Постанова № 65036757, 22.02.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.02.2017
Номер справи
826/19334/16
Номер документу
65036757
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

22 лютого 2017 року № 826/19334/16

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі головуючого судді Качура І.А. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу №826/19334/16 за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві до Публічного акціонерного товариства «Укрніінжпроект» про застосування заходів реагування.

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва надійшов адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (надалі - позивач/ГУ ДСНС України у м. Києві) до Публічного акціонерного товариства «Укрніінжпроект» (надалі - відповідач/ПАТ «Укрніінжпроект»), в якому просить суд:

1. Прийняти адміністративний позов ГУ ДСНС України у м. Києві до розгляду у скороченому провадженні;

2. Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень ПАТ «Укрніінжпроект» (код ЄДРПОУ 03329031) за адресою: вул. Тургенівська, 38 у м. Києві;

3. Визначити спосіб виконання судового рішення у порядку, передбаченому наказом МНС України від 21.10.2004 р. №130 «Про затвердження Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів», зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 08.11.2004 р. за №1416/10015, шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері приміщень підприємства за адресою: вул. Тургенівська, 38 у м. Києві;

4. В разі задоволення даного адміністративного позову про застосування заходів реагування, обов'язок, щодо забезпечення виконання рішення суду, покласти на - ГУ ДСНС України у м. Києві;

5. Судові витрати покласти на ПАТ «Укрніінжпроект».

Після усунення недоліків позовної заяви, ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.01.2017 р. було відкрито скорочене провадження в адміністративній справі №826/19334/16 та запропоновано відповідачу у строк до 03.02.2017 р. або в десятиденний строк з дня отримання ухвали надати суду письмові заперечення проти позову та всі докази на їх підтвердження, які наявні у відповідача.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на час звернення до суду ПАТ «Укрніінжпроект» не були усунуті порушення, які були виявлені позивачем під час проведення планової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.

Станом на 22.02.2017 р. жодних заперечень проти позову від відповідача на адресу суду не надходило, водночас, як вбачається з наявного в матеріалах справи рекомендованого повідомлення про вручення рекомендованого листа (Київ-150) №0315056558382, ухвалу про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі №826/19334/16 від 23.01.2017 р. було отримано уповноваженою особо відповідача - 10.02.2017 р.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, а також приймаючи до уваги, що станом на дату розгляду адміністративної справи від відповідача жодних заперечень проти позову не надходило, суд дійшов висновку щодо розгляду адміністративної справи на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

Розглянувши наявні в матеріалах справи документи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішенню справи по суті, суд дійшов висновку про наступне.

Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. №877-V (далі - Закон №877) визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходами державного нагляду (контролю) - є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Відповідно до ч.1 ст.5 Закону №877 планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.

В той же час, ч.4 ст.5 Закону №877 визначено що органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Разом з тим, в ч.1 ст.7 Закону №877 зафіксовано, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі наказу ГУ ДСНС України у м. Києві №468 від 11.10.2016 р. та посвідчення на проведення перевірки №1080 від 01.11.2016 р. т.в.о. головного інспектора відділу ДН (К) у СПТБ та ЦЗ Шевченківського РУ ГУ ДСНС України у м. Києві Довгополом А.О. було проведено планову перевірку додержання ПАТ «Укрніінжпроект» вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки за адресою: м. Київ, вул. Тургенівська, 38.

Так, за результатами проведеної планової перевірки, ГУ ДСНС України у м. Києві було складено Акт перевірки щодо додержання ПАТ «Укрніінжпроект» вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки №768 від 21.11.2016 р. (надалі - Акт №768), в якому було зафіксовано перелік виявлених позивачем порушень ПАТ «Укрніінжпроект», зокрема:

- п.2 ст.57 Кодексу цивільного захисту України - не надано подані декларації відповідності матеріально - технічної бази суб'єктів господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки або дозволи на початок роботи від органів державного пожежного нагляду всіх приміщень, які перебувають в орендному користуванні;

- розділ II, п.7 ППБУ - у приміщеннях на видимих місцях біля телефонів відсутні таблички із зазначенням номера телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів;

- розділ II, п.8. ППБУ - приміщення не в повній мірі забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ 180 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT);

- розділ V п.3.11 ППБУ - пожежний щит (стенд) на території інституту не доукомплектований. До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2 х 2 м - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт. Пожежні щити (стенди) та засоби пожежогасіння повинні бути пофарбовані у відповідні кольори згідно з ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности»;

- розділ IV п.1.8 ППБУ - в підвальному приміщені допускається експлуатація тимчасових дільниць електромереж;

- розділ IV п.1.6 ППБУ - з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів виконано не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;

- розділ IV п.1.7 ППБУ - з'єднувальні коробки не закриті кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів;

- розділ IV п.1.18 ППБУ - допускається експлуатація світильників зі знятими ковпаками (розсіювачами), підвішування їх на струмопровідні проводи;

- розділ IV п.1.10 ППБУ - допускається складування горючих матеріалі на відстані менше нормативної до світильників в складському приміщені ремонтно-будівельної дільниці;

- розділ IV п.2.26 ППБУ - лінії живлення до кожного побутового кондиціонеру не забезпечено автономним пристроєм електричного захисту;

- розділ IV п.1.21 ППБУ - не проведено перевірку захисту будівлі та зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд»;

- розділ ІІІ ППБУ, п.2.3, п.2.12, п.2.14 ДБН В.1.1-7-2002 - тип заповнення прорізів у протипожежних перешкодах не відділені протипожежними перешкодами (протипожежними клапанами) від загального коридору, відповідно до вимог ДБН В.1.1-7-2002 «Пожежна безпека об'єктів будівництва»;

- розділ IV п.1.24 ППБУ - приміщення електрощитових, не відділені протипожежними перешкодами (протипожежними дверима з межею вогнестійкості ЕІ30 та сертифікатом відповідності системи УкрСЕПРО) від загального коридору, відповідно до вимог ДБН В. 1.1-7-2002 «Пожежна безпека об'єктів будівництва»;

- п.6.14 ДБН В.1.1-7-2002 «Пожежна безпека об'єктів будівництва» - в складських приміщеннях котрі розташовані в підвальному поверсі будівлі відсутні вікна з приямками;

- розділ VI п.9.1 ППБУ - у складському приміщені не забезпечено відстань між стінами та стелажами завширшки не менше 1 м;

- розділ ІІІ п.2.37 ППБУ - двері сходової клітини в будівлі корпусу «А» та корпусу «Б» не обладнані пристроями для самозачинення з ущільненням в притворах;

- п.7.8, п.7.9 ДБН В.1.1-7-2002 «Пожежна безпека об'єктів будівництва» - на 2-му 4-му поверсі корпусу «А» на 3-му поверсі корпусу «Б» в світлових карманах вбудовані офісні приміщення;

- розділ ІІІ п.2.5 ППБУ - під сходовою клітиною корпусу «Б» влаштоване підсобне приміщення;

- розділ ІІІ п.2.32 ППБУ - не всі евакуаційні виходи позначені світловими покажчиками «ВИХІД» білого кольору на зеленому фоні, підключеними до джерела живлення аварійного (евакуаційного) освітлення;

- розділ ІІІ п.2.36 ППБУ - допускається: улаштування на шляхах евакуації порогів, виступів; захаращування шляхів евакуації обладнанням;

- розділ IV п.1.20 ППБУ - не проведений замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання;

- розділ ІІІ п.2.5 ППБУ - дерев'яні конструкції горищного приміщення не оброблені вогнезахисною сумішшю;

- розділ V п.3.17 ППБУ - не проведено технічне обслуговування вогнегасників відповідно до Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02.04.2004 р. №152, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29.04.2004 р. за №555/9154, а також ДСТУ 4297-2004 «Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги»;

- розділ V п.2.2, п/п 7 ППБУ - на дверцята шаф, в яких знаходяться вогнегасники, відсутні відповідні покажчики за ДСТУ 180 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT);

- розділ V п.2.2, п/п 9 ППБУ - на дверцятах пожежних шафок із зовнішнього боку відсутні вказані після літерного індексу «ПК» порядковий номер крана та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів;

- розділ V п.2.2, п/п 10 ППБУ - пожежні кран-комплекти не рідше одного разу на шість місяців не пройшли технічне обслуговування та перевірку на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування;

- розділ V п.2.1 ППБУ - не надано підтверджуючі документи щодо працездатності внутрішнього протипожежного водопостачання на тиск та витрату води;

- розділ V п.2.1, п/п 5 ППБУ - для контролю працездатності мережі систем зовнішнього протипожежного водопроводу не проведено випробування на тиск та витрату води з оформленням акта(1 раз на рік). Випробування водопроводу не проведено після ремонту, реконструкції або підключення нових споживачів до мережі водопроводу;

- розділ V п.2.1, п/п 10 ППБУ - біля місць розташування пожежного гідранту відсутній покажчик (об'ємні зі світильником або плоскі із застосуванням світловідбивних покриттів) з нанесеним на ньому літерного індексу ПГ, цифровими значеннями в метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах, зазначенням виду водопровідної мережі (тупикова чи кільцева);

- розділ V п.2.1 ППБУ - для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння відсутні вказівні знаки згідно з ДСТУ 180 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір», ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности». Знаки повинні бути розміщені на видимих місцях на висоті 2 - 2,5 м від рівня підлоги як усередині, так і поза приміщеннями (за потреби);

- розділ V п.1.2, п.1.5 ППБУ - простори за підвісними стелями не обладнані автоматичною системою пожежної сигналізації з виводом сигналу від приладу приймально-контрольного пожежного на пульт централізованого спостереження пожежної охорони відповідно п. 13.2. табл. А. 2. додатку А Державних будівельних норм ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»;

- п.7.50 ДБН 360-92 «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» - на території підприємства відкрита автостоянка розташована від офісної будівлі на відстані менше 10 м.

Зокрема, як вбачається зі змісту Акту №768 під час здійснення перевірки додержання ПАТ «Укрндіінжпроект» вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки було встановлено, що експлуатація приміщень за адресою: м. Київ, вул. Тургенівська, 38 здійснюється відповідачем з порушенням правил та норм пожежної і техногенної безпеки, що створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей.

Так, суд звертає увагу, що відповідно до ч.7 ст.7 Закону №877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Водночас, відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту регулює Кодекс цивільного захисту України.

Відповідно до ст.68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно із пп.1, 2, 4, 10 ч.1 ст.70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання.

Факт допущення відповідачем встановлених порушень підтверджується наявними у матеріалах справи документами.

В той же час, суд вважає за необхідне звернути увагу, що жодних доказів, які спростовували доводи позивача викладені в позовній заяві та які б підтверджували усунення порушень, виявлених ГУ ДСНС України у м. Києві, в ході проведення планової перевірки додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, ПАТ «Укрндіінжпроект» до суду подано не було.

Відповідно до п.6.2 та п.6.4 Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів, затвердженої наказом МНС України від 21.10.2004 р. №130, постанова про застосування запобіжних заходів підлягає виконанню шляхом опечатування, опломбування, знеструмлення (якщо це можливо) з дати приведення її в дію. Зупинення роботи підприємства, окремого виробництва, експлуатації будівель, споруд, випуску пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного призначення шляхом знеструмлення може здійснюватися в присутності спеціаліста служби енергонагляду району (міста), а відключення виробничих дільниць, агрегатів, опалювальних приладів, дільниць електромережі - за присутності енергетика (електрика) відповідного об'єкта, на якому застосовується запобіжний захід. При залученні спеціаліста служби енергонагляду району (міста) посадова особа органу держпожнагляду, якій доручено приведення постанови в дію, направляє на адресу керівництва, де працює спеціаліст, відповідний лист із зазначенням дати та часу приведення постанови в дію.

Таким чином, враховуючи вищевикладені положення та обставини, а також приймаючи до уваги, що жодних доказів, які б підтверджували усунення ПАТ «Укрндіінжпроект» порушень зазначених позивачем в Акті №768, відповідачем до суду надано не було, суд приходить до висновку про доцільність та необхідність застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень ПАТ «Укрндіінжпроект» за адресою: м. Київ, вул. Тургенівська, 38.

Крім того, зазначене підтверджується наявними в матеріалах справи документами, зокрема: копією наказу ГУ ДСНС України у м. Києві №568 від 11.10.2016 р.; копією посвідчення на проведення перевірки №1080 від 01.11.2016 р.; копією повідомлення про проведення перевірки №18/23/2122 від 19.10.2016 р.; копією акта перевірки щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки №768, фотознімками.

Керуючись ст.ст. 7-11, 69-71, 86, 158-163, 167, 1832, 256 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві до Публічного акціонерного товариства «Укрндіінжпроект» - задовольнити.

2. Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень Публічного акціонерного товариства «Укрніінжпроект» (код ЄДРПОУ 03329031) за адресою: вул. Тургенівська, 38 у м. Києві.

3. Визначити спосіб виконання судового рішення у порядку, передбаченому наказом МНС України від 21.10.2004 р. №130 «Про затвердження Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів», зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 08.11.2004 р. за №1416/10015, шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері приміщень підприємства за адресою: вул. Тургенівська, 38 у м. Києві;

4. Обов'язок щодо забезпечення виконання рішення суду покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві.

5. Постанова підлягає негайному виконанню.

6. Роз'яснити, що згідно з ч.12 ст.1832 Кодексу адміністративного судочинства України, особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої п.5 ч.1 цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами.

Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя І.А. Качур