Постанова № 65038485, 28.02.2017, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2017
Номер справи
806/2354/16
Номер документу
65038485
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Черняхович І.Е.

Суддя-доповідач:Капустинський М.М.

ПОСТАНОВА

іменем України

"28" лютого 2017 р. Справа № 806/2354/16

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Мацького Є.М.

Шидловського В.Б.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Житомирі апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Міністерства внутрішніх справ України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "19" грудня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

08.11.2016р. ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом, в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог (а.с. 27), просить:

- визнати бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо ненадіслання інформації до Пенсійного фонду України про зміни у грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку пенсії відносно ОСОБА_3 протиправною;

- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015р., ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанов КМУ №988 від 11.11.2015р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" і №947 від 18.11.2015р. "Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006р. №268", надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про наявність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_3 з 01.01.2016р., а саме про зміну у грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку пенсії.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 19.12.2016р. позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання до Пенсійного фонду України відомостей про зміни у грошовому утриманні та довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3, які є підставою для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_3 як пенсіонера МВС на підставі внесених змін до законодавства України щодо пенсійного забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей. Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України направити на адресу Пенсійного фонду України інформацію про зміни у грошовому утриманні та довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 для проведення перерахунку пенсії. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України на користь ОСОБА_3 понесені судові витрати у вигляді судового збору у сумі 1102,40 грн..

В апеляційній скарзі Міністерство внутрішніх справ України просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що під час прийняття рішення по справі судом першої інстанції застосовано невірне трактування поняття "зворотна дія нормативно-правового акту у часі". Враховуючи те, що позивач не проходив службу в апараті Міністерства внутрішніх справ України, судом першої інстанції безпідставно та необґрунтовано зобов'язано Міністерство повідомити Пенсійний фонд України про зміни у грошовому забезпеченні позивача. Пенсіонери з числа колишніх працівників міліції, набувають права на перерахунок пенсії уразі внесенням змін до грошового забезпечення національних поліцейських які відбулися за рішенням Кабінету Міністрів України виключно після 29.12.2015р..

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України також подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. В апеляційній скарзі, зокрема вказує, що встановлення вперше розмірів грошового забезпечення для працівників Національної поліції України не породжує підстав для перерахунку пенсії колишнім працівникам міліції. Після 29.12.2015р. за рішенням Кабінету Міністрів України жодних змін у грошовому забезпеченні працівників Національної поліції України не відбулося, видача довідки для перерахунку пенсії суперечить вимогам чинного законодавства.

Розглянувши справу, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 p. №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).

01.08.2016р. ОСОБА_3 звернувся до Міністерства внутрішніх справ України із заявою про направлення до органів Пенсійного фонду України інформації про зміну грошового забезпечення, зумовлену Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. (а.с.16-17).

Листом від 08.09.2016р. Міністерство внутрішніх справ України відмовило позивачу в направленні такої інформації, обґрунтувавши відмову тим, що факт прийняття Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. не породжує підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_3 (а.с. 18-19).

Суд першої інстанції перевіряючи дії відповідача щодо не надіслання до Пенсійного фонду України відомостей про зміни у грошовому утриманні, які є підставою для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_3 дійшов висновку, що такі дії Міністерства внутрішніх справ України є протиправними та не відповідають вимогам чинного законодавства.

Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким позов задоволено, суд апеляційної інстанції враховує наступне.

Відповідно до ч.3 ст.63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (у редакції Закону з 07.11.2015 р.).

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).

Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.

Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015р. №900-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Законом України №900-VIII від 23.12.2015р. ст.63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною слідуючого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Враховуючи, що саме постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, суд дійшов вірних висновків про те, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про те, що доводи Міністерства внутрішніх справ України та Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з приводу того, що Закон України від 23.12.2015р. №900-VIII набув чинності після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988, а тому не має зворотної дії в часі, відповідно, правових підстав для перерахунку позивачеві відсутні є помилковими.

Так, загально відомо, що зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.

У Рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999р. №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

На день набрання чинності Законом України №900-VIII Постанова від 11.11.2015 р. №988 не вичерпала свою дію і є чинною на день розгляду справи по суті

Разом з тим, Конституційний Суд України в Рішенні від 06.07.1999 р. №8-рп/99) у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.

За приписами п.2 Порядку №45, у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, Відповідач зобов'язаний був у п'ятиденний строк повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії осіб.

Пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007р. за N135/13402, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, в даному випадку є рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.

Таким чином колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, про те що відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у не надісланні Пенсійному фонду України інформації про зміни у грошовому забезпеченні працівників поліції, яка є підставою для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_3, як пенсіонера МВС.

Однак, визнавши протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання до Пенсійного фонду України крім зазначеної інформації і довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 та зобов'язавши Міністерство внутрішніх справ України направити на адресу Пенсійного фонду України таку довідку, суд першої інстанції не врахував, що адміністративний позов такої вимоги не містить.

Крім того, як вищезазначено, відповідно до Порядку перерахунку пенсії (Порядок №45) довідки видаються державними органами, з яких особи були звільнені зі служби. У разі ліквідації таких органів, довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.

Позивач не проходив службу саме у Відповідача, а тому покладене на нього зобов"язання щодо довідки, суперечитиме вимогам чинного законодавства та є протиправним.

З урахуванням викладеного, постанова суду в названій частині підлягає зміні, шляхом виключення з другого та третього абзаців резолютивної частини словосполучень: "та довідки про розмір грошового забезпечення".

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Міністерства внутрішніх справ України задовольнити частково, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "19" грудня 2016 р. змінити, виключити з другого та третього абзаців її резолютивної частини словосполучення: "та довідки про розмір грошового забезпечення".

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: Є.М. Мацький

В.Б. Шидловський

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,11500

3- відповідачу/відповідачам: Міністерство внутрішніх справ України вул.Академіка Богомольця,10,м.Київ,01024

4-третій особі: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області - вул.Ольжича, 7,м.Житомир,10003,