ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2017 року справа № 823/1745/16
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого-судді Орленко В.І., суддів Каліновської А.В., Рідзеля О.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства «Черкасиавтотранс» до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанов,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулось публічне акціонерне товариство «Черкасиавтотранс», в якому просить:
- скасувати постанову управління Укртрансбезпеки у Черкаській області від 08.11.2016 № СА023072 про накладення на ПАТ «Черкасиавтотранс» адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700,00 грн.;
- скасувати постанову управління Укртрансбезпеки у Черкаській області від 15.11.2016 №СА023081 про накладення на ПАТ «Черкасиавтотранс» адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700,00 грн.
Ухвалою суду від 18.01.2017 здійснено заміну первинного відповідача управління Укртрансбезпеки у Черкаській області на належного відповідача Державну службу України з безпеки на транспорті.
Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржувані постанови складені з грубими порушеннями установленої процедури здійснення заходу державного нагляду, передбаченої Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
З огляду на неоднозначне тлумачення приписів ст.39 Закону України «Про автомобільний транспорт» в частині інших обов'язкових документів водія, які передбачені законодавством України, в жодному випадку не можна застосовувати у наведених обставинах до позивача штрафних санкцій за наявності на момент перевірки у водіїв інших дозвільних, реєстраційних та маршрутних документів. Індивідуальна контрольна книжка водія є виключно робочим документом для обліку робочого часу та часу відпочинку водія, яка не входить до переліку реєстраційних, дозвільних та маршутних документів водія автотранспортного підприємства.
Системний аналіз пунктів 6.1 та 6.3 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту і зв'язку України від 07.06.2010 N 340, свідчить про те, що обов'язок для ведення індивідуальної контрольної книжки водія пов'язаний виключно з відсутністю тахографа на автомобілі, який використовується для регулярних перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км.
У даному випадку автобуси ПАТ «Черкасиавтотранс» використовуються виключно на внутріміських автобусних маршрутах міста Черкаси (зокрема, міському маршруті №27) протяжністю до 10 км, що виключає обов'язок облаштування діючого та повіреного тахографа, чи ведення індивідуальної контрольної книжки водія.
У судовому засіданні 06 лютого 2017 року представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Відповідно до письмових заперечень відповідача, 26 жовтня 2016 року та 04 листопада 2016 року рейдові перевірки міських автобусів, що належать позивачеві за адресою: м.Черкаси, вул. Ложешнікова, 52, здійснювались у повній відповідності до Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті за наявності відповідних наказів про затвердження щотижневих графіків проведення рейдових перевірок, графіків перевірок, направлень на перевірки, службових посвідчень.
Відповідач зазначає, що в даному випадку здійснювалось регулярне пасажирське перевезення на міському автобусному маршруті протяжністю менше 50 км і обладнання тахографом не передбачене, а тому водій, що керує транспортним засобом, який не обладнаний тахографом, має вести індивідуальну контрольну книжку водія, зідно з п. 6.3 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту і зв'язку України від 07.06.2010 N 340.
У судовому засіданні 06 лютого 2017 року представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову повністю.
06 лютого 2017 року на підставі частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив розглянути справу в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Публічне акціонерне товариство «Черкасиавтотранс» зареєстроване як юридична особа 17 жовтня 1994 року, код ЄДРПОУ 03115376.
17 квітня 2012 року ПАТ «Черкасиавтотранс» видано ліцензію Серія АД №033721 на надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом; дозволений вид робіт: внутрішні перевезення пасажирів автобусами; строк діїі ліцензції: не обмежений.
Судом встановлено, що 26 жовтня 2016 року о 16 год. 10 хв. посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Черкаській області на автодорозі за адресою: м. Черкаси, вул. Ложешнікова, 52, зупинено автобус маршруту №27 «Залізничний вокзал - вул. Петровського», марки ПАЗ 32054, н.з. НОМЕР_2, під керуванням водія ОСОБА_2. Зазначений транспортний засіб, згідно свідоцтва про державну реєстрацію належить ПАТ «Черкасиавтотранс».
За результатами перевірки складено Акт СА №0220053 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 26.10.2016, в якому встановлено: надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: без оформлення індивідуальної контрольної книжки водія.
08 листопада 2016 року в.о. начальника управління Укртрансбезпеки у Черкаській області Завгородським В.І. винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу СА №023072, згідно якої за порушення вимог ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» постановлено стягнути з ПАТ «Черкасиавтотранс» адміністративно-господарський штраф в сумі 1700,00 грн.
04 листопада 2016 року о 14 год. 30 хв. посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Черкаській області на автодорозі за адресою: м. Черкаси, вул. Ложешнікова, 52, зупинено автобус маршруту №27 «Залізничний вокзал - вул. Петровського, марки ПАЗ 32054, н.з. НОМЕР_1, під керуванням водія ОСОБА_4. Згідно свідоцтва про державну реєстрацію, зазначений транспортний засіб, належить ПАТ «Черкасиавтотранс».
За результатами перевірки складено Акт СА №0220057 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 04.11.2016, в якому встановлено: надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: без оформлення індивідуальної контрольної книжки водія.
15 листопада 2016 року в.о. начальника Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області Завгородським В.І. винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу СА №023081, згідно якої за порушення вимог ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» постановлено стягнути з ПАТ «Черкасиавтотранс» адміністративно-господарський штраф в сумі 1700,00 грн.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного
Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, регулювалася Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 (далі - Порядок №1567).
Відповідно до п. 3 Порядку №1567, органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління. При цьому згідно п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 №592 "Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті" правонаступником майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті, що ліквідується, є Державна служба з безпеки на транспорті.
Пунктом 4 Порядку №1567 визначено, що державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Згідно з п. 13 Порядку №1567 графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується наказом Укртрансінспекції або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.
Щотижневий графік складається з урахуванням проведення рейдових перевірок не частіше ніж один раз на квартал.
Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту (п.14 Порядку №1567).
Згідно з абз. 2 п. 15 Порядку №1567 під час проведення рейдової перевірки суб'єкта господарювання перевіряється наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Відповідно до п. 16 Порядку №1567 рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб у кількості не менш як дві особи. Під час проведення такої перевірки можливе застосування спеціалізованих автомобілів, на яких розміщений напис "Укртрансінспекція", та використання спеціального обладнання, призначеного для перевірки дотримання водіями Європейської угоди, здійснення габаритно-вагового контролю.
Рейдова перевірка проводиться із зупиненням транспортних засобів або без їх зупинення (п. 17 Порядку №1567).
Під час судового розгляду справи судом встановлено, що 26 жовтня 2016 року та 04 листопада 2016 року проведені рейдові перевірки транспортних засобів ПАЗ, НОМЕР_2, та ПАЗ, р.н. НОМЕР_1, що належить ПАТ «Черкасиавтотранс».
В матеріалах адміністративної справи наявні:
- наказ Укртрансбезпеки від 21.10.2016 №749 «Про затвердження щотижневого графіку проведення рейдових перевірок», яким затверджено графік проведення рейдових перевірок територіальними органами Укртрансбезпеки у період з 24.10.2016 по 30.10.2016 (додається);
- направлення на перевірку №001982 від 25.10.2016, видане старшому державному інспектору Медусі І.В., головному спеціалісту Атамасю О.А. для проведення з 25.10.2016 по 28.10.2016 рейдової перевірки дотримання вимог Закону України «Про автомобільний транспорт», КУпАП, у м. Черкаси: перехрестя вулиць Благовісна - Надпільна, вул. В.Ложешнікова, р-н буд. 44-62, пр-т Хіміків (біля площі Перемоги), вул. Б. Вишневецького, буд. 32-40;
- наказ Укртрансбезпеки від 28.10.2016 №779 «Про затвердження щотижневого графіку проведення рейдових перевірок», яким затверджено графік проведення рейдових перевірок територіальними органами Укртрансбезпеки у період з 31.10.2016 по 06.11.2016 (додається);
- направлення на перевірку №016568 від 01.11.2016, видане старшому державному інспектору Медусі І.В., головному спеціалісту Атамасю О.А. для проведення з 01.11.2016 по 04.11.2016 рейдової перевірки дотримання вимог Закону України «Про автомобільний транспорт», КУпАП, у м. Черкаси: перехрестя вулиць Благовісна - Надпільна, вул. В.Ложешнікова, р-н буд. 44-62, пр-т Хіміків (біля площі Перемоги), вул. Б. Вишневецького, буд. 32-40.
Акти проведення рейдових перевірок додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів автомобільним транспортом від 26.10.2016, від 04.11.2016 містять письмові пояснення водіїв автобусів.
Таким чином, судом не встановлено порушень Порядку №1567 під час проведення рейдових перевірок позивача 26.10.2016 та 04.11.2016.
Суд вважає безпідставними посилання позивача на порушення відповідачем вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», оскільки зазначений Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності при здійсненні планових та позапланових заходів.
Рейдова перевірка передбачає перевірку не конкретного автоперевізника, а проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту із зупиненням транспортного засобу, чи без зупинення.
Водночас згідно вищезгаданих наказів Укртрансбезпеки та направлень на перевірку посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Черкаській області проведено рейдову перевірку транспортних засобів перевізників на визначених ділянках автодороги.
Щодо порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт, суд зазначає.
Статтею 48 Закону України від 05.04.2001 № 2344-III «Про автомобільний транспорт» передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Відповідно до ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Документи для регулярних пасажирських перевезень:
для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України;
для пасажира - квиток на проїзд в автобусі та на перевезення багажу (для пільгового проїзду - посвідчення особи встановленого зразка чи довідка, на підставі якої надається пільга).
Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Судом встановлено, що згідно паспорту міського автобусного маршруту загального користування №27 «Залізнични вокзал - Нарбутівська» автобуси позивача здійснюють перевезення пасажирів по міському маршруті загальною протяжністю 7,4 км (в одному напрямку) по вулицях Вернигори, Смілянська, пр-т Хіміків, вул. Сурікова.
10 листопада 2016 року між ПАТ «Черкасиавтотранс» та виконавчим комітетом Черкаської міської ради укладено договір на перевезення пасажирів автомобільним транспортом по вказаному маршруті, згідно з п. 1 якого перевізник зобов'язується надавати транспортні послуги населенню на умовах, передбачених договором у період з 10 листопада 2016 року по 10 листопада 2017 року.
За вказаним автобусним маршрутом закріплено конкретні автобуси, зокрема, ПАЗ 322054, д.н.з. НОМЕР_1, ПАЗ-32054, д.н.з. НОМЕР_2. Вказані автобуси пройшли обов'язкову перевірку технічного стану транспортного засобу, про що свідчать протоколи ТОВ «Автотранслогістика» від 29.06.2016 №00151-01032-16 та №00151-01006-16.
Відповідно до п. 1.2. Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту і зв'язку України від 07.06.2010 N 340 (далі - Положення), це Положення встановлює особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - водії) та порядок його обліку.
Вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами (далі - ТЗ) (п. 1.3 Положення).
Відповідно до п. 6.1 Положення автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.
Облік робочого часу водіїв здійснюється на основі табеля обліку використання робочого часу. Перевізник, який використовує водіїв за наймом, щомісяця складає графік змінності водіїв, веде відомість обліку робочого часу та відпочинку водія (додаток 2), у якій щодо кожної робочої зміни зазначаються планові та фактичні дані щодо маршруту, початок та кінець робочої зміни (п. 6.2 Положення).
Пункт 6.3. Положення визначає, що водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (додаток 3).
З урахуванням того, що норми передбачені пунктами 6.1 та 6.3 Положення стосуються автобусів, що здійснюють пасажирські перевезення на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, водії, які керують автобусами, що використовуються для регулярних пасажирських перевезень на міських та приміських автобусних маршрутах не повинні вести індивідуальні контрольні книжки водія відповідно до вимог Положення.
У даному випадку автобуси ПАТ «Черкасиавтотранс» використовуються виключно на внутріміських автобусних маршрутах міста Черкаси (зокрема, міському маршруті №27) протяжністю до 10 км, що виключає обов'язок облаштування діючого та повіреного тахографа, чи ведення індивідуальної контрольної книжки водія.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Кодексом адміністративного судочинства України (частина третя статті 2) передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення
Врахувавши вищевикладене суд дійшов висновку, що оскаржувані постанови про накладення адміністративно-господарського штрафу є протиправними та підлягать скасуванню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову управління Укртрансбезпеки у Черкаській області від 08.11.2016 № СА023072 про накладення на ПАТ «Черкасиавтотранс» адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700,00 грн.
Визнати протиправною та скасувати постанову управління Укртрансбезпеки у Черкаській області від 15.11.2016 № СА023081 про накладення на ПАТ «Черкасиавтотранс» адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь публічного акціонерного товариства «Черкасиавтотранс» витрати зі сплати судового збору в сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень, сплачених відповідно до платіжного доручення №2667 від 18.11.2016.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий В.І. Орленко
Судді А.В. Каліновська
О.А. Рідзель