Справа № 569/15131/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2017 року
Рівненський міський суд Рівненської області
у складі головуючого - судді Бучко Т.М.
секретар Хлуд І.П.
з участю позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Рівненській області щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату згідно із законом України «Про державну службу» та зобов'язати відповідачавидати їй довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», включивши до її складових середні суми виплат, що виплачувалися особі за аналогічною посадою в грудні 2015 року, з якої вона вийшла на пенсію, а також інші виплати: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та винагороду за вислугу років.
16 лютого 2017 року позивач уточнила свої позовні вимоги та просила визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Рівненській області щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату згідно із законом України «Про державну службу» та зобов'язати відповідачавидати їй довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за аналогічною посадою за останнім місцем роботи на державній службі в Державній податковій адміністрації у Рівненській області (правонаступником якої є ГУ ДФС у Рівненській області) з якої вона вийшла на пенсію, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням звання - радник податкової служби ІІ рангу та її стажу державної роботи станом на 01 грудня 2015 року, до складу якої включити наступні складові: посадовий оклад, надбавка за спеціальне звання, надбавка за вислугу років, надбавка за високі досягнення у праці, премія та інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та винагорода за вислугу років).
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що вона неодноразово зверталася до відповідача про видачу довідки довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця, однак відповідач відмовляв їй у видачі такої довідки посилаючись на відсутність підстав.
Позивач в судовому засіданні позов підтримала повністю та з аналогічних підстав, просить задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні 17 січня 2017 року позов не визнала з підстав, викладених у запереченнях проти позову, зокрема посилаючись на те, що Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VІІ скасовано статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, а також постановою КМУ №1013 скасовано п.4 постанови КМУ від 31.05.2000 року №865, а тому підстави для видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії відсутні. В судове засідання 16 лютого 2017 року представник відповідача не з'явилася, про місце та час розгляду справи повідомлена своєчасно та належним чином.
Суд, заслухавши пояснення сторін, з!ясувавши обставини та дослідивши представлені у справі докази, дійшов таких висновків.
Суд встановив, що позивач перебуває на обліку в Рівненському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Пенсія обчислена виходячи із посади головного державного податкового ревізора-інспектора ДПА у Рівненській області, яку ОСОБА_1 обіймала на момент виходу на пенсію.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 1 грудня 2015 року підвищено заробітну плату державним службовцям, в зв'язку з чим у позивача виникло право на перерахунок призначеної їй пенсії.
4 жовтня 2016 року позивач звернулася до ГУ ДФС у Рівненській області (як правонаступника ДПА у Рівненській області) із заявою про видачу довідки про заробітну плату для обчислення пенсії державним службовцям встановленого зразка станом на грудень 2015 року.
Відповідач листом від 07 жовтня 2016 року № 224/14з/17-00-05-17 відмовив позивачу у видачі довідки посилаючись на те, що Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VІІ скасовано статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, а також постановою КМУ №1013 скасовано п.4 постанови КМУ від 31.05.2000 року №865, а тому підстави для видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії відсутні.
Згідно із ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. Відсутність хоча б однієї з наведених вище ознак є підставою для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частина третя статті 22 Конституції України забороняє звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.
За положеннями ч.1 ст.8 та ч.1 ст.58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» встановлено порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.
Згідно із пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 (в редакції від 25 березня 2014 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям дає підстави для перерахунку пенсій особам, що отримують пенсії як державні службовці.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року №15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» затверджено та введено в дію форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Довідка про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії, повинна містити в собі такі складові: посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційний клас, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг; надбавка за вислугу років; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання «заслужений»; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премія; інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань).
Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013, яка набула чинності 15 грудня 2015 року, до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» внесено зміни та виключено пункт 4, що передбачав порядок перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу».
Форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії, виключена згідно із змінами, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України від 4 липня 2016 року № 15-2.
Разом з тим, на час звернення позивача із заявою про видачу довідок Кабінетом Міністрів України всупереч статті 37-1 Закону України «Про державну службу» не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям, тому суд вважає, що підлягають застосуванню норми Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії державного службовця, оскільки ч.3 ст.22 Конституції України забороняє звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.
Суд при цьому враховує практику Європейського Суду з прав людини, викладену у рішенні по справі "Суханов та Ільченко проти України", де вказано, що бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені ст.1 Першого протоколу.
Конституційний Суд України у своєму рішенні від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.
Відповідно до роз'яснень, наведених у п.2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 1 листопада 1996 року №9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції та у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.
Нова редакція постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 не виключає можливості отримання пенсіонером довідки про заробітну плату, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що діючим законодавством встановлено право позивача на отримання довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Таким чином, відповідач на день звернення позивача зобов'язаний був видати позивачу довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, зі всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Доводи відповідача про відсутність правових підстав для видачі довідки про заробітну плату державного службовця для проведення перерахунку пенсії позивача суд вважає необґрунтованими, оскільки відсутність затвердженої форми довідки не позбавляє позивача права на одержання інформації про підвищення посадових окладів державним службовцям та подальше звернення до уповноваженого органу (у даному випадку до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області) за вирішенням питання про перерахунок раніше призначеної пенсії.
Покликання представника відповідача на відсутність у позивача права на перерахунок пенсії також безпідставні, оскільки вирішення питання щодо призначення чи перерахунку пенсії належить до компетенції органів Пенсійного фонду України та виходить за межі повноважень відповідача.
З огляду на викладене, суд вважає, що право позивача на отримання довідки про заробітну плату, що видається для перерахунку пенсії, є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань, а тому дії відповідача щодо відмови у видачі такої довідки протиправні.
На момент набуття позивачем права на пенсію законодавством було гарантоване право на перерахунок пенсії у разі підвищення оплати праці працюючих державних службовців з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відмова у видачі довідки із зазначенням складових заробітної плати державного службовця унеможливлює реалізацію позивачем свого права на перерахунок пенсії.
Статтею 49 КЗпП України передбачено, що власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.
Оскільки із заробітної плати позивача роботодавцем постійно утримувалися та сплачувалися до Пенсійного фонду України страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату є прямим втручанням у право позивача на мирне володіння особистим майном (пенсією) в обґрунтованому розмірі.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивач має право на одержання довідки для перерахунку пенсії державного службовця в зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у видачі довідки не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.
Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно до правил ст.94 КАС України підлягають стягненню з відповідача на користь позивача здійснені нею документально підтверджені судові витрати на оплату судового збору.
На підставі наведеного та керуючись ст.7, 11, 71, 86, 94, 161-163, 186, 254 КАС України, ст.19, 22, 64, 92 Конституції України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Рівненській області щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідки про заробітну плату згідно із законом України «Про державну службу».
Зобов'язати Головне управління ДФС у Рівненській області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, із всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за аналогічною посадою за останнім місцем роботи ОСОБА_1 на державній службі в Державній податковій адміністрації у Рівненській області, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до складу якої включити наступні складові: посадовий оклад, надбавка за спеціальне звання, надбавка за вислугу років, надбавка за високі досягнення у праці, премія та інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та винагорода за вислугу років).
Стягнути з Головного управління ДФС у Рівненській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 551 грн. 20 коп. у відшкодування судових витрат.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського адміністративного апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі оглошення вступної та резолютивної частини - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя