Головуючий у 1 інстанції - Мірошниченко Л.Є.
Суддя-доповідач - Казначеєв Е.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2017 року справа №243/10386/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Казначеєва Е.Г., суддів Василенко Л.А., Васильєвої І.А., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 27 грудня 2016 р. та додаткову постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 23 січня 2017року у справі № 243/10386/16-а (головуючий І інстанції Мірошниченко Л.Є.) за позовом ОСОБА_2 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулась до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області з адміністративним позовом до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в якому просила, визнати протиправним та скасувати рішення відповідача № 175 від 06.12.2016 року про відмову врахувати при перерахунку пенсії державного службовця суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, та суми індексації заробітної плати, зазначені у довідці № 05-34/2096 від 25.11.2016 року Управління Державної казначейської служби України у м. Словянську Донецької області, які враховуються при розрахунку пенсії та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне страхування; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної їй, з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 90% від сукупного оподаткованого доходу, враховуючи суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, та індексації заробітної плати, з яких було сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у повному обсязі; зобов'язати відповідача при проведенні перерахунку пенсії не змінювати базу нарахованої їй індексації в розумінні Постанови КМУ № 1078 від 17.07.2003 року, вважаючи даний перерахунок не її зростанням або підвищенням, а відновленням її права на розмір пенсії гарантований їй державою; пенсійні виплати з урахуванням перерахунку, здійснювати з дати призначення пенсії; всі витрати, які будуть понесені в ході судового процесу стягнути за рахунок відповідача (а.с.2-7).
Постановою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 27 грудня 2016 року позовні вимоги задоволено частково. Суд першої інстанції визнав протиправним та скасував рішення №175 від 06.12.2016 року Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням довідки Управління Державної казначейської служби України у м. Слов'янську у Донецькій області № 05-34/2096 від 25.11.2016 року; зобов'язав Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області з 01.12.2016 року здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» та провести на її користь виплати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, згідно з довідкою Управління Державної казначейської служби України у м. Словянську у Донецькій області № 05-34/2096 від 25.11.2016 року, з урахуванням проведених раніше виплат. Залишив без розгляду позовні вимоги про перерахунок пенсії державного службовця за період з 13.11.2009 року по 30.11.2016 року, у зв'язку з пропуском строку звернення до суду. В іншій частині позовних вимог відмовив, у зв'язку з відсутністю підстав (а.с.24-26).
30 грудня 2016 року позивач звернувся до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області з заявою про прийняття додаткової постанови, оскільки вирішено не всі позовні вимоги щодо витрат по сплаті судового збору в сум 551 грн. (а.с.28)
Додатковою постановою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 23 січня 2017 року задоволено заяву ОСОБА_2 Суд зобов'язав управління Державної казначейської служби України в Донецькій області стягнути з Державного бюджету України шляхом безспірного списання із рахунку Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп. (а.с.35)
Відповідач, не погодившись з зазначеними рішеннями суду першої інстанції, подав апеляційні скарги, в яких посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову та додаткову постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволені позовних вимог.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що на момент звернення позивача за перерахунком пенсії набрав законної сили Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, відповідно до п.2 «Прикінцеві та перехідні положення» якого, зокрема, визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, крім статті 37. Отже, на дату звернення позивача за перерахунком втратила чинність стаття 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців .
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах апеляційної скарги відповідно до частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, встановила наступне.
ОСОБА_2 перебуває на обліку в Слов'янському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та з 13.11.2009 року отримує пенсію відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», у розмірі 90% суми її заробітної плати.
29 листопада 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії по заробітку з врахуванням отримуваних нею виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, згідно довідки Управління Державної казначейської служби України у м. Словянську у Донецькій області від 25.11.2016 року № 05-34/2096 (а.с.10-13).
Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області рішенням № 175 від 06.12.2016 року відмовило позивачу в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що частиною 2статті 33 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993р.чітко визначено складові заробітної плати державних службовців, а саме посадовий оклад, премія, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Матеріальна допомога та індексація, як складові заробітної плати згідност. 33 цього Закону, не передбачені, а тому не можуть бути враховані в заробіток, із якого обчислюєтьсяпенсія державного службовця. Крім того, з 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII та втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII) та Закон України "Про державну службу" від 17.11.2011 № 4050-VI. Відповідно втратила чинність стаття 37-1 Закону № 3723-XII. Також, форма довідки не відповідає встановленій формі (а.с.14)
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов до висновку, що перерахунок пенсії позивачу повинен здійснюватися, з урахуванням усіх сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Колегія суддів з зазначеним висновку суду першої інстанції погоджується, з наступних підстав.
Відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ (в редакції на час призначення пенсії позивачу), Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Таким чином, призначення державному службовцю пенсії здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1282-XII від 03.07.1991 року (далі - Закон № 1282-XII), індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 2 Закону № 1282-XII, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі оплата праці (грошове забезпечення).
Відповідно до положень підпункту 2.2.7 пункту 2.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року №5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до фонду додаткової заробітної плати.
Частиною 2 та 6 статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
За приписами п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислуга років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що всі отримані позивачем та враховані судом види матеріального забезпечення входили до системи оплати праці державного службовця, що спростовує посилання відповідача в скарзі.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації входять до системи оплати праці державного службовця, а, отже, відповідачем безпідставно не включено до розрахунку пенсії позивача матеріальну допомогу на оздоровлення та соціально-побутові потреби і індексацію.
Аналогічна позиція також викладена в постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, від 14 травня 2013 року у справі № 21-125а13, від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13, від 06 листопада 2013 року у справі № 21-350а13, від 04 березня 2014 року у справах № 21-3а14 та № 21-14а14, від 03 червня 2014 року у справі № 21-134а14, від 16 вересня 2014 року у справі № 21-314а14, від 09 червня 2015 року № 21-243а15.
Відповідно до довідки про складові заробітної плати, на всі виплати, включені в довідки, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог щодо здійснення перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та отримувались позивачем.
Стосовно посилання апелянта на те, що на дату звернення позивача за перерахунком втратила чинність стаття 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців, колегія суддів зазначає, що позивач звернувся з позовом та заявою щодо перерахунку пенсії за відновленням своїх прав, порушених при призначені йому пенсії, під час якого при обрахунку його заробітної плати для перерахунку пенсії були враховані не всі складові заробітної плати. Отже, у даному випадку підлягають застосуванню норми, які діяли на дату призначення пенсії позивача.
Щодо посилання відповідача на звільнення від сплати судового збору, колегія суддів зазначає, що зміни до Закону України «Про судовий збір» внесені Законом № 1491-VIII від 07.09.2016, якими відповідача звільнено від сплати судового збору, набирали чинності з 1 січня 2017 року. Колегія суддів зазначає, що додаткова постанова є невід'ємною складовою основного судового рішення. Адміністративний позов було розглянуто та прийнято постанову 26 грудня 2016 року, тобто, до зазначених змін. Додатковою постановою вирішено питання щодо розподілу судових витрат на час прийняття основного судового рішення.
З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, постанова та додаткова постанова прийнята судом першої інстанції з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, тому апеляційна скарга залишається без задоволення, а постанова та додаткову постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. 184, 195, 197, 198, 200, 205, 211, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області залишити без задоволення.
Постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 27 грудня 2016 року залишити без змін.
Додаткову постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 23 січня 2017 року у справі № 243/10386/16-а залишити без змін
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: Е.Г. Казначеєв
Судді: Л.А. Василенко
І.А. Васильєва