Постанова № 65038041, 28.02.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2017
Номер справи
815/5643/16
Номер документу
65038041
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 лютого 2017 р.м.ОдесаСправа № 815/5643/16

Категорія: 6.1 Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К. С.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Бойка А.В.,

суддів: Танасогло Т.М.,

Яковлєва О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2016 року за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕКА" до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови №243 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 13.10.2016 року,-

В С Т А Н О В И В:

26.10.2016 року товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕКА" звернулось до адміністративного суду з позовом до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови №243 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 13.10.2016 року.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 12.12.2016 року позов товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕКА" задоволено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області подав апеляційну скаргу на вказану постанову суду.

Відповідач зазначає, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Апелянт посилається на те, що в ході проведення перевірки на об'єкті будівництва за адресою: м. Одеса, вул. Маршала Говорова, 7-А було встановлено, що інформація щодо реєстрації дозвільних документів відносно вказаного об'єкта будівництва відсутня. Крім того, встановлено незабезпечення замовником здійснення авторського нагляду.

З огляду на зазначене перевіряючі дійшли висновку, що замовником будівництва ТОВ «Тека» самовільно виконано будівельні роботи з реконструкції, чим порушено вимоги ч. 1 ст. 34, ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Крім того, апелянт посилався на те, що оскільки позапланова перевірка була здійснена Департаментом ще 29.09.2016 року, а винесення постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності є наслідком позапланової перевірки, тому прийняття оскаржуваної постанови відносилось до повноважень саме Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області.

На підставі викладеного в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови Одеського окружного адміністративного суду від 12.12.2016 року та ухвалення нової постанови, якою відмовити у задоволенні позовних вимог товариству з обмеженою відповідальністю "ТЕКА" в повному обсязі.

Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть учать у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи колегія суддів дійшла наступного:

Судом першої інстанції встановлено, що 29.09.2016 року головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області - Олещуком Юрієм Анатолійовичем проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил ТОВ «ТЕКА» за адресою: м. Одеса, вул. Говорова, 7-А, за результатами якої складено акт.

В ході проведеної перевірки встановлено, що ТОВ «ТЕКА» порушено ч. 1 ст. 34, т. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», що виразилось у самовільному виконанні будівельних робіт з реконструкції за адресою: м. Одеса, вул. Маршала Говорова, 7-А.

У зв'язку з виявленим порушенням ТОВ «ТЕКА» положень містобудівного законодавства, Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області було складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 29.09.2016 року та винесений Припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 29.09.2016 року.

13.10.2016 року Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області прийнято постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 243, згідно якої на ТОВ «ТЕКА», на підставі п. 4 ч. 3 ст. 2 Закону України «Про відповідальність у сфері містобудівної діяльності», було накладено штраф у розмірі 130 500 грн.

Не погоджуючись з прийнятою постановою про накладення штрафу, ТОВ «ТЕКА» оскаржило її до суду.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що починаючи з 04.10.2016 року та станом на дату прийняття оскаржуваної постанови №243 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 13.10.2016 року, у Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області були відсутні повноваження щодо накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, оскільки такі повноваження були передані Управлінню державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради.

Колегія суддів суду апеляційної інстанції не погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно задоволення позовних вимог, зважаючи на наступне:

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства», який набрав чинності з 01.09.2015 року, було внесено зміни, зокрема, до ч. 2 ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» та викладено її у такій редакції: «Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюють органи державного архітектурно-будівельного контролю, визначені статтею 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності. Державний архітектурно-будівельний нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі».

Також, вказаним Законом статтю 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" доповнено частинами другою і третьою такого змісту:

« 2. До уповноважених органів містобудування та архітектури належать органи, визначені у статті 13 Закону України "Про архітектурну діяльність".

3. До органів державного архітектурно-будівельного контролю належать:

1) структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій;

2) виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад.

Органом державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Примірне положення про органи державного архітектурно-будівельного контролю затверджується Кабінетом Міністрів України".

Крім того, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства», було доповнено розділ V "Прикінцеві положення" Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" пунктом 9-1.

Згідно вказаного п. 9-1 Прикінцевих положень Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності":

1) на період до утворення (визначення) місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування органів державного архітектурно-будівельного контролю повноваження, визначені цим Законом, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду;

2) органи державного архітектурно-будівельного контролю утворюються (визначаються) Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями і органами місцевого самоврядування виходячи з можливостей та потреб відповідних територій;

3) органи державного архітектурно-будівельного контролю діють на підставі примірного положення про них, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до цього закону;

4) за зверненням відповідного органу місцевого самоврядування до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, створюється спільна комісія з передачі відповідної документації та вирішення питань, пов'язаних з утворенням та функціонуванням органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Орган державного архітектурно-будівельного контролю починає здійснювати повноваження, визначені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства", на наступний день після затвердження акта спільної комісії.

Згідно інформації, розміщеної на офіційному сайті Одеської міської ради, 03.10.2016 року в рамках децентралізації системи держархбудконтролю (ДАБК) було підписано Акт прийому-передачі справ (http://omr.gov.ua/ua/news/88415/).

Як зазначив відповідач в своїй апеляційній скарзі, відповідно до акту приймання-передавання документів від 03.10.2016 року № 37 до відділу Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, на який покладено виконання функцій державного архітектурно-будівельного контролю на території населених пунктів, на які поширюється компетенція Одеської міської ради, було передано такі документи: повідомлення про початок виконання підготовчих та будівельних робіт, повідомлення про зміну даних у повідомленні про початок виконання будівельних робіт, повідомлення про зміну даних у декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про початок виконання підготовчих та будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації та всі планові та позапланові перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Таким чином, з 04.10.2016 року повноваження, визначені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства", зокрема, щодо державного архітектурно-будівельного контролю починає здійснювати Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради.

Саме з цього моменту всі заходи по здійсненню державного архітектурно-будівельного контролю, а також прийняття рішень за наслідками проведених з 04.10.2016 року заходів такого контролю віднесено до компетенції Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради.

При цьому, колегія суддів зазначає, що з огляду на те, що заходи державного архітектурного контролю у вигляді проведення перевірки позивача здійснювались Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ще до передачі відповідних повноважень Управлінню Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, а саме, 29.09.2016 року, тому рішення про притягнення позивача до відповідальності за наслідками проведення вказаної перевірки у вигляді прийняття постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності правомірно прийнято саме Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області.

Згідно ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Відповідно до ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 5 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553 (надалі - Порядок № 553), державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Відповідно до п. 7 зазначеного Порядку позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Підставами для проведення позапланової перевірки є, зокрема, звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства.

В даному випадку позапланова перевірка ТОВ «ТЕКА» проводилась у зв'язку із зверненням голови ГО «Малиш-4» ОСОБА_3, в якому зазначено про порушення товариством вимог містобудівного законодавства.

Перевірка проводилась на підставі направлення на проведення перевірки від 13.09.2016 року № 1830.

Згідно Порядку державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.

З акту перевірки вбачається, що позапланова перевірка ТОВ «ТЕКА» була проведена у присутності директора ТОВ «ТЕКА» ОСОБА_4 із залученням заявника ГО «Малиш-4» ОСОБА_3

При цьому, в акті зроблено відмітку про те, що примірник акту перевірки направлено ТОВ «ТЕКА» поштою, у зв'язку з відмовою забудовника від його отримання.

Наданий позивачем наказ ТОВ «ТЕКА» від 09.09.2016 року № 56-К за підписом директора ОСОБА_4 про надання ОСОБА_4 щорічної основної оплачуваної відпустки з 19.09.2016 року по 05.10.2016 року жодним чином не спростовує факт проведення Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області позапланової перевірки у присутності вказаної особи, що зафіксовано в акті перевірки від 29.09.2016 року.

Таким чином, колегія суддів вважає, що відповідачем було проведено позапланову перевірку позивача із дотриманням норм чинного законодавства.

Що стосується суті виявлених при проведенні перевірки порушень, слід зазначити наступне:

Згідно ст. 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I-III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.

Реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводить орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації.

При цьому, згідно зазначеної статті Закону виконувати будівельні роботи, підключати об'єкт будівництва до інженерних мереж та споруд без реєстрації зазначеної декларації забороняється.

В ході проведення 29.09.2016 року перевірки, Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області було встановлено, що станом на момент проведення перевірки в єдиному реєстрі отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих та будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, відмов у реєстрації таких декларацій та у видачі таких дозволів і сертифікатів, відсутня інформація щодо реєстрації дозвільних документів щодо об'єкту нерухомості за адресою: м. Одеса, Приморський район, вул. Маршала Говорова, 7-А.

Згідно акту перевірки на момент виїзду посадової особи Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області на проведення перевірки працівниками ТОВ «ТЕКА» виконувались будівельні роботи з демонтажу стін в середині приміщення, закладання віконних та дверних отворів зі сторони вул. Маршала Говорова, 7-А газобетоном.

З огляду на зазначене відповідач вважає, що замовником будівництва ТОВ «ТЕКА» самовільно виконані будівельні роботи з реконструкції за адресою: м. Одеса, Приморський район, вул. Маршала Говорова, 7-А.

Згідно п. 4 ч. 3 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» суб'єкти містобудування, які виконують будівельні роботи, несуть відповідальність у вигляді штрафу, зокрема, за виконання будівельних робіт без реєстрації декларації про початок виконання таких робіт:

на об'єктах I категорії складності - у розмірі вісімнадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб;

на об'єктах II категорії складності - у розмірі тридцяти шести прожиткових мінімумів для працездатних осіб;

на об'єктах III категорії складності - у розмірі дев'яноста прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Як встановлено з матеріалів справи, об'єкт будівництва за адресою: м. Одеса, вул. Маршала Говорова, 7-А заявлявся замовником будівництва до декларування як такий, що відноситься до ІІІ категорії складності.

В ході розгляду справи встановлено, що 19.09.2016 року ТОВ «ТЕКА» було подано через Центр надання адміністративних послуг Одеської міської ради до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області два примірники декларації про початок виконання будівельних робіт щодо реконструкції нежитлової будівлі, розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Маршала Говорова, 7-А, за формою, наведеною у додатку 5 до Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 466 (а.с. 63-66).

Згідно ч. 4 ст. 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" орган державного архітектурно-будівельного контролю повертає декларацію про початок виконання будівельних робіт замовникові для усунення виявлених недоліків, якщо у декларації не відображено інформації щодо замовника, назви чи адреси об'єкта будівництва, документа, що підтверджує право власності чи користування земельною ділянкою (крім випадків, визначених частиною четвертою статті 34 цього Закону), містобудівних умов та обмежень (крім об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються), проектувальника, головного архітектора та/або головного інженера проекту, осіб, відповідальних за проведення авторського і технічного нагляду, з обґрунтуванням причини у строк, передбачений для її реєстрації. Після усунення недоліків декларація розглядається органом державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, передбаченому для її реєстрації.

Рішення про реєстрацію або повернення декларації про початок виконання будівельних робіт може бути розглянуто у порядку нагляду центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду (без права реєстрації декларації), або оскаржено до суду.

З матеріалів справи встановлено, що листом від 23.09.2016 року № 05/1-15432 Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області повідомив ТОВ «ТЕКА» та Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради про повернення поданої ТОВ «ТЕКА» декларації для оформлення її згідно установлених вимог. Також позивачу роз'яснено, що після усунення недоліків, які стали підставою для повернення декларації на доопрацювання, Замовник може повторно звернутись до територіального органу - Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області через Центр надання адміністративних послуг для реєстрації декларації (а.с. 62).

В подальшому, 03.10.2016 року позивачем було повторно подано до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області декларацію про початок виконання будівельних робіт (а.с. 68-72).

Однак, згідно листа Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області від 05.10.2016 року № 05/1-15844, вказана декларація також була повернута ТОВ «ТЕКА» на доопрацювання (а.с. 67).

Таким чином, на момент проведення позапланової перевірки замовником будівництва - ТОВ «ТЕКА» виконувались будівельні роботи на об'єкті будівництва за адресою: м. Одеса, вул. Маршала Говорова, 7-А без належним чином зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт, що є порушенням вимог ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що відповідачем правомірно та обґрунтовано прийнято постанову від 13.10.2016 року № 243 про накладення на ТОВ «ТЕКА», на підставі п. 4 ч. 3 ст. 2 Закону України «Про відповідальність у сфері містобудівної діяльності», штрафу у розмірі 130 500 грн. за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Оскільки судом першої інстанції при повному встановленні фактичних обставин справи порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постановлене судове рішення на підставі ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення.

В свою чергу, ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 06.01.2017 року було задоволено клопотання Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судом апеляційної інстанції рішення у справі.

Відповідно до ст. 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо оплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Згідно ст. 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду апеляційної і касаційної скарг на судові рішення.

При зверненні до суду апеляційної інстанції апелянт повинен був сплатити судовий збір у розмірі (130500 х 1,5% х 110%) 2153,25 грн. Саме сплату вказаної суми судового збору було відстрочено апелянту судом згідно ухвали від 06.01.2017 року.

Таким чином, стягненню з Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області на користь Державного бюджету України підлягає несплачена сума судового збору у розмірі 2153,25 грн.

Керуючись ст.ст. 184, 185, 197, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2016 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову товариству з обмеженою відповідальністю «ТЕКА».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 37471912) до Державного бюджету України на рахунок №31212206781008, одержувач УК у м. Одесі / Приморський р-н./ 22030101, код ЄДРПОУ 38016923, банк отримувача: ГУДКСУ в Одеській області МФО: 828011, Код ЄДРПОУ суду 34380461, код класифікації доходів бюджету 22030101 несплачений судовий збір за подачу апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції у розмірі 2153 грн. (дві тисячі сто п'ятдесят три) гривні 25 копійок.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Бойко А.В.

Судді: Танасогло Т.М.

Яковлєв О.В.