Постанова № 65036460, 10.02.2017, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.02.2017
Номер справи
823/55/17
Номер документу
65036460
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2017 року справа № 823/55/17

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого-судді Орленко В.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Катеринопільський Торговий Дім" до Звенигородської об'єднаної державної податкової інспекції (Катеринопільське відділення) Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулось товариство з обмеженою відповідальністю "Катеринопільський Торговий Дім", в якому просить: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Звенигородської об'єднаної державної податкової інспекції (Катеринопільське відділення) Головного управління ДФС у Черкаській області від 12.08.2016 №0002292317 про застосування штрафу в сумі 38788,40 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що податкове повідомлення-рішення Звенигородської ОДПІ №0002292317 від 12.08.2016 винесено без дотримання процедури, передбаченої Податковим кодексом України.

Зокрема, в порушення вимог ст. 86 Податкового кодексу України, контролюючий орган не провів перевірку, не оформив результати проведення такої перевірки актом перевірки, у зв'язку з чим платник податків був позбавлений можливості ознайомитися зі змістом встановлених порушень податкового законодавства, та подати заперечення на висновки акта перевірки.

Дані Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення перевірки, а не самостійною підставою для безпосереднього прийняття податкового повідомлення-рішення.

Позивач вважає, що контролюючий орган не довів наявність в діях позивача факту вчинення правопорушення (не навів якими доказами підтверджується факт порушення позивачем строків реєстрації податкових накладних; не зазначив, які саме податкові накладні (дата, номер) були зареєстровані з порушенням строку; хто саме та коли виявив порушення за даними Єдиного реєстру податкових накладних, зокрема: дата виявлення порушення, яка посадова особа контролюючого органу (прізвище, ім'я та по-батькові), чи мала вона на це повноваження (докази таких повноважень, тощо).

Крім того, позивач зазначає, що з урахуванням положень ч. 1 ст. 3, ч. 3 ст. 27 Бюджетного кодексу України, пп. 4.1.4 та пп. 4.1.9 ст. 4 Податкового кодексу України, застосування контролюючим органом положень ПК України з метою застосування штрафних санкцій за порушення терміну реєстрації податкових накладених може мати місце не раніше наступного бюджетного періоду, тобто не раніше 2017 року (для вчинених порушень у період з січня по лютий 2016 року).

У судовому засіданні 09 лютого 2017 року представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити в повному обсязі.

Відповідно до письмових заперечень відповідача оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено на підставі даних Єдиного реєстру податкових накладних. Зокрема, за звітний лютий 2016 року встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування податкових накладних, визначених ст. 201 Податкового кодексу України. На підставі ст. 120-1 Податкового кодексу України, Звенигородською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення від 12.08.2016 №0002292317, згідно з яким за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних до ТОВ "Катеринопільський Торговий Дім" застосовано штрафні санкції на загальну суму 38788,40 грн.

Відповідач зазначає, що форма податкового повідомлення-рішення "Н" (за порушення платниками ПДВ граничних термінів реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, встановлених ст. 201 Податкового кодексу України) затверджена наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 N 1204 - додаток 13. Затверджена форма податкового повідомлення-рішення (форми "Н") передбачає, що даний вид податкового повідомлення-рішення виноситься на підставі акта перевірки та/або за даними Єдиного реєстру податкових накладних.

У судовому засіданні 08 лютого 2017 року представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову повністю.

09 лютого 2017 року на підставі частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив розглянути справу в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Катеринопільський Торговий Дім" зареєстроване як юридична особа 21.04.2003, ідентифікаційний код 32316860.

12 серпня 2016 року Звенигородською об'єднаною державною податковою інспекцією (Катеринопільське відділення) винесено податкове повідомлення-рішення форми "Н" №0002292317, згідно з яким за затримку реєстрації податкових накладних на 15 та менше календарних дні на суму 387884,03 грн. застосовано штраф у розмірі 10 % в сумі 38788 грн. 40 коп.

Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивачем подано скаргу до Головного управління ДФС у Черкаській області.

Рішенням ГУ ДФС у Черкаській області від 21.10.2016 №20826/23-00-10-0210 залишено без змін податкове повідомлення-рішення Звенигородської ОДПІ (Катеринопільське відділення) від 12.08.2016 №0002292317 про застосування штрафних санкцій в сумі 38788,40 грн., а скаргу ТОВ "Катеринопільський Торговий Дім" - без задоволення.

Не погоджуючись з рішенням, прийнятим за розглядом первинної скарги, позивачем подано скаргу до ДФС України.

Рішенням ДФС України від 26.12.2016 №28008/6/99-99-11-03-01-25 залишено без змін податкове повідомлення-рішення Звенигородської ОДПІ (Катеринопільське відділення) від 12.08.2016 №0002292317 та рішення, прийняте за розглядом первинної скарги, а скаргу ТОВ "Катеринопільський Торговий Дім" - без задоволення.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюється Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI.

Згідно з п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи. Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Відповідно п. 76.1. ст. 76 Податкового кодексу України, камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

З 01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким запроваджено нові правила функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість.

Відповідно до пункту 11 підрозділу 2 Розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, виписані за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Відповідно до пп. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Пункт 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України визначає, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п. 201.10. ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Судом встановлено, що згідно з ІС "Єдиний реєстр податкових накладних" податкові накладні, виписані ТОВ "Катеринопільський Торговий Дім" за лютий 2016 року, перелік яких надано в розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), зареєстровані в ЄРПН з порушенням законодавчо встановлених термінів, а саме: порушено терміни реєстрації податкових накладних на загальну суму ПДВ 387884,03 грн., чим порушено п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України.

Порушення платником податку встановленого терміну реєстрації в ЄРПН податкової накладної та/або розрахунку коригування до неї передбачає фінансову відповідальність у вигляді накладання штрафу у розмірах, встановлених ст. 120-1 ПК України.

Згідно з п.120-1.1. ст. 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

На підставі п. 2 розд. II Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 N 1204, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.01.2016 за N 124/28254 (що набрав чинності 16.02.2016) (далі - Порядок N 1204), відповідний структурний підрозділ контролюючого органу складає податкове повідомлення-рішення за формою "Н" - за порушення платниками ПДВ граничних термінів реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, встановлених ст. 201 Податкового кодексу України (додаток 13).

Відповідно до п. 9 Порядку N 1204 до податкового повідомлення-рішення додається, зокрема, розрахунок штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) із зазначенням у ньому інформації, необхідної для їх визначення.

Затверджена форма податкового повідомлення-рішення (форми "Н") передбачає, що даний вид податкового повідомлення-рішення виноситься на підставі акта перевірки та/або за даними Єдиного реєстру податкових накладних.

На думку суду, винесення контролюючим органом на підставі даних Єдиного реєстру податкових накладних податкового повідомлення-рішення про нарахування штрафних санкцій за порушення платниками ПДВ граничних термінів реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, відповідає нормам чинного законодавства.

В рамках розгляду даної адміністративної справи позивач не спростовує порушення ним положень п. 201.10. ст. 201 Податкового кодексу України в частині реєстрації податкових накладних з порушенням 15-денного строку.

У розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, що є додатком до податкового повідомлення-рішення від 12.08.2016 №0002292317, містяться відомості про номера і дати податкових накладних / розрахунків коригування, дати реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, кількість днів порушення термінів реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН, суми податку на додану вартість, розмір штрафу (10%), суму штрафних санкцій (грн.). Зокрема, згідно вказаного розрахунку платником допущено порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування:

- від 18.02.2016 №24 на 5 днів, у зв'язку з чим нараховано штрафні санкції в сумі 11752,03 грн.;

- від 18.02.2016 №25 на 5 днів, у зв'язку з чим нараховано штрафні санкції в сумі 3056,09 грн.;

- від 20.02.2016 №28 на 3 дні, у зв'язку з чим нараховано штрафні санкції в сумі 3453,19 грн.;

- від 22.02.2016 №43 на 7 днів, у зв'язку з чим нараховано штрафні санкції в сумі 11420,26 грн.;

- від 25.02.2016 №44 на 5 днів, у зв'язку з чим нараховано штрафні санкції в сумі 9106,83 грн.

Тобто, у розрахунку штрафу, що є додатком до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, фактично описано зміст порушення на підставі даних Єдиного реєстру податкових накладних.

Стосовно тверджень позивача про те, що застосування контролюючим органом положень Податкового кодексу України з метою накладення штрафних санкцій за порушення терміну реєстрації податкових накладених може мати місце не раніше 2017 року (для вчинених порушень у період з січня по лютий 2016 року), суд зазначає, що з 1 лютого 2015 року реєстрації в ЄРПН підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних; відповідальність за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних встановлена з січня 2015 року.

За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем застосовано до ТОВ "Катеринопільський Торговий Дім" штрафні санкції у відповідності до п. 120-1.1 ст. 120 Податкового кодексу України.

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Кодексом адміністративного судочинства України (частина третя статті 2) передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Враховуючи вищевикладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, податкове повідомлення-рішення Звенигородської ОДПІ (Катеринопільське відділення) від 12.08.2016 №0002292317 прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, встановлений законом.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.І. Орленко