Справа № 373/110/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.02.2017 м.Переяслав-Хмельницький
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
під головуванням судді Свояка Д.В.,
при секретарі Литвишко В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Київській області про визнання дій протиправними щодо відмови у виплаті одноразової грошової допомоги у разі встановлення групи інвалідності, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом та просить визнати неправомірними та протиправними дії Головного управління Національної поліції в Київській області у відмові про виплату одноразової грошової допомоги в результаті встановлення групи інвалідності відповідно до листа-відповіді №29/К-324 від 06.06.2016, ОСОБА_1, пенсіонеру - поліцейському ГУ Національної поліції в Київській області; зобов`язати Головне управління Національної поліції в Київській області здійснити виплату ОСОБА_1, народженому 16.02.1976, в результаті встановлення йому 3 групи інвалідності, одноразову грошову допомогу передбачену ст.ст. 97, 99 Закону України «Про Національну поліцію» у розмірі 96460 (дев`яносто шість тисяч чотириста шістдесят) гривень.
Свої вимоги обгрунтовує тим, що наказом №27 ГУ НП в Київській області від 29.01.2016 його було звільнено зі служби в поліції у запас (через хворобу). Втрата працездатності пов`язана з проходженням служби в ОВС. 17.03.2016 ОСОБА_1 була призначена 3 група інвалідності, у зв`язку з чим за місцем останнього проходження служби йому повинні були відповідно до п.4 ч.1 ст.97 Закону України «Про національну поліцію» нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу. Проте, ГУ НП в Київській області було відмовлено позивачу у здійсненні зазначеної виплати, оскільки немає правових підстав для її призначення.
В судове засідання позивач не з`яився, направив заяву про розгляд справи без його участі, підтримав позовні вимоги.
Представник відповідача позов не визнав та надав письмові заперечення, посилаючись на безпідставність позовних вимог в зв'язку з відсутністю законодавства, що передбачає такі виплати.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до свідоцтва про хворобу №90/Зв від 28.01.2016 військово-лікарської комісії ДУ ТМО МВС України по Київській області позивачу встановлено захворювання, пов'язані з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Наказом №27о/с від 29.01.2016 старшого сержанта поліції ОСОБА_1, поліцейського роти дорожньо-патрульної служби, звільнено зі служби в поліції у запас (через хворобу).
Згідно з довідкою від 17.03.2016, виданою КЗ КОР «Обласне бюро медико-соціальної експертизи», ступінь втрати професійної працездатності позивача у відсотках становить 30%; причина втрати професійної працездатності - захворювання, пов'язане з проходженням служби в ОВС.
У зв'язку з цим позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності, що підтверджується копією пенсійного посвідчення №2780520976.
20.05.2016 ОСОБА_1 звертався до Головного управління Національної поліції в Київській області з заявою щодо виплати йому одноразової грошової допомоги в зв'язку з інвалідністю ІІІ групи.
06.06.2016 Головне управління національної поліції в Київській області відмовило позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги в зв'язку з інвалідністю, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ, посилаючись на те, що така допомога не передбачена чинним законодавством про Національну поліцію.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови у виплаті відповідної допомоги, позивач звернувся з даним позовом до суду про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії, з приводу чого суд зазначає наступне.
16.09.2015 Кабінет Міністрів України у звязку з прийняттям Верховною Радою України Закону України «Про Національну поліцію» постановив ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства внутрішніх справ та утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної поліції України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію».
Як передбачено ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію» одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, зокрема, у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 97 Закон України «Про Національну поліцію» одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі: п. 4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Наказом МВС України № 4 від 11.01.2016 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - Порядок), що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 163/28293, який набрав чинності 29.02.2016.
Підпунктом 4 пункту 5 розділу 1 Порядку із змінами та доповненнями внесеними наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.09.2016 № 916, передбачено, що одноразова грошова допомога призначається у випадку пов'язаному з проходженням служби в органах внутрішніх справ - обставина, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.
Відповідно до підпункту «в» пункту 4 ст. 99 Закону України «Про Національну поліцію» розміри одноразової грошової допомоги поліцейським визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб на час виплати такої допомоги поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 4, інвалідності III групи - 70 розмірів прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб.
Відповідно до пунктів 2, 3, 5 Розділу ІІІ Порядку посадові особи поліції у межах своїх повноважень повинні сприяти особам, які мають право на призначення і отримання одноразової грошової допомоги відповідно до законодавства України, в отриманні та оформленні ними документів, необхідних для своєчасного ухвалення рішення про призначення і виплату зазначеної допомоги. Заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.
У своїй відмові відповідач не посилається на недостатність документів, поданих позивачем для вплати одноразової грошової допомоги, а обґрунтовує свою бездіяльність неповнотою законодавчих актів.
Отже, з огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку про те, що матеріали справи підтверджують наявність у позивача права на отримання одноразової грошової допомоги, у звязку з втратою працездатності, причиною якої є наявність у нього захворювання, яке повязано з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Щодо позовної вимог про зобовязання Головного управління Національної поліції в Київській області здійснити виплату на користь позивача одноразової грошової допомоги у розмірі 96460,00 грн., суд зазначає наступне.
Як було вказано вище, пунктом 3 розділу ІІІ Порядку передбачено, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.
Відповідно до п.5 розділу ІІІ Порядку для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу:1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності;2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: 1) довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; 2) постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; 3) акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; 4) сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; 5) документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).
Згідно з п.1 розділу IV Порядку фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2.
Висновок про призначення одноразової грошової допомоги складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.
Висновок про призначення одноразової грошової допомоги затверджує/відмовляє: в апараті Національної поліції - Голова Національної поліції України або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у міжрегіональних органах Національної поліції - начальник органу або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у головних управліннях Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві - начальник Головного управління Національної поліції або особа, на яку покладено виконання таких функцій.
Пунктом 2 розділу IV Порядку встановлено, що керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати ОГД, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.
Отже, виплата особі одноразової грошової допомоги, у звязку з втратою працездатності здійснюється на підставі рішення начальника територіального органі поліції, яким затверджується висновок, що підготовлений працівниками фінансового підрозділу відповідного територіального органу поліції, на підставі поданих заявником документів. Вказане рішення оформлюється у вигляді наказу про призначення одноразової грошової допомоги.
Враховуючи те, що Головним управлінням Національної поліції в Київській області не було прийнято рішення за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 про виплату йому одноразової грошової допомоги, суд дійшов висновку щодо передчасності вимоги позивача про зобовязання відповідача здійснити на його користь виплату грошової допомоги, яка передбачена ст.97 Закону України «Про Національну поліцію».
Проте, з метою захисту прав громадянина у контексті дотримання законності, суд вважає за необхідне зобов`язати керівника відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.06.2016 про виплату йому одноразової грошової допомоги внаслідок втрати ним працездатності та прийняти відповідне рішення з урахуванням обставин, викладених у даній справі.
Отже, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
На підставі приписів ст.267 КАС України суд вважає за необхідне встановити судовий контроль за виконанням рішення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163, 267 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Київській області про визнання дій протиправними щодо відмови у виплаті одноразової грошової допомоги у разі встановлення групи інвалідності задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Головного управління Національної поліції в Київській області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку з втратою працездатності в результаті встановлення ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ.
Зобов`язати керівника Головного управління Національної поліції в Київській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.06.2016 про виплати одноразової грошової допомоги внаслідок втрати ним працездатності та прийняти рішення відповідно до розділу ІУ Порядку та умов виплати одноразової грошовоїдопомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України № 4 від 11.01.2016 з урахуванням обставин, викладених у даній справі.
Стягнути з Головного управління Національної поліції в Київській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1515 (одна тисяча п`ятсот п`ятнадцять) грн. 80 коп.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Київській області надати протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Д.В.Свояк