ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2017 р.м.ОдесаСправа № 766/16392/16-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Ігнатенко О.Й.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Танасогло Т.М.,
суддів - Бойка А.В.,
- Яковлєва О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного Управління пенсійного фонду України в Херсонській області на постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 19 грудня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного Управління пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії -,
В С Т А Н О В И Л А :
У грудні 2016 року ОСОБА_2 ( далі позивач - ОСОБА_2) звернувся до суду із позовом до ГУПФ України в Херсонській області, в якому просить визнати дії посадових осіб ГУПФ України в Херсонській області по перерахунку пенсії - протиправними; зобов'язати ГУПФ України в Херсонській області здійснити перерахунок раніше призначеної йому пенсії з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 1400,00 грн.; оклад за спеціальне звання -135,00 грн.;надбавка за вислугу років (35%) - 537,25 грн.; надбавка за виконання особлива важливих завдань (50%) - 1036,13 грн.; надбавка за таємність (15 %) - 210,00 грн.; надбавка за ОРД (50 %)- 700,00 грн.; премія (140 %) - 5625,73 грн.; допомога на оздоровлення -9644,10 грн.
Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 19 грудня 2016 року адміністративний позов задоволений.
Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, ГУПФ України в Херсонській області звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги ГУПФ України в Херсонській області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
ОСОБА_2 з 1980 року по 2000 рік проходив службу в органах внутрішніх справ України.
З 2000 року на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ГУПФ України в Херсонській області позивачу призначено пенсію.
На момент звільнення грошове забезпечення ОСОБА_2 складалось з наступних видів:
- посадовий оклад - 195,00 грн.;
- оклад за спеціальне звання - 135,00 грн.;
- надбавка за вислугу років (30%) - 99,00 грн.;
- надбавка за таємність (15 %) - 49,50 грн.;
- надбавка за особливі умови служби (50%) - 165,00 грн.;
- одноразова грошова допомога при звільненні - 2145,00 грн.;
З метою перевірки законності здійснення перерахунку пенсії, відповідно до Постанови КМУ № 1294 від 07 листопада 2007 року, позивачем у листопаді 2016 року до ГУПФ України була подана заява про перевірку призначеної пенсії та надання відповідних документів.
Із відповіді ГУПФ України , позивачу стало відомо, що 09 липня 2012 року УМВС України в Херсонській області на ім'я позивача була видана довідка № 10/4021, відповідно до якої розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01 квітня 2012 року за посадою ОСОБА_2 складалися із наступних складових грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 1400,00 грн.;
- оклад за спеціальне звання - 135,00 грн.;
- надбавка за вислугу років (35%) - 537,25 грн.;
- надбавка за виконання особлива важливих завдань (50%) - 1036,13 грн.;
- надбавка за таємність (15 %) - 210,00 грн.;
- надбавка за ОРД (50 %)- 700,00 грн.;
- премія (129,8 %) - 5215,85 грн.
Не погоджуючись з вищевикладеним перерахунком пенсії, а саме з розміром складових грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача є протиправними, оскільки ним при здійсненні перерахунку пенсії не було враховано складові грошового забезпечення, зазначені в довідці № 10/4021 від 24 червня 2012 року.
Колегія суддів вважає такий висновок суду першої інстанції таким, що відповідає вимогам Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі-Закону № 1058-IV), Закону України «Про міліцію», Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закону України № 2262-XII) та Інструкції «Про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», затвердженої наказом МВС України від 12 лютого 2088 року №499 (далі - Інструкція).
В апеляційній скарзі вказується на те, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим апелянтом ставиться питання про скасування постанови Херсонського міського суду Херсонської області від 19 грудня 2016 року та ухвалення нової постанови, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Колегія суддів не погоджується з таким доводом апелянта з огляду на наступне.
Порядок перерахунку пенсій військовослужбовцям визначено розділом VIII Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-XII відповідно до статті 63 якого, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, визначено, що перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсій, проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням до них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» Міністру оборони України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10% посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення в розмірі до ста сорока відсотків (п.п.2 п.5).
Відповідно до п. 1 вищевказаної Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пп. 3 п. 5 вищевказаної Постанови Кабінету Міністрів № 1294 від 07 листопада 2007 року надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання: надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Згідно п. 1.3 Інструкції «Про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», затвердженої наказом МВС України від 12 лютого 2008 року № 499 (далі - Інструкція) грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ визначається залежно від посади, спеціального звання, наукового ступеня і вченого звання, тривалості та умов служби.
Відповідно до п. 1.5 Інструкції підставою для виплати грошового забезпечення є наказ начальника органу внутрішніх справ про призначення на штатну посаду, яка входить у його номенклатуру, наказ ректора вищого навчального закладу про зарахування на навчання, наказ про зарахування в розпорядження органу внутрішніх справ та встановлення відповідних окладів, надбавок, доплат тощо.
Згідно п. 2.1.1 Інструкції особам рядового і начальницького складу виплачуються оклади за спеціальними званнями в розмірах, затверджених додатком 24 до постанови Кабінету міністрів України від 07 лютого 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Відповідно до п. 2.2.1 Інструкції посадові оклади встановлюються залежно від штатних посад у розмірах, визначених схемами посадових окладів, затверджених наказом МВС України від 31 грудня 2007 року № 499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ.
Згідно п. 2.4.1 Інструкції особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ виплачується надбавка за вислугу років у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах, затвердженим додатком 29 до постанови Кабінету міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Відповідно до п. 2.5.1 Інструкції особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років.
Як вбачається з довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії УМВС України в Херсонській області №4021 від 14 червня 2012 року розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01 квітня 2012 року було змінено порівнюючи з 01 січня 2008 року, а саме: надбавка за виконання особливо важливих завдань з 49 збільшено на 50 відсотків; надбавку за оперативно-розшукову діяльність з 13 збільшено на 50 відсотків; премія з 40 збільшилася на 129,8 відсотки.
Однак, колегією суддів встановлено, що відповідач, в порушення норм діючого на той час законодавства, здійснив перерахунок пенсії позивачу без врахування деяких вказаних змін, до того ж не включив до складових грошового забезпечення, з якого повинна нараховуватись пенсія, допомогу до оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення - 9644,10 грн., чим занизив розмір його грошового забезпечення з якого нараховується пенсія та порушив його право на належний рівень пенсійного забезпечення.
Відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку встановленому Кабінетом міністрів України.
Аналізуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про те, що при здійсненні перерахунку пенсії позивачу Пенсійний фонд не врахував повний розміром складових грошового забезпечення, чим порушив право позивача на належний рівень пенсійного забезпечення.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає висновок суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог правильним.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись, ст.ст. 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів,
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Головного Управління пенсійного фонду України в Херсонській області залишити без задоволення, а постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 19 грудня 2016 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направленні її копій сторонам та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі.
Головуючий: Т.М. Танасогло
Суддя: А.В. Бойко
Суддя: О.В. Яковлєв