ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"22" лютого 2017 р. Справа № 926/4727/16
За позовом публічного акціонерного товариства Українська залізниця в особі регіональної філії Львівська залізниця
до 1. Кіцманської районної державної адміністрації
2. Державного підприємства «Неполоковецький комбінат хлібопродуктів»
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів відділ Держгеокадастру у Кіцманському районні
про визнання незаконним та скасування Розпорядження Кіцманської РДА, державного акту на право постійного користування земельною ділянкою, скасування запису в поземельній книзі
Суддя Скрипничук Iван Васильович
Представники:
від позивача ОСОБА_1, довіреність б/н від 25.10.2016
від відповідача 1. не з"явився;
від відповідача 2. не зявився;
від третьої особи не зявився.
СУТЬ СПОРУ: публічне акціонерне товариство Українська залізниця в особі регіональної філії Львівська залізниця м.Львів звернулось з позовом до Кіцманської районної державної адміністрації та державного підприємства «Неполоковецький комбінат хлібопродуктів», смт. Неполоківці Кіцманського району Чернівецької області, у якому просить суд:
- визнати незаконним та скасувати Розпорядження Кіцманської районної державної адміністрації №733 від 19.10.2006 щодо передачі у постійне користування земельної ділянки ДП «Неполоковецький комбінат хлібопродуктів»;
- визнати недійсним Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, виданий ДП «Неполокнвецький комбінат хлібопродуктів» серії ЯЯ №350343 на підставі Розпорядження Кіцманської районної державної адміністрації №733 від 19.10.2006 та скасувати державну реєстрацію права постійного користування земельною ділянкою за кадастровим №7322555700:01:002:0011.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що спірна земельна ділянка, яка знаходиться в адміністративних межах Кіцманського району, належить на праві користуванні ДТГО «Львівська залізниця», що підтверджується планом смуги відведення. Крім цього, позивачем, як землекористувачем, сплачується земельний податок за дану земельну ділянку.
Ухвалою суду від 27.12.2016 порушено провадження у даній справі та призначено її до розгляду на 10.01.2017. Одночасно, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів Відділ Держгеокадастру у Кіцманському районі.
Відповідач 1. позовні вимоги не визнає з тих підстав, що він мав всі необхідні повноваження щодо розпорядження земельною ділянкою, яка передана у постійне користування відповідачу 2., та діяв у спосіб, що передбачений Конституцією України та законами України, отже прийняв оскаржуване розпорядження в межах наданих повноважень та на підставі чинного законодавства.
Відповідач 2. позовні вимоги також не визнає, оскільки земельну ділянку в розмірі 18,82 га йому передано у постійне користування відповідно до розпорядження Кіцманської районної державної адміністрації № 89 від 24.02.1997, на підставі якого підприємством було виготовлено Державний акт на право постійного користування землею, який зареєстровано в книзі записів державних актів на право постійного користування за № 252. Відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр" земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера, ооднак ними не можна розпоряджатися, поки не буде отриманий кадастровий номер. Тому, відповідач 2. звернувся до землевпорядної організації щодо розроблення технічної документації для встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі. При виготовлені технічної документації ДП "Чернівецький інститут землеустрою" проводилась інвентаризація земель та погодження зовнішніх меж землекористування в натурі із суміжними землекористувачами. Актом від 20.12.2005 встановлено і погоджено зовнішні межі землекористування в натурі (місцевості) в присутності представника Львівської залізниці, який претензій при встановлені меж землекористування не виставляв.
Ухвалою суду від 10.01.2017 розгляд справи відкладено на 07.02.2017.
Ухвалою суду від 07.02.2017 розгляд справи відкладено на 22.02.2017.
Від відповідачів надійшли клопотання про розгляд справи без участі їх представників.
На думку суду обставини справи свідчать про наявність в ній матеріалів достатніх для розгляду справи та ухвалення законного і обґрунтованого рішення. Крім того, суд приймає до уваги, що судом сторонам були створені належні умови для надання усіх необхідних доказів.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши подані докази, суд встановив.
Так, згідно розпорядження Кіцманської районної державної адміністрації від 19.10.2006 № 733 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання державного акта на право постійного користування земельною ділянкою ДП «Неполоковецький комбінат хлібопродуктів» для обслуговування виробничих будівель і споруд в адміністративних межах Неполоковецької селищної ради (за межами населеного пункту), вирішено надати в постійне користування ДП «Неполоковецький комбінат хлібопродуктів» земельну ділянку для обслуговування будівель і споруд загальною площею 18,8186 га., а також дозволено складання державного акта на право постійного користування ДП «Неполоковецький комбінат хлібопродуктів» та його державну реєстрацію в установленому порядку.
На підставі даного розпорядження відповідачу 2. видано державний акт на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ № 350343. Вказана земельна ділянка зареєстрована в державному земельному кадастрі за № 7322555700:01:002:0011.
В результаті проведеної інвентаризації смуги відведення виявлено, що земельна ділянка, яка перебуває у власності ДП «Неполоковецький комбінат хлібопродуктів» (відповідач 2.), на 242 км + 258 м до 243 км + 156 м площею 0,2567 га знаходиться в смузі відведення залізниці.
Згідно інвентаризації земель смуги відчуження Львівської залізниці, розробленої Львівським державним проектно-вишукувальним інститутом залізничного транспорту «Львівтранспроект» в 1996р., який є належним доказом землекористування залізниці, в адміністративних межах Кіцманського району Чернівецької області (далі - план смуги відведення), ширина смуги відведення на вказаній ділянці перегону становить від 17 м до 100 м від осі колії. Земельна ділянка відповідача 2. Частково входять у ширину смуги відведення залізниці загальною площею 0,2567 га.
На земельній ділянці, розміри якої визначені зазначеним планом смуги відведення, розташована головна колія інвентарний № 020122071, побудована в 1963 році відповідно до інвентарної картки, яка є державною власністю і перебуває на балансі залізниці, яка є державним підприємством.
Відповідно до ч.4 ст. 84 Земельного кодексу України до земель державної власності, які не можуть передаватися у приватну власність, належать землі під державними залізницями.
Розміри земельної ділянки, необхідної для експлуатації та обслуговування обєктів транспорту, визначаються відповідно до затверджених у встановленому порядку норм або проектно-технічної документації, що передбачено ст.11 Закону України «Про транспорт», яка діяла на момент прийняття оскаржуваного рішення і є чинною тепер.
Дані обставини підтверджуються також і п. 2 Положення про землі транспорту, затвердженого ОСОБА_2 Міністрів СРСР від 08.01.1981 за № 24, де зазначено, що «размеры земельных участков, предоставляемых для указанных целей, определяются в соответствии с утвержденными в установленном порядке нормами или проектно-технической документацией».
Статею 68 Земельного кодексу України (2001 року), ст.11 Закону України «Про транспорт», ст.6 Закону України «Про залізничний транспорт» встановлено, що до земель залізничного транспорту належать землі смуг відведення під залізничним полотном та його облаштуваннями, станціями з усіма будівлями і спорудами енергетичного, локомотивного, вагонного, колійного, вантажного і пасажирського господарства, сигналізації та звязку, водопостачання, каналізації; під захисними та укріплювальними насадженнями, службовими, культурно-побутовими будівлями та іншими спорудами, необхідними для забезпечення роботи залізничного транспорту.
Такі землі призначені для виконання покладених на підприємства і організації залізничного транспорту завдань щодо експлуатації, ремонту, вдосконалення, забезпечення безпеки руху і розвитку об'єктів залізничного транспорту.
Таким чином правовий статус земель залізничного транспорту визначено законом і не може бути змінений в будь-який інший спосіб аніж визначено законодавством.
Отже, право залізниці на земельну ділянку в межах Неполоковецької селищної ради Кіцманського району Чернівецької області, в тому числі, і на спірну, виникло задовго до реєстрації права відповідача 2., та не було жодним чином припинене..
Так, відповідно до норм законодавства, яке існувало при облаштуванні залізничного полотна та смуги відведення («Инструкция о нормах и порядке отвода земель для железных дорог и использовании полосы отвода» затв. Міністерством шляхів сполучення СРСР 01.11.1955; «Положение о землях предоставленных транспорту» затверджених постановою СНК СССР 07.02.1933; інші нормативні акти та будівельні норми) вимоги щодо виготовлення та отримання державного акту не передбачалося, а землі транспорту вважалися землями спеціального призначення, які використовувалися на підставі особливих положень про ці землі відповідно до п.п. 54, 55 Общих начал землепользования и землеустройства (ОСОБА_2 ЦИК СССР 15.12.1928).
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22.09.2005 №5-рп/2005 положення п.6 діючої ОСОБА_2 Верховної ОСОБА_2 Української PCP від 08.12.1990 «Про земельну реформу» №5 63-XII в частині щодо втрати громадянами, підприємствами, установами і організаціями після закінчення строку оформлення права власності або права користування землею раніше наданого їм права користування земельною ділянкою визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Право користування залізниці спірною земельною ділянкою відповідно до ст.11 ЦК України 2003 року виникло безпосередньо на підставі актів цивільного та земельного законодавства.
Інститут державних актів, як правовстановлюючих документів, було введено в дію Земельним кодексом УРСР 1970 року. Пунктом 2 Указу Президії Верховної ОСОБА_2 УРСР від 25.12.1970 «Про порядок введення в дію Земельного кодексу УРСР» передбачалося, що норми Земельного кодексу УРСР (1970 року) застосовувались до правовідносин, які виникли після введення його в дію.
Розміри земельної ділянки залізниці, визначені планом смуги відведення, відповідають даним, що підтверджується актом взаємозвірки площі земельних ділянок, які знаходяться в користуванні ДТГО «Львівська залізниця» по Кіцманському району. Відповідно до вказаного акту під обєктами залізничного транспорту в с.Неполоківці Кіцманського району знаходиться площа 35,3508 га. Зазначеним актом підтверджується факт землекористування залізниці.
Залізницею як землекористувачем сплачується земельний податок за дану земельну ділянку, що підтверджується довідкою відокремленого підрозділу Чернівецька дистанція колії від 18.06.2015 №ПЧ-11-10/31.
Отже, суд вважає законним право користування залізницею землями в межах смуги відведення. Тому, з урахуванням вимоги вище вказаного законодавства залізниця є належним користувачем, а план смуги відведення є належним доказом землекористування.
Право постійного землекористування є безстроковим і може бути припинене лише з підстав, передбачених статтею 141 Земельного кодексу України, перелік яких є вичерпним.
Відповідно до ч. 2 ст. 149 Земельного кодексу України вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень. З часу відведення залізниці земельної ділянки під земляне полотно вилучення спірної частини земельної ділянки у встановленому порядку у залізниці не проводилося.
Слід зазначити, що відповідачі до залізниці щодо вилучення із користування даної частини смуги відведення не звертались. Відмови від права користування земельною ділянкою залізниця не надавала.
Відповідно до ст. 21 Земельного кодексу України порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для: а) визнання недійсними рішень органів державної влади, Верховної ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам;б) визнання недійсними угод щодо земельних ділянок; в) відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною.
Суд вважає, що при прийнятті відповідачем 1. оскаржуваного розпорядження і реєстрації відповідачем 2. права власності на земельну ділянку, останніми не враховано вищенаведених норм законодавства, тому рішення, прийняте Кіцманською РДА із перевищенням повноважень щодо розпорядження землями державної власності, передбачених ст.ст. 12, 122 Земельного кодексу України, порушує права та інтереси залізниці на користування земельною ділянкою, якою в даний час володіє і користується відповідач 2., тому оскаржуване розпорядження підлягає визнанню незаконним та скасуванню.
Відповідно до ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Згідно із ч.2 ст.152 Земельного кодексу України землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не повязані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. А відповідно до ч. 3 даної статті захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Згідно із п.1 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженим указом Президента України від 08.04.2011 №445, Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.
Згідно із п.7 даного Положення Держземагентство України здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, а також через міськрайонні, міжміські, міжрайонні територіальні органи.
Відповідно до п.4 Положення про Управління (Відділ) Держземагентства в місті, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.05.2012 № 258, ведення державного земельного кадастру, ведення Поземельних книг та їх зберігання, створення, формування і ведення місцевого фонду документації із землеустрою та державну реєстрацію земельних ділянок і обмежень у їх використанні здійснює Управління (Відділ) Держземагентства України на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про держаний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки це внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера. Статтею 24 вказаного закону встановлює, що державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.
Відповідно до ст. 9, 10 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» субєкти державної реєстрації прав проводять державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляють у їх реєстрації, забезпечують ведення Державного реєстру прав.
Відповідно до ст. 26 вказаного Закону у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав. У разі скасування судом документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав до 1 січня 2013 року, або скасування записів про державну реєстрацію прав, інформація про які відсутня в Державному реєстрі прав, запис про державну реєстрацію прав вноситься до Державного реєстру прав та скасовується.
Таким чином, з огляду на викладене, у розумінні приписів наведених норм, земля, на якій розташовані державні залізниці, в тому числі смуги відведення залізниць під залізничним полотном та його облаштуванням, станціями з усіма будівлями і спорудами електричного, локомотивного, вагонного, колійного, вантажного і пасажирського господарства, сигналізації та звязку, водопостачання, каналізації; під захисними та укріплювальними насадженнями, службовими, культурно-побутовими будівлями та іншими спорудами, необхідними для забезпечення роботи залізничного транспорту, відносяться до земель залізничного транспорту і не можуть передаватись у приватну власність.
Узагальнюючи, суд вважає, що позивачем повністю доведені ті обставини, на які він посилається як на підставу своїх вимог, а тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати покласти на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 49, 82, 84 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
1 Позов задовольнити.
2. Визнати незаконним та скасувати розпорядження Кіцманської районної державної адміністрації № 733 від 19.10.2006 щодо затвердження технічної документації та передачі в постійне користування земельної ділянки ДП «Неполоковецький комбінат хлібопродуктів».
3. Визнати недійсними Державний акт на право власності на земельну ділянку, виданий ДП «Неполоковецький комбінат хлібопродуктів», серії ЯЯ №350343 на підставі розпорядження Кіцманської районної державної адміністрації № 733 від 19.10.2006 та скасувати державну реєстрацію права постійного користування земельною ділянкою за кадастровим номером 7322555700:01:002:0011.
4. Стягнути з Кіцманської районної державної адміністрації, м. Кіцмань, вул. Незалежності, 83 (код 04062110) на користь публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», м.Київ, вул. Тверська, 5 (код 40075815) судовий збір у сумі 1378 грн.
5. Стягнути з ДП «Неполоковецький комбінат хлібопродуктів», Кіцманський р., смт. Неполоківці, вул. Магістральна, 43 (код 00957152) на користь публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», м.Київ, вул. Тверська, 5 (код 40075815) судовий збір у сумі 1378 грн.
Повне рішення складене 27.02.2017.
Суддя І.В.Скрипничук