Постанова № 65035623, 16.01.2017, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.01.2017
Номер справи
810/3764/16
Номер документу
65035623
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 січня 2017 року 810/3764/16

Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Бабинський комбікормовий завод"

до Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Київській області

про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

ТОВ "Бабинський комбікормовий завод" звернувся до суду з вимогами про визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 16.01.2015 р. за вих. №553/10/10-13-15-325 та зобов'язання визнати поданими ним уточнюючі декларації підприємства за 2012 р-2013 р.р. та звітну декларацію за 2014 р. №№9087807825; 9091489658; 9077342238, 12.01.2015 р.

Свої вимоги обґрунтовує протиправністю дій податкового органу, які виявилися у невизнанні уточнюючих декларацій з податку на прибуток за вказаний період податковою звітністю.

У призначений для розгляду справи час, уповноважений представник відповідача до суду не прибув, через канцелярію суду, подав клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Згідно ч.6 ст.128 КАСУ, суд здійснив розгляд даної справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши подані документи та матеріали, встановивши фактичні обставини справи, надавши правової оцінки відносинам, які склалися між сторонами, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню, з огляду на таке:

позивач перебуває на обліку в Києво-Святошинській ОДПІ з 11.04.2012 р. за №68. 12.01.2015 р., засобами електронного зв'язку до податкового органу ним були подані декларації з податку на прибуток за 2012 р. (уточнююча); 2013 р. (уточнююча) та 2014 р. (звітна). Всі декларації доставлені до районного рівня ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ ДФС у Київській області, що підтверджується відповідними квитанціями, які знаходяться в матеріалах справи.

27.07.2016 р., товариство одержало лист від податкового органу за вих.№ 730/8/10-13-15-02-25 з датою підписання 11.07.2016 р. з повідомленням про невірно зазначені реквізити податкового органу у зв'язку з чим всі декларації не визнані податковою звітністю.

Вказані підстави для невизнання податкової звітності позивача підтверджені і відповідачем у наданих суду письмових запереченнях від 20.12.2016 р., де з посиланням на п.48.3 ст.48 ПКУ, останній виклав свою позицію щодо невизнання позовних вимог.

Згідно із пп. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 ПКУ платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Пунктом 46.1. ст. 46 ПК України визначено, що податкова декларація - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. У той же час, згідно п. 49.1 ст. 49 ПКУ податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Форма податкової декларації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики (п. 46.5 ст. 46 цього Кодексу). Пунктами 48.1 і 48.3 ст. 48 ПК України встановлено, що податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.

Процедура подання податкової звітності до контролюючого органу регулюється Податковим кодексом України та Інструкцією з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 10.04.2008 № 233, реєстраційний номер Міністерства юстиції України 16.04.2008 за №320/15011.

Пунктами 49.3 і 49.4 ПКУ встановлено, що податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством. Відповідно до пп. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 ПК України платники податків (крім Національного банку України), які протягом звітного періоду здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, інформацію про здійсненні контрольовані операції.

За приписами п. 49.5 ст. 49 ПКУ у разі подання податкової звітності в електронній формі платник податку зобов'язаний здійснити таке відправлення на адресу відповідного контролюючого органу не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк. Згідно положень ч. 1, 2, 3 і 4 Інструкції № 233 податкові документи в електронному вигляді можуть бути надіслані до органів ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку за звітні періоди у терміни, визначені законодавством для відповідних податкових документів у паперовій формі.

При відправленні електронних документів платник податків самостійно визначає кінцевий термін їх відправлення (враховуючи час на своєчасну доставку документів до органів ДПС у разі можливого пошкодження телекомунікаційного зв'язку або ненадходження першої квитанції).

Органи ДПС приймають податкову звітність з 9 год. 00 хв. до 18 год. 00 хв. щоденно, крім вихідних, святкових і неробочих днів. У разі надходження податкового документа в електронному вигляді до органів ДПС до 16 години платнику податків протягом двох годин з моменту прийняття (неприйняття) надсилається друга квитанція, в іншому випадку - протягом перших двох годин наступного робочого дня.

Відповідно до положень ч. 7 Інструкції при поданні податкових документів в електронній формі телекомунікаційними каналами зв'язку платник податків та органи ДПС повинні додержуватися такого порядку: - платник податків створює податковий документ в електронному вигляді відповідно до затвердженого формату (стандарту) за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення. Після підготовки платником податків податкового документа в електронному вигляді на нього накладаються ЕЦП посадових осіб платника податків у такому порядку: першим - ЕЦП головного бухгалтера (бухгалтера), другим - ЕЦП керівника, третім - ЕЦП, що є аналогом відбитка печатки платника податків.

За відсутності у платника податків посади бухгалтера електронні цифрові підписи посадових осіб платника податків накладаються у такому порядку: першим - ЕЦП керівника, другим - ЕЦП, що є аналогом відбитка печатки платника податків. Платником податків фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності електронні цифрові підписи накладаються у такому порядку: першим - ЕЦП платника податків - фізичної особи, другим - ЕЦП, що є аналогом відбитка печатки платника податків (за наявності);

- після накладання ЕЦП платник податків здійснює шифрування податкового документа в електронному вигляді та направляє його до органів ДПС через телекомунікаційні канали зв'язку. Другий примірник податкового документа в електронному вигляді зберігається у платника податків;

- після одержання від платника податків податкового документа в електронному вигляді органи ДПС проводять його розшифрування, перевірку ЕЦП, перевірку відповідності електронного документа затвердженому формату (стандарту);

- перша квитанція є підтвердженням платнику податків передачі його податкових документів в електронному вигляді до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку. Ця квитанція надсилається органами ДПС на електронну адресу платника податків, з якої було надіслано податкову звітність. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС. Якщо на електронну адресу платника податків не надійшла перша квитанція, то податковий документ вважається неодержаним;

- підтвердженням платнику податків прийняття його податкових документів до бази даних ДПС є друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, в якій визначаються реквізити прийнятого податкового документа в електронній формі, відповідність податкового документа в електронній формі затвердженому формату (стандарту) електронного документа, результати перевірки ЕЦП, інформація про платника податків, дата та час приймання, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова звітність, та дані про відправника квитанції. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС;

- якщо надіслані податкові документи сформовано з помилкою, то платнику податків надсилається друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття податкових документів в електронному вигляді із зазначенням причин. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС;

- датою та часом надання податкового документа в електронному вигляді до органів ДПС є дата та час, зафіксовані у першій квитанції.

Як встановлено матеріалами справи податковим органом була отримана звітність позивача за 2012-2014 р.р. в електронному вигляді, про що позивач одержав квитанцію №2 від 12.01.2015 р. Проте, в електронному кабінеті платника податків відсутні відомості про відображення задекларованих показників, що підтверджується карткою рахунку 64162 за січень 2015-жовтень 2016 р.р.

27.07.2016 р., на адресу позивача надійшов лист від податкового органу, яким повідомлено про невизнання поданих декларацій податковою звітністю, з огляду на неправильне зазначення реквізитів відповідача, оскільки на момент подачі декларації ДПІ була реорганізована з підпорядкування Міністерства доходів та зборів в підпорядкування ДФС.

Суд вважає такі підстави для неприйняття податкової звітності надуманими та такими, що не відповідають вимогам ПКУ. Так, подані товариством уточнюючі декларації за 2012-2013 р.р. та звітна за 2014 р. містили в собі всі обов'язкові реквізити, направлені за адресою ідентифікованою як адреса відповідача, тобто контролюючому органу за місцем реєстрації.

Зміна підпорядкування Києво-Святошинської ОДПІ з Міндоходів та зборів на ДФС не змінило владної компетенції податкового органу, втому числі і щодо обов'язку прийняття податкової звітності в електронному вигляді, а помилка в найменуванні отримувача не є підставою для невизнання поданих декларацій податковою звітністю.

Таким чином, у податкового органу були відсутні підстави для відмови у прийнятті податкових декларацій позивача через те, що невірно зазначено орган в структуру якого входила Києво-Святошинська ОДПІ.

Оскільки судом встановлено, що звітність позивача була подана 12.01.2015 р., суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги і в частині визнання декларацій поданими 12.01.2015 р., датою їй фактичного надходження до контролюючого органу, а саме: уточнюючих декларацій підприємства за 2012 р-2013 р.р. та звітної декларація за 2014 р. №№9087807825; 9091489658; 9077342238.

Відповідно до ст.94 КАСУ суд вважає за необхідне також стягнути з Державного бюджету України на користь позивача 5 512 грн. судового збору, сплаченого при подачі позовної заяви.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Київській області, яке оформлено листом від 16.01.2015 р. №553/10/10-13-15-325 про невизнання податкової звітності товариства з обмеженою відповідальністю "Бабинський комбікормовий завод".

Визнати уточнюючі декларації з податку на прибуток за 2012 р.-2013 р. та звітної декларації з податку на прибуток за 2014 р. товариства з обмеженою відповідальністю "Бабинський комбікормовий завод" поданими до податкового органу 12.01.2015 р.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Бабинський комбікормовий завод" 5 512 (п'ять тисяч п'ятьсот двенадцять) грн. 00 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Брагіна О.Є.