Справа № 815/7134/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2017 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого по справі судді Бжассо Н.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одеса справу за адміністративним позовом Одеської обласної державної адміністрації до Одеської обласної ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Департамент охорони здоров'я та соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації, Департамент фінансів Одеської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій, визнання незаконним та скасування додатку до рішення
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов вищезазначений адміністративний позов, за результатом розгляду якого позивач просить суд: визнати протиправними дії Одеської обласної ради, які полягають у прийнятті рішення від 20.10.2016 року № 235-VІІ «Про внесення змін до рішення обласної ради від 21.12.2015 за № 49-VІІ «Про обласний бюджет Одеської області на 2016 рік» без попереднього схвалення проекту з Одеською обласною державною адміністрацією в частині узгодження перерозподілу медичної субвенції; визнати незаконним та скасувати Додаток 13 до рішення Одеської обласної ради від 20.10.2016 року № 235-VІІ «Про внесення змін до рішення обласної ради від 21.12.2015 за № 49-VІІ «Про обласний бюджет Одеської області на 2016 рік»; стягнути з Одеської обласної ради на користь Одеської обласної державної адміністрації судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2756,00 гривень.
В обґрунтування адміністративного позову представник позивача зазначив наступне.
Рішенням Одеської обласної ради за № 235-УП від 20.10.2016 внесено зміни до рішення обласної ради від 21.12.2015 за № 49-УІІ «Про обласний бюджет Одеської області на 2016 рік» (далі - рішення № 235-VII). а саме:
пунктом 2 рішення доповнено текст рішення пунктом 19 наступного змісту: «Комунальній установі «Одеська обласна клінічна лікарня» забезпечити здійснення закупівель обладнання для медичних закладів Одеської області згідно додатку 13 цього рішення, у тому числі забезпечивши видання оголошення про проведення процедури закупівлі до 1 листопада 2016 року згідно вимог Закону України «Про публічні закупівлі» та здійснення закупівлі до 15 грудня 2016 року»;
пунктом 3 рішення викладено у новій редакції додатки 1 - 12 до рішення;
пунктом 4 рішення доповнено рішення додатком 13 «Перелік обладнання, видатки по яких здійснюються у 2016 році за рахунок коштів медичної субвенції в рамках реалізації обласної комплексної програми «Здоров'я», виконавцем по яких виступає Комунальна установа «Одеська обласна клінічна лікарня».
На думку представника позивача, вказане рішення прийнято з порушенням вимог чинного законодавства, прав та інтересів органу виконавчої влади - Одеської обласної державної адміністрації, зокрема його структурного підрозділу Департаменту охорони здоров'я та соціального захисту населення обласної державної адміністрації.
Представник позивача під час судового розгляду справи позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх з підстав, викладених в адміністративному позові.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав з підстав, зазначених в письмових запереченнях на адміністративний позов, згідно яких Одеська обласна рада вважає, що оскаржуване рішення обласної ради на сьогоднішній день не має жодного юридичного значення та вичерпало свою дію.
Треті особи до судового засідання не з'явилися, належним чином та своєчасно повідомлялися про дату, час і місце судового розгляду, причини неявки суду не повідомили.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження на підставі ч.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Вивчивши та проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.
Згідно наявних в матеріалах справи висновків та рекомендацій за результатами розгляду питання: «Про розгляд проекту рішення обласної ради «Про внесення змін до рішення обласної ради від 21.12.2015 року № 49-VII «Про обласний бюджет Одеської області на 2016 рік», поданого обласною державною адміністрацією № 15/12-01ПК від 19.10.2016 року, поданий обласною державною адміністрацією проект рішення обласної ради «Про внесення змін до рішення обласної ради від 21.12.2015 року № 49-VII «Про обласний бюджет Одеської області на 2016 рік», взято за основу.
У зв'язку з наявністю негативного висновку постійної комісії з питань охорони здоров'я та соціальної політики обласної ради, виключено з проекту рішення пропозиції Одеської обласної державної адміністрації щодо видатків на фінансування заходів з охорони здоров'я.
Погоджено внесення змін до рішення обласної ради від 21.12.2015 року № 49-VII «Про обласний бюджет Одеської області на 2016 рік за пропозиціями постійної комісії з питань охорони здоров'я та соціальної політики обласної ради та постійної комісії з питань бюджету, фінансово-економічної політики та банківської діяльності.
20.10.2016 року Одеською обласною радою прийнято рішення № 235-VII Про внесення змін до рішення обласної ради від 21.12.2015 року № 49-VII «Про обласний бюджет Одеської області на 2016 рік», згідно якого до рішення обласної ради від 21.12.2015 року № 49-VII «Про обласний бюджет Одеської області на 2016 рік» внесено наступні зміни: у пункті 1 цифри « 6 924 154,0»; « 6 583602,4» замінити відповідно цифрами « 6941038,8» « 6600487,2»; цифри « 558088,6», « 776627,5» замінити відповідно цифрами « 548982,0», « 767520,9»; цифри « 7141092,9», « 6023913,8», « 1117179,1» замінити відповідно цифрами « 7157927,8», « 6041297,9», « 1113629,8».
Доповнено текст рішення пунктом 19 наступного змісту: «Комунальній установі «Одеська обласна клінічна лікарня» забезпечити здійснення закупівель обладнання для медичних закладів Одеської області згідно додатку 13 цього рішення, у тому числі забезпечивши видання оголошення про проведення процедури закупівлі до 1 листопада 2016 року згідно вимог Закону України «Про публічні закупівлі» та здійснення закупівлі до 15 грудня 2016 року».
Викладено у новій редакції додатки 1 - 12 до рішення;
Доповнено рішення додатком 13 «Перелік обладнання, видатки по яких здійснюються у 2016 році за рахунок коштів медичної субвенції в рамках реалізації обласної комплексної програми «Здоров'я», виконавцем по яких виступає Комунальна установа «Одеська обласна клінічна лікарня».
Зокрема, судом встановлено що додатком 13 визначено перелік обладнання, видатки по яких здійснюється у 2016 році за рахунок коштів медичної субвенції в рамках реалізації обласної комплексної програми «Здоров'я», виконавцем по яких виступає Одеська обласна клінічна лікарня на загальну вартість 38 660230,00 грн.
Процедурні особливості внесення змін до місцевого бюджету врегульовані Бюджетним кодексом України.
Відповідно до ч.3 ст.75 Бюджетного кодексу України, згідно з типовою формою бюджетних запитів, визначеною Міністерством фінансів України відповідно до статті 34 цього Кодексу та з урахуванням особливостей складання проектів місцевих бюджетів місцеві фінансові органи розробляють і доводять до головних розпорядників бюджетних коштів інструкції з підготовки бюджетних запитів.
Приписами ст. 76 Бюджетного кодексу України передбачено, що проект рішення про місцевий бюджет перед його розглядом на сесії Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради схвалюється Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевою державною адміністрацією чи виконавчим органом відповідної місцевої ради.
Згідно приписів ч.ч. 7, 8 ст. 78 бюджетного кодексу України, рішення про внесення змін до рішення про місцевий бюджет ухвалюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, відповідною місцевою радою на підставі офіційного висновку місцевого фінансового органу про перевиконання чи недовиконання дохідної частини загального фонду, про обсяг залишку коштів загального та спеціального фондів (крім власних надходжень бюджетних установ) відповідного бюджету. Факт перевиконання дохідної частини загального фонду місцевого бюджету визнається за підсумками першого півріччя та наступних звітних періодів з початку поточного бюджетного періоду на підставі офіційних висновків місцевого фінансового органу за умови перевищення доходів загального фонду місцевого бюджету (без урахування міжбюджетних трансфертів), врахованих у розписі місцевого бюджету на відповідний період, не менше ніж на 5 відсотків. Факт недоотримання доходів загального фонду місцевого бюджету визнається на підставі офіційного висновку місцевого фінансового органу за підсумками квартального звіту в разі недоотримання доходів загального фонду місцевого бюджету, врахованих у розписі місцевого бюджету на відповідний період, більше ніж на 15 відсотків.
Рішення про внесення змін до рішення про місцевий бюджет можуть бути ухвалені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, відповідною місцевою радою з урахуванням положень статті 52 цього Кодексу, в разі необхідності перерозподілу бюджетних призначень між головними розпорядниками бюджетних коштів (за наявності відповідного обґрунтування) та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до положень ч.5 ст.23 Бюджетного кодексу України, пропозиції про внесення змін до бюджетних призначень подаються та розглядаються у порядку, встановленому для складання проекту бюджету.
Згідно зі ст. 119 Конституції України, частиною 4 статті 2 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцеві державні адміністрації забезпечують в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці підготовку і виконання бюджету. Пунктом 1 статті 18 зазначеного закону передбачено, що місцева державна адміністрація складає і подає на затвердження ради проект відповідного бюджету та забезпечує його виконання.
Відповідно до положень ч.ч. 2,3 Закону України «Про місцеве самоврядування», районні та обласні ради затверджують районні та обласні бюджети, які формуються з коштів державного бюджету для їх відповідного розподілу між територіальними громадами або для виконання спільних проектів та з коштів, залучених на договірних засадах з місцевих бюджетів для реалізації спільних соціально-економічних та культурних програм, контролюють їх виконання.
Складання і виконання районних і обласних бюджетів здійснюють відповідні державні адміністрації згідно з Бюджетним кодексом України.
Таким чином на підставі зазначених вище норм законодавства, дії відповідача щодо прийняття рішення про внесення змін до бюджету за пропозиціями постійної комісії з з питань охорони здоров'я та соціальної політики обласної ради та постійної комісії з питань бюджету, фінансово-економічної політики та банківської діяльності є протиправними та такими, що порушують норми законодавства.
Відповідно до ст. 119 Конституції України та ст. 2 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», місцеві державні адміністрації на відповідній території забезпечують: виконання державних і регіональних програм соціально-економічного розвитку; підготовку та виконання відповідних обласних і районних бюджетів.
Приписами п.4 ст.18 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», передбачено, що місцева державна адміністрація, здійснює фінансування підприємств, установ та організацій охорони здоров'я, переданих у встановленому законом порядку в управління місцевій державній адміністрації вищими органами державної та виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад.
Згідно положень п.1 ст.22 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», місцева державна адміністрація,реалізовує державну політику в галузі охорони здоров'я.
Відповідно до Положення про Департамент охорони здоров'я та соціального захисту населення облдержадміністрації, затвердженого розпорядженням голови Одеської обласної державної адміністрації від 21.09.2015 №578/А-2015, Департамент забезпечує виконання на території області повноважень облдержадміністрації, встановлених законодавством України у сфері охорони здоров'я, а також здійснює керівництво закладами охорони здоров'я та соціального захисту населення.
Приписами п.3 ч. 2 ст. 22 Бюджетного кодексу України передбачено, що головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути, виключно за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Якщо згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.
Згідно з п. 11 ч. 6 ст. 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», голова ради є розпорядником коштів, передбачених на утримання ради та її виконавчого апарату.
Згідно п.3 Порядку та умов надання медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №11 від 23.01.2015, розпорядники субвенції за місцевими бюджетами визначаються рішеннями про такі бюджети відповідно до законодавства.
Судом встановлено, що у додатку 4 до рішення № 23 5-VII передбачено зменшення планових призначень Департаменту охорони здоров'я та соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації по медичній субвенції на суму 26 111 200 грн., які в попередній редакції рішення обласної ради «Про обласний бюджет на 2016 рік» були передбачені для додаткового поточного асигнування Комунальної установи «Одеська обласна клінічна лікарня». Одночасно головним розпорядником коштів по цих призначення визначено Одеська обласна рада.
Виходячи з наведених норм законодавства, суд приходить висновку що Одеська обласна рада не може бути головним розпорядником щодо коштів по медичній субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.
Крім того, на думку суду, оскаржуваним рішенням неправомірно визначено виконавцем заходів обласної комплексної програми «Здоров'я» та покладання виконання бюджету в цій частині на комунальну установу «Одеська обласна клінічна лікарня», оскільки остання не наділена такими повноваженнями та відповідно до рішення Одеської обласної ради від 21 лютого 2014 року № 1016-VI «Про затвердження обласної цільової програми «Здоров'я» на 2014-2018 роки» зі змінами та доповненнями виконавцем даної програми визначений Департамент охорони здоров'я та соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації.
Таким чином, суд приходить висновку, що вимога позивача про визнання протиправним дій Одеської обласної ради, які полягають у прийнятті рішення від 20.10.2016 року № 235-VІІ «Про внесення змін до рішення обласної ради від 21.12.2015 за № 49-VІІ «Про обласний бюджет Одеської області на 2016 рік» без попереднього схвалення проекту з Одеською обласною державною адміністрацією в частині узгодження перерозподілу медичної субвенції підлягає задоволенню.
Відповідно до положень п. 1 ч. 1 ст.2 Бюджетного кодексу України, бюджет - план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються відповідно органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду.
Частиною 1 статті 3 Бюджетного кодексу України встановлено, що Бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
Рішенням Одеської обласної ради від 23 грудня 2016 року № 307-VІІ «про обласний бюджет Одеської області на 2017 рік» затверджено бюджет Одеської області на 2017 рік.
Таким чином, строк дії рішення обласної ради від 21 грудня 2015 року № 49-VII «Про обласний бюджет Одеської області на 2016 рік», в тому числі і оскаржуване рішення від 20 жовтня 2016 року № 235VII «Про внесення змін до рішення обласної ради від 21 грудня 2015 року № 49-VІІ «Про обласний бюджет Одеської області на 2016 рік» закінчився 31 грудня 2016 року, зазначене рішення вже реалізовано.
Отже, станом на дату вирішення спору судом, оскаржуване рішення вичерпало свою дію.
Таким чином в зазначеній частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Відповідно до ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо(неупереджено); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України, . Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Оскільки задоволенню підлягає одна позовна вимога, поверненню позивачу підлягає 1378,00 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов Одеської обласної державної адміністрації підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 7-12, 14, 71, 86, 122, 128, 158-164, 254 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити частково адміністративний позов позовом Одеської обласної державної адміністрації до Одеської обласної ради, треті особи,які н заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Департамент охорони здоров'я та соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації, Департамент фінансів Одеської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій, визнання незаконним та скасування додатку до рішення.
Визнати протиправними дії Одеської обласної ради, які полягають у прийнятті рішення від 20.10.2016 року № 235-VІІ «Про внесення змін до рішення обласної ради від 21.12.2015 за № 49-VІІ «Про обласний бюджет Одеської області на 2016 рік» без попереднього схвалення проекту з Одеською обласною державною адміністрацією в частині узгодження перерозподілу медичної субвенції.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Одеської обласної ради (код ЄДРПОУ 25042882) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Одеської обласної державної адміністрації код (ЄДРПОУ 00022585) судові витрати у сумі 1378 (тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 копійок.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Н.В. Бжассо