Постанова № 65056790, 27.02.2017, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
27.02.2017
Номер справи
344/14732/16-а
Номер документу
65056790
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 344/14732/16-а

Провадження № 2-а/344/228/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2017 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої судді Пастернак І.А.

секретаря Кріцак Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця згідно із Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, виходячи із 90% від заробітної плати працюючого державного службовця на відповідній посаді, з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії, на момент виникнення права на перерахунок незаконними; зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 01.05.2016 року, виходячи із 90% від заробітної плати працюючого державного службовця на відповідній посаді, враховуючи доходи такого службовця, вказані у довідці Головного управління Державного казначейства України в Івано-Франківській області від 03.10.2016 року №К-8-33/17-08/269-3872, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця згідно із Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, виходячи із 90% від заробітної плати працюючого державного службовця на відповідній посаді, з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії, на момент виникнення права на перерахунок незаконними; зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 01.05.2016 року, виходячи із 90% від заробітної плати працюючого державного службовця на відповідній посаді, враховуючи доходи такого службовця, вказані у довідці Головного управління Державного казначейства України в Івано-Франківській області від 03.10.2016 року №К-8-33/17-08/269-3872.

Позовні вимоги мотивувала тим, що з 01.04.2010 року отримує пенсію за віком як державний службовець відповідно до ст. 37 ЗУ "Про державну службу" в розмірі 90% від суми заробітної плати. Постановою КМУ №292 від 06.04.2016 року змінено умови оплати праці державних службовців, яка вступила в дію з 01.05.2016 року. 19.10.2016 року позивачка звернулась до відповідача з проханням провести перерахунок пенсії з врахуванням норм постанови КМ України №292 від 06.04.2016 року та довідки про заробітну плату виданої Головним управлінням Державного казначейства України в Івано-Франківській області від 03.10.2016 року № К-8-33/17-08/269-3872, однак їй листом від 02.11.2016 року було відмовлено у такому перерахунку з посиланням на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІІ від 02.03.2015 року, за яким з 01.06.2015р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення, в т.ч. призначеного за законодавством про державну службу.

Позивачка в судове засідання не з"явилась, попередньо подала до суду заяву, відповідно до якої просила розглядати справу без її участі (а.с.29).

Представник відповідача подала до суду письмове заперечення на адміністративний позов, відповідно до якого, просила в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі (а.с.18-19).

Дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено, що публічно-правовий спір між сторонами виник з приводу того, що відповідач відмовив у перерахунку пенсії у зв"язку збільшення окладів держслужбовцям згідно постанови КМУ №292 від 06.04.2016 року

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та з 01.04.2010 року отримує пенсію по інвалідності ІІ групи відповідно до ЗУ "Про державну службу" (а.с.28).

Статтею 37 ЗУ "Про державну службу" передбачено, що пенсія державним службовцям призначається у відсотковому відношенні до заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальобов"язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування.

Підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює ст. 37-1 ЗУ "Про державну службу", відповідно до якої, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв"язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України №292 від 06.04.2016 року, яка вступила в дію з 01.05.2016 року, змінено умови оплати праці державних службовців.

Враховуючи підвищення окладів державних службовців, позивачка 19.10.2016 року звернулася до відповідача про перерахунок пенсії з довідкою Головного управління Державного казначейства України в Івано-Франківській області від 03.10.2016 року №К-8-33/17-08/269-3872 про складові заробітної плати (а.с. 9), проте 02.11.2016 року відповідач відмовив у перерахунку пенсії посилаючись на норми Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (№213-VIII від 02.03.2015р.), згідно яких з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначено в т.ч. згідно ЗУ «Про державну службу», а призначені раніше пенсії не перераховуються (а.с.13).

В запереченні на позов відповідач, окрім вищевказаних в листі підстав відмови, зазначив і підстави інші, а саме: набрання чинності з 01.05.2016 Закону України «Про державну службу» (№889-VIII від 10.12.2015р.), відповідно до ст. 90 якого пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування". Таким чином, ЗУ "Про державну службу" від 10.12.2015 року, по-іншому врегульовані правовідносини, пов"язані з пенсійним забезпеченням державних службовців. Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (№213-VIII від 02.03.2015р.) з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу". З 01.06.2015 року раніше призначені пенсії на підставі цих законів не перераховуються. Виплата призначених пенсій до 01.06.2015 року виплачується в попередньому розмірі.

Щодо вказаного заперечення слід зазначити, що внесені, ЗУ "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної ситеми", ЗУ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні"та ЗУ "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" №76-VIIІ від 28.12.2014 року, зміни до ЗУ "Про державну службу" щодо розміру пенсії у відсотках, стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку уже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

У відповідності до ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Обгрунтовуючи відмову відповідач посилався на норми Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (№213 від 02.03.2015р., набрав чинності з 01.04.2015р.), згідно яких з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначено в т.ч. згідно ЗУ «Про державну службу», а призначені раніше пенсії не перераховуються.

Але, відповідач невірно, на думку суду, застосував дані норми щодо питання перерахунку пенсії державного службовця, так як п.5. р.III прикінцевих положень ( в редакції з 01.04.2015р.) зазначав, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України,Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

При цьому, положення пункту 5 розділу III визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) в частині скасування з 1 червня 2015 року норм щодо призначення щомісячного довічного грошового утримання відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно з Рішенням Конституційного Суду № 4-рп/2016 від 08.06.2016.

Разом з тим, даний п.5 стосується питання призначення пенсій, а не їх перерахунку, хоча такий закон у 2-х місячний строк дійсно і не був прийнятий.

Не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії те, що КМ України не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам.

У той же час суд застосовує і спеціальні норми, для перерахунку пенсії, за наведених обставин - ст. 44, ч.ч.4,5 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч. 1 ст. 35, ч. 2 ст. 38, ч. 3 ст. 42 і ч. 5 ст. 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Зважаючи на дані норми спеціального закону, суд вважає не обгрунтованими вимоги щодо перерахунку пенсії з часу підняття окладів, тому слід зобов'язати провести перерахунок з врахуванням дня звернення - 19.10.2016 р., з 01.11.2016 року, тобто першого числа наступного місяця.

За таких обставин суд вважає, що відповідач при вирішенні спірного питання не врахував ряд обставин, які в сукупності підтверджують право позивача на отримання пенсії у розмірі 90 відсотків чинної заробітної плати працівників Головного управління Державного казначейства України в Івано-Франківській області з 01.11.2016 року, а тому позов підлягає до часткового задоволення з визнанням дій відповідача неправомірними.

З самого визначення поняття пенсії випливає, що щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу. Цей вид виплат не є строковим, а тому не може бути призначений на певний строк. У цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії. Тому виплату пенсії не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це б обмежувало право особи на отримання пенсії, яка повинна виплачуватись постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або строку виплати пенсії.

З врахуванням позиції ВСУ, викладеної у постанові від 11.12.2012р. (справа №21- 393а 12), виплати перерахованої позивачу пенсії слід здійснювати і надалі.

На підставі викладеного, відповідно до Закону України «Про державну службу», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 6-11, 158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця згідно із Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, виходячи із 90% від заробітної плати працюючого державного службовця на відповідній посаді, з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії, на момент виникнення права на перерахунок незаконними; зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 01.05.2016 року, виходячи із 90% від заробітної плати працюючого державного службовця на відповідній посаді, враховуючи доходи такого службовця, вказані у довідці Головного управління Державного казначейства України в Івано-Франківській області від 03.10.2016 року №К-8-33/17-08/269-3872 - задоволити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії державного службовця згідно із Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, виходячи із 90% від заробітної плати працюючого державного службовця на відповідній посаді, з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії, на момент виникнення права на перерахунок.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську (м.Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 44, ідентифікаційний код 20550895) провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованій в АДРЕСА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст.37 ЗУ " Про державну службу" в розмірі 90% від суми місячного заробітку, зазначеного у довідці Головного управління Державного казначейства України в Івано-Франківській області від 03.10.2016 року №К-8-33/17-08/269-3872 починаючи з 01.11.2016 року (не зазначаючи кінцевого терміну), без обмеження будь-яким терміном, періодом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Допустити до негайного виконання постанову в межах суми стягнення за один місяць відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, але якщо апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня її проголошення, а у разі прийняття постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Пастернак І.А.