Постанова № 65007547, 28.02.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
28.02.2017
Номер справи
826/1977/16
Номер документу
65007547
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

28 лютого 2017 року № 826/1977/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., вирішив адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Генеральної прокурори України

про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до відповідача в якому просив:

- визнати противоправними та скасувати накази Генерального прокурора України: № 1824 ц та № 1829 ц від 24 листопада 2015 року, а також № 17 ц від 13 січня 2016 року про звільнення його з посади старшого прокурора відділу запобіганням правопорушенням у територіальних прокуратурах управління внутрішньої безпеки та захисту працівників прокуратури Головного управління кадрів та забезпечення діяльності органів прокуратури Генеральної прокуратури України (з місцем дислокації у прокуратурі Харківської області) у зв'язку із реорганізацією органів прокуратури та скороченням кількості прокурорів Генеральної прокуратури України відповідно до вимог пункту 9 частини першої статті 51 Закону України «Про прокуратуру» та пункту 1 частини 1 статті 40 КЗпП України.

- поновити його на роботі на посаді прокурора відділу запобіганням правопорушенням у територіальних прокуратурах управління внутрішньої безпеки та захисту працівників прокуратури Генеральної прокуратури України (з місцем дислокації у прокуратурі Харківської області), або на іншу рівнозначну посаду (за його згодою);

- зобов'язати Генеральну прокуратуру України відшкодувати йому середній заробіток за час вимушеного прогулу, починаючи з 30.12.2015.

Позовні вимоги мотивовано тим, що оскаржуваний наказ про звільнення позивача прийнято безпідставно. Позивач зазначає, що Генеральним прокурором України при прийнятті оскаржуваного наказу грубо порушено вимоги статей 40, 42 Кодексу законів про працю України та під час звільнення позивача не було враховано його переважного права на залишення на роботі, в силу вимог ст.42 КЗпП України та положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», не забезпечено реалізацію передбаченого ст.49-2 КЗпП України та ст.41 ЗУ «Про прокуратуру» права і не запропоновано іншу роботу (посаду) в межах кваліфікації позивача, досвіду роботи та професійних якостей і продуктивності праці.

В судовому засіданні позивач заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд позов задовольнити з підстав, що були зазначені в позовній заяві.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечив в повному обсязі, просив суд в задоволені адміністративного позову відмовити.

Зокрема зазначив, що Позивач був попереджений про звільнення із займаної посади у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці на підставі п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України. При цьому, позивачу не було запропоновано іншу посаду в Генеральній прокуратурі України, посади які були в прокуратурі були запропоновані працівникам, яким надано перевагу в залишенні на роботі. Інших вакантних посад в апараті прокуратури не було.

В подальшому позивач тривалий час перебував на лікарняному. Після виходу на роботу, позивача звільнено із займаної ним посади, у зв'язку із її скороченням.

Таким чином, відповідач вважає, що звільнення позивача проведене з дотриманням вимог чинного законодавства та на підставі об'єктивної оцінки уповноважено органу, сукупності критеріїв, що вплинули на наявність переваг для залишення працівників на роботі.

В судовому засіданні 31.05.2016 р., відповідно до положень ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України суд перейшов до письмового провадження по справі за згодою сторін.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення повноважних представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 в органах прокуратури України на прокурорсько-слідчих посадах працював з серпня 1991 року.

Наказом Генерального прокурора України № 1292 ц від 04 липня 2014 року позивача призначено на посаду старшого прокурора відділу запобігання правопорушенням у територіальних прокуратурах управління внутрішньої безпеки та захисту працівників прокуратури Головного управління кадрів та забезпечення діяльності органів прокуратури Генеральної прокуратури України (з місцем дислокації у прокуратурі Харківської області).

17 вересня 2015 року, позивача ОСОБА_1 відповідно до п. 1 ст. 40, ст. 49-2 КЗпП України попереджено про наступне звільнення із займаної посади у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці з 17.11.2015 року.

В попередженні про звільнення також вказано, що вакантні посади в Генеральній прокуратурі України, які можливо запропонувати з урахуванням досвіду роботи і кваліфікації відсутні, у зв'язку із чим рекомендовано для вирішення питання щодо подальшого працевлаштування звернутися до іншого органу прокуратури України.

Наказом Генерального прокурора України № 1824 ц від 24.11.2015 року відповідно до пункту 5 частини 1 статті 9, підпункту 4 пункту 51 розділу XII "Перехідні положення" Закону України "Про прокуратуру" ОСОБА_1 звільнено з посади старшого прокурора відділу запобігання правопорушенням у територіальних прокуратурах управління внутрішньої безпеки та захисту працівників прокуратури Головного управління кадрів та забезпечення діяльності органів прокуратури Генеральної прокуратури України (з місцем дислокації у прокуратурі Харківської області) у зв'язку з реорганізацією органів прокуратури та скороченням кількості прокурорів Генеральної прокуратури України відповідно до вимог пункту 9 частини першої статті 51 Закону України "Про прокуратуру" та пункту 1 частини першої статті 40 КЗпП України).

Підставою для прийняття вказаного наказу зазначено наказ Генерального прокурора України № 11шц від 17.02.2015 року.

У зв'язку із тимчасовою непрацездатністю позивача наказом Генеральної прокуратури України № 1829ц від 24 листопада 2015 року перенесено дату звільнення ОСОБА_1 - 24.11.2015 року на останній день хвороби.

Наказом Генеральної прокуратури України № 17 ц від 13 січня 2016 року внесено зміни до наказу Генеральної прокуратури України № 1829ц від 24 листопада 2015 року:

Замість слів «перенести дату звільнення - 24.11.2015 року на останній день хвороби, за умови надання ним по закінченню хвороби листка непрацездатності» вказати «перенести дату звільнення - 24 листопада 2015 року на перший робочий день після останнього дня хвороби, за умови надання ним по закінченню хвороби листка непрацездатності».

Датою звільнення ОСОБА_1 з посади старшого прокурора відділу запобігання правопорушенням у територіальних прокуратурах управління внутрішньої безпеки та захисту працівників прокуратури Головного управління кадрів та забезпечення діяльності органів прокуратури Генеральної прокуратури України (з місцем дислокації у прокуратурі Харківської області) у зв'язку із реорганізацією органів прокуратури та скороченням кількості прокурорів Генеральної прокуратури України відповідно до вимог пункту 9 частини першої статті 51 Закону України «Про прокуратуру» та пункту частини 1 статті 40 КЗпП України вважати 30 грудня 2015 року.

Позивач вважаючи, вищевказані накази про звільнення з органів прокуратури такими, що винесено з порушенням вимог чинного законодавства звернувся до суду за захистом своїх прав.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст. 86 КАС України).

Спірні правовідносини сторін регулюються Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. №1697-VІІ а також КЗпП України. За загальним правилом пріоритетними є норми спеціального законодавства, а трудове законодавство підлягає застосуванню у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини або коли про це не йдеться у спеціальному законі. Оскільки Законом України «Про прокуратуру» не врегульовано всі спірні правовідносини, застосуванню при вирішенні спору підлягає також і трудове законодавство.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 51 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 р. № 1697-VII (далі - Закон № 1697-VII) прокурор звільняється з посади, в тому числі, у разі ліквідації чи реорганізації органу прокуратури, в якому прокурор обіймає посаду, або в разі скорочення кількості прокурорів органу прокуратури.

Згідно ст. 60 Закону № 1697-VII прокурор звільняється з посади особою, уповноваженою цим Законом приймати рішення про звільнення прокурора, за поданням Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів у разі ліквідації чи реорганізації органу прокуратури або в разі скорочення кількості прокурорів органу прокуратури, якщо: 1) прокурор не подав заяву про переведення до іншого органу прокуратури протягом п'ятнадцяти днів; 2) в органах прокуратури відсутні вакантні посади, на які може бути здійснено переведення; 3) прокурор неуспішно пройшов конкурс на переведення до органу прокуратури вищого рівня.

Відповідно до п. 5-1 п. 4 Перехідних положень Закону № 1697-VII прокурори призначаються на посади та звільняються з посад, у тому числі адміністративних, без рекомендації Ради прокурорів України чи подання Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів уповноваженими приймати такі рішення особами до набрання чинності положеннями, передбаченими абзацом третім пункту 1 розділу XII "Прикінцеві положення" цього Закону (які набирають чинності 17.04.2016 р.).

Оскільки норми спеціального закону (Закон № 1697-VII) не регулюють процедуру розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, суд застосовує у спірних правовідносинах норми трудового законодавства.

Однією із гарантій забезпечення права громадян на працю є передбачений у ст. 51 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) правовий захист від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, а також сприяння у збереженні роботи.

Підставами припинення трудового договору згідно з положеннями п. 4 ч. 1 ст. 36 КЗпП України є, зокрема, розірвання трудового договору з ініціативи працівника (статті 38, 39), з ініціативи власника або уповноваженого ним органу (статті 40, 41) або на вимогу профспілкового, чи іншого уповноваженого на представництво трудовим колективом органу (стаття 45).

Частиною 4 ст. 36 КЗпП України встановлено, що у разі зміни власника підприємства, а також у разі його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) дія трудового договору працівника продовжується. Припинення трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу можливе лише у разі скорочення чисельності або штату працівників (пункт 1 частини першої статті 40).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

Аналіз зазначених норм дає підстави вважати, що розірвання трудового договору з працівником має супроводжуватися наданням гарантій, пільг і компенсацій, передбачених КЗпП України, а також дотриманням установлених вимог при вивільненні працівника (попередження за 2 місяці про наступне вивільнення, врахування переважного права на залишення на роботі, наявність скорочення чисельності або штату працівників, змін в організації виробництва і праці тощо). Ці норми кореспондуються з конституційним правом громадянина на захист від незаконного звільнення (ст. 43 Конституції України). Крім того, наведені вище положення ч. 4 ст. 36 КЗпП України встановлюють, що звільнення за п. 1 ч. 1 ст. 40 зазначеного Кодексу можливе у випадку скорочення чисельності або штату працівників.

Судом встановлено, що Управління внутрішньої безпеки та захисту працівників прокуратури, утворене згідно з наказом Генерального прокурора України № 28шц від 01.07.2014 загальною штатною чисельністю 62 одиниць, входило до складу Головного управління кадрів та забезпечення діяльності органів прокуратури.

Управління внутрішньої безпеки та захисту працівників прокуратури на складалося з 4 відділів, а саме: відділу службових розслідувань, запобігання та протидії корупції, захисту працівників прокуратури; відділу запобігання правопорушенням у територіальних прокуратурах; відділу взаємодії з оперативними підрозділами правоохоронних органів; організаційно-методичного відділу.

Штатну чисельність відділу запобігання правопорушенням у територіальних прокуратурах цього управління було встановлено в кількості 39 одиниць, а саме посади: начальника відділу - 1, заступника начальника відділу - 1, старших прокурорів - 9, прокурорів - 28.

Наказом Генерального прокурора України № 56 шц від 17.09.2014 внесено зміни до наказу № 28 шц від 01.07.2014. Чисельність відділу запобігання правопорушенням у територіальних прокуратурах збільшено на 3 посади (прокурорів відділу) і вона стала складати 42 штатні одиниці; відповідно зросла і штатна чисельність управління внутрішньої безпеки та захисту працівників прокуратури, яка досягла кількості 65 одиниць.

Наказом Генерального прокурора України № 11 шц від 17.02.2015, на підставі якого винесено спірний наказ про звільнення позивача, Головне управління кадрів та забезпечення діяльності органів прокуратури у повному складі (включаючи й управління внутрішньої безпеки та захисту працівників прокуратури), було ліквідовано. У структурі та штатному розписі Генеральної прокуратури України утворені Головне управління кадрового забезпечення загальною штатною чисельність 55 одиниць, а також управління внутрішньої безпеки та захисту працівників прокуратури, вже як самостійний структурний підрозділ Генеральної прокуратури України у складі чотирьох відділів загальною штатною чисельністю 61 одиниця, тобто меншою від попередньої чисельності цього управління (65 одиниць), на 4 одиниці.

Щодо відділу запобігання правопорушенням у територіальних прокуратурах, його утворено чисельністю меншою від попередньої на 5 одиниць (37 замість 42) за рахунок встановлення меншої кількості прокурорів відділу (26 замість 31).

При цьому, відповідно до п. 3.2. наказу № 11 шц від 17.02.2015 місце дислокації для 2 працівників цього відділу у прокуратурі Харківської області (старшого прокурора та прокурора відділу) зберігалося і надалі.

Наказом Генерального прокурора України № 38 шц від 08.05.2015 в управлінні внутрішньої безпеки та захисту працівників прокуратури, ліквідовано відділ взаємодії з оперативними підрозділами правоохоронних органів та організаційно-методичний відділ загальною штатною чисельністю 11 одиниць, також скорочено 2 посади головних спеціалістів управління та 26 посад прокурорів відділу запобігання правопорушенням у територіальних прокуратурах, тобто усього в управлінні скорочено 39 одиниць (пункти 1 та 2 наказу).

У штатному розписі управління встановлено 16 одиниць, у тому числі 1 посаду старшого прокурора відділу службових розслідувань, запобігання та протидії корупції, захисту працівників прокуратури, а також 15 посад у відділі запобігання правопорушенням у територіальних прокуратурах - додатково заступника начальника відділу та 14 старших прокурорів (пункт 5 наказу).

Таким чином, чисельність останнього відділу було зменшено ще на 11 штатних одиниць, проте посада старшого прокурора збільшилася на 5 одиниць - з 9 до 23.

Наказом Генерального прокурора України № 43шц від 15.05.2015 додатково було визначено місце дислокації у прокуратурах обласного рівня 16 старших прокурорів зазначеного відділу, у тому числі й одного старшого прокурора відділу у прокуратурі Харківської області.

Наказом Генерального прокурора України № 56шц від 16.07.2015 затверджено новий штатний розпис Генеральної прокуратури України та у зв'язку з набранням чинності з 15.07.2015 окремих положень нового Закону України «Про прокуратуру» (внаслідок чого в органах прокуратури не стало посад старших прокурорів прокуратур та відділів) замість усіх 23 посад старших прокурорів цього відділу цим наказом було встановлено таку ж кількість (23) посад прокурорів відділу.

Таким чином, наявними у матеріалах справи доказами підтверджується, що 15.05.2015 року та 16.07.2015 року відбулися саме зміни в організації виробництва і праці Генеральної прокуратури України шляхом скорочення посади старшого прокурора відділу, яку обіймав позивач, що, у свою чергу, є підставою для звільнення працівника при умові дотримання власником вимог ч.2 ст.40, ст.ст. 42, 43, 49-2 КЗпП України.

Зазначений висновок узгоджується із правовими позиціями, висловленими у постанові Верховного Суду України у справі № 6-65це12 від 11 липня 2012 року.

У постанові Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» № 9 від 6 листопада 1992 року (п.19 постанови, з наступними змінами,) вказано, що розглядаючи трудові спори, пов'язані зі звільненням за п.1 ст.40 КЗпП України, суди зобов'язані з'ясувати, зокрема, чи дійсно у відповідача мали місце зміни в організації виробництва і праці, зокрема, скорочення штату, чи додержано власником норм законодавства, що регулюють вивільнення працівників, які є докази щодо змін в організації виробництва і праці, про те, що працівник відмовився від переведення на іншу роботу. При цьому мається на увазі, що роботодавець зобов'язаний запропонувати працівнику, який вивільнюється, всі наявні вакансії, які може виконувати працівник, і не лише за місцем його роботи в певному структурному підрозділі, а всі вакансії, які є в юридичної особи.

Відповідно до ч.1 ст. 49-2 КЗпП України про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.

На думку суду, відповідачем дотримано вимоги зазначеної норми закону, що не заперечується позивачем, який вчинив власноручний підпис на примірнику попередження від 17 вересня 2015 року.

Однак, відповідно до ч. 2 ст. 49-2 КЗпП України, одночасно з попередженням про звільнення у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації. При відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації працівник, на власний розсуд, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно. У разі, якщо вивільнення є масовим відповідно до статті 48 Закону України «Про зайнятість населення», власник або уповноважений ним орган доводить до відома державної служби зайнятості про заплановане вивільнення працівників.

Відповідно до правової позиції Верховного суду України, викладеній у постанові від 1 квітня 2015 року у справі 6-40цс15, власник є таким, що належно виконав вимоги частини другої статті 40, частини третьої статті 49-2КЗпП України щодо працевлаштування працівника, якщо запропонував йому наявну на підприємстві роботу, тобто вакантну посаду чи роботу за відповідною професією чи спеціальністю, чи іншу вакантну роботу, яку працівник може виконувати з урахуванням його освіти, кваліфікації, досвіду тощо.

При цьому роботодавець зобов'язаний запропонувати всі вакансії, що відповідають зазначеним вимогам, які існують на цьому підприємстві, незалежно від того, в якому структурному підрозділі працівник, який вивільнюється, працював.

Оскільки обов'язок по працевлаштуванню працівника покладається на власника з дня попередження про вивільнення до дня розірвання трудового договору, за змістом частини третьої статті 49-2КЗпП України роботодавець є таким, що виконав цей обов'язок, якщо працівникові були запропоновані всі інші вакантні посади (інша робота), які з'явилися на підприємстві протягом цього періоду і які існували на день звільнення.

Проте, на думку суду, в даній частині відповідач не дотримав вимог закону, оскільки одночасно з попередженням про звільнення не запропонував позивачу іншої роботи.

Як вбачається з матеріалів справи, у письмовому повідомленні про майбутнє звільнення від 17.09.2015 року Генеральною прокуратурою України зазначено про відсутність вакантних посад, які могли б бути запропоновані позивачу.

Під час розгляду справи, відповідачем не надано доказів відсутності вакантних посад в установі як станом на час попередження позивача про наступне вивільнення так і станом на час його звільнення. Крім цього, відповідачем не надано доказів пропонування позивачу посад в інших установах прокуратури. Натомість обов'язок щодо вжиття заходів до переведення працівника за його згодою на іншу роботу - пошуку вакантних посад роботодавцем перекладено на позивача.

Разом з цим, як зазначалось, замість усіх 23 посад старших прокурорів відділу цим наказом було встановлено таку ж кількість (23) посад прокурорів відділу. Фактично посаду позивача - старший прокурор відділу, змінено на посаду прокурора, Зазначену посаду позивачу не запропоновано.

Суд також враховує, що при проведенні звільнення власник або уповноважений ним орган вправі в межах однорідних професій і посад провести перестановку (перегрупування) працівників і перевести більш кваліфікованого працівника, посада якого скорочується, з його згоди на іншу посаду, звільнивши з неї з цих підстав менш кваліфікованого працівника.

Крім того, суд враховує й те, що право на працю є конституційним правом особи, яке повинно захищатися державою шляхом забезпечення особі реальної можливості скористатися відповідними законодавчими гарантіями, і ліквідація (реорганізація) певного структурного підрозділу державної установи, скорочення штату працівників жодним чином не звільняє роботодавця від виконання його обов'язку щодо забезпечення права особи на працевлаштування, а навпаки зумовлює необхідність виконання ним такого обов'язку.

Згідно зі статтею 42 Кодексу законів про працю України при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці. При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається: 1) сімейним - при наявності двох і більше утриманців; 2) особам, в сім'ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком; 3) працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації; 4) працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних учбових закладах без відриву від виробництва; 5) учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; 6) авторам винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій; 7) працівникам, які дістали на цьому підприємстві, в уставові, організації трудове каліцтво або професійне захворювання; 8) особам з числа депортованих з України, протягом п'яти років з часу повернення на постійне місце проживання до України; 9) працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, - протягом двох років з дня звільнення їх зі служби. Перевага в залишенні на роботі може надаватися й іншим категоріям працівників, якщо це передбачено законодавством України.

Під час розгляду справи відповідач не надав доказів створення відповідної комісії в установі з вирішення питання про переважне право залишення на роботі працівників, посади яких скорочено, доказів запрошення позивача на засідання комісії, дослідження його кваліфікаційного рівня. Ким зроблений висновок про невідповідність позивача займаній посаді та про відсутність у позивача переваг на залишення на роботі відповідачем також не повідомлено.

На час звільнення з органів прокуратури ОСОБА_1 перебував у званні старшого радника юстиції, обіймав посаду старшого прокурора відділу запобігання правопорушенням у територіальних прокуратурах управління внутрішньої безпеки та захисту працівників прокуратури Головного управління кадрів та забезпечення діяльності органів прокуратури Генеральної прокуратури України, його безперервний стаж в органах прокуратури склав понад 24 роки.

Аналіз викладеного свідчить про те, що відповідач, скоротивши посаду, яку займав позивач та запровадивши нові фактично з аналогічними функціями, не виконав вимог законодавства щодо порядку вивільнення працівників, пропонування іншої роботи, переважного права позивача на залишення на роботі, в зв'язку з чим звільнення ОСОБА_1 є неправомірним.

Таким чином, вказані порушення трудових прав позивача при звільненні за п. 1 ст.40 КЗпП України свідчать про незаконність наказу Генерального прокурора України № 1824 ц від 24.11.2015 року про звільнення позивача відповідно до вимог пункту 9 частини першої статті 51 Закону України "Про прокуратуру" та пункту 1 частини першої статті 40 КЗпП України), тому він підлягає скасуванню.

Також підлягають задоволенню позовні вимоги позивача про скасування наказів № 1829 ц від 24 листопада 2015 року, а також № 17 ц від 13 січня 2016 року як такі, що є похідними від вимоги про скасування наказу про звільнення позивача № 1824 ц від 24 листопада 2015 року.

З цих підстав також підлягають задоволенню позовні вимоги позивача щодо поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Щодо вимоги позивача про поновлення його на роботі на іншій рівнозначній посаді (за його згодою) суд зазначає, що така вимога є передчасною, тому що звільнення позивача з такої посади не відбувалось.

Як встановлено частиною першою статті 235 КЗпП у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв'язку з повідомленням про порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.

Частиною 2 ст. 235 Кодексу законів про працю України передбачено, що при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.

Як вбачається з матеріалів справи, Позивача звільнено з органів прокуратури Наказом Генерального прокурора України № 1824 ц від 24.11.2015 року та наказом Генеральної прокуратури України № 17 ц від 13 січня 2016 року про внесення змін до вищевказаного наказу, з 30 грудня 2015 року.

Щодо розміру грошового зобов'язання, що підлягає стягненню на користь Позивача, суд керується приписами постанови Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року № 100 "Про затвердження порядку обчислення середньої заробітної плати", відповідно до якої середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата.

Так, згідно довідки Генерального прокурора України від 11.04.2016 року про доходи ОСОБА_1, за останні 2 календарні місяці роботи (вересень - жовтень 2015 року), середньомісячна зарплата позивача становить 23 514,18 грн. Середньоденна заробітна плата складає 1068,82 грн.

Кількість робочих днів у період вимушеного прогулу позивача за 2015 рік становить - 1 день, за 2016 рік становить - 251 день, за 2017 рік - 49 днів. Відповідно середній заробіток ОСОБА_1, за час вимушеного прогулу з 31 грудня 2015 року по 28 лютого 2017 року складає 321 714,82 грн.

Відповідно до п.2 та п.3 ч. 1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби у межах суми стягнення за один місяць та поновлення на посаді у відносинах публічної служби.

Відтак, постанова суду в частині поновлення Позивача на службі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу у розмірі стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст.6 КАС України гарантовано, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені 'її права, свободи або інтереси.

Таким чином, завданням адміністративного судочинства є захист саме порушених прав, свобод та інтересів фізичної особи.

Частиною 1 ст.11 КАС України, визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.

Крім того, в ч.2 ст.72 КАС України зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Статтею 159 КАС України встановлено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яке ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

З огляду на вищевказане суд, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Позивача частково.

Керуючись положеннями ст.2, ст.17, ст.71, ст.86, ст. 128, 158-ст. 163 ст. 167 ст. 254 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати Наказ Генерального прокурора України № 1824 ц від 24.11.2015 року в частині звільнення ОСОБА_1 з займаної посади старшого прокурора відділу запобігання правопорушенням у територіальних прокуратурах управління внутрішньої безпеки та захисту працівників прокуратури Головного управління кадрів та забезпечення діяльності органів прокуратури Генеральної прокуратури України (з місцем дислокації у прокуратурі Харківської області), відповідно до пункту 9 частини першої статті 51 Закону України "Про прокуратуру" та пункту 1 частини першої статті 40 КЗпП України).

Визнати протиправним та скасувати Наказ Генерального прокурора України № 1829 ц від 24 листопада 2015 року перенесення дати звільнення ОСОБА_1.

Визнати протиправним та скасувати Наказ Генерального прокурора України № 17 ц від 13 січня 2016 року про внесення змін до наказу Генеральної прокуратури України № 1829ц від 24 листопада 2015 року.

Поновити ОСОБА_1 на посаді старшого прокурора відділу запобігання правопорушенням у територіальних прокуратурах управління внутрішньої безпеки та захисту працівників прокуратури Головного управління кадрів та забезпечення діяльності органів прокуратури Генеральної прокуратури України (з місцем дислокації у прокуратурі Харківської області) з 30 грудня 2015 року.

Стягнути з Генеральної прокуратури України середній заробіток за час вимушеного прогулу з 31 грудня 2015 року по 28 лютого 2017 року у розмірі 321 714,82 грн.

Допустити негайне виконання постанови суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді старшого прокурора відділу запобігання правопорушенням у територіальних прокуратурах управління внутрішньої безпеки та захисту працівників прокуратури Головного управління кадрів та забезпечення діяльності органів прокуратури Генеральної прокуратури України (з місцем дислокації у прокуратурі Харківської області) та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу за один місяць у розмірі - 23 514,18 грн.

У решті позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Р.О. Арсірій