Ухвала суду № 65068911, 23.02.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.02.2017
Номер справи
826/16134/16
Номер документу
65068911
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/16134/16 Головуючий у 1-й інстанції: Добрянська Я.І. Суддя-доповідач: Желтобрюх І.Л.

У Х В А Л А

Іменем України

23 лютого 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючої-судді: Желтобрюх І.Л.,

суддів: Мамчура Я.С.,

Бєлової Л.В.,

при секретарі: Вітковській К.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 грудня 2016 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія - Новий Розділ» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, про скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергія - Новий Розділ» звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та просило скасувати постанову відповідача 29.09.2016 № 1724 від «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 22.12.2015 № 3024».

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 грудня 2016 року позов задоволено.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на те, що в діях Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (відсутні ознаки протиправності дій, а оскаржувана постанова прийнята комісією на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений нормами Конституції України та законами України.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з'явилися у судове засідання, вивчивши матеріали справи, дослідивши й проаналізувавши доводи апеляційної скарги і докази на їх підтвердження, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, згідно інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, до видів діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія - Новий Розділ» (ідентифікаційний код 33525073) віднесено: Код КВЕД 20.11 Виробництво промислових газів; Код КВЕД 35.11 Виробництво електроенергії (основний); Код КВЕД 35.12 Передача електроенергії; Код КВЕД 35.14 Торгівля електроенергією; Код КВЕД 35.30 Постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря; Код КВЕД 36.00 Забір, очищення та постачання води; Код КВЕД 37.00 Каналізація, відведення й очищення стічних вод; Код КВЕД 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель.

Так, п. 1 постанови НКРЕКП від 22.12.2015 №3024 «Про встановлення тарифів на відпуск електричної енергії та виробництво теплової енергії ТОВ «Енергія-Новий Розділ» (далі - Постанова НКРЕКП №3024) встановлено позивачу тариф на відпуск електричної енергії 209,39 коп. за 1 кВт·год (без ПДВ).

Пунктом 2 зазначеної постанови ТОВ «Енергія-Новий Розділ» встановлено тарифи на виробництво теплової енергії, що використовується, а саме: для виробництва та надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання - 837,16 грн за 1 Гкал (без ПДВ); для виробництва та надання релігійним організаціям послуг з опалення та гарячого водопостачання - 519,02 грн. за 1 Гкал (без ПДВ); іншими споживачами - 848,90 грн за 1 Гкал (без ПДВ).

Вказана постанова набрала чинності з 01 січня 2016 року.

29 Вересня 2016 року НКРЕКП винесено постанову №1724 «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 22.12.2015 №3024» (далі - Постанова НКРЕКП №1724), п. 1 якої внесено до постанови НКРЕКП від 22.12.2015 №3024 наступні зміни: у п. 1 цифри " 209,39" замінено цифрами " 161,44"; в абз. 4 п. 2 цифри " 848.90" замінено цифрами " 895,23".

Вказана постанова набрала чинності з 01.10.2016 р.

Вважаючи, що постанова НКРЕКП від 29.09.2016 №1724 винесена відповідачем всупереч законодавчих положень, ТОВ «Енергія - Новий Розділ» звернулось до суду з даним адміністративним позовом.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем, на якого як суб'єкта владних повноважень покладено обов'язок доказування у даній справі, не доведено правомірності оскаржуваного рішення, з огляду на що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.

Відповідно до вимог ст. 11, 12 Закону України «Про електроенергетику» державне регулювання діяльності в електроенергетиці провадиться шляхом формування тарифної політики відповідно до законодавства, надання ліцензій на здійснення окремих видів діяльності в електроенергетиці, здійснення контролю за діяльністю суб'єктів електроенергетики та інших учасників ринку електричної енергії та встановлення відповідальності за порушення умов і правил здійснення ними діяльності в електроенергетиці та на ринку електричної енергії.

Органом державного регулювання діяльності в електроенергетиці є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, регулює діяльність суб'єктів природних монополій у сфері електроенергетики та господарюючих суб'єктів, які діють на суміжних ринках, а також виконує інші функції відповідно до законодавства.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до покладених на неї завдань встановлює ціни (тарифи) на електричну енергію, що відпускається населенню для побутових потреб, у тому числі диференційовані за обсягами спожитої електричної енергії та/або за групами споживачів.

За приписами п. 3 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого указом Президента України від 10.09.2014 №715/2014 (далі - Положення №715/2014), одним з основних завдань НКРЕКП є забезпечення проведення цінової і тарифної політики у сферах електроенергетики, теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, у нафтогазовому комплексі, сприяння впровадженню стимулюючих методів регулювання цін.

Відповідно ж до п. 4 вказаного Положення НКРЕКП установлює ціни (тарифи) на електричну енергію, тарифи на її передачу та постачання.

Тобто, як вбачається, саме на НКРЕКП покладається обов'язок із встановлення тарифів на електричну енергію, який був реалізований нею, в тому числі шляхом прийняття оскаржуваного рішення.

В той же час Порядок розрахунку тарифів на електричну та теплову енергію, що виробляється на ТЕЦ, ТЕС, АЕС та на установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії затверджено постановою НКРЕ від 12.10.2005 №896 (далі - Порядок №896).

Відповідно до п. 2 Порядку №896 його дія поширюється на суб'єкти господарювання, що мають у власності теплоелектроцентралі (ТЕЦ), теплові електричні станції (ТЕС), атомні електричні станції (АЕС) незалежно від їх відомчої належності та форм власності, які здійснюють або мають намір здійснювати підприємницьку діяльність з комбінованого виробництва електричної та теплової енергії.

Згідно ж до п. 3 Порядку № 896 суб'єкти господарювання з комбінованого виробництва електричної та теплової енергії надають НКРЕ матеріали для затвердження тарифів на відпуск ними електричної та теплової енергії як правило на один рік та звітні матеріали за аналогічний період минулого року і очікувані дані за попередній період згідно з додатками «Розрахунок тарифів на виробництво електричної та теплової енергії» (додаток 1) та «Витрати на виробництво одиниці продукції» (додаток 2).

Процедура перегляду та затвердження тарифів для ліцензіатів з виробництва електричної та теплової енергії (далі - Процедура) розроблена відповідно до Законів України «Про електроенергетику», «Про природні монополії», «Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу», "Про теплопостачання», Указу Президента України від 21.04.98 №335 «Питання Національної комісії регулювання електроенергетики України» та затверджена постановою НКРЕ від 12.10.2005 р. №898 (далі - Процедура №898).

Нормою п. 1.2. Процедури №898 передбачено, що процедура застосовується Національною комісією регулювання електроенергетики України при затвердженні або перегляді тарифів та поширюється на суб'єктів господарювання, які здійснюють або мають намір здійснювати підприємницьку діяльність з виробництва електричної та теплової енергії.

Згідно до п. 1.3 та п. 1.4 Процедури № 898 тарифи на електричну та теплову енергію ліцензіату затверджуються, як правило, на термін не менший одного року, тарифи на електричну та теплову енергію ліцензіату можуть затверджуватися на інші терміни у разі виникнення непередбачених обставин, що викликають або можуть викликати істотну зміну умов здійснення ліцензованої діяльності ліцензіата, у випадку виникнення загрози істотного зниження рівня безпеки експлуатації, а також за ініціативою НКРЕ.

В той же час, відповідно до п. 1.5 визначено, що нецільове або необґрунтоване використання коштів, передбачених затвердженими тарифами - це використання коштів на цілі або у розмірах, не передбачених встановленою структурою тарифів та/або схваленою інвестиційною програмою, без погодження з НКРЕ.

Відповідно до п. 1.7 Процедури №898 рішення щодо затвердження тарифів приймається НКРЕ на відкритих засіданнях, які проводяться після розгляду заяви і наданих заявником документів та аналізу результатів фінансово-господарської діяльності заявника відповідним підрозділом НКРЕ, шляхом всебічного та повного з'ясування позицій всіх учасників відкритих засідань. Рішення НКРЕ про затвердження тарифів оформлюється постановою. Структура тарифів має конфіденційний характер (п. 1.8).

Виходячи зі змісту наведених вище правових положень, тарифи на електричну та теплову енергію ліцензіату затверджуються, як правило, на термін не менший одного року. Тобто, дозволяється встановлення інших термінів, наприклад, менше року у разі виникнення непередбачених обставин, що викликають або можуть викликати істотну зміну умов здійснення ліцензованої діяльності ліцензіата, у випадку виникнення загрози істотного зниження рівня безпеки експлуатації.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду від 22.10.2015 по справі №К/800/29058/15.

Як вбачається з матеріалів справи, листом від 15.02.216 №561 ТОВ «Енергія- Новий Розділ» на адресу НКРЕКП України скеровано форму №1-НКРЕ «Звіт про використання палива ліцензіатом з виробництва електричної та теплової енергії» та додаток 1 до форми №1-НКРЕ «Звіт про використання палива на виробництво теплової енергії по категоріям споживачів» за січень місяць 2016 року (враховуючи при цьому відкориговану форму даної звітності), зазначаючи серед іншого показники щодо виробництва підприємством електричної енергії окремо за видом палива «газ» та «мазут».

Аналогічного змісту звітність позивачем на адресу НКРЕКП надіслано за період лютого-червень 2016 року, що підтверджується наданими до суду листами від 15.03.2016 №892, від 14.04.2016 №1722, від 16.05.2016 №2511, від 15.06.2016 №2961 та від 15.07.2016 №3495.

Так, згідно протокольного рішення №12 засідання Комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, яке проводилося у формі відкритого слухання (витяг з протоколу від 11.08.2016 №37), заслухавши про результати роботи ліцензіатів з виробництва електричної енергії на ТЕЦ у першому півріччі 2016 року, комісія, зокрема, вирішила у разі відсутності відповідного звернення ліцензіата до Комісії до 01.09.2016, відсутності належного обґрунтування напрямків використання додаткових коштів або ненадання звітної інформації Управлінню генеруючих підприємств розглянути питання щодо вилучення додатково отриманих коштів з розрахунків тарифу.

В свою чергу, ТОВ «Енергія - Новий Розділ» було подано до НКРЕКП пропозицію по використанню додаткового отриманого доходу від діяльності із виробництва електричної енергії в І півріччі 2016 року, відповідно до якого товариство просило направити 32 млн. грн. додаткового доходу на власні потреби товариства, а саме: витрати на сировину, матеріали, роботи, електроенергію, тощо.

Таким чином, всупереч вимог ч. 2 ст.71 КАС України під час судового розгляду відповідачем не доведено, що термін дії встановлених постановою від 22.12.2015 №3024 тарифів знижено через існування істотних обставин або виникнення загрози істотного зниження рівня безпеки експлуатації, тобто відповідачем не обґрунтована необхідність обмеження часом дії тарифу.

Так само необґрунтованими є доводи апелянта щодо наявності підстав для перегляду тарифів за ініціативою НКРЕ, з огляду на те, що позивач частково використовував паливо мазут на виробництво електричної енергії, що надало можливість підприємству отримати у 1 півріччі 2016 року додатковий дохід, оскільки відповідачем, з урахуванням вигоди, яку отримало товариство, не враховано економію використання газу при використанні збільшеної кількості паливо мазут на виробництво електричної енергії.

Крім того, колегія суддів зауважує, що заява про зміну будь-яких умов тарифів у тому числі терміну дії від позивача до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, не надходила. Приймаючи звіти підприємства ( які вчасно подавалися), відповідачу було відомо про використання у зазначених пропорціях газу та мазуту.

Також слід зазначити, що розгляд питання щодо зміни тарифу без заяви суб'єкта господарювання у сфері енергетики та без обговорення цього питання є порушенням Процедури перегляду та затвердження тарифів для ліцензіатів з виробництва електричної та теплової енергії.

Аналізуючи зазначені вище норми чинного законодавства та беручи до уваги встановлені під час судового розгляду обставини справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Отже, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

Допущення судом першої інстанції порушень норм матеріального та процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи, колегією суддів не виявлено, а тому підстав для скасування оскаржуваної постанови суду немає.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 грудня 2016 року, - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуюча:

Судді:

Повний текст ухвали виготовлено 28 лютого 2017 року.

Головуючий суддя Желтобрюх І.Л.

Судді: Мамчур Я.С

Бєлова Л.В.