надмірну завантаженість експерта, господарський суд вважає за доцільне задовольнити клопотання судового експерта Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз вх. № 2397/17 від 13.02.17 та погодити термін виконання комплексної земельно - технічної та інженерно - екологічної судової експертизи у даній справі у строк понад 90 календарних днів з початком фактичного її виконання з липня 2017 року.
Одночасно суд звертає увагу експертної установи на те, що при можливості виконати дану експертизу швидше ніж в зазначений термін, зважаючи на її специфіку та об'єкт дослідження.
Керуючись п. 1.13 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
клопотання судового експерта Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз вх. № 2397/17 від 13.02.17 про погодження терміну виконання експертизи у справі № 909/1041/16 - задовольнити.
Погодити виконання комплексної земельно - технічної та інженерно - екологічної судової експертизи у даній справі у строк понад 90 календарних днів з початком фактичного її виконання з липня 2017 року.
Копію даної ухвали направити сторонам та Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз (вул. Липинського, 54, м. Львів, 79024).
Суддя Фанда О.М.