УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2017 року Справа № 876/980/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючої судді Хобор Р.Б.
суддів: Попка Я.С., Сеника Р.П.,
з участю секретаря судового засідання Болюк Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2016 року по справі № 803/567/15-a за позовом Державного підприємства "Камінь-Каширське лісове господарство" до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В C Т А Н О В И В:
Державне підприємство "Камінь-Каширське лісове господарство" звернулося з адміністративним позовом до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0001052200 від 03.12.2014 року.
На підтвердження позовних вимог покликається на те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним, а висновки Ратнівської ОДПІ зазначені в акті перевірки, які стали підставою для визначення грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток в сумі 37 832 грн., такими, що суперечать чинному законодавству України, з огляду на що просить визнати протиправним та скасувати спірне податкове рішення.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2016 року адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Ратнівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області від 03.12.2014 року № 0001052200.
Не погодившись із вказаною постановою, її оскаржив відповідач, який покликаючись на те, що вказана постанова є незаконною та прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, просить постанову Волинського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2016 року скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування апеляційних вимог покликається на те, що судом першої інстанції не взято до уваги висновки встановлені обвинувальним вироком по кримінальній справі № 157/597/15-к, провадження №1-кп/157/48/15 від 01 липня 2015 року, який набрав законної сили, що були підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення № 0001052200 від 03.12.2014 року.
Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла до висновку про те, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити, з наступних підстав.
Судом першої інстанції вірно встановлено те, що в період з 13.10.2014 року по 31.10.2014 року Ратнівською ОДПІ проводилась документальна виїзна позапланова перевірка ДП «Камінь-Каширське ЛГ». Підставою для проведення позапланової перевірки була постанова старшого прокурора відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях прокуратури Волинської області про призначення документальної позапланової виїзної перевірки від 29.09.2014 року. Вказаною постановою було визначено перевірити додержання вимог податкового законодавства при укладенні договору №КК ЗЛ-2011 від 16.02.2011 року між ДП «Камінь-Каширське ЛГ» та ТзОВ «Захід Ліс» та визначити правильність декларування податку на додану вартість та податку на прибуток в результаті здійснення господарських операцій між ДП «Камінь-Каширське лісове господарство» та ТзОВ «Захід Ліс».
За результатами проведеної перевірки Ратнівською ОДПІ було складено акт від 07.11.2014 року №312/22-00991568. Перевіркою встановлено, що внаслідок порушення п.1.2, 1.5 Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затвердженого наказом Державного комітету лісового господарства від 19.02.2007 року №42 «Щодо вдосконалення механізмів продажу необробленої деревини» та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.02.2007 року за №164/13431, занижено підприємством валові доходи на загальну суму 164 486 грн., внаслідок чого згідно п.135.4 ст.135, п.137.1 ст.137 Податкового кодексу України занижено податок на прибуток на 37 832 грн. За декларацією за II-IV кв. 2012 року в т.ч. за операціями із ТзОВ «Захід-Ліс» за договором №KK ЗЛ-2011 від 16.02.2011 року встановлено заниження податку на прибуток, що підлягає сплаті до державного бюджету на 37 832 грн. Також встановлено, що внаслідок порушення п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, пп. 192.1.1 п. 192.1 ст. 192 п. 201.1, п. 201.4, п. 201.5,п. 201.10 ст. 201, п. 11, п. 23 Підрозділу 2 Розділу XX Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, із змінами та доповненнями в редакції чинній на момент вчинення правопорушення в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 54956 грн. в т. ч. за : січень 2012. року на 976 грн., лютий 2012 року на 18610 грн., березень 2012 року на з882 грн., квітень 2012 року на 3041 грн., травень 2012 року на 9994 грн., червень 2012 року на 3498 грн., липень 2012 року на 1520 грн., серпень 2012 року на 4817 грн., жовтень 2012 року на 1524 грн., листопад 2012 року на 4452 грн.
На підставі акта перевірки від 07.11.2014 року №312/22-00991568 Ратнівською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення від 03.12.2014 року №0001052200, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток в сумі 37 832 грн.
Не погоджуючись з вищевказаним податковим повідомленням-рішенням та актом перевірки, ДП "Камінь-Каширське ЛГ" оскаржило їх в адміністративному порядку.
Рішенням від 29.12.2014 року №1635/10/03-20-10-03-06 про результати розгляду первинної скарги ГУ Міндоходів у Волинській області оскаржуване податкове повідомлення-рішення Ратнівської ОДПІ залишено без змін, а первинну скаргу ДП «Камінь-Каширське ЛГ» - без задоволення.
Не погоджуючись з вищевказаним рішенням ГУ Міндоходів у Волинській області ДП "Камінь-Каширське ЛГ" 12.01.2015 року подало повторну скаргу до Державної Фіскальної Служби України.
Рішенням від 05.03.2015 року №460616/99-99-1001-01-25 про результати розгляду повторної скарги ДФС України залишено без змін оскаржуване податкове повідомлення-рішення та рішення ГУ Міндоходів у Волинській області.
Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не порушено вимог п.135.4 ст.135, п.137.1 ст.137 ПК України, ДП "Камінь-Каширське ЛГ" та не занижено податок на прибуток на суму 37 832 грн.
Апеляційний суд погоджується з рішенням суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 135.4 статті 135 Податкового кодексу України дохід від операційної діяльності визначається в розмірі договірної (контрактної) вартості, але не менше ніж сума компенсації, отримана в будь-якій формі, в тому числі при зменшенні зобов'язань, та включає: дохід від реалізації товарів, виконаних робіт, наданих послуг, у тому числі винагороди комісіонера (повіреного, агента, тощо).
Згідно з п. 137.1 ст. 137 ПК України дохід від надання послуг та виконання робіт визнається за датою складення акта або іншого документа, оформленого відповідно до вимог чинного законодавства, який підтверджує виконання робіт або надання послуг.
Пунктом 39.10 статті 39 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо ціни на товари (роботи, послуги) підлягають державному регулюванню згідно іх законодавством, звичайною вважається ціна, встановлена відповідно до принципів такого регулювання.
Відповідно до статтей 191,192 Господарського кодексу України державні регульовані ціни запроваджуються Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень у встановленому законодавством порядку. Політика ціноутворення, порядок встановлення та застосування цін, повноваження органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо встановлення та регулювання цін, а також контролю за цінами і ціноутворенням визначаються законом про ціни і ціноутворення, іншими законодавчими актами.
Статтями 2, 6 Закону України "Про ціни і ціноутворення" від 03.12.1990 р. №508- XII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, передбачено те,що в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи. Вимоги даного Закону поширюються на всі підприємства й організації незалежно від форм власності, підпорядкованості і методів організації праці та виробництва.
Згідно зі статтями 8, 9 цього Закону державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів; Урядом України можуть вводитись інші методи державного регулювання цін і тарифів. Державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються державними органами України.
У відповідності до статті 12 даного Закону координація роботи по здійсненню політики цін, проведення економічного аналізу рівня та динаміки цін і вжиття заходів щодо регулювання цін і тарифів здійснюються відповідними державними органами управління України та їх структурними підрозділами.
Відповідно до пунктів 1.2, 1.3, 1.5 Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, реалізація необробленої деревини всіма постійними лісокористувачами здійснюється через аукціони з продажу необробленої деревини на біржі - аукціони з продажу необробленої деревини проводяться 1 раз у квартал на базі товарних бірж, розташованих в обласних центрах і створених відповідно до Закону України «Про товарну біржу» та Господарського кодексу України.
Згідно із п.п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється у випадку коли отримано постанову суду (ухвалу суду) про призначення перевірки або постанову органу дізнання, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні.
Апеляційним судом встановлено, що спірні правовідносини регулюються приписами ст. 86.9 Податкового кодексу України, відповідно до яких у разі, якщо грошове зобов'язання розраховується органом державної податкової служби за результатами перевірки, призначеної відповідно до кримінально - процесуального закону або закону про оперативно - розшукову діяльність, податкове повідомлення - рішення за результатами такої перевірки не приймається до дня набрання законної сили відповідним рішенням суду. Матеріали перевірки разом з висновками органу державної податкової служби передаються правоохоронному органу, що призначив перевірку. Статус таких матеріалів перевірки та висновків органу державної податкової служби визначається кримінально - процесуальним законом або законом про оперативно - розшукову діяльність.
Таким чином, із системного аналізу приписів наведеної норми слідує, що за результатами перевірок платників податків, призначених в рамках порушеної кримінальної справи про злочини, предметом якої є податки, збори, контролюючий орган визначає суми грошових зобов'язань, але податкове повідомлення - рішення не приймає.
З урахуванням вищенаведеного, апеляційний суд приходить до висновку про те, що орган державної податкової служби не вправі був приймати оскаржувані податкові повідомлення - рішення, оскільки перевірка проводилась на підставі постанови слідчого у кримінальній справі, і матеріали перевірки повинні були бути долученими до матеріалів кримінальної справи.
За наведених обставин, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що податкове повідомлення-рішення № 0001052200 від 03.12.2014 року, є протиправними, а тому їх слід скасувати.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і в повному обсязі встановив обставини справи, прийняв обґрунтоване рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, апеляційний суд вважає доводи апеляційної скарги безпідставними, та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2016 року по справі № 803/567/15-a - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуюча суддя Р.Б. Хобор
Судді Я.С. Попко
Р.П. Сеник
Повний текст складено02.03.2017 року