Ухвала суду № 65019667, 28.02.2017, Чаплинський районний суд Херсонської області

Дата ухвалення
28.02.2017
Номер справи
665/230/17
Номер документу
65019667
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

набрала чинності "___"____20____р. Справа № 665/230/17

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" лютого 2017 р.

Чаплинський районний суд Херсонської області в складі:

головуючої судді: Пилипенко І.О.,

при секретарі: Ткаченко Л.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Чаплинка Херсонської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення суду, у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до відділу освіти, молоді та спорту ОСОБА_2 районної державної адміністрації, начальника відділу освіти, молоді та спорту ОСОБА_2 районної державної адміністрації ОСОБА_3 та начальника відділу ОСОБА_4, ОСОБА_2 спеціалізованої шкоди I-III ступенів ОСОБА_2 районної ради Херсонської області, директора ОСОБА_2 спеціалізованої школи I-III ступенів ОСОБА_5, ОСОБА_2 районної ради Херсонської області, голови ОСОБА_2 районної ради Херсонської області ОСОБА_6, комунальної установи «Фінансово-господарська група з централізованого обслуговування закладів та установ освіти Чаплинського району», начальника комунальної установи «Фінансово-господарська група з централізованого обслуговування закладів та установ освіти Чаплинського району» ОСОБА_7 про стягнення середнього заробітку за період невиконання рішення суду,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про розяснення способу і порядку виконання рішення суду у цивільній справі №665/1220/14-ц на підставі, якого видано виконавчий лист від 21.12.2016 року враховуючи зміну власника боржника та особи, в якої знаходяться кошти боржника, посилаючись на те, що 21 грудня 2016 року апеляційний суд Херсонської області, вирішив рішення Чаплинського районного суду від 15 січня 2015 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про стягнення середньої заробітної плати за період невиконання рішення суду про поновлення на роботі скасувати та ухвалити в цій частині нове рішення, яким стягнути з ОСОБА_2 спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів ОСОБА_2 районної ради Херсонської області на користь ОСОБА_1 середню заробітну плату за період невиконання рішення суду в розмірі 7301,04 грн. 16.02.2017 року вона звернулась до Державної казначейської служби України у Чаплинському районі та 17.02.2017 року отримала відмову у виконанні виконавчого листа щодо стягнення грошових коштів, оскільки у Державній казначейській службі відсутні рахунки ОСОБА_2 спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів ОСОБА_2 районної ради Херсонської області. Комунальні заклади шкільної та дошкільної освіти, в тому числі ОСОБА_2 спеціалізована школа І-ІІІ ступенів ОСОБА_2 районної ради Херсонської області зазнали змін щодо забезпечення фінансової діяльності у звязку з проведенням виборів в ОСОБА_2 обєднаній територіальній громаді. Відповідно до рішення сесії ОСОБА_2 районної ради Херсонської області від 30.12.2016 року «Про передачу із спільної власності територіальних громад Чаплинського району в комунальну власність обєднаних територіальних громад закладів шкільної та дошкільної освіти» з 01 січня 2017 року боржник ОСОБА_2 спеціалізована школа І-ІІІ ступенів передана із спільної власності територіальних громад Чаплинського району до комунальної власності обєднаних територіальних громад. Грошові кошти ОСОБА_2 спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів ОСОБА_2 селищної ради Херсонської області, перебувають на обслуговуванні комунальної установи ОСОБА_2 селищної ради «Фінансово господарська група з централізованого обслуговування закладів та установ освіти», яка забезпечує фінансово-господарську діяльність зазначеного закладу.

Просить суд встановити спосіб і порядок виконання рішення суду у справі №665/1220/14-ц на підставі якого видано виконавчий лист від 21.12.2016 року враховуючи зміни власника боржника та особи в якої знаходяться кошти.

ОСОБА_1 у судовому засіданні уточнила заявлені вимоги та просила суд встановити спосіб і порядок виконання рішення апеляційного суду Херсонської області від 21 грудня 2016 року у цивільній справі №665/1220/14-ц шляхом безспірного списання управлінням Державної казначейської служби України у Чаплинському районі Херсонської області з місцевого бюджету ОСОБА_2 селищної обєднаної територіальної громади на користь ОСОБА_1 7301,04 грн. вказану заяву підтримала та просила її задовольнити.

Представник ОСОБА_2 спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів ОСОБА_2 районної ради Херсонської області та відповідачі по справі в судове засідання не зявилися, хоча про дату та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, причини неявки суду не повідомили.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що рішенням апеляційного суду Херсонської області від 21 грудня 2016 року, рішення Чаплинського районного суду Херсонської області від 15 січня 2015 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про стягнення середньої заробітної плати за період невиконання рішення суду про поновлення на роботі скасовано та ухвалено в цій частині нове рішення, яким стягнуто з ОСОБА_2 спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів ОСОБА_2 районної ради Херсонської області на користь ОСОБА_1 середню заробітну плату за період невиконання рішення суду в розмірі 7301,04 грн.

З відповіді головного управління Державної Казначейської служби України у Херсонській області №03-35/22 від 16.02.2017 року слідує, що управління Державної казначейської служби України у Чаплинському районі розглянуло заяву про прийняття на виконання виконавчого листа Чаплинського районного суду від 21.12.2016 року про стягнення із ОСОБА_2 спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів ОСОБА_2 районної ради Херсонської області на користь ОСОБА_1 середню заробітну плату за період невиконання рішення суду в розмірі 7301,04 грн. Боржник за наданим виконавчим документом - ОСОБА_2 спеціалізована школа І-ІІІ ступенів в Управлінні Казначейства не обслуговується. При цьому, повідомлено, що органи казначейства здійснюють виконання рішень суду про стягнення коштів, боржниками яких є розпорядники та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи, організації, рахунки яких відкриті в органах казначейства, на підставі наданих стягувачем документів.

Відповідно до рішення сесії 7 скликання ОСОБА_2 районної ради Херсонської області від 30.12.2016 року «Про передачу із спільної власності територіальних громад Чаплинського району в комунальну власність обєднаних територіальних громад закладів шкільної та дошкільної освіти» передано комунальні заклади шкільної та дошкільної освіти спільної власності територіальних громад Чаплинського району з 01 січня 2017 року до комунальної власності обєднаних територіальних громад, зокрема ОСОБА_2 спеціалізовану школу І-ІІІ ступенів ОСОБА_2 районної ради Херсонської області.

Згідно додатку 1 до рішення сесії районної ради від 30.12.2016 року №230 до комунальних закладів шкільної та дошкільної освіти спільної власності територіальних громад Чаплинського району, які передаються в комунальну власність обєднаних територіальних громад, відноситься ОСОБА_2 спеціалізована школу І-ІІІ ступенів ОСОБА_2 районної ради Херсонської області, яка входить до ОСОБА_2 селищної обєднаної територіальної громади.

З огляду на викладене, рішення апеляційного суду Херсонської області від 21 грудня 2016 року, яким стягнуто з ОСОБА_2 спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів ОСОБА_2 районної ради Херсонської області на користь ОСОБА_1 середню заробітну плату за період невиконання рішення суду в розмірі 7301,04 грн., залишається не виконане.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення передбачено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. № 845 зі змінами та доповненнями (далі Порядок).

Відповідно до п. 2 Порядку безспірне списання - це операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.

Згідно з п. 2 Порядку боржники - це визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкритті в органах Казначейства.

Відповідно до п. 3 Порядку органами Казначейства виконуються рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників на підставі виконавчих документів у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів з боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Пунктом 24 Порядку визначено, що стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у пункті 6 Порядку.

Пунктами 41-46 Порядку визначено, що орган Казначейства здійснює безспірне списання коштів місцевих бюджетів для відшкодування шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР (далі Закон) бюджет місцевого самоврядування (місцевий бюджет) - план утворення і використання фінансових ресурсів, необхідних для забезпечення функцій та повноважень місцевого самоврядування.

Статтею 16 Закону передбачено, щооргани місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.Органам місцевого самоврядування законом можуть надаватися окремі повноваження органів виконавчої влади, у здійсненні яких вони є підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Згідно зі статтею 62 Законудержава фінансово підтримує місцеве самоврядування, бере участь у формуванні доходів місцевих бюджетів, здійснює контроль за законним, доцільним, економним, ефективним витрачанням коштів та належним їх обліком. Вона гарантує органам місцевого самоврядування доходну базу, достатню для забезпечення населення послугами на рівні мінімальних соціальних потреб.

Відповідно до ст. 63 Законудоходи місцевих бюджетів формуються за рахунок власних, визначених законом, джерел та закріплених у встановленому законом порядку загальнодержавних податків, зборів та інших обов'язкових платежів.Доходи місцевих бюджетів районних у містах рад (у разі їх створення) формуються відповідно до обсягу повноважень, що визначаються відповідними міськими радами.Склад доходів місцевих бюджетів визначається Бюджетним кодексом України та законом про Державний бюджет України.Доходи місцевого бюджету зараховуються до загального або спеціального фонду місцевого бюджету відповідно до вимог Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України.У складі надходжень спеціального фонду місцевого бюджету виділяються надходження бюджету розвитку, які формуються відповідно до вимог Бюджетного кодексу України.Кошти державного бюджету, що передаються у вигляді дотацій та субвенцій, затверджуються у законі про Державний бюджет України для кожного відповідного місцевого бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.Кошти, передані державою у вигляді дотацій та субвенцій, можуть розподілятися Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, міськими (міст республіканського Автономної Республіки Крим і міст обласного значення), районними радами між відповідними місцевими бюджетами та використовуватися для фінансування спільних проектів відповідних територіальних громад.

Відповідно до вимог ст.ст. 172 і 175 ЦК України територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обовязки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом і відповідають за своїми зобовязаннями своїм майном, крім майна, на яке відповідно до закону не може бути звернено стягнення.

Таким чином, рішення апеляційного суду Херсонської області від 21 грудня 2016 року, яким стягнуто з ОСОБА_2 спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів ОСОБА_2 районної ради Херсонської області на користь ОСОБА_1 середню заробітну плату за період невиконання рішення суду в розмірі 7301,04 грн., повинно бути виконано шляхом безспірного списання стягнутих судом грошових коштів в розмірі 7301,04 грн. на користь ОСОБА_1, органом - управлінням Державної казначейської служби України у Чаплинському районі Херсонської області з місцевого бюджету ОСОБА_2 селищної обєднаної територіальної громади. При цьому, орган який забезпечує фінансово-господарську діяльність ОСОБА_2 спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів ОСОБА_2 районної ради Херсонської області є «Фінансово-господарська група з централізованого обслуговування закладів та установ освіти».

Пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка є частиною національного законодавства України, гарантує кожному право на звернення до суду з позовом стосовно будь-яких його цивільних прав та обовязків.

Як зауважує Європейський Суд з прав людини, це право було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обовязкову силу, не виконувалося на шкоду одній зі сторін (рішення від 20.07.2004 р. у справі «Шматько проти України»). У справі «ОСОБА_8 проти Італії» наголошується, що право на звернення до суду також передбачає практичне виконання остаточних, обовязкових для виконання судових рішень, які в державах, що поважають принцип верховенства права, не можуть залишатися невиконаними на шкоду стороні у провадженні.

Відповідно до ст. 373 ЦПК України, за наявності обставин, що утруднюють виконання рішення (хвороба боржника або членів його сімї, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), за заявою державного виконавця або за заявою сторони суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає питання про відстрочку або розстрочку виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання рішення в судовому засіданні з викликом сторін і у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню в повному обсязі, що надасть можливість для виконання вказаного рішення суду.

Керуючись ст. 373 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення способу і порядку виконання рішення, задовольнити.

Встановити спосіб і порядок виконання рішення апеляційного суду Херсонської області від 21 грудня 2016 року у цивільній справі №665/1220/14-ц шляхом безспірного списання управлінням Державної казначейської служби України у Чаплинському районі Херсонської області з місцевого бюджету ОСОБА_2 селищної обєднаної територіальної громади на користь ОСОБА_1 середню заробітну плату за період невиконання рішення суду в розмірі 7301,04 грн.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом пяти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя І.О. Пилипенко