ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 березня 2017 р. Справа № 490/5080/16-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Мамаєва О.В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Лук'янчук О.В.
суддів - Градовського Ю.М.
- Кравченка К.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва на постанову Центрального районного суду м. Миколаєва від 17 жовтня 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва про зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва про зобов`язання вчинити певні дії.
Постановою Центрального районного суду м. Миколаєва від 17 жовтня 2016 року позовну заяву ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва про зобов'язання вчинити певні дії задоволено.
Поновлено ОСОБА_2 строк звернення до суду.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва провести перерахунок та виплату пенсії починаючи з 17.08.2014 року з врахуванням 6 % заробітку за понад нормативний стаж державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" та з врахуванням індексації пенсії відповідно до вимог ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням базового місяця - грудня 2010 року.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що у лютому 2015 року позивач звернулась до Центрального районного суду м. Миколаєва з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Миколаєва, і просила суд признати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку призначеної пенсії, та зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Миколаєва здійснити з 17.08.2014 року перерахунок пенсії, обчисливши таку пенсію виходячи з сум заробітної плати, до складу якої включити повну суму винагороди за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, та сплатити належні мені внаслідок такого перерахунку суми.
Ухвалою Центрального районного суду м. Миколаєва від 17.06.2015 року позовні вимоги в частині періоду з 04.11.2009 року по 16.08.2014 року були залишені без розгляду.
Постановою Центрального районного суду м. Миколаєва від 17.06.2015 року поданий позивачем адміністративний позов було задоволено частково та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва здійснити з 17.08.2014 року перерахунок пенсії позивача, обчисливши її виходячи з сум заробітної плати, до складу якої включити, крім інших виплат, суми допомоги на оздоровлення за відповідний період та сплатити належні позивачу внаслідок такого перерахунку суми. В задоволені інших позовних вимог - відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 12.10.2015 року, подану позивачем апеляційну скаргу було задоволено частково. Постанову Центрального районного суду м. Миколаєва від 17.06.2015 року скасовано. Прийнято нову постанову, якою поданий позивачем адміністративний позов було задоволено частково. Визнано протиправними дії УПФУ в Центральному районі м. Миколаєва, щодо не включення до складових заробітної плати при розрахунку розміру пенсії суми винагороди за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та зобов'язано УПФУ в Центральному районі м. Миколаєва здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії, починаючи з 17.08.2014 року з урахуванням складових заробітної плати для призначення пенсії суми винагороди за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 19.01.2016 року, було задоволено заяву позивача про роз'яснення постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 12.10.2015 року та роз'яснено, що при перерахунку пенсії державного службовця необхідно виходити з 80% від сум його заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Однак, здійснивши перерахунок пенсії позивача на підставі постанови Одеського апеляційного адміністративного суду, відповідач здійснив такий розрахунок пенсії у розмірі 80% від заробітної плати, без врахування понаднормативного стажу роботи, обґрунтовуючи це тим, що у постанові та у роз'ясненні зазначено саме про 80% від заробітної плати, а також базовим місяцем індексації було враховано серпень 2016 року.
Вирішуючи спір по суті суд першої інстанції прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, оскільки відповідач під час перерахунку пенсії позивачу за рішенням суду з підстав неправильного нарахування, безпідставно не врахував додаткові 6 % заробітної плати при розрахунку розміру пенсії, та змінив базовий місяць для нарахування на серпень 2016 року.
Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції з огляду на наступне.
За змістом статті 37 Закону № 3723-XII (в редакції, чинній на час призначення позивачеві пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Відповідно до статті 37-1 Закону № 3723-XII у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Законом № 3668-VІ, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, текст статті 37 Закону № 3723-XII викладено в новій редакції, якою, зокрема, встановлено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, з 1 жовтня 2011 року змінились умови призначення пенсії державним службовцям.
Водночас, цим Законом не передбачено проведення після вказаної дати перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям, виходячи з нового відсотку від заробітку.
Ураховуючи наведене, колегія суддів вважає, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому дійшла такого висновку: внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 37 Закону № 3723-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормою, яка визначає механізм проведення перерахунку пенсії державних службовців, є стаття 37-1 Закону № 3723-XII, яка змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнала.
Вирішуючи питання про застосування цього Закону у часі, колегія суддів виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що судовим рішенням на відповідача покладений обов'язок здійснити перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії державного службовця з 17.08.2014 року з урахуванням фактично нарахованих і виплачених сум відповідно до вимог статті 37-1 Закону № 3723-XII, а не змінювати розмір її відсотку від заробітку.
З урахуванням зазначених норм права та встановлених обставин справи, суд першої інстанції, ухвалюючи рішення, обґрунтовано виходив з наявності підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії позивачу враховуючи 6% заробітку за понаднормативний стаж державного службовця.
Щодо зміни базового місяця колегія суддів зазначає наступне.
Так, відповідно до статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Відповідно до Закону, базовим місяцем для індексації пенсії є місяць призначення (перерахунку) пенсії, а також в разі підвищення пенсії в розмірі, який би перевищував суму індексації за умови її проведення відповідно до Закону.
Згідно статті 4 вказаного Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
З метою реалізації вказаного Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17.03.2003 №1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).
Згідно пункту 1-1 Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Приклад обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації наведено у додатку №1.
При цьому, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено (п.10-1 Порядку).
Відповідно до пункту 5 Порядку у разі підвищення розмірів пенсії, а також при зростанні грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбувається таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться.
Виходячи зі змісту наведеної норми для проведення подальшої індексації з наступного за базовим місяцем здійснюється нове обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком до перевищення порогу індексації. При цьому сума підвищення доходу має перевищувати суму індексації, що має нараховуватись у місяці зростання доходу.
Тобто, пунктом 5 зазначеного Порядку регулюються правовідносини у разі підвищення мінімальної заробітної плати, пенсії.
Апелянтом в апеляційній скарзі зазначається, що в результаті перерахунку пенсії позивача відповідно до постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 12.10.2015 року розмір пенсійної виплати збільшився та посилався на п. 5 Порядку № 1078.
Разом з тим, збільшення пенсії у позивача пов'язане з невірним її нарахуванням при призначенні початкової пенсії, тому посилання відповідача на правомірність зміни базового місяця при перерахунку пенсії на виконання рішення Одеського апеляційного адміністративного суду від 12.10.2015 року про перерахунком пенсії є необґрунтованим, оскільки такий перерахунок здійснювався не в розумінні перерахунку пенсії у зв'язку з вимогами законодавства про черговий такий перерахунок, а судами було встановлено, що відповідачем при призначенні позивачу пенсії не всі складові заробітної плати були включені для її розрахунку, тому суд у своєму рішенні зобов'язав здійснити перерахунок з урахуванням інших складових заробітної плати.
Виходячи з наведеного виконання відповідачем судового рішення про перерахунок неправильно призначеного розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії відповідача у розумінні п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 „Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення", а місяць перерахунку пенсії позивача згідно судових рішень не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.
Отже, колегія суддів вважає, що пенсійний фонд не правильно трактував норму права, тому при перерахунку пенсії необхідно застосовувати початковий базовий місяць індексації - грудень 2010 року, що було вірно встановлено судом першої інстанції .
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 195,196, 197, ст. 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва - залишити без задоволення, постанову Центрального районного суду м. Миколаєва від 17 жовтня 2016 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуюча суддя: О.В. Лук'янчук
Суддя: Ю.М. Градовський
Суддя: К.В. Кравченко