Постанова № 65056378, 27.02.2017, Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
27.02.2017
Номер справи
191/5414/16-а
Номер документу
65056378
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 191/5414/16-а

Провадження № 2-а/191/33/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2017 року м. Синельникове

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді - Бондаренко Г.В.

за участю секретаря - Силкіной О.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Синельникове адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що він має статус посадової особи державного службовця. Вона отримує пенсію на підставі ЗУ «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року в редакції, що діяла на момент звернення за пенсією, з 12.06.2004 року у розмірі 80% від заробітної плати, що бралась для обчислення пенсії.

З метою реалізації свого права на перерахунок раніше призначеної пенсії, у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям з 01.12.2015 року згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» №103 від 09.12.2015 року (далі - Постанова № 1013), позивач звернулась до Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області з заявою про перерахунок пенсії.

Відповідачем їй була надана відповідь від 20.09.2016 року № Д-56/02/09 та якою було відмовлено їй у перерахунку пенсії з посиланням на зміни, внесеними до постанови від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме, зазначено, що виключено пункт 4 зазначеної постанови щодо перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсію призначено відповідно до Закону України «Про державну службу», у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.

Позивач вважає дії відповідача неправомірними з наступних підстав.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723- ХІІ (із змінами та доповненнями, в редакції, чинній на момент реалізації права на пенсію за цим Законом), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунку підлягають пенсії, призначені з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються внески на державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно постанови Верховного Суду України, в якій суд дійшов висновку, що перерахунок раніше призначеної пенсії здійснюється за нормами законодавства, що діяло на момент призначення пенсії : Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 року у справі № 21-420а13 висловив наступну правову позицію : «при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках, і яка діяла на момент призначення пенсії, а не при перерахунку вже призначеної пенсії. Перерахунок пенсій вищевказаним категоріям осіб провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії». Така позиція Верховного Суду повністю кореспондується із статтею 58 Конституції України.

Стаття 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ втратила чинності з 01.05.2016 року. При прийняті Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16.01.2003 року № 432-ГУ Верховна Рада України внесла зміни до Закону України «Про державну службу» 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, так пунктом 2 розділу І Закону № 432-ГУ доповнено Закон № 3723-ХІІ статтею 37-1 такого змісту : «Стаття 37-1. Порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців. У разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії».

Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Закону України « Про державну службу» від 16.01.2003 року № 432-ІУ (із змінами, внесеними згідно із Законом № 889-УІІІ від 10.12.2015 року), які є чинними й на сьогоднішній день передбачено, що: «Порядок перерахунку пенсій, передбачений цим Законом, поширюється на пенсіонерів, яким пенсія державних службовців призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ».

Також позивач вважає, що на сьогоднішній день існують всі необхідні правові підстави для проведення перерахунку пенсії з 01.12.2015 року по 30.04.2016 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015 року, та з 01.05.2016 року з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку, до внесення відповідних змін щодо підвищення розміру заробітної плати працюючих дер службовців. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Такий порядок перерахунку пенсій поширюється на пенсіонерів, яким пенсія державних службовців призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, до дня втрати чинності цим Законом. Отже позивач вважає, що з 01.12.2015 року має право на перерахунок пенсії в зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу, відповідно до постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 року.

У зв'язку з цим, позивач просить визнати неправомірними дії Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно Постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015року, згідно довідки Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 16.11.2016 року №8439/03/52 та Постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року №292 « Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році». Зобов'язати Синельниківське УПФУ Дніпропетровської області здійснити з 01.12.2015 року перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії державного службовця із 80% суми заробітної плати з урахуванням підвищення з 01.12.2015 р. відповідно Постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015 року, згідно довідки Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 16.11.2016 року №8439/03/52 та перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії державного службовця виходячи із 80% суми заробітної плати з урахуванням підвищення з 01.12.2015 року, відповідно до Постанови КМУ від 06.04.2016 року №292 « Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» з 01.05.2016р. Стягнути на її користь судовий збір 1102,40грн.

Позивач в судове засідання не з'явилась, однак до його початку надала заяву про розгляд справи у її відсутність. Позовні вимоги підтримує повністю та просив їх задовольнити.

До початку судового розгляду представник відповідача надала письмові заперечення, згідно яких з позовними вимогами не згодна та просила відмовити в задоволенні позовних вимог.

Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до наступного.

Згідно ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Проте ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено строк звернення до адміністративного суду.

Так, згідно з ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З огляду на ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

При вивченні матеріалів справи суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними виходячи з наступного.

Позивач, вказуючи на підстави позову посилається на Закон України « Про державну службу», Закон України « Про пенсійне забезпечення», норми яких офіційно опубліковано, а також зміни до вказаних актів офіційно публікувались в періодичних виданнях після їх прийняття, тобто положення цих правових актів є загальнодоступними.

Оскільки пенсійні виплати є періодичними, позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду з моменту коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Заяви щодо визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними - позивач суду не надавала.

Суд вважає необхідним адміністративний позов в частині позовних вимог про зобов'язання Синельниківське УПФУ Дніпропетровської області здійснити з 01.12.2015 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії державного службовця із 80% суми заробітної плати з урахуванням підвищення з 01.12.2015 року, відповідно до Постанови КМУ від 06.04.2016 року №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» з 01.05.2016р. -залишити без розгляду.

Судом також встановлено, що Синельниківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Дніпропетровської області позивачу була призначена пенсія державного службовця відповідно до Закону України « Про державну службу» в розмірі 80 % від суми заробітної плати.

13.09.2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.

Листом № Д-56/02/09 від 20.09.2016 року відповідачем повідомлено позивача, що згідно з п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII втратив чинність ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. У пунктах 10 і 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VIII передбачене право державних службовців, за певних умов, на призначення пенсії за віком відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ. Крім того, постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни до постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме : виключено пункт 4 зазначеної постанови щодо перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсію призначено відповідно до ЗУ «Про державну службу», у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям. Отже, на сьогодні перерахунки пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» не проводять.

Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на момент виходу позивача на пенсію), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент виходу позивача на пенсію), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

До 01.05.2016 року пенсійне забезпечення державних службовців врегульовувалося вищезазначеними нормами Закону України « Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ. З 01.05.2016 року набув чинності Закон України « Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII.

У зв'язку з набуттям чинності Закону України « Про державну службу» від 10.12. 2015 року № 889-VIII, Закон України « Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ втратив чинність, в тому числі, втратили чинність норми, якими було врегульовано пенсійне забезпечення державних службовців.

Законом України « Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VIII від 28.12.2014 року, що набув чинності 01.01.2015 року статтю 37-1 Закону України « Про державну службу» викладено в новій редакції та визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався постановою Кабінету Міністрів України « Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року (далі - Порядок №865).

Пунктом 4 Постанови №865 ( у редакції, яка була чинна до 15.12.2015 року), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась, виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 « Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набула чинності 15.12.2015 року до Постанови №865 внесено зміни, а саме виключено пункт 4.

На час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України, всупереч статті 37-1 Закону " Про державну службу", не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст. 90 Закону України « Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року, яка набрала чинності з 01.05.2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Статтею 66 Закону України « Про пенсійне забезпечення" 05.11.1991 № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 09.07.2003 № 1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, за змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Зазначені висновки суду відповідають правовій позиції Верховного Суду України у справі № 21-430а11 (постанова ВСУ від 20 лютого 2012 року) та у справі № 21-097а13 (постанова ВСУ від 28 травня 2013 року), яка відповідно до вимог ч. 2 ст.161та ч. 1 ст.244-2 Кодексу адміністративного судочинства України повинна враховуватись судами при застосуванні правових норм в аналогічних правовідносинах.

Таким чином дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу є протиправними.

Згідно ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 Закону, провадиться в такі строки : у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Враховуючи те, що позивач звернувся до відповідача за перерахунком пенсії 13.09.2016 року, то перерахунок пенсії повинен здійснюватися з 01.09.2016 року.

Таким чином, суд вважає необхідним позовні вимоги в цій частині задовольнити.

У відповідності до ст. 94 КАС України на користь позивача підлягають присудженню судові витрати за сплати судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 19, 22 Конституції України, Закону України «Про державну службу», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 9, 11, 86, 94,158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно Постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» № 1013 від 09.12.2015 р., Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 16.11.2016 року №8439/03/52 та Постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року №292 « Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році».

Зобов'язати Синельниківське УПФУ Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 з 01.09.2016 року перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії державного службовця із 80% суми заробітної плати з урахуванням підвищення з 01.12.2015 р. відповідно Постанови КМУ « Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015 року, згідно довідки Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 16.11.2016 року №8439/03/52.

Позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Синельниківського УПФУ Дніпропетровської області здійснити з 01.12.2015 року перерахунок та виплату їй раніше призначеної пенсії державного службовця із 80% суми заробітної плати з урахуванням підвищення з 01.12.2015 року, відповідно до Постанови КМУ від 06.04.2016 року №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» з 01.05.2016р. - залишити без розгляду.

Стягнути з Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ : 37741841, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер : НОМЕР_1, за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1102 (одна тисяча сто дві) грн. 42 коп.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду області через Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя: Г. В. Бондаренко