Постанова № 65043293, 01.03.2017, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
01.03.2017
Номер справи
286/477/17
Номер документу
65043293
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/477/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2017 року

Овруцький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Невмержицького С. С.

з секретарем Аврамчук Л. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, третя особа Управління Державної казначейської служби України в Овруцькому районі про визнання незаконними дій державного виконавця , -

В С Т А Н О В И В:

16.02.2017 року УПСЗН Овруцької РДА звернулося з позовом до суду та просить визнати дії державного виконавця незаконними. Зобов»язати державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ у Житомирській області відкликати з Управління Державної казначейської служби України в Овруцькому районі постанову державного виконавця ВП №52330921 від 17.11.2016 року по справі №286/6992/14-а про стягнення з УПСЗН Овруцької РДА витрат на проведення виконавчих дій та виконавчого збору в сумі 5800,00 грн., мотивуючи тим, що постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 01.12.2016 року відмовлено у задоволенні позову управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про визнання незаконними дій державного виконавця та зобов»язання вчинити дії в частині скасування постанови державного виконавця про стягнення з УПСЗН Овруцької РДА виконавчого збору. 09.12.2016 року УПСЗН Овруцької РДА подано апеляційну скаргу на постанову Овруцького районного суду по справі №286/3165/16-а до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Позивач просить повідомляти про прийняті судом рішення на їх адресу.

Відповідач в судове засіданні не з'явився, будучи належним чином повідомленим про час, дату та місце розгляду справи, але надав заперечення на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позову, справу розглядати без участі представника.

Представник третьої особи в судове засідання не з»явився, але надав листа про розгляд справи без їх участі.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.

17.11.2016 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області винесено постанову про стягнення з УПСЗН Овруцької РДА (боржника) виконавчого збору в сумі 5800,00 грн. за виконавчим листом №286/6992/14-а виданого 31.03.2015 року Овруцьким районним судом Житомирської області про зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області провести ОСОБА_1 донарахування та виплату щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у відповідності до ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.04.2014 року по 02.08.2014 року, виходячи з розміру 40% від мінімальної заробітної плати, розмір якої встановлено законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно.

28.12.2016 року УПСЗ Овруцької РДА звернулося в суд із адміністративним позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про визнання незаконними дій державного виконавця та скасування постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору.

Ухвалою Овруцького районного суду Житомирської області від 01.12.2016 року у справі №286/3165/16-а адміністративний позов управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про визнання незаконними дій державного виконавця, визнано неподаним і повернуто позивачеві.

09.12.2016 року УПСЗН Овруцької РДА звернулося до Житомирського апеляційного адміністративного суду із скаргою на ухвалу Овруцького районного суду Житомирської області від 05.01.2017 року у справі №286/3436/16-а.

10.01.2017 року Житомирський апеляційний адміністративний суд своєю ухвалою залишив без задоволення апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, ухвалу Овруцького районного суду Житомирської області від 01.12.2016 року без змін.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зазначає наступне.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України від 02.06.2016 № 1404-19 «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404-19).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону №1404-19 виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) це - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з частиною першою ст. 18 Закону №1404-19 виконавець, ефективно, своєчасно і в повному обсязі повинен вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону №1404-19 виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Частинами п'ятою та шостою ст. 26 Закону №1404-19 визначено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.

За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).

Так, відповідно до статті 27 Закону №1404-19 виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.

За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.

Виконавчий збір перераховується до Державного бюджету України протягом трьох робочих днів з дня надходження на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби.

У відповідності пункту 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року за № 845 (далі - Порядок виконання рішень), рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Згідно вимог статті 6 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Судові рішення, що набрали законної сили, обовязкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом частини 1 статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У відповідності до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку відповідачем доведено правомірність своїх дій.

Враховуючи встановлені обставини справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог і відсутність підстав для їх задоволення.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 19 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір».

Керуючись ЗУ «Про виконавче провадження», ст.ст. 14,18, 71,94,128,159-163,181 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, третя особа Управління Державної казначейської служби України в Овруцькому районі про визнання незаконними дій державного виконавця та зобов»язання вчинити дії відмовити.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: С. С. Невмержицький