ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2017 р.Справа №804/860/17 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіВерба І.О. при секретарі судового засіданняЧмоні А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Криворізького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
31 січня 2017 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_3 до Криворізького відділу поліції (м. Кривий Ріг) Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, у якій позивач просить:
- визнати неправомірними дії Криворізького відділу поліції (м. Кривий Ріг) Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області щодо відмови позивачу у видачі довідки для перерахунку пенсії;
- зобов'язати Криворізький відділ поліції (м. Кривий Ріг) Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області видати позивачу довідку для перерахунку пенсії, у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення працівників поліції.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 3 лютого 2017 року відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач не погоджується з відмовою у задоволенні його клопотання про видачу довідки для перерахунку пенсії, оформлену листом №1/Д2947з від 21.11.2016 року, оскільки він має право на перерахунок пенсії та отримання відповідної довідки від Криворізького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення поліцейським.
Представник відповідача надав суду письмові заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні позову, зазначивши, що позивач у будь-яких правовідносинах з Криворізьким ВП ГУНП в Дніпропетровській області не перебував, та оскільки не передбачено обов'язку відокремлених структурних підрозділів Національної поліції України здійснювати дії щодо підготовки та надання довідок для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ, то вимоги позивача є передчасними.
Від позивача та представника відповідача надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 31.12.2010 року вийшов на пенсію з посади начальника ВГІРФО Довгинцівського РВ Криворізького МВ ГУМВС України в Дніпропетровській області, отримує пенсію відповідно до статей 1-2, 2, 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
11.11.2016 року позивач звернувся до Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області із зверненням про видачу довідки для перерахунку пенсії з метою пред'явлення її до органів Пенсійного фонду України. Позивач просив видати довідку щодо розміру усіх видів грошового забезпечення, встановленого за посадою начальника відділу Довгинцівського ВП Криворізького ВП ГУНП в Дніпропетровській області, тобто посаді, аналогічній тій, з якої позивач вийшов на пенсію, оскільки на сьогоднішній день його стара посада ліквідована.
Листом від 28.11.2016 року №1/Д-2947з відповідачем відмовлено позивачу у видачі названої довідки, посилаючись на те, що діючим законодавством України не передбачений порядок здійснення органами Національної поліції України дій щодо співвідношень посад поліцейських до посад, які були передбачені в територіальних органах внутрішніх справ.
Не погоджуючись з наданою відповіддю, позивач звернувся до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить із того, що відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Вказана постанова Кабінету Міністрів України набрала чинності 2 грудня 2015 року.
Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських». Названий Закон набрав чинності 29 грудня 2015 року.
Таким чином, вказані зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» внесені після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
При цьому вказаною постановою Кабінету Міністрів України не було змінено розмір хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та не було введено для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій. Названою постановою було вперше встановлено види і розмір грошового забезпечення поліцейських Національної поліції, а відтак підставою для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, можуть бути лише зміни у грошовому забезпеченні поліцейських Національної поліції, що відбудуться після 29 грудня 2015 року, тобто після набрання чинності змінами, внесеними до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Відповідно до пункту 1 вказаного Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно пункту 2 Порядку на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Отже, чинним законодавством України передбачений порядок, за яким видається довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, які отримують її на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Разом з цим, в матеріалах справи відсутні будь які дані на момент надання відповіді позивачу на його звернення, тобто у листопаді 2016 року, про те, що МВС України після прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 11 листопада 2015 року №988 повідомляло Пенсійний фонду України про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах вказаного вище Закону.
Таке повідомлення відбулось лише 03.02.2017 року за №1461/05/22-2017, з якого вбачається, що Міністерство внутрішніх справ України повідомляє про наявність підстав для перерахунку пенсії особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та і терміни, визначені законодавством.
Таким чином, на день розгляду справи судом центральним органом виконавчої влади, а саме МВС України, визначено, що видача довідок колишнім працівникам органів внутрішніх справ для перерахунку пенсії буде здійснюватися уповноваженими органами МВС України.
Суд звертає увагу, що відповідно до частини 2 статті 1, статті 15 Закону України «Про Національну поліцію» та пункту 52 «Положення про Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області», затвердженого наказом Національної поліції від 06.11.2015 №20 Криворізький відділ поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області є відокремленим структурним підрозділом Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, а не територіальним органом міністерства внутрішніх справ України.
Також, слід зазначити, що позивач ОСОБА_3 отримує пенсію, призначену відповідно до статті 12, 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби так деяких інших осіб», як колишній працівник органів внутрішніх справ, а саме МВС України, у зв'язку з чим, документи для призначення пенсії, особова справа позивача та інші документи надсилались до органів Пенсійного фонду саме МВС України.
У своєму позові ОСОБА_3 просить суд зобов'язати Криворізький ВП видати довідку для перерахунку пенсії, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення працівників поліції, судом встановлено, що згідно пункту 3 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 довідки для перерахунку пенсії видаються державним органом з якого особи були звільнені зі служби, тобто у даному випадку позивач ОСОБА_3 був звільнений з МВС України, а не з Криворізького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області.
Отже, суд доходить висновку про передчасність вимог позивача про видачу йому довідки, оскільки на момент його звернення не було здійснено повідомлення про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцями у відповідності до пункту 2 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, а тому надана позивачу відповідь не є такою, що порушує його права, та, як наслідок, суд не вбачає підстав для зобов'язання Криворізького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області видати позивачу довідку для перерахунку пенсії.
Наявний механізм видачі довідок не передбачає їх видачу особам, які отримують пенсію, проте передбачає механізм їх направлення на запит відповідного органу Пенсійного воду України, в якому позивач знаходиться на обліку. Оскільки запит органу Пенсійного фонду України, станом на час подання заяви позивача, не надходив, суд не може констатувати бездіяльність щодо невидачі довідки на вказаний запит, за відсутністю останнього.
З огляду на викладене, в задоволенні адміністративного позову належить відмовити.
З урахуванням приписів статті 94 Кодексу адміністративного судочинства судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Криворізького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 27 лютого 2017 року.
Суддя І.О. Верба