Справа № 537/1980/16-а
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27.02.2017 року м. Кременчук
Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області в складі головуючого судді Сьоря С.І., при секретарі Яворській А.Г. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Кременчуці Полтавської області справу за адміністративним позовом фізичної особи ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, Головного управління Національної поліції України в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними, зобов'язання призначити пенсію за вислугою років, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом, відповідно до якого просить суд ухвалити постанову, якою визнати дії Головного управління пенсійного фонду України в Полтавській області, Управління МВС України в Полтавській області в частині застосування для відмови в призначенні їй пенсії за вислугою років ст..12 п.«а» Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб», в ред.. закону від 08.07.2011 року, яким всупереч ст..ст.3, 8, 21 - 22, 64 Конституції України звужено її право на отримання пенсії за вислугою років - 20 років 2 місяці 14 днів - протиправними; зобов'язати Управління МВС України в Полтавській області, ГУ Національної поліції у Полтавській області подати до головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області всі необхідні документи та інформацію для призначення їй пенсії за вислугою 20 років 02 місяці 14 днів, згідно ст..13, ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб»; зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Полтавській області визнати її право на пенсію за вислугою 20 років 02 місяці 14 днів, згідно п. «а» ст..12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб» в ред.. від 09.04.1992 року, який діяв до 30.09.2011 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити та виплатити їй пенсію за вислугою 20 років, згідно ст..13, ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб» починаючи з 01.01.2016 року.
Свої вимоги мотивувала тим, що 01.08.1996 року згідно наказу УМВС України в Полтавській області за №61 о/с від 03.08.1996 року вона була прийнята на службу в органи внутрішніх справ. Під час проходження служби вона займала різні посади: дізнавача, старшого дізнавача, начальника сектора дізнання, слідчого Автозаводського райвідділу міліції. Складна та тривала служба в органах внутрішніх справ підірвала її здоров'я, в результаті чого нею було отримано професійне захворювання, котре в подальшому позначилось на її службі. Так, 22.10.2015 року військово-лікарська комісія УМВС України в Полтавській області (свідоцтво про хворобу №523-С), за розпорядженням УКЗ УМВС України в Полтавській області , здійснила її медичний огляд. Діагноз і постанова військово-лікарської комісії про причинний зв'язок захворювання (поранення, травми, контузії, каліцтва) захворювання: хронічний бронхіт, ст.ремісії, ДН-2 ст. Стан після перенесеного вогнищевого туберкульозу верхньої долі правої легені ( 2002 р.,2005 р.) у вигляді фіброзу легень, тощо - пов'язані з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Захворювання: РТБ (22.08.2005 р.) верхньої долі правої легені (вогнищевий.Дестр.-, МБТ-.М-.К-. резистор 0, гіст.0. кат.-2.ког.-3 (2005 р.), пов'язане з виконанням службових обов'язків. На підставі ст..ст.48-Б.2-Г,38-В,55-В,43-В графи 1 Розкладу хвороб і фізичних вад ( наказ МВС України від 06.02.2001 року №85) -непридатна до військової служби в мирний час, обмежено придатна у воєнний час.
В подальшому згідно з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ вона була звільнена з органів внутрішніх справ за п.64 «б» ( у запас через хворобу), про що мається наказ № 609 о/с від 30.10.2015 року начальника УМВС України в Полтавській області полковника міліції О.В.Беха. Підставою її звільнення став її рапорт від 23.10.2015 року, подання Кременчуцького MB від 27.10.2015 року, свідоцтво про хворобу №523-С, видане 22.10.2015 року військово-лікарською комісією УМВС. Її вислуга станом на 30.10.2015 року складає 20 років 02 місяці 14 днів. Безперервний стаж служби в ОВС становить 19 років 02 місяці 29 днів. Вважає, що має право на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні за 20 років. Про її право на пенсію в наказі нічого не було зазначено, хоча при прийнятті її на службу вона мала право на пенсію при досягненні вислуги років в ОВС - 20 років ( на день звільнення її вислуга склала - 20 років 02 місяця 14 днів). З приводу призначення та виплати пенсії вона звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області. За вих. №259/К-03 від 06.01.2016 року їй повідомили, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», особи звільнені з військової служби подають заяви для призначення пенсії через уповноважений орган. На даний час на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області не надходило жодного документу для призначення їй пенсії. Їй рекомендовано було звернутися до Головного управління Національної поліції України в Полтавській області за адресою: місто Полтава, вулиця Пушкіна, 83. Тому, 26.01.2016 року вона звернулася до Головного управління Національної поліції в Полтавській області. На її звернення управління кадрового забезпечення ГУ НП в Полтавській області повідомило, що її заява від 26.01.2016 року за дорученням керівництва ГУ НП в Полтавській області розглянута. Її проінформовано, що оскільки вона за рішенням ВЛК УМВС від 22.10.2015 року була визнана непридатною до служби в мирний час, обмежено придатною у військовий час та на підставі вказаного рішення звільнена зі служби у запас через хворобу, у разі визнання інвалідом, їй буде оформлено пенсію за ст.20 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Водночас повідомлено, що у відповідності до п.3 Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації №088/о, підставами для направлення на медико-соціальну експертну комісію є наявність ознак інвалідності, або закінчення терміну інвалідності. Тому УКЗ ГУ НП в Полтавській області може видати таке направлення при наявності довідки лікарсько-консультативної комісії з висновком лікаря щодо необхідності видачі такого направлення. На протязі декілька місяців вона проходила медичне обстеження у лікарів Першої міської поліклініки, зібрала купу медичних документів, пройшла бронхо - фтізіатричний МСЕК м. Полтава, звідки її медичну справу направили до МСЕК №1, але 23.01.2016 року МСЕК№1 вивчивши її документи та оглянувши її, інвалідом не визнало. Також її друга заява від 26.01.2016 року за дорученням була розглянута управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку. Член ліквідаційної комісії С.П.Носатенко роз'яснив, що особам, з числа колишніх співробітників органів внутрішніх справ призначається пенсія за вислугу років чи по інвалідності згідно Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за №2262-ХІІ від 09.04.1992 року. Відповідно до ст.12 п. «а» вказаного Закону України право на пенсію за вислугу років мають особи, незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби після 1 жовтня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарні роки та 6 місяців і більше. Згідно наказу УМВС України в Полтавській області від 30.10.2015 року №609 о/с її вислуга років на день звільнення зі служби становить 20 років 02 місяці 14 днів, що не дає право призначення їй пенсії за вислугу років.
Відповідно до ст.12 п. «б» Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» право на пенсію за вислугу років, з урахуванням загального трудового стажу мають право особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ у разі досягнення ними на день звільнення служби 45-річного, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ. Оскільки вона не досягла 45-ти річного віку на день звільнення зі служби, тому призначити їй пенсію за вислугу років з урахуванням загального трудового стажу немає правових підстав.
Оскільки вона за рішенням ВЛК від 22.10.2015 року була визнана непридатною до служби у мирний час, обмежено придатною у військовий, та на підставі вказаного рішення звільнена зі служби у запас через хворобу, у разі визнання її інвалідом, їй буде оформлено пенсію за ст.20 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У січні 2016 року вона письмово звернулась до Полтавської обласної організації професійної спілки атестованих працівників внутрішніх справ України в особі її голови -Лісоколенко С.С., з приводу її пенсійного забезпечення. Голова за вих.№7 від 29.02.2016 року надіслав на її адресу відповідь в якій попросив вибачення за затримку відповіді на її лист, це пов'язане з тим, що вони зверталися до структурних підрозділів ГУ НП в Полтавській області ( фінансове управління, сектор юридичного забезпечення) і чекали від них відповіді. Вивчивши обставини її звільнення повідомили, що її звільнено з органів внутрішніх справ наказом УМВС України в Полтавській області від 30.10.2015 року №609 о/с. Відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких осіб» пенсія за вислугу років призначається особам незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше. Ураховуючи, що на момент звільнення зі служби вона мала вислугу 20 років 02 місяці 14 днів, для призначення пенсії за вислугу років немає правових підстав.
Згідно з пунктом «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких осіб» право на пенсію за вислугу років мають особи в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку за наявності у них стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ. Ураховуючи, що на момент звільнення зі служби вона не досягла 45-річний вік, для призначення пенсії за вислугу років з урахуванням загального трудового стажу немає правових підстав.
З правовою позицією, яка викладена в листах Головного управління Національної поліції в Полтавській області, Головного управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області та Полтавської обласної організації професійної спілки атестованих працівників органів внутрішніх справ України не може погодитись в повному обсязі. Дії вищезазначених підрозділів прямо суперечать Конституції, та порушують її право на призначення та виплату пенсії за вислугу років.
Аналізуючи норми пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких осіб» в редакції Закону №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, який діяв до 01 жовтня 2011 року право на пенсію за вислугу років мали особи в разі досягнення ними вислуги на день звільнення зі служби 20 років і більше. Коли вона оформлювалась та була прийнята на службу в міліцію вона погодилась на всі умови служби та відповідні умови призначення пенсії, тому вона свідомо своє життя витрачала для боротьби зі злочинністю. Вважає, досягнення в майбутньому відповідної вислуги років для отримання пенсії є соціальною гарантією держави перед нею в разі досягнення нею вислуги 20 років і більше. Право на отримання такої пенсії діяло починаючи з 1992 року по 30 вересня 2011 року. Її при прийомі на службу ніхто не попереджав про погіршення соціальних її прав, та умов призначення пенсії за вислугу років. Також їй ніхто з боку держави не компенсував звуження існуючих її прав для здобуття пенсії за вислугою 20 і більше років. 08 липня 2011 року підписано президентом Закон України №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». Згідно з цим Законом протиправно на підставі розділу ІІ частини 6 неправомірно всупереч ст. 21-22,64 Конституції України було внесено зміни в ст.12 «а» «Умови призначення пенсії за вислугу років», Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких осіб» в редакції Закону України №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року. Протиправні зміни набрали чинності 01 жовтня 2011 року. Вважає, що вказані зміни звузили її право на отримання в подальшому пенсії за вислугу років. Це означає, що на момент її звільнення для пенсії вона повинна мати вислугу 22 календарних років і більше - тоді буде призначена їй пенсія за вислугою років. Разом з тим станом на 30.10.2015 року вона має вислугу 20 років 02 місяці 14 днів. Враховуючи вищевикладене, вона змушена була звернутися до суду з даним позовом.
Позивач в судовому засіданні позов підтримала у повному обсязі з підстав, що зазначені у ньому.
Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в судовому засіданні в задоволенні позову просив відмовити у зв'язку з його необґрунтованістю та безпідставністю.
В останнє судове засіданні представник Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області не з»явився з невідомих суду причин.
Представник відповідача - Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області до судового засідання не з'явився, направив до суду заперечення проти позову, відповідно до якого в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 просив відмовити в повному обсязі, в зв'язку з їх необґрунтованістю та безпідставністю, а справу розглянути у його відсутність.
Представник відповідача - Головного управління Національної поліції України в Полтавській області до судового засідання не з'явився, направив до суду заперечення проти позову, відповідно до якого в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 просив відмовити в повному обсязі, в зв'язку з їх необґрунтованістю та безпідставністю, а справу розглянути у його відсутність.
Представник третьої особи - Полтавської обласної організації професійної спілки атестованих працівників внутрішніх справ до судового засідання не з»явився з невідомих суду причин.
Вислухавши пояснення позивача та її представника, пояснення представника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Як вбачається із записів у трудовій книжці серії НОМЕР_1 на ім»я ОСОБА_1 та матеріалів справи, остання з 01.08.1996 року по 30.10.2015 року проходила службу на різних посадах в органах внутрішніх справ України.
Згідно свідоцтва про хворобу №523-С, виданого 22 жовтня 2015 року військово - лікарською комісією УМВС України в Полтавській області за розпорядженням УКЗ УМВС України в Полтавській області, встановлене захворювання ОСОБА_1 пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ та остання непридатна до військової служби в мирний час, обмежено придатна у воєнний час.
Відповідно до наказу №609о/с від 30.10.2015 року по особовому складу, згідно з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України ОСОБА_1 звільнено з органів внутрішніх справ за п.64 «б» (у запас через хворобу) на підставі рапорту ОСОБА_1 від 23.10.2015 року, подання Кременчуцького МВ від 27.10.2015 року, свідоцтва про хворобу №523-С, видане 22.10.2015 року військово - лікарською комісією УМВС.
Вислуга років станом на 30.10.2015 року складає 20 років 02 місяці 14 днів. Безперервний стаж в ОВС становить 19 років 02 місяці 29 днів.
24 грудня 2015 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з заявою про призначення пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Листом від 06.01.2016 року за вих..№259/К-03 Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повідомлено ОСОБА_1 про те що, відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», особи звільнені з військової служби подають заяви для призначення пенсії через уповноважений орган. Однак на даний час на їх адресу не надходило жодного документу для призначення їй пенсії та рекомендовано звернутися до Головного управління Національної поліції України в Полтавській області.
26 січня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Національної поліції України в Полтавській області з заявою про оформлення пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Листом від 15.02.2016 року за вих..№К-18/115/12/02/03-2016 повідомлено ОСОБА_1 про те, що оскільки вона за рішенням ВЛК УМВС України від 22.10.2015 року була визнана непридатною до служби в мирний час, обмежено придатною у військовий та на підставі вказаного рішення звільнена зі служби у запас через хворобу, у разі визнання її інвалідом, їй буде оформлена пенсія за ст. 20 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
26 січня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до Управління МВС України в Полтавській області з заявою про оформлення пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Листом від 09.02.2016 року за вих..№29/К - 18 Управління МВС України в Полтавській області повідомило ОСОБА_1, що особам з числа колишніх співробітників органів внутрішніх справ призначається пенсія за вислугу років чи по інвалідності згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (№2262-ХІІ від 09.04.1992 року). Відповідно до ст. 12 п. «а» вказаного Закону України право на пенсію за вислугу років мають особи, незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби після 1 жовтня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарні роки та 6 місяців і більше. Згідно наказу УМВС України в Полтавській області від 30.10.2015 року № 609 о/с вислуга років ОСОБА_1 на день звільнення зі служби становить 20 років 02 місяці 14 днів, що не дає право на призначення їй пенсії за вислугу років. Відповідно до ст.12 п. «б» Закону України «Про пенсійне осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» право на пенсію за вислугу років, з урахуванням загального трудового стажу мають право особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ у разі досягнення ними на день звільнення служби 45-річного віку, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ. Оскільки вона не досягла 45-ти річного віку на день звільнення зі служби, тому призначити їй пенсію за вислугу років з урахуванням загального трудового стажу немає правових підстав. Оскільки ОСОБА_1 за рішенням ВЛК від 22.10.2015 року була визнана непридатною до служби у мирний час: обмежено придатною у військовий, та на підставі вказаного рішення звільнена зі служби у запас через хворобу, у разі визнання її інвалідом, їй буде оформлено пенсію за ст.20 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до п. «а» ст..12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», в редакції Закону, яка діяла на час прийняття ОСОБА_1 на службу до органів внутрішніх справ України та була чинною до 01.10.2011 року, пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, незалежно від віку в разі, якщо вони мають на день звільнення зі служби вислугу 20 років і більше, за винятком осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону.
Між тим, відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року N 3668-VI, який набрав чинності з 01.10.2011 року, внесено зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», зокрема п. «а» ст..12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» викладено у новій редакції: пенсія за вислугу років призначаєтьсяособам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше; з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше; з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Згідно ухвали Крюківського районного суду м. Кременчука від 15.07.2016 року суд звернувся до Верховного Суду України із клопотанням для вирішення питання про внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності окремих положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року N 3668-VI, а саме: п.8 ч.6 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року N 3668-VI в частині внесення змін до п. «а» ст..12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» положенням статей 1, 3, 8, 17, 21, 22, 43, 64 Конституції України в їх системному взаємозв'язку.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України №25 від 16.12.2016 року, Пленум Верховного Суду України визнав, що підстави для звернення до Конституційного Суду України з конституційним поданням щодо відповідності абзацу 7 п. «а» ч.1 ст.12 Закону України від 09.04.1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» відсутні.
Тобто станом на час розгляду даної справи вказані положення Закону не конституційними не визнавались та є чинними.
Статтею 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень у тому числі органів державної влади.
Відповідно до статті 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, виходячи з якого вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. «б» ст.1-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби, зокрема особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України.
Згідно ст.10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Ст. 48 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки.
Відповідно до п.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений Постановою правління пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом ( 2262-12 ), подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Відповідно до наданих суду Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області наказів та положень, обов»язки щодо своєчасної підготовки і передачі до Головного управління Пенсійного фонду України пакету документів для призначення та перерахунку пенсій особам, звільнених з ОВС (відповідно до постанови Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1) покладено на відділ забезпечення соціальних виплат УФЗБО УМВС України в Полтавській області.
Відповідно до ст.49 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.
Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.
З аналізу вищевказаних норм чинного законодавства вбачається, що Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області та його структурні підрозділи, не наділені повноваженнями приймати рішення про призначення або відмову в призначенні пенсій особам, які звільнені з ОВС та на нього покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, тобто до органів Пенсійного фонду України, необхідних для призначення пенсії документів.
В свою чергу, згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вирішення питання щодо призначення чи відмови у призначенні пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону є виключною компетенцією органів Пенсійного фонду України та вказані питання вирішуються органами Пенсійного фонду України шляхом прийняття відповідного рішення, яке приймається на підставі документів, які повинні подаватись уповноваженими структурними підрозділами Міністерств та інших органів, їх територіальних підрозділів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, а також те, що як встановлено судом, службовими особами Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області на підставі заяви ОСОБА_1, в порушення вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений Постановою правління пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року не були підготовлені та не були подані до Головного управління пенсійного фонду України в Полтавській області документи, які необхідні для вирішення питання щодо призначення пенсії ОСОБА_1, то суд приходить до висновку, що останніми фактично допущено бездіяльність, а тому позовні вимоги щодо зобов'язання Управління МВС України в Полтавській області подати до головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області документи та інформацію, які необхідні для прийняття рішення щодо призначення пенсії позивачу за вислугою років є законними та обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Оскільки, як встановлено судом, до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в порядку передбаченому Законом, документи, щодо призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугою років не подавались та відповідно Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області рішення щодо відмови позивачці у призначенні пенсії не приймалось, то у задоволенні інших позовних вимог позивачки необхідно відмовити.
Статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Оскільки позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню, то суд вважає за необхідне стягнути з Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 551 грн. 20 коп. сплаченого судового збору.
Керуючись статтями 6-14, 71, 94, 159 - 163, 167 КАС України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Зобов»язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області підготувати та подати до головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений Постановою правління пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року, необхідні документи щодо призначення ОСОБА_1 на підставі ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії за вислугою років.
В задоволенні позовних вимог в іншій частині відмовити.
Стягнути з Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 551 грн. 20 коп. сплаченого судового збору.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Крюківський районний суд міста Кременчука Полтавської області на протязі десяти днів з дня отримання постанови у повному обсязі, з одночасним подання копії апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Суддя: С.І.Сьоря