ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"22" лютого 2017 р.Справа № 924/75/16
Господарський суд Хмельницької області у складі: ОСОБА_1, розглянувши матеріали справи
за позовом Заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури в інтересах держави
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:
- Державної інспекції сільського господарства в Хмельницькій області м.Хмельницький;
- Департаменту екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації м. Хмельницький
- Хмельницької обласної ради м. Хмельницький
- Комунального підприємства по зеленому будівництву і благоустрою міста виконавчого комітету Хмельницької міської ради м. Хмельницький
- Комунального підприємства проектно-розвідувальних робіт по землевпорядкуванню м.Хмельницький
до 1. Хмельницької міської ради м. Хмельницький
до 2. Товариства з обмеженою відповідальністю „Гранд-Альянс м. Хмельницький
про:
- визнання недійсним рішення сесії Хмельницької міської ради від 28.08.2013р. №56 в частині затвердження ТОВ "Гранд-Альянс" проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1200 м2 по вул. Володимирській, 58/2 та передачі її в оренду;
- визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 04.12.2013р. №252-01-2013/3677149
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_2 - прокурор прокуратури Хмельницької області;
від відповідача 1: не з'явився
від відповідача 2: ОСОБА_3 - представник за довіреністю від 01.02.2016 року.
від третьої особи: Департаменту екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації - ОСОБА_4 - за довіреністю №2 від 06.01.2017 р.
від третіх осіб: не з'явились
Суть спору.
Заступник керівника Хмельницької місцевої прокуратури в інтересах держави звернувся з позовом до Хмельницької міської ради, до Товариства з обмеженою відповідальністю „Гранд-Альянс про визнання недійсним рішення сесії Хмельницької міської ради від 28.08.2013р. №56 в частині затвердження ТОВ „Гранд-Альянс проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1200 м2 по вул. Володимирській,58/2, передачі її в оренду та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 04.12.2013р. №252-01-2013/3677149, укладеного між Хмельницькою міською радою та ТОВ "Гранд-Альянс" з припиненням його дії на майбутнє.
В обґрунтування позовних посилається на те, що рішенням сесії Хмельницької міської ради №56 від 28.08.2013р. „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду юридичним особам, поновлення договорів оренди земельних ділянок громадянам, юридичним особам шляхом укладення додаткових угод, надання в оренду земельної ділянки за технічною документацією юридичним особам та внесення змін в рішення сесії міської ради ТОВ „Гранд-Альянс незаконно затверджено проект землеустрою земельної ділянки площею 1200 м2 по вул. Володимирській, 58/2 в м. Хмельницькому під будівництво будинку торгівлі з підземною парковкою (кадастровий номер 6810100000:01:006:0075) та передано земельну ділянку в оренду без проведення земельних торгів, чим порушено вимоги ст. 134 Земельного кодексу України. На підставі рішення сесії міської ради, 01.12.2013р. між Хмельницькою міською радою та ТОВ „Гранд-Альянс укладено договір оренди земельної ділянки №252-01-2013/3677149, зі строком дії договору до 28.08.2016р.
Звертає увагу, що строк дії договору оренди земельної ділянки №040674200005 від 16.01.2006р., який є підставою для передачі ТОВ „Гранд-Альянс в оренду вказаної земельної ділянки закінчився 07.04.2007р., договір оренди від 16.01.2006р. не поновлювався та не продовжувався. Зазначає, що земельна ділянка по вул.Володимирській, 58/2 знаходиться в межах території природно-заповідного фонду скверу імені ОСОБА_5, який створено рішенням 16 сесії Хмельницької обласної ради від 04.04.2001р. №10. Статтями 37, 38 Закону України „Про природно-заповідний фонд передбачено, що на території парків-пам'яток садово-паркового мистецтва забороняється будь-яка діяльність, що не пов'язана з виконанням покладених на них завдань і загрожує їх збереженню. Вважає, що передача спірної земельної ділянки в межах об'єкта природно-заповідного фонду в оренду для будівництва будинку торгівлі з підземною парковкою є порушенням вимог ст.ст. 7, 14, 37, 38 Закону України „Про природно-заповідний фонд, тому що на території парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва обмежується (забороняється) діяльність, яка суперечить його цілям і завданням, а будівництво будинку торгівлі з підземною парковкою призведе до фактичного знищення об'єкта природно-заповідного фонду.
У письмових поясненнях прокурор зазначив, що самостійно звертається із позовом до суду без зазначення органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, оскільки згідно п.1. п.4 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 №4549/2011, визначено, що Державна інспекція сільського господарства України відповідно до покладених на неї завдань організовує та здійснює державний нагляд у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за дотриманням вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань передачі земель у власність та надання у користування, у тому числі в оренду, змін цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах. Таким чином, законодавство чітко визначає повноваження державного органу при здійсненні державного контролю за використанням та охороною земель та шляхи реалізації цього контролю, до яких, разом з тим, не відносяться право на подання позову до суду з вимогами про визнання недійсними рішень органів місцевого самоврядування та договорів оренди земельної ділянки. Враховуючи викладене, в порядку ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор самостійно звертається із позовом до господарського суду без зазначення органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах. Звертає увагу суду на те, що земельна ділянка по вул. Володимирській, 58/2 знаходиться в зоні природно-заповідного фонду, територія якої обмежена вулицями Проскурівською, Володимирською, ОСОБА_6, Грушевського та охороняється як національне надбання і є складовою частиною світової системи природних територій та об'єктів, що перебувають під особливою охороною. З урахуванням наведеного наполягає на задоволенні позовних вимог та просить суд визнати недійсними рішення сесії Хмельницької міської ради від 28.08.2013р. №56 та договір оренди земельної ділянки від 04.12.2013р. №252-01-2013/3677149.
У додаткових поясненнях по справі прокурор зазначає, що Відповідно до ч.4 ст. 7 ЗУ „Про природно-заповідний фонд, межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Відповідно до Порядку погодження природоохоронними органами матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 05.11.2004 №434, вибір земельних ділянок для розміщення об'єктів, місць розташування об'єктів та проектів відведення земельних ділянок щодо відведення усіх категорій земель здійснюється за погодженням з природоохоронними органами шляхом надання природоохоронним органом висновку; при цьому у разі відсутності належної землевпорядної документації та встановлених у натурі (на місцевості) меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду та земель, зареєстрованих на заповідання, природоохоронний орган використовує документи щодо їх створення (оголошення) чи резервування для визначення місць розташування таких територій і об'єктів та їх збереження.
Тобто, при наданні в користування спірної земельної ділянки, до встановлення меж парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення Сквер ім. Т.Г. Шевченка в натурі, його межі повинні визначатись відповідно до проекту створення такого об'єкту природно-заповідного фонду.
Вважає, що на спірній земельній ділянці відсутні об'єкти нерухомого майна, лише знаходиться площадка з твердим покриттям та газон.
Відсутність на спірній земельній ділянці будь-яких об'єктів нерухомості підтверджується, окрім іншого, витягам з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна.
Хмельницька міська рада у попередніх судових засіданнях позовні вимоги не визнала. У відзиві зазначила, що волевиявлення Хмельницької міської ради як орендодавця здійснюється у формі рішення і реалізується шляхом укладення договору оренди. Вважає, що позивачем не надано доказів, які свідчать про наявність обставин, з якими закон пов'язує підстави для визнання договору оренди землі недійсним, а Хмельницькою міською радою, як орендодавцем та ТОВ „Гранд-Альянс були дотримані вимоги ч. 1 та 3 ст.203 Цивільного кодексу України, тому просить позов залишити без задоволення. повідомила, що договір оренди спірної земельної ділянки з 07.04.2007р. по 01.12.2013р. з ТОВ „Гранд-Альянс не укладався, рішення міської ради щодо поновлення договору оренди з 16.01.2006р. по 01.12.2013р. не приймалось. У додаткових поясненнях по справі зазначає, що п.п. 12.2.1 договору оренди землі від 16.01.2006р. №040674200005 передбачено, що договір оренди припиняється у разі закінчення терміну його дії. Крім того, згідно п. 3.2 договору після закінчення строку, на який було укладено цей договір, за умови належного виконання „Орендарем обов'язків, відповідно до умов договору, з ним може бути укладено новий договір оренди на підставі рішення міської ради. Рішення міською радою стосовно даного питання не приймалися. Щодо листа ТОВ „Гранд-Альянс від 02.03.2007р. вказала, що даний лист надходив до міської ради, що підтверджується витягом контрольної картки з бази електронного документообігу. Про наявність відповіді по даному зверненню інформація відсутня.
Під час нового розгляду справи просить слухати справу без участі повноважного представника. Позовні вимоги визнає.
Відповідач - ТзОВ „Гранд-Альянс у відзиві на позов вказав, що після закінчення дії договору оренди земельної ділянки від 16.01.2006 року ТОВ „Гранд-Альянс продовжувало користування даною земельною ділянкою, а Хмельницька міська рада, як орендодавець, протягом одного місяця після закінчення строку договору оренди не направляла товариству „Гранд-Альянс листа-повідомлення про заперечення у поновленні договору оренди землі, та не вимагала повернення орендованої земельної ділянки.
Дана обставина підтверджується також і ОСОБА_7 архітектури та містобудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради № 12-4599-02-10 від 16.10.2015 року в якому зазначено, що аукціон з продажу права оренди земельної ділянки по вул. Володимирській, 58/2 не проводився, оскільки попередній землекористувач (ТОВ „Гранд-Альянс) виявив бажання продовжити користування земельною ділянкою. Вказана земельна ділянка перебуває в користуванні товариства „Гранд-Альянс з моменту отримання її за актом приймання-передачі від 16.01.2006 року і по даний час, тобто вже більше 11-ти років.
В порушення приписів ст. 52 Закону України „Про природно-заповідний фонд України відсутні документи про схвалення клопотання про необхідність створення скверу ім. Т.Г.Шевченка площею 4,7 га. Хмельницьким місцевим органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища, та про погодження з власниками та первинними користувачами природних ресурсів у межах територій рекомендованих для заповідання. Проект створення скверу ім. Т.Г.Шевченка розроблений Хмельницьким місцевим органом центральної виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища відсутній. Також, відсутнє рішення Хмельницького місцевого органу центральної виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища про створення об'єкту природно-заповідного фонду скверу ім. Т.Г.Шевченка на підставі розробленого проекту створення та відсутні документи про відведення земельної ділянки під сквер ім. Т.Г.Шевченка площею 4,7 га. в порядку визначеному Земельним кодексом України.
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру станом на 18.02.2016 року земельна ділянка, яка перебуває в оренді ТОВ „Гранд-Альянс площею 1200 кв.м., за адресою: м. Хмельницький, вул. Володимирська, 58/2, належить до земель житлової та громадської забудови, відомості про обмеження у використанні даної земельної ділянки не зареєстровані.
Звертає увагу суду на те, що під час оренди зазначеної земельної ділянки площею 1200 кв.м., за адресою: м. Хмельницький, вул.Володимирська, 58/2, ТОВ „Гранд-Альянс на вимогу власника даної земельної ділянки була облаштована асфальто-бетонна площадка площею 962 кв.м., що підтверджується договором від 12.06.2006р. на облаштування асфальто бетонного покриття та Актом здачі-прийняття робіт щодо влаштування асфальто бетонного покриття від 03.07.2006 року. В подальшому Актом обстеження від 06.08.2015 року ОСОБА_7 з питань екології та благоустрою міста Хмельницької міської ради зобов'язало ТОВ „Гранд-Альянс, як землекористувача та власника площадки виконати ремонтні роботи асфальто-бетонної площадки.
Треті особи - ОСОБА_7 Держгеокадастру у Хмельницькому районі Хмельницької області, Державна інспекція сільського господарства в Хмельницькій області, Департамент екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації письмових пояснень по суті спору не подали.
Представник третьої особи - Хмельницької обласної ради в судове засідання не зявився. Просить розгляд справи здійснювати без його участі.
Третя особа - КП по зеленому будівництву і благоустрою міста виконавчого комітету Хмельницької міської ради у поясненнях зазначає, що 12.07.2010р. між комунальним підприємством по зеленому будівництву і благоустрою міста виконавчого комітету Хмельницької міської ради та комунальним підприємством проектно-розвідувальних робіт по землевпорядкуванню укладено договір про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки - парк ім.Т.Г.Шевченка.
Листами від 23.03.2015р. №82 та 23.12.2015р. №418 комунальне підприємство проектно-розвідувальних робіт по землевпорядкуванню було повідомлено про те, що підприємством свої зобов'язання за договорами виконало в повному обсязі, про що свідчать оплачені роботи, доказом чого є платіжні документи. Проте його обов'язки залишаються невиконаними. Тому комунальне підприємство по зеленому будівництву і благоустрою міста просило невідкладно виконати свої зобов'язання за договором - передати проект землеустрою земельної ділянки.
Крім того, відповідно до схеми розташування земельної ділянки комунального підприємства для обслуговування парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення - Скверу ім.Т.Г.Шевченка, - підписаної директором розробника ОСОБА_8, визначено місце розташування земельної ділянки, поза площею якої знаходяться кінотеатр ім.Т.Г.Шевченка, територія кафе, стоянки та вбиральні.
Третя особа - КП проектно-розвідувальних робіт по землевпорядкуванню у поясненнях зазначив, що на виконання вимог ухвали суду, в обґрунтування останнього зазначає, що Комунальним підприємством проектно-розвідувальних робіт по землевпорядкуванню виконанні роботи по складанню проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Комунальному підприємству по зеленому будівництву та благоустрою міста виконавчого комітету Хмельницької міської ради для обслуговування парку - пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення скверу ім. Г.Шевченка.
Рішенням 16-ї сесії обласної ради від 04.04.2001р. №10 створений парк - пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення скверу ім. Т.Г.Шевченка на площі 0,47га. та розширений рішенням 16 сесії обласної ради від 21.03.2002р. до площі 4,7га. З метою збереження та відтворення природно-культурного об'єкту, на території якого зростають типові для Поділля та декоративні породи дерев.
При виконанні робіт по складанню проекту землеустрою виявлено, що площа земельної ділянки скверу складає 4,3га. Для подальшого прийняття рішення сесією Хмельницької міської ради про надання земельної ділянки в постійне користування КП по зеленому будівництву та благоустрою міста необхідно внести зміни в рішення 22 сесії обласної ради від 21.03.2002р., змінивши площу з 4,7га. на 4,3га. Для внесення зміни необхідно висновок Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області, але управління не погодило даних матеріалів.
КП ПРР по землевпорядкуванню не має змоги закінчити роботи по розробці проекту землеустрою. Після внесення змін в рішення обласної сесії №22 від 21.03.2002р. підприємство завершить роботи по складанню проекту. Про що в усній та письмовій формі повідомлялось керівництву КП по зеленому будівництву та благоустрою міста виконавчого комітету Хмельницької міської ради.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
07.04.2005р. Хмельницькою міською радою прийнято рішення №25, п.2 якого вирішено надати Товариству з обмеженою відповідальністю "Гранд-Альянс" в оренду земельну ділянку під будівництво будинку торгівлі з підземною парковкою (рішення 19-ї сесії міської ради №21 від 18.11.2004р.), категорія земель - землі житлової та громадської забудови, площею 1200 м2, що знаходиться за адресою м.Хмельницький, вул.Володимирська,58/2.
16.01.2006р. між Хмельницькою міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Гранд-Альянс" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки №040674200005.
Згідно з п.1.1 договору орендодавець на підставі рішення № 25 Хмельницької міської Ради від 07.04.2005 р. надав орендареві у строкове платне користування земельну ділянку по вул. Володимирській, 58/2 загальною площею 1200 м2 строком на 2 роки до 07.04.2007р. під будівництво будинку торгівлі з підземною парковкою.
В оренду надається земельна ділянка загальною площею 1200 м2. (п. 2.1 договору).
Пунктом 3.1 договору встановлено строк дії договору: до 07.04.2007р.
У п.3.2 договору визначено, що після закінчення строку договору орендар має переважне право на поновлення його на новий термін, у цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Після закінчення строку, на який було укладено цей договір, за умови належного виконання орендарем обов'язків, відповідно до умов договору, з ним може бути укладено новий договір оренди на підставі рішення міської ради.
Відповідно до розділу 5 договору передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту її відведення. Підставою розроблення проекту відведення земельної ділянки є: рішення 19 сесії міської ради №21 від 18.11.2004р. Організація розроблення проекту відведення земельної ділянки і витрати, пов'язані з цим покладаються на орендаря. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у 10-денний термін після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.
Земельна ділянка передається в оренду під будівництво будинку торгівлі з підземною парковкою. Цільове призначення земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови (п. п. 6.1, 6.2 договору).
Згідно з п. 6.3 договору умови збереження стану об'єкта оренди - не погіршуючи корисних властивостей ділянки.
Пунктом 7.1 договору встановлено, що після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п. 14.1 договору).
Договір підписаний представниками та скріплений відтисками печаток сторін, зареєстрований Хмельницькою регіональною філією ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" за №5 від 16.01.2006р.
Актом від 16.01.2006р., на підставі договору №040674200005 від 16.01.2006р. та рішення Хмельницької міської ради №25 від 07.04.2005р., Хмельницькою міською радою передано ТОВ „Гранд-Альянс земельну ділянку площею 1200 м2 , що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Володимирська, 58/2 під будівництво будинку торгівлі з підземною парковкою.
Акт підписаний представниками та скріплений відтисками печаток сторін.
02.03.2007р. ТОВ „Гранд-Альянс звернулось до міського голови з проханням пролонгації договору оренди земельної ділянки площею 1200м2, що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Володимирська, 58/2, наданої рішенням Хмельницької міської ради №25 від 07.04.2005р. терміном на 2 роки.
Згідно пояснень представника Хмельницької міської ради договір оренди спірної земельної ділянки з 07.04.2007р. по 01.12.2013р. з відповідачем 2 не укладався, рішення міської ради щодо поновлення договору оренди з 16.01.2006р. по 01.12.2013р. не приймалось.
12.06.2013р. Хмельницькою міською радою прийнято рішення №32 „Про припинення права користування земельними ділянками та надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в постійне користування, оренду юридичним особам, громадянину та втрату чинності пункту рішення сесії міської ради п.5 якого ТзОВ „Гранд-Альянс надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки, що розташована в м. Хмельницькому, по вул. Володимирська, 58/2, площею 1200кв.м., цільове призначення під будівництво будинку торгівлі з підземною парковкою (договір оренди №040674200005 від. 16.01.2006р., витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 16.05.2013р. №НВ-6800244702013), категорія земель - землі житлової та громадської забудови, код класифікації 03.07 - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.
28.08.2013р. Хмельницькою міською радою прийнято рішення №56 „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду юридичним особам, поновлення договорів оренди земельних ділянок громадянам, юридичним особам шляхом укладання додаткових угод, падання в оренду земельної ділянки за технічною документацією юридичним особам та внесення змін в рішення сесії міської ради, п.5 якого затверджено ТзОВ „Гранд-Альянс технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної "ділянки в натурі (на місцевості) та передано ТзОВ „Гранд-Альянс в оренду земельну ділянку площею 1200м2, що знаходиться за адресою м. Хмельницький, вул.Володимирська,58/2 (кадастровий номер 6810100000:01:006:0075), код класифікації 03.07 - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, з цільовим використанням - під будівництво будинку торгівлі з підземною парковкою (договір оренди №040674200005 від 16.01.2006р., витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 16.05.2013р. №НВ-6800244702013, рішення Хмельницької міської ради №32 від 12.06.2013р.).
04.12.2013р. на підставі рішення двадцять сьомої сесії міської ради від 28.08.2013р. №56, між Хмельницькою міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Гранд-Альянс" (орендар) укладено договір оренди землі №252-01-2013/3677149 від 04.12.2013р.
Згідно п.2 договору в оренду передається земельна ділянка площею 1200 м2, (кадастровий номер 6810100000:01:006:0075).
На земельній ділянці відсутні обєкти нерухомого майна, знаходиться площадка площею 962кв.м., газон площею 238кв.м. (п.2 договору).
Пунктом 15 договору визначено, що земельна ділянка передається в оренду під будівництво будинку торгівлі з підземною парковкою.
Цільове призначення земельної ділянки землі житлової та громадської забудови (п.16 договору).
Договір підписано представниками та скріплено відтисками печаток сторін.
04.04.2001р. рішенням Хмельницької обласної ради №10 "Про розширення природно-заповідного фонду області" сквер ім. Т.Г. Шевченка площею 0,47 га, охоронною зоною 25м, (місцезнаходження - м. Хмельницький, обмежений вулицями Грушевського, Проскурівською, Володимирською, Театральною) віднесено до парків - пам'яток садово-паркового мистецтва місцевого значення, що включаються до складу природно-заповідного фонду області.
26.02.2002р. відділ з питань екології та раціонального природокористування виконавчого комітету Хмельницької міської ради звернувся до Держуправління екоресурсів в Хмельницькій області з заявою №31, згідно якої просив провести розширення території парку - пам'ятки садово-паркового мистецтва скверу ім. Т.Г. Шевченка з 0,47 га до 4,70 га згідно з "Загальними відомостями" та картою-схемою.
Відповідно до загальних відомостей проекту Державного управління екології та природних ресурсів у Хмельницькій області щодо створення парку - пам'ятки садово-паркового мистецтва скверу ім. Т.Г. Шевченка площею 4,7 га, сквер ім. Т.Г. Шевченка розташований в центрі м. Хмельницького і займає територію, обмежену вулицями: Володимирською, Театральною, Грушевського, Проскурівською, загальна площа скверу 47128м2, загальна площа зелених насаджень скверу 24696м2, квітників 1436м2, будівель та споруд - 5470м2. Оголошення скверу ім. Т.Г. Шевченка парком - пам'яткою садово-паркового мистецтва проводиться без вилучення його у сучасного власника із збереженням усіх об'єктів, які знаходяться на території скверу в момент оголошення.
21.03.2002р. рішенням двадцять другої сесії Хмельницької обласної ради №11 "Про розширення природно-заповідного фонду області", за результатами розгляду проектів створення заповідних територій та обєктів, змінено межі парку - пам'ятки садово-паркового мистецтва скверу ім. Т.Г. Шевченка з існуючої площі - 0,47 га та розширено границі на 4,23га, до загальної площі 4,7га, охоронна зона 25м. Причина зміни площі приведення площі скверу до природно обумовлених границь вулицями Володимирською, Театральною, Грушевського, Проскурівською.
Згідно охоронного зобов'язання, Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області 11.11.2011р. передало, а Комунальне підприємство по зеленому будівництву і благоустрою міста виконавчого комітету Хмельницької міської ради 02.12.2011р. взяло під охорону заповідний об'єкт - парк-пам'ятку садово-паркового мистецтва місцевого значення "Сквер імені ОСОБА_5" площею 4.7 га, створений рішенням 16-ї сесії Хмельницької обласної ради №10 від 04.04.2001р., розширений рішенням 22-ї сесії Хмельницької обласної ради №11 від 21.03.2002р.
У зобовязанні зазначено, що заповідний об'єкт розташований в центрі м. Хмельницького, має територію обмежену вул. Володимирською, Театральною, Грушевського, Проскурівською, входить до складу природно-заповідного фонду України, який охороняється як національне надбання і є складовою частиною світової системи природних територій та об'єктів, що перебувають під особливою охороною.
Землекористувач - Комунальне підприємство по зеленому будівництву і благоустрою міста Хмельницького міськвиконкому взяв під охорону вищеназваний заповідний об'єкт і зобов'язався зберігати його та дотримуватись екологічних вимог при використанні природних ресурсів, а також провести відмежування заповідного об'єкту в натурі, оформити його природоохоронною наочністю, нанести на планово-картографічні матеріали.
Також, відповідно до охоронного зобов'язання, на заповідній території встановлено заповідний режим, згідно якого забороняється будь-яке будівництво, не пов'язане з охороною території заповідного об'єкту, знищення та пошкодження дерев, чагарників та трав'янистої рослинності; навколо парку виділена охоронна зона 25 м (рішення 3-ї сесії обласної ради від 26.09.2002р. №17), в межах якої не допускається будівництво промислових та інших об'єктів, розвиток господарської діяльності, яка може призвести до негативного впливу на територію Парку. Охоронне зобов'язання зареєстроване в Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області під №481.
12.07.2010р. між Комунальним підприємством по зеленому будівництву і благоустрою міста виконавчого комітету Хмельницької міської ради (замовник) та Комунальним підприємством проектно-розвідувальних робіт по землевпорядкуванню (виконавець) укладено договір на проведення робіт по виготовленню матеріалів на надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки №102-02-01, відповідно до п. п. 1.1 1.2 якого виконавець зобов'язується виконати з дотриманням вимог законодавства роботи по виготовленню матеріалів на надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки парк ім. Т.Г. Шевченка, а замовник прийняти та оплатити виконані роботи. Підприємство не несе відповідальності за підготовку; рішень та винесення матеріалів по наданню дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на розгляд виконкому (сесії).
12.07.2010р. між Комунальним підприємством по зеленому будівництву і благоустрою міста виконавчого комітету Хмельницької міської ради (замовник) та Комунальним підприємством проектно-розвідувальних робіт по землевпорядкуванню (виконавець) укладено договір про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки №103-02-01.
Відповідно до п.п.1.1 1.2 договору виконавець зобов'язався виконати з дотриманням вимог законодавства проектно-вишукувальні роботи з розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки парк ім. Т.Г. Шевченка, а замовник прийняти та оплатити виконані роботи. Підприємство не несе відповідальності за підготовку рішень та винесення проекту на розгляд виконкому (сесії), що в свою чергу впливає на термін виготовлення договору оренди.
Пунктом 4 договору визначено строк виконання робіт протягом 90 календарних днів.
У березні та у грудні 2015р. Комунальне підприємство по зеленому будівництву і благоустрою міста виконавчого комітету Хмельницької міської ради зверталось з листами №82 та №418 до Комунального підприємства проектно-розвідувальних робіт по землевпорядкуванню, у яких просило передати проекти землеустрою земельної ділянки для вирішення питання отримання їх у користування.
Листами №680-01-11 від 28.12.2015р. та №70-01-16 від 15.03.2016р. Комунальне підприємство проектно-розвідувальних робіт по землевпорядкуванню повідомляло Комунальне підприємство по зеленому будівництву і благоустрою міста виконавчого комітету Хмельницької міської ради про те, що Комунальним підприємством проектно-розвідувальних робіт по землевпорядкуванню розроблені матеріали на надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування парку - пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення скверу ім. Т.Г. Шевченка, фактична площа якого становить 4,3 га. Також повідомлялось, що для продовження роботи по складанню проекту землеустрою необхідно внести зміни в рішення обласної ради щодо площі Скверу з 4,7га на 4,3га. Для внесення змін необхідний висновок Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області, без якого Комунальне підприємство проектно-розвідувальних робіт по землевпорядкуванню не має змоги закінчити роботи по розробці проекту землеустрою. При цьому листом №05/2434 від 03.09.2012р. Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області повідомило Комунальне підприємство по зеленому будівництву та благоустрою міста Хмельницького, що не погоджує матеріали по розробці проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення скверу імені ОСОБА_5 у зв'язку з тим, що площа скверу, згідно поданих матеріалів, становить 4,3 га.
В матеріалах справи наявна копія звернення ПП ОСОБА_9 від 05.09.2011р. до Хмельницького міського голови з проханням виставити на аукціон земельну ділянку, яка розташована по вул. Володимирській, 58/2, площею 1200 м2 в Хмельницькому.
У відповідь на зазначене звернення ОСОБА_7 земельних ресурсів та земельної реформи Хмельницької міської ради листом від 04.10.2011р. №А/4888-04-2011 повідомило фізичну особу підприємця ОСОБА_9, що земельна ділянка по вул. Володимирській, 58/2, згідно містобудівної документації відноситься до зони об'єктів природно-заповідного фонду, а тому будівництво об'єктів в даній зоні забороняється і винести її на аукціон не має підстав.
Листом №12-4599-02-10 від 16.10.2015р. Департамент архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради повідомив заступника прокурора м. Хмельницького про те, що, згідно плану зонування території м. Хмельницького, затвердженого рішенням Хмельницької міської ради від 30.03.2011р. №25, земельна ділянка по вул. Володимирській, 58/2 знаходиться в зоні природно-заповідного фонду (сквер ім. Т.Шевченка) територія якої обмежена вул. Проскурівською, вул. Володимирською, вул. Героїв Майдану, вул. Грушевського. За інформацією управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки по вул. Володимирській, 58/2 не видавались.
У листі №03/2-4144 від 02.11.2015р. Департамент екології та природних ресурсів Хмельницької облдержадміністрації повідомив заступника прокурора м. Хмельницького про те, що, відповідно до наявної у Департаменті інформації, парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення "Сквер імені ОСОБА_5", загальною площею 4,7 га, створено рішенням Хмельницької обласної ради №10 від 04.04.2001р. та розширено рішенням Хмельницької обласної ради №11 від 21.03.2002р. Заповідний об'єкт розташований в центрі м. Хмельницького і має територію обмежену вул. Володимирською, Театральною, Грушевського, Проскурівською, і входить до складу природно-заповідного фонду України, який охороняється як національне надбання і є складовою частиною світової системи природних територій та об'єктів, що перебувають під особливою охороною. Заповідний об'єкт передано під охорону комунальному підприємству по зеленому будівництву і благоустрою міста Хмельницького міськвиконкому від 02.12.2011р. згідно охоронного зобов'язання № 481. За наявної в Департаменті інформації встановити розташування даної земельної ділянки не можливо.
Листом №4790/10/22-25-23 від 19.02.2016р. ДПІ у м. Хмельницькому у відповідь на запит ТОВ „Гранд-Альянс повідомила, що станом на 19.02.2016р. згідно особових карток ІС "Податковий блок" у підприємства відсутня заборгованість по сплаті податків і зборів, що контролюється органами державної фіскальної служби.
Згідно листа ДПІ у м. Хмельницькому №2876/14-202 ТОВ „Гранд-Альянс за період з 2006р. по 2015р. сплачено: орендної плати за 2006р. 7976грн. 52коп.; за 2007р. 7311грн. 89коп., за 2008р. 8181грн. 34коп., за 2009р. 8555грн. 17коп., за 2010р. 1663грн. 02коп., за 2013р. 300грн., за 2014р. 21300грн., за 2015р. 24300грн., за 2016р. 2250грн.; земельного податку: за 2011р. 4309грн. 25коп., за 2012р. 2300грн., за 2013р. 1650грн., за 2015р. 2250грн.
Відповідно до листа ОСОБА_7 земельних ресурсів та земельної реформи Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів №439/02-01-15 від 02.03.2016р., наданого на запит ТзОВ „Гранд-Альянсза даними, наявними у відділі інформації та кадастрів в оренді ТОВ „Гранд-Альянс перебуває лише земельна ділянка по вул. Володимирська, 58/2, площею 1200кв.м.
Листом №03/2-1217 від 21.03.2016р. Департамент екології та природних ресурсів Хмельницької облдержадміністрації повідомив ТОВ „Гранд-Альянс про те, що межі території природно-заповідного фонду парку пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення „Сквер імені ОСОБА_5 не винесено в натуру, проект організації заповідного об'єкта відсутній. Утримання та реконструкція парків-пам'яток садово-паркового мистецтва провадиться за проектами, що розробляються спеціалізованими науковими та проектними установами і затверджуються органами, у підпорядкуванні яких перебувають ці парки, за погодженням з: центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища - щодо парків-пам'яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення; органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища на місцях - щодо парків-пам'яток садово-паркового мистецтва місцевого значення.
Прокурор посилаючись в своїй позовній заяві на те, що рішенням сесії Відповідача 1 від 28 серпня 2013року №56 незаконно затверджено проект землеустрою земельної ділянки площею 1200 м2 по вул. Володимирській, 58/2 в м. Хмельницькому під будівництво будинку торгівлі з підземною парковкою (кадастровий номер 6810100000:01:006:0075) та передано земельну ділянку в оренду без обов'язкового проведення земельних торгів, чим порушено вимоги статті 134 Земельного кодексу України, а також посилаючись на те, що передана в оренду земельна ділянка знаходиться в межах території об'єкта природно-заповідного фонду - парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення „Сквер імені ОСОБА_5, а тому передача її в оренду з цільовим призначенням для будівництва будинку торгівлі підземною парковкою є порушенням вимог статтей 7, 14, 37, 38 Закону України „Про природно-заповідний фонд ,звернувся в суд з позовом до Відповідачів про: визнати недійсним зазначене рішення Відповідача 1 в частині затвердження Відповідачу 2 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1200 м2 по вул. Володимирській, 58/2 та передачі її в оренду та визнати недійсним ОСОБА_10 оренди земельної ділянки від 4 грудня 2013 року.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов до наступних висновків.
За приписами статті 13 Конституції України, земля, її надра, атмосфера, повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади.
Відповідно до статті 2 Земельного кодексу України до земельних відносин належать відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до пункту 34 статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельної ділянки в оренду) вирішується на пленарному засіданні ради - сесії, а згідно пункту другого статті 77 спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
За приписами статті 59 Закону міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади, щодо регулювання земельних відносин є прийняття рішення сесії.
Згідно зі статтею 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Частиною 10 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
Підставою позовних вимог у справі щодо недійсності рішення Хмельницької міської ради від 28.08.2013р. №56 в частині затвердження ТОВ "Гранд-Альянс" проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1200 м2 по вул. Володимирській, 58/2 та передачі її в оренду, та укладеного між відповідачами договору оренди спірної земельної ділянки від 04.12.2013р. №252-01-2013/3677149 прокурор визначає порушення при прийнятті оспорюваного рішення чинного порядку, визначеного земельним законодавством, щодо передачі землі в оренду на конкурентних засадах та порушення вимог ст.ст. 7, 14, 37, 38 Закону України „Про природно-заповідний фонд щодо визначення цільового призначення спірної земельної ділянки.
Статтею 20 Господарського кодексу України передбачено, що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів.
Статтями 15, 16 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема припинення дії, яка порушує право та відновлення становища, яке існувало до порушення.
Прокурор звертаючись до суду з позовом в інтересах держави зазначає, що відповідно до статті 23 Закону України „Про прокуратуру, прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Статтею 15 Закону України „Про оренду землі (в редакції чинній на момент винесення розпоряджень) встановлено, що істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.
Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог ст.ст. 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови, зокрема якісний стан земельних угідь, порядок виконання зобов'язань сторін, порядок страхування об'єкта оренди, порядок відшкодування витрат на здійснення заходів щодо охорони і поліпшення об'єкта оренди, проведення меліоративних робіт, а також обставини, що можуть вплинути на зміну або припинення дії договору оренди, тощо.
Невід'ємною частиною договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Законом.
У разі якщо договором оренди землі передбачається здійснити заходи, спрямовані на охорону та поліпшення об'єкта оренди, до договору додається угода щодо відшкодування орендарю витрат на такі заходи.
Статтею 16 Закону України „Про оренду землі (в редакції чинній на момент винесення розпоряджень) визначено порядок укладення договору оренди землі, зокрема: особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону. Передача земельної ділянки, межі якої визначено в натурі (на місцевості), в оренду без зміни її цільового призначення здійснюється без розроблення проекту її відведення
Згідно ч.3 ст.125 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент винесення розпоряджень), приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій", проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Ч.1 ст. 50 Закону України „Про землеустрій передбачено, що землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі: розробки документації із землеустрою щодо організації раціонального використання та охорони земель; встановлення та зміни меж об'єктів землеустрою, у тому числі визначення та встановлення в натурі (на місцевості) державного кордону України; надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок; встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельні сервітути); організації нових і впорядкування існуючих об'єктів землеустрою;виявлення порушених земель і земель, що зазнають впливу негативних процесів, та проведення заходів щодо їх відновлення чи консервації, рекультивації порушених земель, землювання малопродуктивних угідь, захисту земель від ерозії, підтоплення, заболочення, вторинного засолення, висушення, ущільнення, забруднення промисловими відходами, радіоактивними і хімічними речовинами та інших видів деградації, консервації деградованих і малопродуктивних земель.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року №677 „Про затвердження порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, визначено механізм та підстави розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Відповідно до її положень, проект відведення земельної ділянки розробляється на підставі рішення сільської, селищної, міської ради, районної, Київської або Севастопольської міської держадміністрації, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок.
Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини. Погоджений проект відведення земельної ділянки підлягає державній експертизі, яка проводиться органом земельних ресурсів відповідно до законодавства.
Після одержання позитивного висновку державної експертизи по об'єктах які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Згідно статті 35 Закон України „Про державну експертизу землевпорядної документації, результатом проведення державної експертизи є висновок державної експертизи, який повинен містити оцінку допустимості та можливості прийняття рішення щодо об'єкта державної експертизи і враховувати соціально-економічні наслідки. Якщо об'єкт державної експертизи підготовлений згідно з вимогами законодавства, встановленими стандартами, нормами і правилами, то він позитивно оцінюється та погоджується.
Позитивні висновки державної експертизи щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування.
У відповідності до статті 9 Закону обов'язковій державній експертизі підлягають: загальнодержавні й регіональні (республіканські) програми використання та охорони земель;схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень; проекти землеустрою щодо встановлення і зміни меж адміністративно-територіальних утворень; проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; проекти землеустрою щодо формування земель комунальної власності територіальних громад і проекти розмежування земель державної та комунальної власності населених пунктів; проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок; проекти землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь; проекти землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів; проекти землеустрою щодо створення нових та впорядкування існуючих землеволодінь і землекористувань; технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а також звіти з експертної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності у разі їх продажу.
Вирішуючи позовні вимоги у справі щодо недійсності рішення Хмельницької міської ради №56 від 28 серпня 2013року в частині затвердження Відповідачу 2 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1200 м2 по вул. Володимирській, 58/2 та передачі її в оренду, та укладеного між Відповідачами договору оренди спірної земельної ділянки від 4 грудня 2013 року за №252-01-2013/3677149 , суд враховує наступне.
Як було встановлено, 16 січня 2006 року Відповідачем 1 та Відповідачем 2 було укладено Договір оренди землі зі строком дії до 7 квітня 2007 року.
При цьому, у пункті 3.2 ОСОБА_10 оренди було передбачено, що після закінчення строку ОСОБА_10 оренди орендар має переважне право на поновлення його на новий термін, у цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії ОСОБА_10 оренди повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію; після закінчення строку, на який було укладено цей Договір оренди, за умови належного виконання орендарем обов'язків, відповідно до умов ОСОБА_10 оренди, з ним може бути укладено новий Договір оренди на підставі рішення міської ради
2 березня 2007 року листом Відповідач 2 звернувся до міського голови Відповідача 1 з проханням продовжити договір на два роки.
Листом № 4790/10/22-25-23 від 19.02.2016 року Державна податкова інспекція у м. Хмельницькому у відповідь на запит Відповідача 2 повідомила, що станом на 19 лютого 2016 року згідно особових карток ІС „Податковий блок2 у ТОВ „Гранд-Альянс відсутня заборгованість по сплаті податків і зборів, що контролюється органами державної фіскальної служби.
Згідно листа Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому № 2876/14-202 Відповідачем 2 за період з 2006 року по 2015 рік сплачено: орендної плати за 2006 рік -7976грн.52 коп.; за 2007рік -7311грн. 89 коп.; за 2008рік - 181грн.34 коп.; за 2009 рік -8555грн.17 коп.; за 2010рік - 663грн. 02 коп.; за 2013рік - 300грн; за 2014рік - 21300грн.; за 2015рік - 24300грн.; за 2016рік - 2250грн.; земельного податку: за 2011рік - 4309грн. 25коп.; за 2012рік - 2300грн.; за 2013рік - 1650грн.; за 2015рік - 2250грн.
Статтею 33 Закону України „Про оренду землі (в редакції, чинній станом на 2 березня 2007року - дату звернення з листом про пролонгацію договору та 7 квітня 2007року - дату закінчення строку дії договору) визначено, що після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору. У разі поновлення договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін.
У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.
Бажання ТОВ „Гранд - Альянс продовжувати оренду зазначеної земельної ділянки підтверджується сплатою орендної плати та земельного податку, направлення повідомлення на адресу орендодавця щодо бажання й надалі продовжувати договірні відносини, в матеріалах справи відсутнє заперечення Хмельницької міської ради у формі листа-повідомлення щодо оренди спірної земельної ділянки, що засвідчує згоду орендодавця на продовження орендних відносин з орендарем.
Стосовно правомірності рішення сесії Хмельницької міської ради №56 від 28.08.2013р. в частині затвердження Відповідачу 2 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1200 м2 по вул. Володимирській, 58/2 та передачі її в оренду, судом враховується, що відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття спірного рішення) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно ст. 134 Кодексу (в редакції, чинній на момент прийняття спірного рішення) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
При цьому перелік підстав, за наявності яких земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) визначено частиною 2 зазначеної статті, до яких, серед іншого, віднесено: розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб та поновлення договорів оренди.
Окрім того, управління земельних ресурсів та земельної реформи Відповідача 1 в своєму листі від 16.10.2015р. зазначило, що попередній користувач (Відповідач 2) виявив бажання продовжити користування даною земельною ділянкою, а тому зважаючи на те, що при укладення даного ОСОБА_10 оренди діюче на той час законодавство не передбачало проведення аукціону (оскільки дана процедура була введена лише з 2007 року), тому при повторному відведенні даної земельної ділянки в оренду земельний аукціон не проводився.
Згідно зі статтею 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Частиною 10 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
Враховуючи систематичну сплату орендної плати ТОВ „Гранд-Альянс, відсутність листа-заперечення щодо продовження договірних відносин з приводу оренди земельної ділянки з огляду на прийняття Відповідачем відповідного рішення щодо затвердження технічної документації із встановленням меж земельної ділянки та передання її орендарю та зважаючи на те, що в матеріалах справи відсутні докази щодо неправомірності та незаконності даного ненормативного акта (котрий в свою чергу вичерпав свою дію шляхом виконання), вимоги прокурора в частині визнання недійсним рішення сесії Відповідача 1 № 56 від 28 серпня 2013 року в частині затвердження ТОВ „Гранд-Альянс проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1200 кв.м. по вулиці Володимирській,58/2 та передачі її в оренду задоволенню не підлягають.
Щодо тверджень прокурора стосовно того, що передана в оренду земельна ділянка знаходиться в межах території об'єкта природно-заповідного фонду - парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення „Сквер імені ОСОБА_5, і тому передача її в оренду з цільовим призначенням для будівництва будинку торгівлі з підземною парковкою є порушенням вимог статей 7, 14, 37, 38 Закону України „Про природно-заповідний фонд, суд зауважує наступне.
Як було встановлено, рішеннями Хмельницької обласної ради від 4 квітня 2001року та від 21 березня 2002року створено парк - пам'ятку садово-паркового мистецтва „Сквер ім. Т.Г. Шевченка площею 4,7га розташований в центрі м. Хмельницького з територією, обмеженою вулицями: Володимирською, Театральною, Грушевського, Проскурівською.
Згідно з ч.2 ст. 5 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища, особливій державній охороні підлягають території та об'єкти природно-заповідного фонду України й інші території та об'єкти, визначені відповідно до законодавства України.
Частинами 1,2 ст. 61 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища встановлено, що ділянки суші та водного простору, природні комплекси й об'єкти, які мають особливу екологічну, наукову, естетичну і народногосподарську цінність і призначені для збереження природної різноманітності, генофонду видів тварин і рослин, підтримання загального екологічного балансу та фонового моніторингу навколишнього природного середовища, вилучаються з господарського використання повністю або частково і оголошуються територією чи об'єктом природно-заповідного фонду України.
До складу природно-заповідного фонду України входять державні заповідники, природні національні парки, заказники, пам'ятки природи, ботанічні сади, дендрологічні та зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва, заповідні урочища.
Згідно ч.1,2 ст. 3 Закону України Про природно-заповідний фонд України до природно-заповідного фонду України належать: природні території та об'єкти - природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища; штучно створені об'єкти - ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва.
Заказники, пам'ятки природи, ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки та парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва залежно від їх екологічної і наукової, історико-культурної цінності можуть бути загальнодержавного або місцевого значення.
Відповідно до ст..44 Земельного кодексу України, парки-памятники садово-паркового мистецтва відносяться до земель природно-заповідного фонду.
П.г ч.4 ст.84 Земельного кодексу України встановлено, що до земель державної власності, які не можуть передаватися у приватну власність належать землі під обєктами природно-заповідного фонду; історико-культурного та оздоровчого призначення, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність, якщо інше не передбачено законом.
За вимогами ст.150 Земельного кодексу України, землі природно-заповідного фонду відносяться до особливо цінних земель, які можуть вилучатися (викупатися) для будівництва обєктів загальнодержавного значення, доріг, ліній електропередачі та звязку, трубопроводів, осушувальних і зрошувальних каналів, геодезичних пунктів, житла, обєктів соціально-культурного призначення, нафтових і газових :свердловин та виробничих споруд, повязаних з їх експлуатацією, тільки за постановою Кабінету Міністрів України, або за рішенням відповідної місцевої ради, якщо питання про вилучення (викуп) земельної ділянки погоджується Верховною Радою України.
Згідно проекту Державного управління екології та природних ресурсів у Хмельницькій області щодо створення парку - пам'ятки садово-паркового мистецтва скверу ім. Т.Г. Шевченка площею 4,7 га, сквер ім. Т.Г. Шевченка розташований в центрі м. Хмельницького і займає територію, обмежену вулицями: Володимирською, Театральною, Грушевського, Проскурівською, загальна площа скверу 47128м2, загальна площа зелених насаджень скверу 24696м2, квітників 1436м2, будівель та споруд - 5470м2. Оголошення скверу ім. Т.Г. Шевченка парком - пам'яткою садово-паркового мистецтва проводиться без вилучення його у сучасного власника із збереженням усіх об'єктів, які знаходяться на території скверу в момент оголошення
Відповідно до ч.1 ст. 7 Закону України „Про природно-заповідний фонд (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного рішення), землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
За змістом частини 4 статті 7 Закону межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства; до встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
На використання земельної ділянки або її частини в межах природно-заповідного фонду може бути встановлено обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором. Обмеження (обтяження) підлягає державній реєстрації і діє протягом строку, встановленого законом або договором.
В ході розгляду справи судом встановлено, що на час прийняття рішення відсутній проект землеустрою щодо організації і встановлення меж земельної ділянки парку - пам'ятки садово-паркового мистецтва скверу ім. Т.Г. Шевченка.
Департамент екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації, управління земельних ресурсів та земельної реформи Хмельницької міської ради у своїх листах №12-4599-02-10 від 16.10.2015р., №05/2-4444 від 02.11.2015р., №02/1-1435 від 01.04.2016р., №05/2-2581 від 01.04.2015р., що в звязку із відсутністю винесення меж території природно-заповітної зони в натурі парку - пам'ятки садово-паркового мистецтва скверу ім. Т.Г. Шевченка встановити розташування даної земельної ділянки просто є неможливим, що свідчить про відсутність чітких меж парку.
Із пояснень КП проектно-розвідувальних робіт по землевпорядкуванню вбачається, що рішенням 16-ї сесії обласної ради від 04.04.2001р. №10 створений парк - пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення скверу ім. Т.Г.Шевченка на площі 0,47га. Розширений рішенням 16 сесії обласної ради від 21.03.2002р. до площі 4,7га. З метою збереження та відтворення природно-культурного об'єкту, на території якого зростають типові для Поділля та декоративні породи дерев. При виконанні робіт по складанню проекту землеустрою виявлено, що площа земельної ділянки скверу складає 4,3га.
Для подальшого прийняття рішення сесією Хмельницької міської ради про надання земельної ділянки в постійне користування КП по зеленому будівництву та благоустрою міста необхідно внести зміни в рішення 22 сесії обласної ради від 21.03.2002р., змінивши площу з 4,7га. на 4,3 га. Для внесення зміни необхідно висновок Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області, але управління не погодило даних матеріалів.
Тому КП ПРР по землевпорядкуванню немає змоги закінчити роботи по розробці проекту землеустрою. Після внесення змін в рішення обласної сесії №22 від 21.03.2002р. підприємство завершить роботи по складанню проекту.
Постановою Вищого господарського суду України від 22 листопада 2016року постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 11.08.2016 у справі №924/75/16 Господарського суду Хмельницької області та рішення Господарського суду Хмельницької області від 24.05.2016 скасовано. Справу направлено на новий розгляд до місцевого господарського суду.
У постанові зазначено, що місцевий господарський суд, вказуючи на відсутність підстав для застосування частини другої статті 134 Земельного кодексу України за ознаками надання земельної ділянки в оренду за ознаками поновлення договору, не дослідив питання фактичної наявності на спірній земельній ділянці майна відповідно до наявних документів у справі картографічних даних , обмежившись положеннями спірного договору оренди.
Крім того, зазначив, що вказав, що місцевий господарський суд не врахував порядок створення й оголошення територій та об'єктів природно-заповідного фонду, врегульований розділом VII Закону України „Про природно-заповідний фонд, щодо порядку виготовлення проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а також функції осіб, уповноважених у відповідних правовідносинах (статті 52, 53 відповідного Закону), та також дійшов передчасного висновку про межі території природно-заповідного фонду.
Відповідно до ст.11112 Господарського процесуального кодексу України вказівки, що містяться у постанові касаційної інстанції, є обов'язковими для суду першої інстанції під час нового розгляду справи.
На виконання вимог постанови Вищого господарського суду України судом було досліджено і встановлено, що в порушення приписів ст.ст.7,38,53,56 Закону України „Про природно-заповідний фонд України відсутні документи про відведення земельної ділянки під сквер ім. Т.Г.Шевченка площею 4,7 га. в порядку визначеному Земельним кодексом України; відсутні документальні докази перебування вказаного скверу в Державному кадастрі територій та об'єктів природно-заповідного фонду України, відсутні документальні докази встановлення в натурі меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду - скверу ім. Т.Г.Шевченка; відсутній затверджений належним чином проект утримання парку памятника садово-паркового мистецтва сквер ім. Т.Г.Шевченка.
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру станом на 18.02.2016 року земельна ділянка, яка перебуває в оренді ТОВ „Гранд-Альянс площею 1200м2, за адресою: м. Хмельницький, вул. Володимирська, 58/2, належить до земель житлової та громадської забудови, відомості про обмеження у використанні даної земельної ділянки не зареєстровані.
Крім того, на орендованій земельній ділянці ТОВ „Гранд-Альянс облаштована асфальто-бетонна площадка площею 624 кв.м. що підтверджується договором від 12.06.2006 року на облаштування асфальто-бетонного покриття та Актом здачі-прийняття робіт щодо влаштування асфальто-бетонного покриття від 03.07.2006 року. Дане майно перебуває на балансі ТОВ „Гранд-Альянс (рахунок № 103 „Будинки, споруди та передавальні пристрої), що підтверджується відповідною довідкою від 17.01.2017 року.
Актом обстеження від 06.08.2015 року ОСОБА_7 з питань екології та благоустрою міста Хмельницької міської ради зобов'язало товариство „Гранд-Альянс, як землекористувача та власника зазначеної асфальто-бетонної площадки виконати ремонтні роботи зазначеної площадки.
Згідно висновку експертного дослідження № 459ед/017 від 30.01.2017 року належне товариству „Гранд-Альянс асфальто-бетоне покриття площею 624 кв.м. за адресою: м.Хмельницький, вул. Володимирська, 58/2 відноситься до об'єктів нерухомого майна, переміщення якого не можливо без його знецінення та зміни функціональних властивостей.
Прокурор як на доказ про відсутність на спірній земельній ділянці об'єктів нерухомого майна посилається на не внесення даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна.
Однак, лише сам факт відсутності реєстрації не може свідчити про відсутність зазначеного майна (асфальто-бетоне покриття площею 624 кв.м.) в натурі.
Стосовно вимог про визнання недійсним укладеного між Відповідачами ОСОБА_10 оренди спірної земельної ділянки від 4 грудня 2013 року за №252-01-2013/3677149, судом враховується наступне.
Загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, визначені у статті 203 Цивільного кодексу України, зокрема: зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Статтею 215 Цивільного кодексу України закріплено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Пунктом 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 6 листопада 2009року № 9 „Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними визначено, що при розгляді справ про визнання правочинів недійсними суди залежно від предмета і підстав позову повинні застосовувати норми матеріального права, якими регулюються відповідні відносини, та на підставі цих норм вирішувати справи.
Пунктом 2.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №11 від 29 травня 2013року „Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними розяснено, що правочин може бути визнаний недійсним з підстав, передбачених законом.
Вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин.
Судом приймається до уваги, що прокурором не доведено факту знаходження спірної земельної ділянки на території парку-памятки, що входить до природно-заповідного фонду. При цьому, Прокурором залишено поза увагою ту обставину, що територія обєкту парку-памятки, а саме земельна ділянка на котрій й розміщується даний парк (в минулому сквер) не була сформована як об'єкт земельної власності, тобто не було визначено її межі в натурі, відсутній затверджений належним чином проект утримання парку памятника садово-паркового мистецтва сквер ім. Т.Г.Шевченка.
Вказане в цілому не дає можливості виділити її межі та встановити ту обставину, що орендована ТОВ „Гранд-Альянс земельна ділянка знаходиться саме на території парку-памятки та входить до природно-заповідної зони.
Поряд з цим, в матеріалах справи містяться висновки відповідних органів державної влади щодо погодження дозвільних документів для подальшого укладення договору оренди:: у висновку на відведення земельної ділянки № 154 від 18 березня 2005 року зазначено, що земельна ділянка у м. Хмельницькому по вул. Володимирські, 58/2 придатна для будівництва будинку торгівлі з підземною парковкою автомобілів до 20 авто; у висновку Державної інспекції екологічних ресурсів в м. Хмельницькому про екологічну придатність земельної ділянки для розміщення обєкту від 1 березня 2005 року за № 98 зазначено, що земельна ділянка придатна для розміщення будинку торгівлі з підземною парковкою автомобілів; у висновку від 21 березня 2005 року № 98 Державної інспекції екологічних ресурсів в м. Хмельницькому зазначено, що категорія земель даної земельної ділянки житлова та громадська забудова, земельна ділянка придатна для будівництва будинку торгівлі.
Також, в матеріалах справи міститься довідка-витяг Хмельницького міського управління земельних ресурсів та акт винесення меж земельної ділянки в натурі (на місцевість), з яких вбачається, що спірна земельна ділянка площею 1200м2 має цільове призначення - житлова та громадська забудова, функціональне використання даної земельної ділянки - під будівництво будинку торгівлі з підземною парковкою.
Водночас, в матеріалах справи відсутні документи котрі б вказували чи засвідчували обставини зміну функціонального призначення даної земельної ділянки чи віднесення її до іншої категорії земель.
З урахуванням вищеописаного, суд дійшла висновку про те, що в даному випадку відсутні обставини, з якими законодавець пов'язує недійсність договорів (правочинів).
Враховуючи те що прокурором, всупереч вимогам ст.ст. 33-34 Господарського процесуального кодексу України не доведено належним чином підставності своїх позовних вимог щодо визнання договору оренди земельної ділянки недійсним та визнання недійсним рішення сесії, в задоволені позову належить відмовити..
Судові витрати відповідно до ст.49 ГПК України покласти на прокурора.
Керуючись ст.ст.44,49,82-85 Господарського процесуального кодексу України,
вирішив:
В позові відмовити.
Повний текст рішення складено 27.02.2016року.
Суддя В.О. Шпак.
Віддруковано 9 примірників:
1 - до справи;
2 - прокурору (м. Хмельницький, вул. Проскурівська, 63);
3 - відповідачу 1 (м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3); рек. з повід.
4 - відповідачу 2 (м. Хмельницький, вул. Проскурівського Підпілля, 63);
5 - Державній інспекції сільського господарства в Хмельницькій області (м. Хмельницький, вул. Примакова, 9); рек. з повід.
6 - Департаменту екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації(м.Хмельницький, вул. Івана
Франка, 2/2, код 38714934),
7 - Хмельницькій обласній раді (Хмельницька обл., м. Хмельницький, майдан Незалежності, 2, код 00022651); рек. з повід.
8 - КП по зеленому будівництву і благоустрою міста виконавчого комітету Хмельницької міської ради (м. Хмельницький, вул. Купріна, 52, код 22782138); рек. з повід.
9 - КП проектно-розвідувальних робіт по землевпорядкуванню (м. Хмельницький, вул. Подільська, 10/1). рек. з повід.