Справа № 504/2797/16-а
2-а/504/70/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.01.2017смт.Доброслав
Комінтернівський районний суд Одеської області у складі:
головуючої судді Вінської Н.В.,
секретарі Білаш А.М.
за участю
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Доброслав Лиманського району Одеської області адміністративну справу за позовом підприємства «СОЮЗ» у вигляді приватного підприємства до Крижанівської сільської ради Комінтернівського (Лиманського) району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення Крижанівської сільської ради, -
ВСТАНОВИВ:
Підприємство «СОЮЗ» у вигляді приватного підприємства звернулось до суду з адміністративним позовом до Крижанівської сільської ради Комінтернівського (нині Лиманського) району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення Крижанівської сільської ради № 1002-VI від 17.10.2014 року «Про затвердження генерального плану села Крижанівка Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області та генерального плану села Ліски Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, поєднаного з детальним планом села Ліски». Посилаючись на те, що відповідачем порушуються право власності ПП «СОЮЗ» на нерухоме майно, а саме: - оскаржуєме рішення змушує позивача знести частину будівель магазинів господарчо-продовольчого ринку; - вказане рішення суперечить ч. 3 ст. 98 Земельного кодексу та фактично позбавляє права власності на частину земельної ділянки (кадастровий номер 5122783200:01:002:039), що призводить не до встановлення сервітуту, а до фактичного його вилучення із приватної власності для суспільних потреб; - оскаржуєме рішення суперечить вимогам ч. 3 ст. 98 Земельного Кодексу України та позбавляє права ПП «СОЮЗ» на право користування земельною ділянкою, так як встановлення вказаних «сервітутів», не дає змоги використовувати частини земельних ділянок за їх цільовим призначенням, а саме земельна ділянка, кадастровий номер 5122783200:01:002:0395 для розміщення автостоянки, ринку для реалізації продовольчих та господарчо-побутових товарів, а земельна ділянка, кадастровий номер 5122783200:01:002:1971 для будівництва; - оскаржуєме рішення суперечить ч. 4 ст. 98 Земельного Кодексу України, так як встановлення сервітутів шляхом розміщення бульварів з проїздами та озелененням є надзвичайно обтяжливим для позивача, який є власником та титульним володільцем земельних ділянок; - вказане рішення порушує умови договору купівлі - продажу та договору оренди земельної ділянки так як всупереч вказаних договорів, встановлені або можливі сервітути не передбачають розміщення озеленення чи проїзних частин на земельних ділянках, а також площа такої реконструкції значно більша ніж площа можливих сервітутів. Просили визнати протиправним та скасувати рішення Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 17.10.2014 року № 1002- VІ «Про затвердження генерального плану села Крижанівка Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області та генерального плану села Ліски Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, поєднаного з детальним планом території села Ліски».
В судовому засіданні представники позивача підтримали поданий позов, просили суд його задовольнити з підстав зазначених у ньому, у подальшому подали заяву про розгляд справи у їх відсутність.
Відповідач у призначене судове засідання не зявився, будучи повідомленим своєчасно і належним чином, причини неявки суду не повідомив, але на ухвалу суду повідомлено наступне. Матеріали щодо Генерального плану розміщувались на офіційній сторінці Крижанівської сільської ради на офіційному сайті Комінтернівської районної ради Одеської області, а також шляхом розміщення на інформаційному стендів приміщені Крижанівської сільської ради. Дане рішення не оприлюднювалось іншим чином у звязку з відсутністю на той момент у сільській раді власних друкованих засобів масової інформації, які поширювались на відповідній території та відсутністю власного сайту. Процедура врахування інтересів громадськості при розроблені містобудівної документації на місцевому рівні передбачена Порядком проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України № 555 від 25.05.2011 року. Згідно п. 2 Порядку проведення громадських слухань, щодо врахування громадських інтересів у проектах містобудівної документації, здійснюється під час розроблення відповідних проектів містобудівної документації. Відповідно до п. 6 Порядку, підставою для подання пропозицій до проектів містобудівної документації відповідному органу місцевого самоврядування є повідомлення про початок їх розгляду. Повідомлення про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації генерального плану села Крижанівка Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, поєднаного з детальним планом території с. Крижанівка, генерального плану села Ліски Крижанівської сільської оприлюднене 04.05.2013 року в Комінтернівській районній газеті «Слава хлібороба» випуск № 18. 15.06.2013 року у цій же газеті випуск № 24 опубліковано повідомлення Крижанівської сільської ради про завершення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення зазначеної містобудівної документації. Таким чином, Крижанівська сільська рада вважала, що забезпечила у повному обсязі можливість реалізації громадянами та юридичними особами права на врахування її інтересів під час розроблення вказаних проектів містобудівної документації.
Розглянувши поданий позов, матеріали справи, пояснення сторін, суд приходить до висновку про задоволення позову виходячи з такого.
Судовим розглядом справи встановлено, що 17 жовтня 2014 року рішенням Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області №1002- VІ затверджено генеральний план села Крижанівка Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області та генерального плану села Ліски Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, поєднаного з детальним планом території села Ліски (а.с.52, 56).
Відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ОД № 072451 від 14 липня 2016 року, виданого на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки для здійснення підприємницької діяльності від 09.03.2006 року (а.с.21-26) та договору оренди земельної ділянки від 16.04.2015 року ПП «Союз» є власником та орендарем земельної ділянки розташованої на території Крижанівської сільської ради Комінтернівського (нині Лиманського) району Одеської області (а.с.27-38).
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 07.10.2014 року визнано протиправним та скасовано рішення Крижанівського сільської ради Комінтернівського району Одеської області № 627 УІ від 20 червня 2013 року «Про затвердження генерального плану села Крижанівка Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, поєднаного з детальним планом території села Крижанівка, та затвердження генерального плану села Ліски Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, поєднаного з детальним планом території села Ліски (а.с.83-89).
Задовольняючи вимоги позивача суд виходив з того, що відповідачем не доведено, а судовим розглядом справи не встановлено, що затвердженню рішенням від 17.10.2014 року Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області Генерального плану передувала належна процедура врахування інтересів громадськості при розроблені містобудівної документації на місцевому рівні, яка передбачена Порядком проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України № 555 від 25.05.2011 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд приймає до уваги, як заперечення проти позову лист Крижанівської сільської ради Лиманського (Комінтернівського) району Одеської від 05.01.2017 року № 02-3/6 (а.с.155).
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту. На підставі затвердженого генерального плану населеного пункту розробляється план земельно-господарського устрою, який після його затвердження стає невідємною частиною генерального плану.
Згідно ч. 2 вказаної статті Закону генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Відповідно до п. 4 ч. 7 виконавчі органи сільських, селищних і міських рад, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації в установлений строк: повідомляють через місцеві засоби масової інформації про початок розроблення генерального плану населеного пункту та визначають порядок і строк внесення пропозицій до нього фізичними та юридичними особами.
Скасовуючи рішення Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 17 жовтня 2014 року №1002- VІ суд виходив з того, що відповідач не довів належного проведення громадських обговорень по питанню затвердження Генерального плану. Суд критично оцінює посилання відповідача на належне повідомлення про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації оприлюднене 04.05.2013 року в районній газеті «Слава хлібороба», а 16.06.2013 року повідомлено про їх закінчення, оскільки суду не надано жодного доказу на підтвердження даного посилання.
Згідно ч. 2 ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» затвердження на місцевому рівні містобудівної документації, зазначеної у частині першій цієї статті, без проведення громадських слухань щодо проектів такої документації забороняється.
Враховуючи викладене позовні вимоги ПП «Союз» є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до п. п. 3, 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 555 від 25.05.2011 року сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи відповідно до частини третьої статті 21 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" забезпечують: оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення проектів містобудівної документації з прогнозованими правовими, економічними та екологічними наслідками; оприлюднення розроблених проектів містобудівної документації і доступ громадськості до зазначеної інформації; реєстрацію, розгляд таузагальненняпропозиційгромадськостідо проектів містобудівної документації; узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками проектів містобудівної документації через погоджувальнукомісію(уразі її утворення); оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськостідопроектів містобудівної документації. Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад оприлюднюють у двотижневий строк прийняті органами місцевого самоврядування рішення щодо розроблення проектів містобудівної документації шляхом опублікування таких рішень у засобах масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення на офіційному веб-сайті відповідного органу місцевого самоврядування. Оприлюднення розроблених в установленому законодавством порядку проектів містобудівної документації здійснюється не пізніш як у місячний строк з дня їх подання розробником до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради шляхом розміщення матеріалів (планшетів, макетів) у визначеному органом місцевого самоврядування місці та інформування громадян через розповсюдження брошур і повідомлень, засоби масової інформації, що поширюються на відповідній території, також розміщення інформації на офіційному веб-сайті відповідного органу місцевого самоврядування.
Згідно ч. ч. 1,2 ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: проведення громадського обговорення містобудівної документації.
Згідно ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідностіКонституціїабо законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
На підставі вищевикладеного, відповідно до ст. ст. 11, 31, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст. 17, 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» п. п. 3, 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 555 від 25.05.2011 року «Про порядок проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні», керуючись ст. ст. 9-11, 71, 72, 158-163, 172 КАС України суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги підприємства «СОЮЗ» у вигляді приватного підприємства до Крижанівської сільської ради Комінтернівського (Лиманського) району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області задовольнити повністю.
Скасувати рішення Крижанівської сільської ради Комінтернівського (нині Лиманського) району Одеської області №1002- VІ Про затвердження генерального плану села Крижанівка Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області та генерального плану села Ліски Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, поєднаного з детальним планом території села Ліски».
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Комінтернівський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови.
Суддя: Вінська Н.В.