Постанова № 6504698, 29.10.2009, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.10.2009
Номер справи
2а-4616/09/2370
Номер документу
6504698
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2009 року Справа № 2а-4616/09/2370

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Мишенка В.В.,

при секретарі Дубовій Ю.С.,

за участю: представника відповідача Трояна Ю.О. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом малого приватного підприємства «Вегас» до державної податкової інспекції у Чигиринському районі Черкаської області про скасування акта субєкта владних повноважень - рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002192302 від 09 жовтня 2008 року,

ВСТАНОВИВ:

Мале приватне підприємство «Вегас» (далі - позивач) звернувся до суду з позовом про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002192302 від 09.10.2008 року державної податкової інспекції у Чигиринському районі Черкаської області (далі відповідач) про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 8140 грн. 00 коп. за використання 21 грального автомату, які надають послуги в сфері грального бізнесу та не переведені у фіскальний режим роботи, а також не зареєстровані в органах державної податкової служби. Крім того позивач, просить суд витребувати від відповідача пояснення адміністратора залу та додатки які зазначені в акті перевірки для встановлення фактичних обставин щодо не проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 07.09.2008 року співробітниками державної податкової адміністрації у Тернопільській області проведена перевірка господарської одиниці малого приватного підприємства «Вегас», яка розташована за адресою: м. Тернопіль, вул. Перемоги, 4. За результатами проведеної перевірки складений акт перевірки № 10290/1918/2303/30199999 від 07.09.2008 року. На підставі вказаного акту перевірки, 09.10.2009 року державною податковою інспекцією у Чигиринському районі Черкаської області у відношенні малого приватного підприємства «Вегас» було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002192302, за використання 21 грального автомату, які надають послуги в сфері грального бізнесу та не переведені у фіскальний режим роботи, а також не зареєстровані в органах в органах державної податкової служби, в розмірі 8140 грн. 00 коп., за порушення п.1, 2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського та послуг» № 265/95- ВР від 06.07.1995 року.

Не погоджуючись із застосуванням до нього штрафних санкцій позивач вказує на те, що мале приватне підприємство «Вегас» при провадженні діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу на господарській одиниці, яка розташована за адресою: м. Тернопіль, вул. Перемоги, 4 використовує реєстратор розрахункових операцій (далі - РРО) який опломбований та переведений у фіскальний режим роботи. Виходячи з Положення про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 року № 13/5 із змінами станом на 01.07.2008 року, мале приватне підприємство «Вегас» не має права використовувати гральні автомати як РРО, оскільки гральні автомати на сьогоднішній день не внесені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових рацій як РРО та не відповідають вимогам, які предявляються до РРО.

Представник позивача в судове засідання не прибув, зазначивши в другому пункті позовних вимог про розгляд справи без участі позивача та його представника. Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, просив суд в задоволенні відмовити повністю.

Вислухавши доводи представника відповідача та дослідивши матеріалами справи, судом встановлено наступне.

Позивач, відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію Серії А00 № 258546, зареєстрований 19.10.1998 року виконавчим комітетом Одеської міської ради за № 15561050001002096, ідентифікаційний код 30199999, а також взятий на облік як платник податків державною податковою інспекцією у Чигиринському районі Черкаської області за № 324 від 12.09.2005 року, що підтверджується довідкою відповідача № 1194/5/28-032 від 08.02.2008 року.

Працівниками державної податкової адміністрації у Тернопільській області 07.09.2008 року проведено перевірку залу гральних автоматів, який розташований за адресою: м. Тернопіль, вул. Перемоги, 4 та складено акт перевірки № 10290/1918/2303/30199999 від 07.09.2008 року, в якому зафіксовані порушення п. 1,2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського та послуг» від 06.07.1995 року № 265/95- ВР, а саме використання 21 грального автомату, які надають послуги в сфері грального бізнесу та не переведені у фіскальний режим роботи, а також не зареєстровані в органах в органах державної податкової служби.

Відповідно до вимог ст.2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського та послуг» від 06.07.1995 року № 265/95- ВР- автомат з продажу товарів (послуг) - РРО пристрій, який в автоматичному режимі здійснює видачу (надання) за готівку або із застосуванням платіжних карток, жетонів тощо товарів (послуг) і забезпечує відповідний облік їх кількості та вартості.

09.10.2009 року відповідачем було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002192302 в розмірі 8140 грн. 00 коп., за порушення п.1, 2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського та послуг» № 265/95- ВР від 06.07.1995 року.

В судовому засіданні 29.10.2009 року представник відповідача надав суду лист державної податкової інспекції в Чигиринському районі Черкаської області вихідний № 7651/10-051 від 28.10.2009 року. У вказаному листі зазначено, що Тернопільська обєднана державна податкова інспекція у відповідь на запит державної податкової інспекції в Чигиринському районі Черкаської області зазначає, що в акті перевірки господарської одиниці малого приватного підприємства «Вегас», яка розташована за адресою: м. Тернопіль, вул. Перемоги, 4, чітко вказано про відсутність будь-яких додатків щодо встановлення фактичних обставин щодо не проведення розрахункової операції через РРО. Під час перевірки оператор-касир гральних автоматів ОСОБА_2 не змогла пояснити причину не проведення розрахункової операції через РРО. Після ознайомлення з актом перевірки № 10290/1918/2303/30199999 від 07.09.2008 року та порушеннями викладеними у ньому, ОСОБА_2 підписала вказаний акт.

Акт перевірки оператор-касир грального залу ОСОБА_2 , в присутності якої проводилась перевірка та складався даний акт, отримати відмовилась, про що працівниками податкової служби складено відповідний акт № 607 від 07.09.2008 року.

Стаття 11 Закону України від 04.12.1990 року № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» передбачає право органів державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та в порядку, встановлених законами України, здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Стаття 11-1 Закону України від 04.12.1990 року № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» визначає підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових та позапланових виїзних перевірок стосовно своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів обовязкових платежів, а в даному випадку податковим органом була проведена перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу субєктами підприємницької діяльності. Таким чином, перевірка проведена правомірно, оскільки Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не встановлено періодичність проведення перевірок. Отже Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95 ВР в новій редакції Закону України від 1 червня 2000 року № 1776-ІІІ в частині застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського, громадського харчування і послуг є спеціальним, а тому інші законодавчі акти, у тому числі й Закон 509-ХІІ, застосовується лише в частині, не врегульованій Законом України № 1776-ІІІ. Порядок складання плану графіка перевірок субєктів господарювання та взаємодії між структурними підрозділами при їх проведенні складаються відповідно до наказу ДПА України № 441 від 11.10. 2005 року.

Проведеною працівниками державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області перевіркою грального закладу позивача, встановлено не виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Про терміни переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій» № 121 від 07.02.2001 року, п.6 додатку якого встановлені конкретні строки переведення субєктів підприємницької діяльності на розрахунки із застосуванням спеціалізованих РРО, зокрема щодо використання гральних автоматів з 31.12.2006 року, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського та послуг» від 06.07.1995 року № 265/95- ВР, а саме двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.

Гральний автомат РРО з 31 грудня 2006 р., відповідно до Постанови повинен самостійно виконувати фіскальні функції, які, полягають в обліку, накопиченні та відображенні даних щодо прийнятих та виданих гравцям грошових замінників жетонів та кредитів. Згідно пунктів 1-3 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського та послуг» від 06.07.1995 року № 265/95- ВР, субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням ,платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок, видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції, застосовувати реєстратори розрахункових операцій що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.

Постановою Кабінету міністрів України «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування» № 199 від 18.02.2002 року встановлено, що дія цих вимог поширюється на реєстратори розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг) та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), крім тих реєстраторів, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти. Вимоги щодо реалізації фіскальних функцій автоматами з продажу товарів (послуг), іншими реєстраторами, які не передбачають друкування розрахункових і звітних документів, а також додаткові вимоги щодо реалізації фіскальних функцій спеціалізованими реєстраторами для конкретних сфер застосування (у разі необхідності) встановлюються Державною комісією з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом.

У відповідності з додатком 4 до протокольного рішення Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом, від 27.06.2002 року № 13, дія цих вимог поширюється на гральні автомати в частині виконання ними фіскальних функцій і обліку кількості жетонів або їх замінників- кредитів, які використовуються у грі на цьому автоматі. Лічильники повинні знаходитися в кожухах, що пломбуються у встановленому порядку засобами контролю, які унеможливлюють доступ до лічильників та їх відокремлення від автомата без пошкодження кожуха або засобу контролю. Конструкція лічильників повинна виключати можливість обнулення або зменшення їх показників. Лічильники повинні бути розміщені у місцях, доступних для зчитування їх показників.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 1 липня 2008 року № 430 «Про затвердження Державного реєстру розрахункових операцій у новій редакції», втратив чинність, діючий Наказ Державної податкової адміністрації України від 27 серпня 2009 року № 461, яким до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено компютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів. З цього часу субєкти господарювання не повинні вводити в експлуатацію ті гральні автомати, що не забезпечують можливості застосування цієї системи, оскільки вони обєктивно можуть забезпечити дотримання вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є не обґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст. 11,14,70,71, 89, 94, 105, 158-163 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову малого приватного підприємства «Вегас» до державної податкової інспекції у Чигиринському районі Черкаської області про скасування акта субєкта владних повноважень - рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002192302 від 09 жовтня 2008 року - відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення повного тексту постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя В.В.Мишенко

Повний текст постанови виготовлений 30 жовтня 2009 року.