Ухвала суду № 65035224, 27.02.2017, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2017
Номер справи
804/2661/14
Номер документу
65035224
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

27 лютого 2017 р. справа № 804/2661/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Турової О.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпро заяву Громадської Організації "Незалежна Правозахисна Громадська Організація "Право на Захист" в інтересах члена своєї громадської організації ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами ухвали суду у справі за позовом Громадської Організації "Незалежна Правозахисна Громадська Організація "Право на Захист" в інтересах члена своєї громадської організації ОСОБА_1 до директора Департаменту охорони здоровя Дніпропетровської міської ради ОСОБА_2 про визнання дій незаконними та зобовязання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в:

05 грудня 2016 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява Громадської Організації "Незалежна Правозахисна Громадська Організація "Право на Захист" в інтересах члена своєї громадської організації ОСОБА_1 про перегляд ухвали суду за нововиявленими обставинами у справі за позовом Громадської Організації "Незалежна Правозахисна Громадська Організація "Право на Захист" в інтересах члена своєї громадської організації ОСОБА_1 до директора Департаменту охорони здоровя Дніпропетровської міської ради ОСОБА_2 про визнання дій незаконними та зобовязання вчинити певні дії.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.12.2016р. заяву Громадської Організації "Незалежна Правозахисна Громадська Організація "Право на Захист" в інтересах члена своєї громадської організації ОСОБА_1 про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами залишено без руху.

14 лютого 2017 року на адресу суду надійшла заява Громадської Організації "Незалежна Правозахисна Громадська Організація "Право на Захист" в інтересах члена своєї громадської організації ОСОБА_1 на виконання ухвали суду про залишення позову без руху, в якій надано пояснення щодо неможливості сплати судового збору з посиланням на те, що Громадська Організація "Незалежна Правозахисна Громадська Організація "Право на Захист" не є юридичною особою.

Зокрема, у вказаній заяві значиться, що Громадська Організація "Незалежна Правозахисна Громадська Організація "Право на Захист" легалізована на підставі ст.16 Закону України "Про громадські обєднання" шляхом письмового повідомлення без статусу юридичної особи.

На підтвердження наведеного надано Витяг з протоколу №1 установчих зборів засновників Громадської Організації "Незалежна Правозахисна Громадська Організація "Право на Захист" від 22.03.2013р., з якого слідує, що 22.03.2013р. на вказаних зборах утворено Громадську Організацію "Незалежна Правозахисна Громадська Організація "Право на Захист" без статусу юридичної особи.

Вказане громадське об'єднання легалізоване через подання письмового повідомлення про утворення, що підтверджується наказом Головного управління юстиції у Дніпропетровській області від 27.05.2013р. № 374.

ОСОБА_3 до ст.1 Закону України "Про громадські обєднання", громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. Громадське об'єднання (громадська організація або громадська спілка) може здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без такого статусу.

Згідно із статтями 12, 16 Закону України "Про громадські обєднання", громадське обєднання реєструється і набуває статусу юридичної особи, або повідомляє про своє утворення уповноважений орган з питань реєстрації та здійснює діяльність без статусу юридичної особи.

Разом з тим, відповідно до ч.3 ст.48 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обовязки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).

ОСОБА_3 до ст.50 КАС України, сторонами в адміністративному процесі є позивач і відповідач. Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), субєкти владних повноважень.

Згідно з ч.1 ст.60 КАС України, у випадках, встановлених законом, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.

Захист у судах прав та інтересів інших осіб є однією з гарантій реалізації конституційного права кожного на судовий захист і полягає у зверненні до суду державних органів, органів місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб, яким законом надано право звертатися із заявами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб.

Статтею 21 Закону України "Про громадські обєднання" визначені права громадських об'єднань.

Так, частиною 1 статті 21 цього Закону передбачено, що для здійснення своєї мети (цілей) громадське об'єднання має право:

1) вільно поширювати інформацію про свою діяльність, пропагувати свою мету (цілі);

2) звертатися у порядку, визначеному законом, до органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб з пропозиціями (зауваженнями), заявами (клопотаннями), скаргами;

3) одержувати у порядку, визначеному законом, публічну інформацію, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації;

4) брати участь у порядку, визначеному законодавством, у розробленні проектів нормативно-правових актів, що видаються органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування і стосуються сфери діяльності громадського об'єднання та важливих питань державного і суспільного життя;

5) проводити мирні зібрання;

6) здійснювати інші права, не заборонені законом.

Частиною 2 статті 21 цього Закону додатково визначені права громадських об'єднань зі статусом юридичної особи:

1) бути учасником цивільно-правових відносин, набувати майнові і немайнові права відповідно до законодавства;

2) здійснювати відповідно до закону підприємницьку діяльність безпосередньо, якщо це передбачено статутом громадського об'єднання, або через створені в порядку, передбаченому законом, юридичні особи (товариства, підприємства), якщо така діяльність відповідає меті (цілям) громадського об'єднання та сприяє її досягненню. Відомості про здійснення підприємницької діяльності громадським об'єднанням включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;

3) засновувати з метою досягнення своєї статутної мети (цілей) засоби масової інформації;

4) брати участь у здійсненні державної регуляторної політики відповідно до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності";

5) брати участь у порядку, визначеному законодавством, у роботі консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, що утворюються органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування для проведення консультацій з громадськими об'єднаннями та підготовки рекомендацій з питань, що стосуються сфери їхньої діяльності.

Зазначений перелік прав громадських обєднань є виключним.

Отже, з системного аналізу наведених вище положень чинного законодавства вбачається, що громадські організації, які утворені без статусу юридичної особи, взагалі не можуть бути учасником цивільно-правових відносин та набувати майнові і немайнові права відповідно до законодавства, оскільки таке право закріплено виключно за громадськими організаціями, що мають статус юридичної особи.

Таким чином, ч.1 ст.21 Закону України "Про громадські обєднання" закріплює права усіх видів громадських обєднань, у тому числі тих, що не мають статусу юридичної особи. У разі порушення цих прав виникає субєктивне матеріальне право щодо їх захисту.

ОСОБА_3 до позиції Верховного Суду України, висловленої в постанові від 03.02.2015р. у справі №21-617а14, право на захист це субєктивне право, яке зявляється у володільця регулятивного права в момент порушення чи оспорення останнього.

Відтак, законодавець, декларуючи наявність у громадських обєднань - не юридичних осіб права на захист у матеріально-правовому розумінні, не надає їм права на захист у процесуальному розумінні.

Зазначене узгоджується з визначенням "позивач" у відповідності до ст.50 КАС України, та не суперечить ч.1 ст.60 КАС України, якою визначено коло осіб, наділених правом захищати права, свободи та інтереси інших осіб.

Вказаний висновок суду повністю відповідає позиції Конституційного Суду України, висловленій у Рішенні від 28.11.2013р. №12-рп у справі за конституційним зверненням асоціації "Дім авторів музики в Україні" щодо офіційного тлумачення положень пункту 7 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" у взаємозвязку з положеннями пункту "г" частини першої статті 49 Закону України "Про авторське право і суміжні права", у якому, зокрема, зазначено, що "громадська організація може захищати в суді особисті немайнові та майнові права як своїх членів, так і права та охоронювані законом інтереси інших осіб, які звернулися до неї за таким захистом, лише у випадках, якщо таке повноваження передбачено у її статутних документах та якщо відповідний закон визначає право громадської організації звертатися до суду за захистом прав та інтересів інших осіб".

ОСОБА_3 (ОСОБА_3 України "Про громадські обєднання") не надає громадській організації без статусу юридичної особи, якою є Громадська Організація "Незалежна Правозахисна Громадська Організація "Право на Захист", такого права.

З огляду на наведене вище, суд приходить до висновку про те, що заяву про перегляд за нововиявленими обставинами ухвали суду у справі за позовом Громадської Організації "Незалежна Правозахисна Громадська Організація "Право на Захист" в інтересах члена своєї громадської організації ОСОБА_1 до директора Департаменту охорони здоровя Дніпропетровської міської ради ОСОБА_2 про визнання дій незаконними та зобовязання вчинити певні дії подано до суду особою, яка не має права на звернення до суду у звязку з відсутністю у неї адміністративно-процесуальної дієздатності.

Статтею 248 КАС України встановлено вимоги до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами.

Так, відповідно до ч.3 ст.248 КАС України заява підписується особою, яка її подає, або її представником, який додає оформлений належним чином документ про свої повноваження.

Згідно з ч.3 ст.250 КАС України до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 248 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.

У відповідності до п.3 ч.3 ст.108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позовну заяву подано особою, яка не має адміністративно - процесуальної дієздатності.

Що стосується правових підстав для представництва громадськими організаціями без статусу юридичної особи інтересів своїх членів в судах, то ОСОБА_3 України Про безоплатну правову допомогу не містить жодних особливостей представництва громадських організацій, які надають правову допомогу не за бюджетні кошти, статтею 2 цього Закону залишено порядок надання такої допомоги у компетенції законодавства про громадські організації та установчих документів конкретних організацій. У той же час, у статті 21 Закону України "Про громадські обєднання" серед переліку прав громадських об'єднань без статусу юридичної особи немає права представляти інтереси інших громадян в судах, а з огляду на частину другу статті 56 КАС України право виступати представниками надано лише фізичним особам, які мають адміністративну процесуальну дієздатність.

Як зазначив Пленум Верховного Суду України в постанові від 12.06.2009р. №2 Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції у пункті 2, відповідно до положень статей 55, 124 Конституції України (254к/96-ВР ) та статті 3 ЦПК (1618-15 ) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні чи суспільні інтереси та брати участь у цих справах. Такі випадки передбачені, зокрема, в законах України від 23 грудня 1997 року N 776/97-ВР (776/97-ВР ) "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини", від 5 листопада 1991 року N 1789-XII ( 1789-12 ) "Про прокуратуру", від 25 червня 1991 року N 1264-XII ( 1264-12 ) "Про охорону навколишнього природного середовища", від 12 травня 1991 року N 1023-XII (1023-12 ) "Про захист прав споживачів" (у редакції Закону від 1 грудня 2005 року N 3161-IV ( 3161-15 )), від 3 липня 1996 року N 270/96-ВР ( 270/96-ВР ) "Про рекламу" (у редакції Закону від 11 липня 2003 року N 1121-IV (1121-15)). Звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів інших осіб у випадках, не передбачених законом, розгляду не підлягають (п. 2 Постанови).

У відповідності до п.4 ч.3 ст.108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позовну заяву від імені позивача подано особою, яка не має повноважень на ведення справи.

На підставі викладеного, керуючись п.3, п.4 ч.3 ст.108, ст.160, ст.165, ст.248, ст.250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

у х в а л и в:

Заяву Громадської Організації "Незалежна Правозахисна Громадська Організація "Право на Захист" в інтересах члена своєї громадської організації ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами ухвали суду у справі за позовом Громадської Організації "Незалежна Правозахисна Громадська Організація "Право на Захист" в інтересах члена своєї громадської організації ОСОБА_1 до директора Департаменту охорони здоровя Дніпропетровської міської ради ОСОБА_2 про визнання дій незаконними та зобовязання вчинити певні дії - повернути заявнику.

Копію ухвали надіслати заявнику разом із заявою та усіма доданими до неї матеріалами.

Повернення заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та у строки, визначені ст.186 КАС України, та набирає законної сили відповідно до ст.254 КАС України.

Суддя ОСОБА_4