Справа № 750/1619/17
Провадження № 2-а/750/459/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 березня 2017 року м. Чернігів
Суддя Деснянського районного суду міста Чернігова Жук М.І., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
14 лютого 2017 року позивач звернувся до суду з позовом про:
- визнання протиправними дій відповідача щодо припинення із 01.03.2016 року виплати допомоги ОСОБА_1 на догляд за дитиною-інвалідом;
- зобов'язати відповідача поновити ОСОБА_1 нарахування і виплату допомоги на догляд за дитиною-інвалідом, починаючи із березня 2016 року.
Ухвалою судді Деснянського районного суду м. Чернігова від 15 лютого 2017 року відкрито скорочене провадження справі та запропоновано відповідачу в десятиденний строк, з дня одержання копії ухвали, подати через канцелярію суду заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради надало письмові заперечення на позов, в яких просило відмовити в задоволенні позову у зв'язку з його безпідставністю де зазначає, що припинення виплати допомоги на догляд за дитиною-інвалідом здійснювалось згідно чинного законодавства, а тому не може мати місце неправомірність дій управління.
Судом встановлено, що в жовтні 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради із заявою про поновлення допомоги на догляд за дитиною-інвалідом, починаючи з місяця її припинення, тобто з 01.03.2016 року, а також повернення стягнутих коштів у зв'язку з перерахунком.
Листом № 12-08/23472 від 11.11.2016 року УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради відмовило позивачу у задоволенні вимоги про поновлення виплати допомоги на догляд за дитиною-інвалідом, оскільки вважає, що втративши статус одинокої матері та працевлаштувавшись, ОСОБА_1 втратила право на виплату, що призвело до надміру виплачених бюджетних коштів та стало підставою для припинення виплати даного виду допомоги.
Як зазначає відповідач у поданих запереченнях, 29 січня 2016 року до управління надійшло повідомлення Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Чернігівського міського управління юстиції № 217/05.5.6- 12 від 28.01.2016 р. з якого стало відомо про внесення відомостей до актового запису № 1846 від 05.08.2010 року про народження ОСОБА_2 відомостей про батька. На уточнюючий запит управління до Чернігівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області було отримано відповідь № 2207/50.4-08 від 02.09.2016 р., яка підтвердила, що відомості про батька дитини ОСОБА_3 записані відповідно до статей 126 та 128 Сімейного кодексу України.
Згідно п. 33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року (далі - Порядок), відповідно до статті 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Рішенням Деснянського районного суду м. Чернігова від 14.01.2015 року № 750/12734/14 для вирішення питання про призначення пенсії по втраті годувальника, встановлено факт батьківства ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року (свідоцтво про смерть: серія НОМЕР_1), у відношенні до ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Тобто, у зв'язку з внесенням до актового запису про народження дитини, відомостей про батька, ОСОБА_1 втратила статус одинокої матері і, як наслідок, право на отримання даного виду допомоги.
Крім того, згідно ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям інвалідам», надбавка на догляд за дитиною-інвалідом віком до 18 років призначається одному з батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, які не працюють, не навчаються (крім заочної форми навчання), не проходять службу, не займають виборну посаду і фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом.
Таким чином, втративши статус одинокої матері та працевлаштувавшись (це підтверджується довідкою про доходи № 223 від 17.06.2016 р.), ОСОБА_1 втратила право на виплату, що призвело до надміру виплачених бюджетних коштів та стало підставою для припинення виплати даного виду допомогу.
Крім того, що рішенням Деснянського районного суду міста Чернігова від 07.11.2016 року по справі № 750/6569/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії (яке вступило в законну силу 12.01.2017) було зобов'язано Чернігівське об'єднане Управління Пенсійного фонду України призначити ОСОБА_1 пенсію у зв'язку з втратою годувальника на дитину ОСОБА_2, починаючи з 29.01.2016 р.
Відповідно до ч. 2 ст. 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію.
Отже, припинення виплати допомоги ОСОБА_1 на догляд за дитиною-інвалідом здійснювалось згідно чинного законодавства, а тому не може мати місце неправомірність дій управління, що є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 11, 94, 99, 100, 158 - 163, 183-2, 186 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,- відмовити .
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів у порядку, встановленому статтею 186 КАС України.
Суддя