ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про забезпечення адміністративного позову
28 лютого 2017 року м. Київ № 826/2852/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Огурцова О.П., розглянувши клопотання ОСОБА_1 про забезпечення позову в адміністративній справі
за позовомОСОБА_1до треті особи Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, Білогородської сільської ради Мовчанюк Віталій Остапович, ОСОБА_3провизнання протиправними та скасуваеея рішень,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, Білогородської сільської ради, треті особи Мовчанюк Віталій Остапович, ОСОБА_3, про визнання незаконними та скасування рішень про затвердження технічної документації на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_3 площею 1,835га., про державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_3 за Мовчанюком Віталієм Остаповичем, про затвердження технічної документації на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_2 площею 0,9175 га., про державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 за ОСОБА_3.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.02.2017 відкрито провадження у справі та призначено попереднє судове засідання.
Одночасно з позовом позивачем було подано клопотання про забезпечення адміністративного позову шляхом встановлення заборони органам державної реєстрації прав на нерухоме майно, державним реєстраторам прав на нерухоме майно, у тому числі особам, які виконують функції державного реєстратора прав на нерухоме майно, зокрема нотаріусам та іншим органам чи особам, які мають право виконувати чи виконують функції державної реєстрації прав на нерухоме майно, вчиняти будь-які реєстраційні дії, в тому числі, але не виключно, державну реєстрацію прав, внесення змін до записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, скасування державної реєстрації прав, а також інші дії, що здійснюються в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (інші реєстраційні дії) щодо нерухомого майна: 1) земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_3 площею 1,835га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2; 2) земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 площею 0,9175 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.
Відповідно до частини першої статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України, клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
За наслідком розгляду поданого позивачем клопотання судом була встановлена його обґрунтованість та наявність підстав для вирішення терміново без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для забезпечення адміністративного позову суд виходить з наступного.
Частиною першою статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Згідно з частинами третьою та четвертою статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України, подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Адміністративний позов, крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.
Забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи по суті позовних вимог, визначених Кодексу адміністративного судочинства України заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому постанови суду, якщо її буде прийнято на користь позивача.
Виходячи з системного тлумачення зазначених положень вбачається, що застосування заходів забезпечення позову можливе лише у випадку існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або якщо захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також наявність ознак, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень. При цьому небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача має бути очевидною.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач є власником земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_4 площею 9, 1750 га., що розташована за адресою: АДРЕСА_2, цільове призначення: для розміщення виробничо-складського комплексу та офісних приміщень, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_5 від 27.09.2011 та Інформаційною довідкою з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкту нерухомого майна від 22.02.2017.
Водночас, з доданих до адміністративного позову документів, судом встановлено що до Державного земельного кадастру були внесені відомості про здійснення державної реєстрації права власності ОСОБА_4 на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_3 площею 1, 835 га. та права власності ОСОБА_3 на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_2 площею 0, 9175 г.
Як зазначає позивач у адміністративному позові, вказані земельні ділянки повністю розташовані в межах земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_4 площею 9, 1750 га., яка належить йому на праві власності.
Відповідно до вимог частини першої статті 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр», державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами. Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Згідно з частинами третьою, четвертою, п'ятою, дев'ятою та десятою статті 791 Земельного кодексу України, сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Отже, після здійснення реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами НОМЕР_3 та НОМЕР_2 за ОСОБА_4 та ОСОБА_3, останні набувають право вчиняти подальші дії щодо набуття права власності/користування на такі об'єкти нерухомості, в тому числі шляхом проведення державної реєстрації таких прав в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що дозволить їм вільно володіти, користуватись та розпоряджатись відповідним майном.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що дійсно існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в даній адміністративній справі; необхідності докладання значних зусиль та витрат для захисту цих прав, свобод та інтересів у майбутньому, в разі не вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, що свідчить про обґрунтованість поданого позивачем клопотання.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
В контексті наведеного суд зазначає, що обраний позивачем спосіб забезпечення адміністративного позову відповідає його предмету та, водночас, вжиття таких заходів не зумовлює фактичного вирішення спору по суті, а спрямоване лише на збереження існуючого становища до розгляду справи по суті заявлених вимог.
Необхідно акцентувати увагу на тому, що заходи забезпечення адміністративного позову мають бути співмірними заявленим позовним вимогам. В даному випадку співмірність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.
Керуючись статтями 117, 118, 160, 165 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Клопотання ОСОБА_1 про забезпечення позову - задовольнити.
2. Заборонити органам державної реєстрації прав на нерухоме майно, державним реєстраторам прав на нерухоме майно, у тому числі особам, які виконують функції державного реєстратора прав на нерухоме майно, зокрема нотаріусам та іншим органам чи особам, які мають право виконувати чи виконують функції державної реєстрації прав нерухоме майно, вчиняти будь-які реєстраційні дії, в тому числі, але не виключно, державну реєстрацію прав, внесення змін до записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, скасування державної реєстрації прав, а також інші дії, що здійснюються в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (інші реєстраційні дії) щодо наступного нерухомого майна:
1) земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_3 площею 1,835га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2;
2) земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_2 площею 0,9175 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2.
3.Ухвала може бути пред'явлена до виконання в порядку Закону України "Про виконавче провадження" до 28.02.2018.
4.Стягувачем у виконавчому провадженні, відкритому на підставі даної ухвали є ОСОБА_1 (01024, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
Копію ухвали надіслати позивачу, відповідачу та третім особам.
Відповідно до частини п'ятої статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України виконання ухвал з питань забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно.
Відповідно до частини шостої статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Суддя О.П. Огурцов