Постанова № 65006364, 12.12.2016, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.12.2016
Номер справи
810/3540/16
Номер документу
65006364
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 грудня 2016 року 810/3540/16

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши у місті Києві в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів, -

о б с т а в и н и с п р а в и:

До Київського окружного адміністративного суду надійшов позов Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області (далі - позивач або Білоцерківська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач або ФОП ОСОБА_1.), в якому позивач просить суд стягнути з ФОП ФОП ОСОБА_1податковий борг перед бюджетом в сумі 5 172,73 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за відповідачем обліковується податковий борг до бюджету зі сплати єдиного податку у сумі 5 172,73 грн., який виник внаслідок несплати до бюджету узгоджених сум грошових зобов'язань.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2016 року відкрито провадження по справі та призначено справу до судового розгляду.

Позивач у судове засідання не прибув, на адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності повноважного представника.

Відповідач в судове засіданні не прибув, хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.

З таких підстав, враховуючи ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 122 КАС України, суд вважає за можливе розглянути спір по суті в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

в с т а н о в и в:

Згідно з Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 зареєстрована 05.08.2010 як фізична особа-підприємець за адресою: 09000, Київська обл., Сквирський район, м. Сквира, вул. 60-років Жовтня, будинок 22, реєстраційний номер облікової картки платника податків та інших обов'язкових платежів НОМЕР_1.

Відповідно до п. 291.3. статті 291 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755 (далі - ПК України) юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

Згідно з п.п. 298.1.1 пункту 298.1. статті 298 Податкового кодексу України для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву.

Відповідно до п.п. 298.1.4. пункту 298.1.статті 298 Податкового кодексу України, суб'єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм цього Кодексу, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб'єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.

З матеріалів справи вбачається, що 20.08.2013 відповідачем до Сквирського відділення Сквирської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області подано заяву про застосування спрощеної системи оподаткування з 13.08.2013, згідно якої ставка єдиного податку при переході на спрощену систему оподаткування, які обрали 3 (третю) групу платників єдиного податку становить 5% доходу. Вид діяльності за КВЕД ДК 009:2005: 73.20 - дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки.

Згідно з п. 293.1. статті 293 ПК України ставки єдиного податку встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, та у відсотках до доходу (відсоткові ставки).

Згідно з п.291.2 ст. 291 ПК України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Відповідно до п.291.4 ст. 291 ПК України (в редакції, чинній на момент виникнення податкового боргу відповідача) суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються, серед іншого, на такі групи платників єдиного податку:

3) третя група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 20000000 гривень.

Відповідно до п.293.1 ст. 293 ПК України ставки єдиного податку для платників першої - другої груп встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - мінімальна заробітна плата), та третьої групи - у відсотках до доходу (відсоткові ставки).

Відповідно до абз.2 п.294.1 ст. 294 ПК України (в редакції, чинній на момент виникнення податкового боргу відповідача) податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої групи є календарний квартал.

Згідно з п.295.3 ст. 295 ПК України (в редакції, чинній на момент виникнення податкового боргу відповідачки) платники єдиного податку третьої групи сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.

Відповідно до п.295.4 ст. 295 ПК України сплата єдиного податку платниками першої - третьої груп здійснюється за місцем податкової адреси.

Згідно з п.п.49.18.2 п.49.18 ст. 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

З матеріалів справи слідує, що на виконання вказаних положень ПК України ФОП ОСОБА_1 подала до контролюючого органу, податкові декларації з єдиного податку: від 10.11.2014 №1400004435 на суму 1 803,77грн.; від 10.11.2014 №1400004436 на суму 450,00грн.; від 21.11.2014 №1400004508 (уточнююча) на суму 936,31грн. (основний платіж) та 46,82грн. (штрафна санкція); від 09.02.2015 №1500001132 на суму 1 438,75грн.; від 20.04.2015 №1500002210 на суму 1 179,60грн.

Проте вищевказані зобов'язання, самостійно нараховані та узгоджені платником податків, були сплачені частково - на суму 1 407,90 грн. погашене зобов'язання по декларації від 10.11.2014 №1400004435.

Крім того, посадовими особами контролюючого органу проведено камеральні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати відповідачем єдиного податку, за результатами яких складено акти від 09.12.2014 №914/17/НОМЕР_1, від 17.02.2015 №246/1701/НОМЕР_1.

Згідно висновків перевірки ФОП ОСОБА_1 порушено вимоги п.п. 49.18.2 п.49.18 ст.49, п.295.1 ст.295 ПК України, а саме: несвоєчасно подано податкову декларацію платника єдиного податку за 2014 рік та порушено законодавчо визначені терміни сплати узгоджених зобов'язань з єдиного податку відповідно. На підставі Актів перевірок позивачем винесено податкові повідомлення-рішення: форми «Р» від 09.12.2015 №0023281701 на суму штрафних (фінансових) санкцій 170,00грн.; форми «Ш» від 17.02.2015 №0003741020 на суму штрафних (фінансових) санкцій 300,00грн.

Податкове повідомлення-рішення №0023281701 від 09.12.2014 вручено відповідачу під розписку 18.12.2014 (а.с. 31), податкове повідомлення-рішення №0003741020 від 17.02.2015 вручено відповідачу під розписку 27.02.2015 (а.с. 33).

Відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Порядок ведення контролюючими органами обліку нарахування та погашення пені, що справляється з платників податків у зв'язку із несвоєчасним погашенням узгодженого грошового зобов'язання та пені на податкове зобов'язання, нараховане контролюючим органом у разі виявлення його заниження та/або визначене податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб та/або контролюючим органом під час передвіки такого податкового агента визначається Інструкцією про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, яка затверджена Наказом ДПА України від 17.12.2010 №953 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 27.12.2010 №1350/18645).

На підставі Інструкції №953 та враховуючи наявність у відповідача податного боргу з єдиного податку контролюючим органом нарахована пеню: за період з 20.02.2014 по 28.01.2015 в розмірі 69,14 грн., за період з 21.05.2014 по 28.01.2015 у розмірі 52,89 грн., за період з 11.11.2014 по 28.01.2015 у розмірі 22,10 грн., за період з 11.11.2014 по 31.03.2015 у розмірі 111,25 грн.

Пунктом 95.2 ст. 95 ПК України встановлено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

За правилами п.59.3 ст.59 Податкового кодексу встановлено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п.59.4 ст.59 ПК України).

У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається) (п.59.5 ст.59 ПК України).

Відповідно до вимог ст. 59 ПК України Білоцерківською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області сформовано податкову вимогу від 20.11.2015 №256-23, яка була отримана відповідачем 27.11.2015.

За приписами п. 58.3 ст. 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення. Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення. У разі якщо вручити податкове повідомлення - рішення неможливо через помилку, допущену контролюючим органом, податкове повідомлення - рішення вважається таким, що не вручено платнику податків.

Відповідно до п.57.3 ст.57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідно до п. 41.2 ст. 41 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно із п. 87.11 ст. 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи те, що Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 на час розгляду справи має заборгованість по єдиному податку в сумі 5 172,73 грн., яка у добровільному порядку не сплачена, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову. Доказів погашення заявленої до стягнення заборгованості відповідачем не надано.

Відповідно до приписів ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області - задовольнити.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) податковий борг перед бюджетом в сумі 5 172,73 грн. (п'ять тисяч сто сімдесят дві гривні 73 копійки).

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Я.В. Горобцова