Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
28 лютого 2017 р. № 820/4293/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Зінченка А.В.,
при секретарі - Абоян І.І.
за участі представників сторін:
позивача - Шелехонь М.В.
відповідача - не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Курганський бройлер» до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю "Курганський бройлер", звернувся до суду з адміністративним позовом до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення ДПІ у Балаклійському районі ГУ ДФС у Харківській області № 0000611200 від 12.04.2016 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що прийняте відповідачем податкове повідомлення - рішення є безпідставним та необґрунтованим, у зв'язку з чим просить суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Надав до суду письмові заперечення, в яких зазначив, що проти позову заперечує та просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи.
Фахівцем ДПІ у Балаклійському районі ГУ ДФС у Харківській області (правонаступником якої є Ізюмська ОДПІ Головного управління ДФС у Харківській області) проведена камеральна перевірка даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «Курганський бройлер» за грудень 2015 року, за результатами якої складено акт від 25.03.2016 № 147/20-01-12-16/30773172 та встановлено порушення абз. 10 п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу України, що виразилось у несвоєчасній реєстрації розрахунків коригування, які зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням термінів реєстрації, у т.ч. по контрагентам:
- ПАТ «МТС Україна» - на загальну суму ПДВ 66,2 грн., зареєстровано з порушенням терміну на 6 календарних днів;
- ТОВ «ПАСС» - на суму ПДВ 824,16 грн., зареєстровано з порушенням терміну на 27 календарних днів;
ТОВ «Газтранспроект» - на загальну суму ПДВ 311375,29 грн., зареєстровано з порушенням терміну на 24 календарних дня.
На підставі висновків вказаного акту перевірки контролюючим органом винесено податкове повідомлення - рішення № 0000611200 від 12.04.2016 року, яким до ТОВ «Курганський бройлер» застосовано штрафні санкції за порушення граничних термінів реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних за грудень 2015 року на загальну суму 62 446,51 грн., у т.ч. 6,62 грн. (10%), 62 439,89 грн. (20%).
Перевіряючи оскаржувані рішення відповідача на відповідність положенням ч. 3 ст. 2 КАС України суд зазначає наступне.
Згідно з пп.14.1.60 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України Єдиний реєстр податкових накладних - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконаної влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) здійснюється відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010р. №1246.
Відповідно до п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка видана їх отримувачу - платнику податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:
постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Згідно п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Також, відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Проаналізувавши наведені норми законодавства суд дійшов висновку про те, що платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін. Також, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції, визначені пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
Із матеріалів справи вбачається, що позивачем здійснено реєстрацію розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме:
- податкові накладні № 8956530 від 30.11.2015 року, № 6568163 від 31.08.2015 року, виписані ПАТ «МТС Україна», датою виписки розрахунків коригування яких є 31.12.2015 року, тоді як датою реєстрації розрахунків коригування є 21.01.2016 року, тобто реєстрацію розрахунків коригування здійснено позивачем з порушенням терміну на 6 календарних днів;
- податкова накладна № 609 від 30.09.2015 року, виписана ТОВ «ПАСС», датою виписки розрахунків коригування якої є 07.12.2015 року, тоді як датою реєстрації розрахунків коригування є 18.01.2016 року, тобто реєстрацію розрахунків коригування здійснено позивачем з порушенням терміну на 27 календарних днів;
- податкові накладні № 70 від 27.08.2015 року, № 100 від 28.09.2015 року, № 26 від 11.09.2015 року, виписані ТОВ «Газтрзнспроект», датою виписки розрахунків коригування яких є 10.12.2015 року, тоді як датою реєстрації розрахунків коригування є 18.01.2016 року, тобто реєстрацію розрахунків коригування здійснено позивачем з порушенням терміну на 24 календарних дні.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, враховуючи наведене суд дійшов висновку, що відповідачем доведено правомірність і обґрунтованість прийнятого ним податкового повідомлення-рішення № 0000611200 від 12.04.2016 року.
Суд зазначає, що надані представником позивача витяги з Єдиного реєстру податкових накладних за 15.01.2016 та 16.01.2016 року не спростовують висновків суду щодо правомірності винесеного контролюючим органом податкового повідомлення-рішення, оскільки зі змісту вказаних документів не вбачається доказів підтвердження реєстрації контрагентами позивача розрахунків коригування.
Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд вказує, що відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні на предмет належності, допустимості та достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємного зв'язку доказів у їх сукупності, як того вимагає процесуальне законодавство, проаналізувавши норми матеріального права, які належить застосувати до спірних правовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають залишенню без задоволення.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 2, 11, 69-71, 94, 160-163, 167, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Курганський бройлер» до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без задоволення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Постанова в повному обсязі виготовлена 01 березня 2017 року.
Суддя А.В. Зінченко