Справа № 815/1115/17
УХВАЛА
27 лютого 2017 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Вовченко О.А., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Державного секретаря Міністерства закордонних справ України про визнання протиправними дій та зобов'язання утриматись від розповсюдження інформації,-
В С Т А Н О В И В :
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Державного секретаря Міністерства закордонних справ України, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо оприлюднення інформації без доказів і документів, що не відповідає дійсності, в листі від 07.02.2017 року на ім'я голови ООР протиправною його бездіяльність щодо відсутності інформації про дії українських дипломатів щодо отримання дозволу РК на ексгумацію і перевезення в Україну з РК тіла особи про яку стверджується, що така особа мій син;
- зобов'язати відповідача утриматися від розповсюдження не перевіреної інформації та такої, що не відповідає дійсності.
Відповідно до п.п.3,5,6 ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з приписами ч.3 ст.106 КАС України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
У прохальній частині адміністративного позову позивач просить суд задовольнити клопотання про звільнення від сплати судового збору (непрацююча пенсіонерка з розміром пенсії 1727 грн.)
Питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом України "Про судовий збір" № 3674-VI.
Відповідно до ст. 8 Законом України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судовому збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Зазначене положення Закону кореспондується з приписами ч. 1 ст. 88 КАС України, а саме: суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Єдиною підставою для звільнення, розстрочки, відстрочки від сплати судового збору є незадовільний майновий стан сторони, тобто фізичної або юридичної особи. Звільнення сторони від сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду. При цьому клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в позовній заяві, яка подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Вивчивши доводи позивача, наведені в якості підстав для задоволення поданого клопотання та, оскільки на підтвердження обставин, які викладені, в обґрунтування клопотання про відстрочення сплати судового збору позивачем не надано відповідних доказів, суд приходить до висновку, що клопотання про звільнення від сплати судового збору не підлягає задоволенню.
Оскільки суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання про звільнення від сплати судового збору, а позивач не надала до суду платіжне доручення у встановленому приписами Закону України "Про судовий збір" порядку, суд приходить до висновку, що поданий адміністративний позов не відповідає приписам КАС України.
Окрім того, у прохальній частині адміністративного позову позивач просить суд витребувати докази, про відсутність яких вказано в адміністративному позові, лист від 07.02.2017 року за підписом відповідача.
Частиною 2 ст. 106 КАС України передбачено, що на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
У описовій частині адміністративного позову ОСОБА_1 зазначає, що Одеською обласною радої їй «люб'язно» надано для ознайомлення відповідь за підписом відповідача на звернення голови ООР до Міністра закордонних справ України від 07.02.2017 року.
В порушення вимог вищевказаної статті, позивачем не надано доказів на підтвердження неможливості самостійно надати до суду копію вказаного листа, не зазначено реквізити листа від 07.02.2017 року, не надано інших доказів, якими обґрунтовуються позовні вимоги та не зазначено причини неможливості їх надання.
Відповідно до ч.3. ст. 106 КАС України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень.
Однак, в порушення вимог вищевказаної статті позивачем надано лише один екземпляр позовної заяви.
Згідно зі ст.108 КАС України суддя, встановивши, що адміністративний позов подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає за необхідне залишити адміністративний позов без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.
Виявлені недоліки повинні бути усунені, шляхом надання до суду доказів сплати судового збору у розмірі відповідно до Закону України "Про судовий збір" та доказів на які містяться посилання в адміністративному позові.
Керуючись ст. ст. 105, 106-108, 160, 165 КАС України, суддя
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державного секретаря Міністерства закордонних справ України про визнання протиправними дій та зобов'язання утриматись від розповсюдження інформації - залишити без руху.
Встановити позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута заявникові.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання в п'ятиденний строк з дня оголошення та (або) отримання копії ухвали апеляційної скарги.
Суддя О.А. Вовченко