ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2017 р. м. Чернівці Справа № 824/96/17-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лелюка О.П.,
за участю:
секретаря судового засідання Кіщук О.І.,
представника позивача Мешака М.М., представника відповідача Поліщука О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом виконавчої дирекції Чернівецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до приватного підприємства виробничо-комерційної фірми «Промсервіс» про стягнення страхових коштів,
В С Т А Н О В И В :
Виконавча дирекція Чернівецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулася до суду з позовом до приватного підприємства виробничо-комерційної фірми «Промсервіс» про стягнення страхових коштів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що за приватним підприємством виробничо-комерційною фірмою «Промсервіс» рахується заборгованість, яка утворилася в результаті того, що виробничо-комерційна фірма «Промсервіс» не сплатила в установленому порядку страхові внески до виконавчої дирекції Чернівецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Оскільки заборгованість в добровільному порядку відповідачем не сплачена, позивач просить суд стягнути з відповідача страхові кошти в розмірі 3738 (три тисячі сімсот тридцять вісім) грн 89 коп.
Відповідач проти задоволення позову заперечував та просив суд в його задоволенні відмовити. Вказував, що ним дійсно у звіті за 2016 рік відображено заборгованість за страхувальником у сумі 3738,89 грн. При цьому зазначав, що працівники позивача відмовлялися приймати звіт без зазначених даних про заборгованість за виробничо-комерційною фірмою «Промсервіс». На прохання подати заміну чи уточнюючий звіт за попередні періоди із зазначенням правильних даних без заборгованості по підприємству, позивач відхилив дане прохання. Зазначав, що на підставі наказу керівника №09-П від 30 грудня 2014 року у бухгалтерському обліку підприємства заробітної плати до виплати немає, тобто заборгованість по сплаті відсутня. Також вказував, що виплата зарплати нарахованої до 30 грудня 2014 року не проводилась, тому заборгованості зі сплати страхових коштів немає.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги з підстав, наведених у позові. Просив суд позовні вимоги задовольнити повністю.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував та просив суд у його задоволенні відмовити повністю з підстав, викладених у письмовому запереченні.
Заслухавши пояснення осіб, які з'явились в судове засідання, дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що приватне підприємство виробничо-комерційна фірма «Промсервіс» є юридичною особою, ідентифікаційний код якої 22854010, місце знаходження: вул. Череповецька, буд. 17, Першотравневий район, м. Чернівці, 58000.
На підставі направлення №272 від 30 серпня 2016 року та направлення №397 від 30 листопада 2016 року, виданих Чернівецькою міською виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, провідним спеціалістом відділу соціальних виплат і перевірок страхувальників Скінтей Аліною Валентинівною на підставі пункту 3.2 Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої Постановою правління Фонду від 22 грудня 2010 року №29 та згідно з наказом від 14 червня 2016 року №40 «Про план-графік проведення перевірок страхувальників» на ІІІ кв. 2016 року з питань правильності та правомірності витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та наказу від 31 серпня 2016 року №54 «Про призупинення перевірки» проведена планова перевірка приватного підприємства виробничо-комерційної фірми «Промсервіс».
На підставі проведеної перевірки 30 листопада 2016 року складено акт перевірки правильності та правомірності витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №325.
Як вбачається із змісту даного акта, перевірка проводилась за період з 31 грудня 2014 року по 30 червня 2016 року.
В ході перевірки працівниками позивача використані документи фінансово - господарської діяльності, зокрема: наказ №05-К «Про відстрочення виплати заборгованості по заробітній платі ОСОБА_4» від 01 грудня 2003 року, наказ №09-П ВКФ «Промсервіс» від 30 грудня 2014 року, бухгалтерська довідка від 30 грудня 2014 року, фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва за 2014 рік, податкова декларація з податку на прибуток підприємства за 2014 рік, звіти форми Ф-4ФСС з ТВП.
У вказаному акті зафіксовано, що:
- станом на 31 грудня 2014 року зобов'язання за страхувальником становить 3738,89 грн - зобов'язання по актах прийому-передачі організації та невиплаченій заробітній платі;
- станом на 01 січня 2015 року зобов'язання за страхувальником становить 3738,89 грн - зобов'язання по актах прийому-передачі організації та невиплаченій заробітній платі;
- станом на 01 січня 2016 року зобов'язання за страхувальником становить 3738,89 грн - зобов'язання по актах прийому-передачі організації та невиплаченій заробітній платі;
- станом на 30 червня 2016 року зобов'язання за страхувальником становить 3738,89 грн - зобов'язання по актах прийому-передачі організації та невиплаченій заробітній платі.
Рекомендовано страхувальнику сплатити прострочену кредиторську заборгованість в сумі 3738,89 грн до бюджету Фонду.
Оскільки відповідач в добровільному порядку не сплатив указану заборгованість, виконавча дирекція Чернівецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулась до суду з даним позовом.
До встановлених судом обставин суд застосовує наступні положення закону та робить відповідні висновки.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я регулює Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №1105-XIV від 23 вересня 1999 року.
Згідно частини першої статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Пунктом 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що до завершення заходів, пов'язаних з утворенням Фонду соціального страхування України та його робочих органів, виконання функцій та завдань, передбачених цим Законом, забезпечують у межах компетенції відповідні виконавчі дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та їх робочі органи.
Частиною першою статті 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що виконавча дирекція Фонду є постійно діючим виконавчим органом правління Фонду. Виконавча дирекція є підзвітною правлінню Фонду та провадить діяльність від імені Фонду в межах та в порядку, визначених статутом Фонду та положенням про виконавчу дирекцію Фонду, що затверджується його правлінням, організовує та забезпечує виконання рішень правління Фонду.
Згідно частини третьої статті 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що створюються за рішенням правління Фонду на підставі затвердженої ним структури органів Фонду. Управління виконавчої дирекції Фонду є юридичними особами, мають самостійні кошториси, печатки із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, а також мають відділення в районах і містах обласного значення. Відділення управлінь виконавчої дирекції Фонду є відокремленими підрозділами робочих органів виконавчої дирекції Фонду, що створюються за рішенням правління Фонду без статусу юридичної особи.
Відповідно до частини другої статті 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Фонд зобов'язаний, зокрема: забезпечувати фінансування та виплачувати матеріальне забезпечення, страхові виплати і надавати соціальні послуги, передбачені цим Законом; здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів; контролювати правильність витрат за соціальним страхуванням, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань соціального страхування; стягувати надміру виплачені кошти з юридичних і фізичних осіб у встановленому законом порядку.
Згідно пункту 1 частини першої статті 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» джерелами формування коштів Фонду є: страхові внески страхувальників та застрахованих осіб.
Відповідно до частини другої статті 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» роботодавець зобов'язаний: 1) надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із цим Законом; 2) вести облік коштів соціального страхування і своєчасно надавати Фонду встановлену звітність щодо цих коштів;3) під час перевірки правильності використання коштів Фонду та достовірності поданих роботодавцем даних надавати посадовим особам Фонду необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірки;4) подавати в установленому порядку відповідно до законодавства відомості про:розмір заробітної плати та використання робочого часу працівників;
річний фактичний обсяг реалізованої продукції (робіт, послуг), кількість нещасних випадків і професійних захворювань на підприємстві за минулий календарний рік;використання коштів Фонду за іншими визначеними цим Законом напрямами в порядку, встановленому правлінням Фонду;5) інформувати про кожний нещасний випадок або професійне захворювання на підприємстві;6) безоплатно створювати всі необхідні умови для роботи на підприємстві представників Фонду;7) повідомляти працівникам підприємства про адреси та номери телефонів Фонду, а також лікувально-профілактичних закладів та лікарів, які за угодами з Фондом обслуговують підприємство;8) подавати звітність до Фонду у строки, в порядку та за формою, що встановлені правлінням Фонду;9) повернути Фонду суму виплаченого матеріального забезпечення та вартість наданих соціальних послуг потерпілому на виробництві у разі невиконання своїх зобов'язань щодо сплати страхових внесків.
Частиною п'ятою статті статті 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, шо роботодавець несе відповідальність за:1) порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення;2) несвоєчасне подання або неподання відомостей, встановлених цим Законом;3) подання недостовірних відомостей про використання коштів Фонду;4) шкоду, заподіяну застрахованим особам або Фонду внаслідок невиконання або неналежного виконання обов'язків, визначених цим Законом.
Порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, порядок прийняття рішень за результатами перевірок та процедуру оскарження рішень за результатами перевірок встановлені Інструкцією про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 29 від 22 грудня 2010 року (далі - Інструкція №29).
Пунктом 1.3 Інструкції №29 передбачено, що перевірки страхувальників здійснюються відповідно до вимог законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, по коштах Фонду в частині правильності їх використання на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, у суб'єктів малого підприємництва, які використовують працю найманих працівників.
Відповідно до пункту 1.5 Інструкції №29 перевірка - форма документального контролю фінансової діяльності страхувальника в частині дотримання вимог чинного законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
Пунктом 2.1 Інструкції №29 встановлено, що перевірки здійснюються посадовими особами органів Фонду за місцезнаходженням страхувальника або в приміщенні органу Фонду за пропозицією страхувальника та за умови надання ним всіх необхідних документів для проведення перевірки.
Пунктами 2.3 та 2.4 Інструкції №29 визначено, що органи Фонду здійснюють планові та позапланові перевірки. Планові та позапланові перевірки здійснюються в робочий час страхувальника, встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку, з відома керівника та в присутності головного бухгалтера (бухгалтера) страхувальника або уповноваженої керівником особи.
Відповідно до пункту 3.12 Інструкції №29 під час перевірок страхувальників перевіряється: здійснення заходів щодо усунення порушень, виявлених попередніми перевірками; стан заборгованості по страхових коштах; повнота та своєчасність сплати та повернення страхових коштів страхувальниками; правомірність призначення та виплати матеріального забезпечення застрахованим особам; правильність обчислення середньоденної заробітної плати, з якої обраховуються суми матеріального забезпечення застрахованим особам; правомірність заявлення і використання страхових коштів, які надійшли від органів Фонду; правомірність видачі та використання путівок на санаторно-курортне лікування працівниками та членами їх сімей та правильність ведення їх обліку, своєчасність сплати їх часткової вартості; дотримання вимог нормативно-правових актів Фонду щодо оздоровлення та позашкільного обслуговування дітей; правильність складання звітності по коштах Фонду та своєчасність її надання до органів Фонду; робота комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації; відповідність даних бухгалтерського обліку даним звітності по коштах Фонду та даним статистичної звітності.
Згідно підпункту 3.13.1 пункту 3.13 Інструкції №29 за результатами перевірки складається акт, у якому зазначаються: найменування, поштова адреса органу Фонду, дата складання акта (останній день перевірки), номер і дата направлення та наказу органу Фонду, які є підставою для проведення перевірки, вид перевірки (планова або позапланова), посада, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи органу Фонду, яка здійснила перевірку, період, за який проведено перевірку, повне найменування страхувальника, строк проведення перевірки; довідкові дані, а саме: номер реєстрації та дата взяття страхувальника на облік в органі Фонду, спосіб оподаткування, місцезнаходження страхувальника, код за Єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб або реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, номер та серія паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку у паспорті), дані про наявність рахунків у банках та інших фінансових установах, середньооблікова кількість працівників на дату проведення перевірки; інформація про результати попередньої перевірки по коштах Фонду та заходи щодо усунення порушень (за їх наявності); інформація про наявність заборгованості по коштах Фонду, причини виникнення та правомірність її відображення; інформація про надходження страхових коштів, у тому числі від органу Фонду та від сплати часткової вартості за путівки, повноту та своєчасність перерахувань страхових коштів до Фонду; стан виконання вимог законодавства страхувальником у нарахуванні і виплаті матеріального забезпечення, використанні коштів Фонду, а також з інших питань, які перевірялися; порядок ведення бухгалтерського обліку та звітності по коштах Фонду; інформація про стан роботи комісії (уповноваженого) із соціального страхування; результати перевірки.
Підпунктом 3.13.4 пункту 3.13 Інструкції №29 передбачено, що в останній день перевірки два примірники акта перевірки підписуються посадовими особами органу Фонду, які її проводили, керівником, головним бухгалтером (бухгалтером) або уповноваженою керівником особою та головою комісії (уповноваженим) із соціального страхування страхувальника, який перевіряється. Примірники акта перевірки підписуються посадовою особою органу Фонду та керівником або головним бухгалтером (бухгалтером) чи уповноваженою керівником особою страхувальника на кожній сторінці із зазначенням на останній сторінці загальної кількості сторінок.
У разі відмови посадової особи страхувальника підписати та отримати акт перевірки посадова особа органу Фонду вносить до нього відповідний запис із складанням акта відмови від підпису акта перевірки та його отримання у двох примірниках (у довільній формі). Протягом трьох робочих днів один примірник акта відмови від підпису та його отримання разом з актом перевірки надсилається страхувальнику рекомендованим листом.
Відповідно до частини п'ятої, шостої пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється. На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18 січня 2001 року №2240-III страхувальник зобов'язаний вести облік коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, і своєчасно надавати органам Фонду встановлену звітність щодо цих коштів.
Згідно пункту 2.1 Порядку формування та подання страхувальниками звітності по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 18 січня 2001 року №4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 березня 2011 року за №392/19130, звіт за формою Ф4-ФСС з ТВП - звіт страхувальника по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, за визначеною Фондом формою.
У відповідності до пункту 4.1 указаного Порядку страхувальники зобов'язані формувати та подавати до органів Фонду звітність щодо коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, не пізніше 20 числа наступного за звітним періодом місяця. Базовим звітним періодом для них є квартал. Звіти подаються за формами Ф4-ФСС з ТВП та Ф14-ФСС з ТВП згідно з додатками 1 та 2 до цього Порядку.
Відповідно до пункту 5.5. зазначеного Порядку таблиця I «Розрахунки по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування» заповнюється у гривнях з копійками. У рядку 1 «Зобов'язання страхувальника на початок року» відображається сума зобов'язання страхувальника перед Фондом, яка відповідає сумі зобов'язання страхувальника на кінець звітного періоду, відображеній у звіті за минулий рік. Протягом поточного року дані в рядку 1 залишаються без змін.
Частиною першою статті 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Як вбачається із матеріалів справи, приватним підприємством виробничо-комерційною фірмою «Промсервіс» подано позивачу звіт форми Ф4 ФСС з ТВП по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням за 2016 рік, в якому зафіксовано заборгованість за страхувальником в сумі 3738,89 грн.
Отже, за відповідачем рахується заборгованість із сплати страхових коштів в розмірі 3738,89 грн.
Оскільки указана заборгованість, яка була самостійно визначена відповідачем у звіті форми Ф4 ФСС з ТВП, не сплачена ним в добровільному порядку до бюджету Фонду, що встановлено за результатом проведеної позивачем перевірки, суд приходить до висновку про наявність підстав для стягнення її в судовому порядку.
Згідно із пунктом 3 частини першої статті 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б свідчили про погашення вказаної суми заборгованості на день розгляду справи або ж спростовували доводи позивача відповідачем суду не подано.
Надані відповідачем доводи в заперечення проти позову є безпідставними, не підтвердженні належними доказами та не спростовують факт визначення ним спірної заборгованості.
Зокрема, відповідачем не було надано належних доказів на підтвердження посилань про подання ним позивачу інших звітів форми Ф4 ФСС з ТВП без зазначення у них заборгованості у розмірі 3738 грн 89 коп. та щодо неприйняття їх посадовими особами Фонду.
Також необґрунтованими є доводи щодо неотримання працівником підприємства нарахованої йому заробітної плати.
З огляду на викладене, суд вважає заявлені виконавчою дирекцією Чернівецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з приватного підприємства виробничо-комерційної фірми «Промсервіс» на користь виконавчої дирекції Чернівецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (р/р 25601301430476 в філії ЧОУ ПАТ «Ощадбанк», МФО 356334, ЄДРПОУ 26034870) страхові кошти в розмірі 3738 (три тисячі сімсот тридцять вісім) грн 89 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.П. Лелюк
Постанова у повному обсязі складена 02 березня 2017 року.