УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 лютого 2017 року Справа № 876/8477/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді-доповідача Яворського І.О.
суддів: Кухтея Р.В., Носа С.П.
секретаря судового засідання Сідельник Г.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2016 року по справі за позовом Державної служби геології та надр України до товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтуся» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,
У С Т А Н О В И В:
Позивач, Державна служба геології та надр України в липні 2016 року звернулася з позовом в суд до товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтуся» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №3430 від 20.09.2004 року з метою видобування підземних мінеральних лікувально-столових вод типу «Нафтуся» придатних до промислового розливу, ділянки Верхньосиньовидненського родовища, де розташовані свердловини №10,19 Сколівський район Львівська область.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказує на те, що на виконання плану проведення перевірок надрокористувачів у IV кварталі 2015 року посадові особи позивача здійснили вихід за місцезнаходженням ТзОВ «Нафтуся». Відсутність уповноважених осіб відповідача унеможливила проведення перевірки, тому посадовими особами Держгеонадра України складено акт про недопущення до перевірки від 23.11.2015 року № 02-04/06/2015-16/п-89 та припис від 24.11.2015 року № 360-14/02, яким встановлено порушення ТзОВ "Нафтуся" законодавства у сфері надрокористування. На неодноразові звернення про усунення недоліків та виконання вимог припису, відповідач не відреагував, недоліки не усунув.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2016 року у справі №813/2441/16 в задоволенні адміністративного позову було відмовлено.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням Державною службою геології та надр України подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2016 року у справі №813/2441/16 та прийняти нову постанову, якою задовольнити адміністративний позов.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт виходить з тих же мотивів, що наведені в позовній заяві.
Сторони по справі в судове засідання не з'явились, а тому згідно ч.1 ст.41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія приходить до висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін. При цьому колегія суддів виходить з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що ТзОВ «Нафтуся» надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 3430 від 20.09.2004 року з метою видобування мінеральних лікувально-столових вод типу «Нафтуся» придатних для промислового розливу, ділянка Верхньосиньовидненського родовища, де розташовані свердловини №10,19, Сколівський район, Львівська область.
Наказом Держгеонадра України від 18.09.2015 року № 288 затверджено план проведення перевірок надрокористувачів у IV кварталі 2015 року. ТзОВ «Нафтуся» увійшло до переліку надрокористувачів, які включено до перевірки.
Держгеонадра України на адресу ТзОВ «Нафтуся» направлено рекомендованим листом повідомлення від 16.10.2015 року № 13625/13/14-15 про проведення планової перевірки.
20.11.2015 року Держгеонадра України посадовим особам Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України та Державної організації «Західна територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр» видано направлення № 346-14/02 на проведення у строк з 23 по 27 листопада 2015 року планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування ТзОВ «Нафтуся».
За результатами проведеної перевірки складено акт про недопущення до перевірки від 23.11.2015 року № 02-04/06/2015-15/п-89.
Як вказано у акті, такий складно у зв'язку із неможливістю провести перевірку через відсутність керівника або уповноваженої особи відповідача. На території підприємства не було виявлено працівників, автотехніки та не виявлено жодних проявів здійснення виробничої діяльності.
На підставі акта перевірки від 23.11.2015 року № 02-04/06/2015-15/п-89 складено припис від 24.11.2015 року № 360-14/02, яким встановлено такі порушення вимог законодавства у сфері надрокористування:
- не допущено посадових осіб Держгеонадра України до здійснення заходів державного нагляду (контролю), які проводились з дотриманням порядку здійснення державного нагляду (контролю), чим порушено вимоги статей 10, 11 Закону України «Про основні засади нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»;
- не виконуються умови користування надрами, а саме: не дотримуються вимоги Угоди про умови користування надрами від 07.10.2014 року № 3430, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами № 3430 від 20.09.2004, в частині обов'язку надрокористувача допускати представників Держгеонадра України для здійснення державного геологічного контролю, чим порушено вимоги статті 24 Кодексу України про надра та Порядку № 615.
Приписом запропоновано у строк до 04.12.2015 усунути вказані порушення вимог законодавства у сфері надрокористування шляхом надання до Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадра України документів (завірених належним чином копій) та матеріалів, що підтверджують дотримання ТзОВ «Нафтуся» вимог законодавства у сфері надрокористування за визначеним переліком, а також подати в письмовій формі матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.
Листом від 24.11.2015 року № 362-14/02 акт перевірки та припис від 24.11.2015 року № 360-14/02 направлено на адресу відповідача.
Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадра України винесено подання від 16.02.2016 року № 93-16/02 на анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 3430 від 20.09.2004 року та повідомлено, що станом на 15.12.2015 року не надходило жодних листів та документів від відповідача щодо виконання вимог припису.
Наказом Держгеонадра України від 25.12.2015 року № 446 «Щодо анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень» зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами від 20.09.2004 року № 3430 та надано ТзОВ «Нафтуся» 30 календарних днів для усунення порушень.
Листом від 06.01.2016 року № 107/13/14-16 Держгеонадра України повідомило ТзОВ «Нафтуся» про зупинення дії спеціального дозволу на підставі наказу від 25.12.2015 року №446.
16.02.2016 року за № 93-16/02 Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадра України внесено подання на анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 3430 від 20.09.2004 року.
Листом від 17.03.2016 року № 4050/13/14-16 позивачем запропоновано ТзОВ «Нафтуся» в 15 денний строк надати до Держгеонадр України власну позицію на припинення права користування спеціальним дозволом на користування надрами № 3430 від 20.09.2004 року у зв'язку з неусуненням причин зупинення його дії.
ТзОВ «Нафтуся» не відреагувало на лист від 17.03.2016 року № 4050/13/14-16, про що позивач вказує у позовній заяві, незгоди на припинення права користування надрами не висловило.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 р. № 1174. (далі - Положення).
Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011року №615 (зі змінами та доповненнями) (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 23 Порядку право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Відповідно до пункту 25 Порядку про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження.
Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.
Підстави припинення права користування надрами визначенні статтею 26 Кодексу про надра, відповідно до якої право користування надрами припиняється в разі:
1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано в користування;
4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом 2 років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої в користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, в разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Аналіз наведеної норми права дає підстави вважати, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.
У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку.
Тобто, в судовому порядку право користування надрами припиняється лише у випадках:
- якщо користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;
- якщо використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
- якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами - у разі незгоди користувачів.
Таким чином, за наявності передбачених законом підстав право припинити користування надрами належить до компетенції органу, який надав надра у користування. Припинення права користування надрами та анулювання дозволу здійснюється шляхом прийняття Держгеонадра України відповідного наказу.
Суд може припинити право користування надрами лише у разі незгоди користувачів в указаних вище випадках. Таким чином, судовий порядок вирішення питання припинення права користування надрами передбачений у разі незгоди користувача з анулюванням спеціального дозволу на користування надрами, тобто у разі наявності спору з цього приводу.
Позивач вказує про те, що на момент подання адміністративного позову до Держгеонадра України від відповідача листів щодо незгоди на припинення права користування надрами не надходило.
Вказане свідчить про відсутність спору щодо припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами, що унеможливлює вирішення цього питання в судовому порядку.
Така правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 278.10.2015 №826/8596/14 та інших справах цієї категорії (справи №№21-164а11,21-36а11,21-450а13).
Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду першої інстанції без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ч.3 ст.160, ст.195, ст.196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.206, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2016 року в справі №813/2441/16 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі, відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя-доповідач І.О. Яворський
Судді Р.В. Кухтей
С.П. Нос
Повний текст виготовлено 27.02.2017 року