Постанова № 65068423, 28.02.2017, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2017
Номер справи
822/511/17
Номер документу
65068423
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/511/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2017 року 10 год. 15 хв.м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Майстер П.М. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ярмолинецької районної державної адміністрації, треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "Герром Інвест-Ярмолинці", державний реєстратор Реєстраційної служби Ярмолинецького районного управління юстиції Хмельницької області Руда Катерина Володимирівна про визнання протиправними та скасування рішень про державну реєстрацію, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Ярмолинецької районної державної адміністрації, треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "Герром Інвест-Ярмолинці", державний реєстратор Реєстраційної служби Ярмолинецького районного управління юстиції Хмельницької області Руда Катерина Володимирівна, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Ярмолинецького районного управління юстиції Хмельницької області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №13142017 від 19 травня 2014 року щодо земельної ділянки площею 4,5717 га кадастровий номер НОМЕР_1.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що є власником земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Виноградівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3. Вказана земельна ділянка в квітні 2007 року була передана спадкодавцем в оренду ТОВ "Герром Інвест-Ярмолинці", відповідно до договору оренди земельної ділянки строком на 10 років. Вказує, що з врахуванням моменту державної реєстрації договору, термін його дії закінчується 20 квітня 2017 року.

Зазначає, що у вересні 2016 року їй стало відомо, що право оренди на вказану земельну ділянку продовжено на новий 10-річний термін у зв'язку з укладенням додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки, за якою термін оренди збігає у 2024 році.

Однак, будь - яких дій пов'язаних із переукладенням, підписанням додаткової угоди і нового договору оренди не вчиняла, тому звернулась в суд з вказаними позовними вимогами.

Представник позивача надав суду заяву про розгляд справи без його участі. Позов підтримує в повному обсязі, та просить суд його задовольнити.

Відповідач надав суду заяву про розгляд справи без участі представника Ярмолинецької районної державної адміністрації. Проти позову заперечує, просить суд у його задоволенні відмовити.

Представник третьої особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "Герром Інвест-Ярмолинці" надав суду заяву про розгляд справи у письмовому провадженні.

Третя особа - державний реєстратор Реєстраційної служби Ярмолинецького районного управління юстиції Хмельницької області Руда Катерина Володимирівна у судове засідання повторно не з'явилась, про причини неприбуття не повідомила, письмових заперечень щодо позовних вимог не надіслала. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідно до ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно ч.6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін на підставі наявних доказів в порядку письмового провадження, так як явка сторін не визнавалася судом обов'язковою.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява обґрунтована та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що між Товариством з обмеженою відповідальністю "Герром Інвест-Ярмолинці", як орендарем, та фізичною особою ОСОБА_3, як орендодавцем було укладено договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення на території Виноградівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, загальною площею 4,5717 га, строком на 10 років, який було зареєстровано 29 жовтня 2007 року, що підтверджується довідкою відділу Держгеокадастру в Ярмолинецькому районі Хмельницької області №99-2221-99.7-3185/0/28-16 від 24 листопада 2016 року.

Матеріалами справи також підтверджується, що спадкоємцем фізичної особи первинного орендодавця є ОСОБА_1, що підтверджується копією свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 04.09.2012 року.

Суд встановив, що 19 травня 2014 року державним реєстратором прав на нерухоме майно реєстраційної служби Ярмолинецького районного управління юстиції Хмельницької області Рудою К.В., на підставі договору оренди земельної ділянки №б/н від 06.05.2014 року укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Герром Інвест-Ярмолинці", як орендарем, та фізичною особою ОСОБА_1, як орендодавцем, прийнято рішення №13142017 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, а саме проведено державну реєстрацію іншого речового права, права оренди земельної ділянки, що розташована на території Виноградівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, кадастровий номер НОМЕР_1, за ТОВ "Герром Інвест-Ярмолинці".

Оцінюючи оскаржуване рішення, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.1216 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).

За ч.1 ст.770 ЦК України, у разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов'язки наймодавця.

Крім того, згідно з ч.1 ст.148-1 Земельного кодексу України (ЗК України), до особи, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває у користуванні іншої особи, з моменту переходу права власності на земельну ділянку переходять права та обов'язки попереднього власника земельної ділянки за чинними договорами оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту щодо такої земельної ділянки.

За згодою сторін договору оренди до такого договору можуть бути внесені зміни із зазначенням нового власника земельної ділянки (ч.4 ст. 148-1 ЗК України).

Таким чином, до спадкоємця земельної ділянки (паю) переходять всі права та обов'язки померлого спадкодавця як сторони по укладеному (до моменту смерті) договору оренди землі.

Відповідно до ч.4 ст.32 Закону України "Про оренду землі", перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.

Частиною 4 ст.31 Закону України "Про оренду землі" визначено, що розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.

Таким чином, договори оренди землі, укладені власником земельної ділянки (до моменту його смерті) є чинними для спадкоємців такої померлої особи (орендодавця). До спадкоємців при спадкуванні переходять як усі права, так і обов'язки померлого, в тому числі обов'язок належно виконувати умови укладеного померлим спадкодавцем договору оренди землі.

Отже, відповідачем та третіми особами не доведено, а судом не встановлено інших підстав для припинення договору оренди земельної ділянки між ОСОБА_1 і ТОВ "Герром Інвест-Ярмолинці", зареєстрованого 29 жовтня 2007 року, які визначені статтями 31 та 32 Закону України "Про оренду землі".

Відповідно до ч.1 ст. 20 Закону України "Про оренду землі" (у редакції, яка діяла на час укладення договору оренди), такий договір оренди землі підлягав державній реєстрації і на підставі ч.1 ст.210 ЦК України, ст.125 ЗК України та ст.18 Закону України "Про оренду землі", набирає чинності після його державної реєстрації.

Окрім того, як встановлено в судовому засіданні, будь - яких дій пов'язаних із переукладенням, підписанням додаткової угоди і нового договору оренди земельної ділянки позивач не вчиняла.

Відповідно до п.3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 11.02.2010 року №1878-VІ "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України" до 1 січня 2013 року державна реєстрація права власності, права користування (сервітут) земельними ділянками, права постійного користування земельними ділянками, договорів оренди земельних ділянок; права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); права забудови земельної ділянки (суперфіцій) проводиться територіальними органами земельних ресурсів.

Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна. Нерухоме майно, за цим законом визначається як - земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення.

На підставі ч.2 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно", держава повинна гарантувати достовірність зареєстрованих прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

У п.4 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", зазначено, що права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.

Статтею 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; внесення записів до Державного реєстру прав; видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Згідно з ч. 4 ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.

Пунктом 1 ч.2 ст.9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", зазначено, що державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також; відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.

Пунктом 8-1 ч.2 ст.9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки.

Відповідно до п.п.4, 6 ч.1 ст.24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо заявлене право вже зареєстровано або в разі, якщо подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

З аналізу наведеного вище, суд дійшов висновку, що додаткового зобов'язання позивача щодо перереєстрації права оренди землі в новому Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно чинним законодавством України не передбачено.

Окрім того, судом також встановлено, що начальником реєстраційної служби Ярмолинецького районного управління юстиції Хмельницької області Л. Козловець по земельній ділянці орендодавця ОСОБА_1 запитано інформацію від відділу Держземагенства в Ярмолинецькому районі щодо зареєстрованих речових прав на земельну ділянку вищезазначеного орендодавця.

Так, згідно отриманої довідки відділу Держземагенства в Ярмолинецькому районі №01-02-07/2326 від 13 травня 2014 року за гр. ОСОБА_1 договір оренди земельної ділянки, що розташований за межами населеного пункту Виноградівської сільської ради Ярмолинецького району кадастровий номер НОМЕР_1 площею 4,5717 га, із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва не зареєстрований.

Разом з тим, суд враховує встановлене в судовому засіданні, що державним реєстратором Реєстраційної служби Ярмолинецького районного управління юстиції Хмельницької області Рудою Катериною Володимирівною по земельній ділянці орендодавця ОСОБА_3 (спадкоємцем майна якого є ОСОБА_1) не запитано від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію щодо зареєстрованих речових прав на земельну ділянку вищезазначеного орендодавця.

Згідно із ч. 1 ст. 210 ЦК України, правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 126 ЗК України (в редакції чинній на момент підписання та реєстрації договору), право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Як встановлено судом, відповідно до довідки відділу Держгеокадастру в Ярмолинецькому районі Хмельницької області №99-2221-99.7-3185/0/28-16 від 24 листопада 2016 року договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "Герром Інвест-Ярмолинці", як орендарем, та фізичною особою ОСОБА_3, як орендодавцем згідно книги реєстрації договорів оренди було зареєстровано 29 жовтня 2007 року

Тому, датою укладення договору оренди землі між ОСОБА_3 та Товариством з обмеженою відповідальністю "Гером Інвест-Ярмолинці" є дата його реєстрації 29 жовтня 2007 року, отже десятирічний строк оренди закінчиться 29 жовтня 2017 року, а тому вказаний договір на час повторної реєстрації був чинним.

Отже, державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки було вчинено до закінчення терміну вже зареєстрованого права оренди.

Таким чином, суд вважає, що державний реєстратор реєстраційної служби Ярмолинецького районного управління юстиції Хмельницької області Руда Катерина Володимирівна, не встановивши необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень інформацію прийняла протиправне рішення про державну реєстрацію іншого речового права на нерухоме майно, а саме: реєстрацію права оренди вказаної земельної ділянки за ТОВ "Герром Інвест-Ярмолинці".

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 29.09.2015 року у справі № 802/37191, при цьому ч.1 ст.244-2 КАС України передбачено, що висновок Верховного Суду України щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватись іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Суд враховує правову позицію Європейського суду з прав людини, який у рішенні від 20 січня 2012 року "Рисовський проти України" зазначив, що ризик будь - якої помилки державного органу, у тому числі тої, причиною якої є їх власна недбалість, повинен покладатись на саму державу та її органи.

Так, розглядаючи цю справу, Європейський суд зазначив, що принцип "належного урядування", як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. З іншого боку, потреба виправити минулу "помилку" не повинна непропорційним чином втручатися в право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу. Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Це є "гарантією стабільності суспільних відносин", яка породжує у громадян впевненість у тому, що їх існуюче правове становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, тому саме на державний орган покладається обов'язок виправити свої помилки.

У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи зазначене, оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що вимоги позивача до Ярмолинецької районної державної адміністрації, треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "Герром Інвест-Ярмолинці", державний реєстратор Реєстраційної служби Ярмолинецького районного управління юстиції Хмельницької області Руда Катерина Володимирівна, є обґрунтованими, в свою чергу відповідач не довів правомірність своїх дій, тому позовні вимоги підлягають задоволення в повному обсязі.

Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Ярмолинецького районного управління юстиції Хмельницької області Рудої Катерини Володимирівни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №13142017 від 19 травня 2014 року щодо земельної ділянки площею 4,5717 га кадастровий номер НОМЕР_1.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя П.М. Майстер