Постанова № 65015768, 21.02.2017, Нововолинський міський суд Волинської області

Дата ухвалення
21.02.2017
Номер справи
165/14/17
Номер документу
65015768
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа № 165/14/17

провадження №2-а/165/39/17

НОВОВОЛИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2017 року м. Нововолинськ

Нововолинський міський суд Волинської області в складі:

головуючого Лизун Ю.В.,

за участю секретаря судового засідання Гнатюк К.В.,

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Назарук Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Нововолинську адміністративний позов ОСОБА_1 до Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

04 січня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.

Ухвалою Нововолинського міського суду від 21 лютого 2017 року замінено первісного відповідача Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області належним відповідачем - Нововолинсько-Іваничівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Волинської області.

Вимоги адміністративного позову ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що з 31 грудня 2010 року перебуває на обліку в Іваничівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII (далі Закон №3723). Згідно із ст. 37 Закону №3723 пенсію призначено у розмірі 90% заробітної плати за відповідною посадою.

Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі постанова №1013) з 01.12.2015 встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери. В грудні 2016 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючих державних службовців. 22 грудня 2016 року Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області відмовило у перерахунку пенсії, оскільки при зверненні для перерахунку пенсії не було надано повного пакету документів.

Позивач вважає, що новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VІІІ (далі Закон № 213) не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим законом. До правовідносин повинні застосовуватися приписи статей 37, 37-1 Закону №3723 (у редакції, чинній на момент призначення пенсії).

Просить визнати дії Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області протиправними, зобов'язати Нововолинсько-Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст.37-1 Закону №3723 (в редакції на час призначення пенсії) у розмірі 90 відсотків розміру місячної заробітної плати, зазначеного у довідці №3/13/03-16-05-39 від 06.01.2017, виданій Володимир-Волинською ОДПІ Головного управління ДФС у Волинській області, починаючи з 01 грудня 2015 року, а також стягнути з відповідача судові витрати по справі.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 вимоги адміністративного позову підтримала, просить їх задовольнити в повному обсязі на підставі доводів, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача Назарук Ю.В. в судовому засіданні позов не визнала, подавши до суду письмове заперечення, просить відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування заперечень посилається на те, що згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень Закону № 213 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». Тобто з 01 червня 2015 року пенсії, визначені в порядку та на умовах даного Закону не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, Закон України «Про державну службу» №889-VIII не передбачає проведення перерахунку пенсій, у тому числі передбачених згідно із Законом №3723, тому підстав для перерахунку пенсії позивача немає. Крім того при зверненні для перерахунку пенсії позивачем ОСОБА_1 не було надано повного пакету документів, про що її було письмово повідомлено.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 працювала у Володимир-Волинській ОДПІ Головного управління ДФС у Волинській області на посаді начальника відділу оподаткування юридичних осіб. З 31 грудня 2010 року позивач ОСОБА_1 перебуває у відповідача на обліку та отримує пенсію за віком, яка призначена на підставі Закону України №3723.

В грудні 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулась до Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області із заявою, в якій просила здійснити перерахунок її пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючих державних службовців відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 .

Згідно із наданою в судовому засіданні позивачем довідкою Володимир-Волинської ОДПІ Головного управління ДФС у Волинській області від 06.01.2017 №3/13/03-16-05-39, посадовий оклад на посадіначальника відділу оподаткування юридичних осіб з 01.12.2015 року становить 1723,00 грн.

Листом від 22.12.2016 № 6717/06-80-20-13 Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії з посиланням на те, що при зверненні для перерахунку пенсії позивачем ОСОБА_1 не було надано повного пакету документів, про що її було письмово повідомлено (а.с.9).

Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Із цим конституційним правом громадян кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення.

Згідно із ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Повноваження відповідача визначені законодавством та мають імперативний характер.

Пенсія позивачу була призначена згідно із положеннями ст. 37 Закону № 3723, яка на час призначення пенсії встановлювала, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

16 січня 2003 року Закон №3723 було доповнено ст. 37-1, яка встановлювала порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців. Так, у період чинності ст. 37-1 Закону №3723 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснювався перерахунок раніше призначених пенсій.

Законом України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01.01.2015, внесено зміни до ст. 37-1 Закону №3723 і викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865 було передбачено, що перерахунок пенсії проводився виходячи із заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено пенсію. До 01 грудня 2015 року пункт 5 Постанови № 865 встановлював, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

В подальшому вказані правові норми зазнали змін як щодо права особи на отримання пенсії, так і щодо її розміру у відсотках до заробітку та порядку її призначення і перерахунку.

Із прийняттям та набранням чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, яким встановлено інші правила щодо пенсійного забезпечення державних службовців, Закон №3723 втратив чинність, крім ст.37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону N 889.

Тобто, на момент звернення позивача щодо перерахунку пенсії доІваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області ст.37-1 Закону України №3723, згідно якої позивач просить здійснити перерахунок, також втратила чинність.

Статтею 90 Закону № 889 визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який не містить норм щодо перерахунку пенсій, аналогічних тим, що втратили чинність.

Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 були внесені зміни до Постанови Кабінету Міністрів від 31.05.2000 року №865, а саме: виключено пункт 4 постанови щодо визначення заробітної плати для перерахунку пенсії, а також викладено в новій редакції абзац 1 п. 5 вказаної постанови, якою виключено норму щодо перерахунку пенсій з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи, а передбачено лише форму довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям та затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Відтак, з 01 січня 2015 року в Законі № 3723, а з 15 грудня 2015 року у Постанові №865 відсутні норми, які регламентують умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям.

23 вересня 2016 року Постанова Кабінету Міністрів від 31.05.2000 року №865 втратила чинність на підставі Постанови Кабінету Міністрів від 14.09.2016 №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб».

Також 01 квітня 2015 року набрав чинності Закон № 213, пунктом 5 Прикінцевих положень якого передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону № 3723. Оскільки до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, прийнято не було, то, відповідно, з вказаної дати скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону № 3723.

Вирішуючи питання застосування норм права у часі, суд зазначає, що правовідносини щодо перерахунку пенсій регулюються нормами права, чинними на момент звернення особи щодо такого перерахунку.

Таким чином, оскільки на момент звернення позивача до відповідача щодо проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям чинним законодавством України не передбачене право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів з 01.12.2015 та не визначено умов та порядку проведення такого перерахунку, відповідач не мав правової підстави здійснювати перерахунок пенсії ОСОБА_1 Відповідно жодних підстав для визнання неправомірними дій Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо непроведення перерахунку призначеної пенсії суд не вбачає.

Позивач вважає порушеними свої конституційні права та стверджує, що звуження і обмеження змісту й обсягу права на пенсійне забезпечення шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.

Так, згідно із ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, а при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Ст. 64 Конституції України визначено, що Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Водночас суд звертає увагу на те, що відмова відповідача у перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру призначеної їй пенсії державного службовця, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.

Так, Конституційний Суд України у п.2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 року зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, установлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що відповідач довів суду правомірність своїх дій, в той час як позивач не надав суду доказів на підтвердження незаконних дій Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області.

З урахуванням наведеного та з огляду на те, що відмова відповідача у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії позивачу в підвищеному розмірі ґрунтується на конституційному принципі верховенства права та вимогах закону, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог, а тому не вбачає підстав для його задоволення.

Керуючись ст.ст.10, 11, 71, 86, 99, 159-163 КАС України, на підставі Конституції України, Закону України "Про державну службу", Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд

постановив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Нововолинський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий підпис

Згідно з оригіналом

Суддя Ю.В. Лизун