ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
УХВАЛА
"28" лютого 2017 р.Справа № 924/648/14
Господарський суд Хмельницької області у складі:
суддя Танасюк О.Є., розглянувши матеріали скарги публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" м. Київ на дії органу Державної виконавчої служби по справі
за позовом публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" м. Київ
до комунального підприємства теплових мереж Дунаєвецької міської ради м. Дунаївці Хмельницької області
про стягнення 77905,52 грн., з яких: 26079,64 грн. - основний борг, 18622,41 грн. - пеня, 16035,32 грн. - 7% штрафу, 8498,69 грн. - сума на яку збільшився борг внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення, 8669,46 - 3% річних.
Представники сторін:
позивача: не зявився
відповідача: ОСОБА_1 - представник за довіреністю від 28.02.2017р. №147
відділу ДВС: не зявився
встановив:
Рішенням господарського суду від 16.07.2014р. позов публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" м. Київ до комунального підприємства теплових мереж Дунаєвецької міської ради м. Дунаївці Хмельницької області про стягнення 77905,52 грн., з яких: 26079,64 грн. - основний борг, 18622,41 грн. - пеня, 16035,32 грн. - 7% штрафу, 8498,69 грн. - сума на яку збільшився борг внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення, 8669,46 - 3% річних задоволено частково.
Стягнуто з комунального підприємства теплових мереж Дунаєвецької міської ради (Хмельницька область, Дунаєвецький район, м. Дунаївці, вул. Фрунзе, буд. 53, код ЄДРПОУ 14151748) на користь публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (м. Київ, вул. Б. Хмельницького, буд. 6, код ЄДРПОУ 20077720) 26079,64 грн. (двадцять шість тисяч сімдесят девять гривень 64 коп.) основного боргу, 18079,77 грн. (вісімнадцять тисяч сімдесят девять гривень 77 коп.) пені, 16035,32 грн. (шістнадцять тисяч тридцять пять гривень 32 коп.) 7% штрафу, 7981,42 грн. (сім тисяч девятсот вісімдесят одна гривня 42 коп.) інфляційних втрат, 8542,30 грн. (вісім тисяч пятсот сорок дві гривні 30 коп.) 3 % річних, 1799,16 грн. (одна тисяча сімсот девяносто девять гривень 16 коп.) витрат по оплаті судового збору.
28.07.2014р. на виконання рішення господарського суду Хмельницької області від 16.07.14р. видано наказ.
07.02.2017р. на адресу господарського суду по справі №924/648/14 надійшла скарга від публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" м. Київ на дії Дунаєвецького районного відділу державної виконавчої служби, в якій просить визнати незаконними дії Дунаєвецького районного відділу державної виконавчої служби щодо винесення постанови про закінчення виконавчого провадження від 29.12.2016р. ВП №44676843 з примусового виконання наказу господарського суду Хмельницької області від 28.07.2014р. у справі №924/648/14 про стягнення з комунального підприємства теплових мереж Дунаєвецької міської ради на користь публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 26079,64 грн. (двадцять шість тисяч сімдесят девять гривень 64 коп.) основного боргу, 18079,77 грн. (вісімнадцять тисяч сімдесят девять гривень 77 коп.) пені, 16035,32 грн. (шістнадцять тисяч тридцять пять гривень 32 коп.) 7% штрафу, 7981,42 грн. (сім тисяч девятсот вісімдесят одна гривня 42 коп.) інфляційних втрат, 8542,30 грн. (вісім тисяч пятсот сорок дві гривні 30 коп.) 3 % річних, 1799,16 грн. (одна тисяча сімсот девяносто девять гривень 16 коп.) витрат по оплаті судового збору та визнати недійсною постанову ДВС від 29.12.2016р. про закінчення виконавчого провадження ВП №44676843 з примусового виконання наказу господарського суду Хмельницької області від 28.07.2014р. у справі №924/648/14.
Скаржник вважає, що постанова відділу ДВС від 29.12.2016р. прийнята з порушенням Закону України „Про виконавче провадження та Закону України „Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії від 03.11.2016р. №1730-VІІІ (далі Закон №1730).
Так, ч. 3 ст. 7 Закону №1730 передбачено, що на заборгованість за природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, погашену до набрання чинності цим Законом, неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не нараховуються, а нараховані підлягають списанню з дня набрання чинності цим Законом.
За приписами ч.1 ст.3 Закону № 1730 для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.
При цьому, скаржник наголошує, що з аналізу Закону №1730 слідує, що для участі у процедурі врегулювання заборгованості шляхом її списання теплопостачальні та теплорегенеруючі організації повинні бути включені до вказаного реєстру. Зазначає, що оскільки на сьогодні відповідний порядок не затверджено, боржник до реєстру не включений, вважає, що застосування положень Закону 1730-VІІІ до вказаних правовідносин до моменту включення відповідача до відповідного реєстру неможливе.
Представник скаржника в судове засідання не з'явився.
Представник боржника в судовому засіданні вважає правомірними дії Дунаєвецького районного відділу ДВС щодо винесення 29.12.2016р. постанови про закінчення виконавчого провадження по примусовому виконанню наказу суду 28.07.2014р. у справі №924/648/14. Повідомив, що комунальним підприємством теплових мереж Дунаєвецької міської ради подано документи на реєстрацію у реєстр підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії.
Представник Дунаєвецького районного відділу державної виконавчої служби в судове засідання не зявився, однак до суду надійшло пояснення від 10.02.2017р. за вих. №14.6.-32/1419, в якому Дунаєвецький районного відділу Державної виконавчої служби повідомляє, що при винесенні оскаржуваної постанови не було враховано факт наявності реєстру даних організацій та те, що боржника не включено до даного реєстру. У звязку із зазначеним постановою про скасування процесуального документу від 10.02.2017р. було скасовано постанову про повернення виконавчого документа стягувану від 29.12.2016р. У поясненні просить скаргу розглянути без участі відділу ДВС.
З матеріалів справи вбачається, що 29.12.2016р. Дунаевецьким районним відділом державної виконавчої служби прийнято постанову про закінчення виконавчого провадження ВП № 44676843 згідно з п.16 ст. 39 Закону України „Про виконавче провадження.
Підставою для прийняття постанови зазначено погашення, списання згідно із Законом України „Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії неустойки (штрафів, пені), інших штрафних, фінансових санкцій, а також інфляційних нарахувань і процентів річних, нарахованих на заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій перед Національною акціонерною компанією „Нафтогаз України, її дочірньою компанією „Газ України.
10.02.2017р. начальником відділу Дунаєвецького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області винесено постанову про скасування процесуального документу, відповідно до якої постановлено: скасувати документ „Постанова про повернення виконавчого документа стягувачу від 29.12.2016р., що видав ОСОБА_2 при примусовому виконанні наказу №924/648/14 від 28.07.2014р.
При розгляді скарги на дії органу ДВС судом враховується наступне.
Згідно ч. 1 ст. 45 Господарського процесуального кодексу України господарські суди здійснюють правосуддя шляхом прийняття обов'язкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов.
Відповідно до ст. 115 ГПК України, рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України „Про виконавче провадження.
Статтею 1 Закону України „Про виконавче провадження (в редакції на час прийняття постанови) визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно ст. 5 Закону примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України „Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів.
Положеннями ст. 18 Закону України „Про виконавче провадження визначено що, виконавець зобовязаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Як вбачається із матеріалів справи на виконанні у Дунаєвецького районного відділу державної виконавчої служби знаходиться наказ господарського суду Хмельницької області за №924/646/14 про стягнення з Комунального підприємства теплових мереж Дунаєвецької міської ради 26079,64 грн. (двадцять шість тисяч сімдесят девять гривень 64 коп.) основного боргу, 18079,77 грн. (вісімнадцять тисяч сімдесят девять гривень 77 коп.) пені, 16035,32 грн. (шістнадцять тисяч тридцять пять гривень 32 коп.) 7% штрафу, 7981,42 грн. (сім тисяч девятсот вісімдесят одна гривня 42 коп.) інфляційних втрат, 8542,30 грн. (вісім тисяч пятсот сорок дві гривні 30 коп.) 3 % річних, 1799,16 грн. (одна тисяча сімсот девяносто девять гривень 16 коп.) витрат по оплаті судового збору.
29.12.2016р. Дунаєвецьким районним відділом державної виконавчої служби прийнято постанову про закінчення виконавчого провадження ВП № 44676843.
Відповідно до п. 16 ч. 1 ст. 39 Закону України „Про виконавче провадження виконавче провадження підлягає закінченню у разі погашення, списання згідно із Законом України „Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії (№1730-УШ) неустойки (штрафів, пені), інших штрафних, фінансових санкцій, а також інфляційних нарахувань і процентів річних, нарахованих на заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій перед Національною акціонерною компанією „Нафтогаз України, її дочірньою компанією „Газ України, Публічним акціонерним товариством „Укртрансгаз за спожитий природний газ, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), перед постачальниками електричної енергії за спожиту електричну енергію, що підлягали виконанню на підставі виконавчого документа за судовим рішенням.
Вказану постанову про закінчення виконавчого провадження державним виконавцем було прийнято з посиланням на зазначену норму.
Однак, за приписами ч. 1 ст. 3 Закону №1730-VІІІ для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.
Із аналізу положень Закону №1730-VІІІ випливає, що для участі у процедурі врегулювання заборгованості шляхом її списання теплопостачальні та теплогенеруючі організації повинні бути включені до відповідного реєстру.
Для включення до реєстру підприємства централізованого водопостачання і водовідведення, теплопостачальні і теплогенеруючі організації подають центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, заяву, до якої додаються, крім іншого:
- довідка, складена підприємством (організацією) у довільній формі, про обсяги та структуру дебіторської та кредиторської заборгованостей із зазначенням кредиторів, дебіторів, величини і видів заборгованості станом на розрахункову дату та за останній звітний період;
- копії актів звіряння взаєморозрахунків.
Таким чином, розміри та структура заборгованості повинні бути узгоджені майбутніми учасниками процедури врегулювання заборгованості на умовах, визначених Законом №1730-VІІІ. Частиною 4 ст. 3 цього Закону визначено, що порядок ведення та користування реєстром затверджується Кабінетом Міністрів України.
Оскільки на час прийняття постанови відповідний порядок не затверджено, боржник до реєстру не включений, тому застосування положень Закону України „Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії до вказаних правовідносин до моменту включення відповідача до відповідного реєстру є неправомірним.
Частиною 1 ст. 13 Закону України „Про виконавче провадження визначено, що під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 1212 Господарського процесуального кодексу України скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.
Скарги на дії органів Державної виконавчої служби розглядаються господарським судом, про час і місце якого повідомляються ухвалою стягувач, боржник чи прокурор та орган виконання судових рішень. Неявка боржника, стягувача, прокурора чи представника органу Державної виконавчої служби в судове засідання не є перешкодою для розгляду скарги.
За результатами розгляду скарги виноситься ухвала, яка надсилається стягувачеві, боржникові та органові виконання судових рішень. Ухвалу може бути оскаржено у встановленому цим Кодексом порядку.
Відповідно до ст. 74 Закону України „Про виконавче провадження рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Рішення та дії виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені протягом 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів.
Оскаржувана постанова від 29.12.2016р. ВП №44676843 разом із супровідним листом від 30.12.2016р. №146-31/5558 надійшла на адресу позивача 30.01.2017р., про що свідчить штамп вхідної кореспонденції вх.№832/12-17, тому скарга подана позивачем в межах строків визначених господарським процесуальним кодексом України.
В п. 9.13 Постанови пленуму Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України від 17 жовтня 2012року за № 9 зазначено, що за результатами розгляду скарги виноситься ухвала, в якій господарський суд або визнає доводи заявника правомірними і залежно від їх змісту визнає постанову державного виконавця щодо здійснення заходів виконавчого провадження недійсною, або визнає дії чи бездіяльність органу Державної виконавчої служби незаконними, чи визнає недійсними наслідки виконавчих дій, або зобов'язує орган державної виконавчої служби здійснити певні виконавчі дії, якщо він ухиляється від їх виконання без достатніх підстав, або визнає доводи скаржника неправомірними і скаргу відхиляє.
Враховуючи те, що відповідно до п. 16 ч. 1 ст. 39 Закону України „Про виконавче провадження підставою для винесення державним виконавцем постанови про закінчення виконавчого провадження є списання визначеної Законом №1730-VІІІ заборгованості, однак заборгованість у передбаченому порядку списана не була, дії Дунаевецького районного відділу державної виконавчої служби (на час прийняття постанови) щодо винесення 29.12.2016р. постанови про закінчення виконавчого провадження ВП № 44676843 з примусового виконання наказу господарського суду Хмельницької області від 28.07.2014р. у справі №924/648/14 є неправомірними.
Скаргу в частині визнання недійсною постанови ДВС від 29.12.2016р. про закінчення виконавчого провадження ВП № 44676843 з примусового виконання наказу господарського суду Хмельницької області від 28.07.2014р. у справі №924/648/14 належить відхилити, оскільки на час винесення ухвали вказану постанову скасовано постановою начальника відділу Дунаєвецького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області від 10.02.2017р.
Керуючись ст.ст. 86, 121-2 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
Скаргу публічного акціонерного товариства „Національна акціонерна компанія „Нафтогаз України про визнання незаконними дій Дунаєвецького районного відділу державної виконавчої служби щодо винесення 29.12.2016р. постанови про закінчення виконавчого провадження ВП № 44676843 з примусового виконання наказу господарського суду Хмельницької області від 28.07.2014р. у справі №924/648/14; визнання недійсною постанови ДВС від 29.12.2016р. про закінчення виконавчого провадження ВП № 44676843 з примусового виконання наказу господарського суду Хмельницької області від 28.07.2014р. у справі №924/648/14 задоволити частково.
Визнати неправомірними дії Дунаєвецького районного відділу державної виконавчої служби щодо винесення постанови про закінчення виконавчого провадження ВП № 44676843 від 29.12.2016р. з примусового виконання наказу господарського суду Хмельницької області від 28.07.2014р. у справі №924/648/14.
В решті вимог скаргу відхилити.
СуддяО.Є. Танасюк
Віддрук. 4 прим. :
1 - до справи,
2 позивачу (скаржник) - ПАТ "НАК "Нафтогаз України"- ( 01001, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 6 ) - простим.
3 - відповідачу - комунальне підприємство теплових мереж Дунаєвецької міської ради - (32300, Хмельницька обл., м. Дунаївці, вул. Фрунзе, буд. 53) простим;
4 - Дунаєвецький районний відділ державної виконавчої служби - (32400, Хмельницька обл.,м. Дунаївці, вул.Шевченка, будинок 83А) простим.