Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 лютого 2017 р. Справа №805/130/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 13-30
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Волгіної Н.П.,
при секретарі судового засідання - Маковецькій О.О.,
за участю:
представника відповідача - Міленка А.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом Головного управління Держпраці у Донецькій області
до Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця"
в особі Структурного підрозділу "Слов'янська дистанційна колія" Регіональної філії "Донецька залізниця"
про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Головне управління Держпраці у Донецькій області, звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Структурного підрозділу "Слов'янська дистанційна колія" Регіональної філії "Донецька залізниця", в якому (з урахуванням уточнень) просить суд застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду - шляхом повного зупинення ведення робіт структурного підрозділу "Слов'янська дистанційна колія" Регіональної філії "Донецька залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", а саме: технічного обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа; вантажопідіймальних кранів, технологічних транспортних засобів, що підлягають реєстрації в територіальних органах Держпраці); зберігання балонів із стисненим (кисень) газом, які є обмінним фондом; зварювальних, газополум'яних робіт.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним.
Згідно ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до п. 7 Положення про Державну службу України з питань праці Держпраці України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
У зв'язку з нещасним випадком з тяжкими наслідками, який стався 23 серпня 2016 року в структурному підрозділі «Слов'янська дистанція колії» Регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Українська залізниця» під час наїзду рухомого складу, та з метою попередження аварій, небезпечних ситуацій і нещасних випадків, на підставі наказу Головного управління Держпраці у Донецькій області від 29 серпня 2016 року № 929 та направлення на перевірку № 5.1/634 від 29 серпня 2016 року головним державним інспектором відділу нагляду на транспорті та зв'язку Іванченко В.П. проведено позапланову перевірку структурного підрозділу «Слов'янська дистанція колії» Регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Українська залізниця» на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
Під час перевірки стану охорони праці та промислової безпеки було виявлено 8 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 1 створює загрозу життю людей - підприємством не отримано дозвіл органів Держпраці на виконання робіт з підвищеною небезпекою та на експлуатацію обладнання з підвищеною небезпекою (1. технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (п.2 Додатка до Порядку..., а саме: - посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа (п. 17 Додатку 3 до Порядку...); - вантажопідіймальних кранів (п. 19 Додатка 3 до Порядку...); - технологічних транспортних засобів, що підлягають реєстрації в територіальних органах Держпраці ( п.20 Додатка 3 до Порядку...); 2. зберігання балонів із стисненим (кисень) газом, які є обмінним фондом (п.11 Додатка 2 до Порядку...); 3. зварювальних, газополум'яних робіт (п.23 Додатка 2 до Порядку...) - що є порушенням вимог ст. 21 Закону України «Про охорону праці» № 2694 та постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107.
Пунктом 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11 серпня 2011 року № 826, передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки, зокрема, порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
Позивач наполягає, що виявлене під час перевірки порушення законодавства в частині наявності дозволу Держпраці на виконання робіт з підвищеною небезпекою та на експлуатацію обладнання з підвищеною небезпекою, створює загрозу життю людей, що є підставою для зупинення ведення певних робіт структурним підрозділом «Слов'янська дистанція колії», а саме: технічного обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа; вантажопідіймальних кранів, технологічних транспортних засобів, що підлягають реєстрації в територіальних органах Держпраці); зберігання балонів із стисненим (кисень) газом, які є обмінним фондом; зварювальних, газополум'яних робіт.
Враховуючи наведене вище позивач просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі (а.с. 4-8, 174).
В судове засідання представник позивача не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином. 22 лютого 2017 року на електронну адресу суду надійшло клопотання від позивача про розгляд справи за відсутності представника Головного управління Держпраці у Донецькій області (а.с. 249-250).
В судовому засіданні 31 січня, 1 лютого, 15 лютого 2017 року представники позивача наполягали на задоволенні позовних вимог з підстав, зазначених вище.
Представник відповідача в судовому засіданні 22 лютого 2017 року заперечував проти задоволення позовних вимог позивача, зазначивши наступне.
У період з 7 вересня 2016 року по 8 вересня 2016 року в структурному підрозділі «Слов'янська дистанція колії» Регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Українська залізниця» головним державним інспектором відділу нагляду на транспорті та зв'язку управління нагляду в промисловості і на об'єктах підвищеної небезпеки Іванченко В.П. була проведена перевірка стану охорони праці та промислової безпеки відповідача, в ході якої був виявлений факт порушення «Слов'янською дистанцією колії» ст. 21 Закону України «Про охорону праці», а саме - виявлено відсутність дозволу органів Держпраці на виконання робіт з підвищеною небезпекою та на експлуатацію обладнання з підвищеною небезпекою.
Представник відповідача наполягає, що дане порушення виникло з об'єктивних причин, а саме: на виконання Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107, керівництвом підприємства ще у 2013 році була знайдена відповідна експертна організація - Товариство з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство «Донтехексперт», 5 лютого 2013 року відповідачем була подана відповідна заявка на проведення експертизи щодо додержання «Слов'янською дистанцією колії» вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час виконання робіт підвищеної небезпеки з метою наступного одержання дозволів органів Держгірпромнагляду на роботи підвищеної небезпеки та на експлуатацію об'єктів підвищеної небезпеки, та 3 вересня 2013 року був укладений відповідний договір № 892-Д/ПЧ-22-131604/НЮ.
Висновки експертизи № 30701650-04-02-0425.14 та № 30701650-04-02-0424.14 стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання були затверджені 7 квітня 2014 року ТОВ «НВП «Донтехексперт»; термін дії висновків - 1 рік з дати їх затвердження. Але зазначені висновки у зв'язку із проведенням антитерористичної операції на території Донецької області були надані керівництву структурного підрозділу «Слов'янська дистанція колії» лише у квітні місяці 2015 року і на цей момент термін їх дії був вичерпаний.
Структурним підрозділом «Слов'янська дистанція колії» було розпочата робота по укладанню нового договору на проведення експертизи щодо додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час виконання робіт підвищеної небезпеки з ТОВ «НВП «Донтехексперт», яке на цей час вже було перереєстровано у м. Маріуполь. У зв'язку із тим, що Управління Донецької залізниці знаходилося на непідконтрольній Україні території (у м. Донецьк), у керівництва структурного підрозділу «Слов'янська дистанція колії» була відсутня можливість виїзду до Донецьку та реєстрації договору у встановленому порядку.
У грудні місяці 2015 року було проведено реорганізацію підприємства «Укрзалізниця», створено ПАТ «Українська залізниця», яка стала правонаступником прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України; юридична особа Державне підприємство «Донецька залізниця» у м. Донецьк була реорганізована та на її базі створено Регіональну філію «Донецька залізниця» (м. Лиман), куди увійшли усі структурні підрозділи Державного підприємства «Донецька залізниця», у тому числі і структурний підрозділ «Слов'янська дистанція колії». Під час цієї реорганізації виникли проблемні питання з формування фінансових планів, укладання господарських рів, сплата рахунків та т.п., які в свою чергу, потягли за собою затримку в укладанні договору на проведення експертизи щодо додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час виконання робіт підвищеної небезпеки.
Представник відповідача зазначив, що керівництвом «Слов'янської дистанції колії» докладається максимум зусиль щодо вирішення зазначеної проблеми. Так, з метою попередження випадків травмування працівників структурного підрозділу «Слов'янська дистанція колії» у зв'язку із відсутністю дозволів органів Держпраці на експлуатацію об'єктів підвищеної небезпеки наказом начальника дистанції колії ОСОБА_1. № 842-1.7/ПЧ-22 від 21 листопада 2016 року було заборонено експлуатацію об'єктів підвищеної небезпеки на підприємстві на термін до отримання відповідних дозволів; продовжуються вчинятись дії щодо укладання (та узгодження) договорів з Державним підприємством «Донецький експертно-технічний центр Держпраці» на виконання робіт з проведення позачергового повного технічного огляду об'єктів підвищеної небезпеки та з Державним підприємством «Донецький експертно-технічний центр Держпраці» на проведення експертизи щодо додержання вимог законодавства з питань охорони праці та правил безпеки під час виконання робіт підвищеної небезпеки з метою подальшого отримання дозволів органів Держпраці.
Зауважив, що з моменту введення в дію Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію обладнання з підвищеною небезпекою (з жовтня 2011 року) на колії було зафіксовано 3 випадків травмування, але жоден з них не був пов'язаний із експлуатацією об'єктів підвищеної небезпеки чи виконанням робіт підвищеної небезпеки.
Також зазначив, що «Слов'янська дистанція колії» є основним структурним підрозділом колійного господарства, який здійснює поточне утримання колії, а саме: систематичний нагляд за комплексом споруд колії та колійних пристроїв, забезпечує справний стан колії і утримання її в межах встановлених норм і допусків, при яких гарантується безпечний та безперебійний рух поїздів зі встановленими швидкостями. Застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до ПАТ «Укрзалізниця» в особі структурного підрозділу «Слов'янська дистанція колії» Регіональної філії «Донецька залізниця» шляхом зупинення виконання робіт з підвищеною небезпекою та експлуатації обладнання з підвищеною небезпекою (а саме: технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа, вантажопідіймальних кранів; технологічних транспортних засобів, що підлягають реєстрації в територіальних органах Держпраці); зберігання балонів із стисненим кисень) газом, які є обмінним фондом; зварювальні, газополум'яні роботи) значно ускладнить роботу підприємства та може поставити під загрозу забезпечення безпечного руху поїздів та безпеки пасажирів, а також привести до закриття руху пасажирських, вантажних та приміських поїздів на ділянці колії Краматорськ - Лозова - Лиман та паралізує залізничне сполучення між промисловими містами Донецької та Харківської областей (а.с. 63-66, 176-180, 194).
Ухвалою суду від 22 лютого 2017 року визнано поважними причини пропуску позивачем строку звернення до суду із даним позовом.
Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Головне управління Держпраці у Донецькій області (далі - ГУ Держпраці, позивач) є юридичною особою, зареєстроване за кодом ЄДРПОУ 39790445, місцезнаходження - 85302, Донецька область, місто Покровськ, вулиця Прокоф'єва, будинок 82, відомості про що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, розміщеному на сайті Міністерства юстиції України (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch).
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 100 «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» утворено Державну службу України з питань праці, реорганізувавши шляхом злиття територіальні органи Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки і Державної інспекції з питань праці.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96 затверджено Положення про Державну службу України з питань праці (надалі - Положення).
Відповідно до п. 1 Положення Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах, зокрема, промислової безпеки, охорони праці, здійснення державного гірничого нагляду. Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (п. 7 Положення).
Враховуючи наведене вище, Головне управління Держпраці у Донецькій області як територіальний орган Держпраці України (Державної служби України з питань праці), є належним відповідачем у даній справі.
Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" (код ЄДРПОУ 40075815), місцезнаходження: 03680, місто Київ, вулиця Тверська, будинок 5, є правонаступником Державного підприємства "Донецька залізниця" (код ЄДРПОУ 01074957).
Постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 року № 735 затверджено Статут Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", відповідно до п. 2 якого вказане товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Укрзалізниці та підприємств залізничного транспорту.
Регіональна філія "Донецька залізниця" є структурним підрозділом відповідача (код ЄДРПОУ ВП: 40150216), місцезнаходження: 84400, Донецька область, місто Лиман, вулиця Привокзальна, будинок 22.
Відповідно до п.п. 1.2, 1.7, 1.9 Положення «Про структурний підрозділ «Слов'янська дистанція колії» Регіональної філії "Донецька залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (а.с. 142-150 т. 1), затвердженого наказом начальника Регіональної філії від 13 липня 2016 року № 511-Н (а.с. 139-141 т. 1) «Слов'янська дистанція колії» є структурним підрозділом Регіональної філії "Донецька залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" без статусу юридичної особи, код ЄДРПОУ ВП: 40150216/767, місцезнаходження: 84109, Донецька область, місто Слов'янськ, вулиця Ком'яхова, будинок 42а.
Відповідно до п. 2.2.1 зазначеного Положення до основних напрямів «Слов'янської дистанції колії» відноситься здійснення заходів щодо забезпечення безпеки руху поїздів, охорони праці працівників дистанції, безпеки життя та здоров'я громадян, які користуються послугами залізничного транспорту.
Зміст дій, обов'язків та повноважень відповідача щодо утримання колій врегульовано Інструкцією з улаштування та утримання колії залізниць України, затвердженої наказом Укрзалізниці від 1 березня 2012 року № 072-Ц (а.с. 155-165).
Судом на підставі пояснень сторін встановлено, що «Слов'янською дистанцією колії» здійснюються роботи, віднесені до переліку робіт підвищеної небезпеки (згідно Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107, а.с. 204-210), а саме: технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; зберігання балонів із стисненим газом (кисень); зварювальні, газополум'яні роботи; а також використовується устаткування підвищеної небезпеки (крани автомобільні, крано-маніпуляторні устаткування, крани консольні, повітрозбірники, трактора колісні та гусеничні, екскаватор, причепи тракторні бортові та самоскиди) (а.с. 200-203). Як пояснив представник відповідача, «Слов'янська дистанція колії» мала відповідні дозволи, але строк їх дії закінчився у 2014 році.
3 вересня 2013 року, за декілька місяців до закінчення строку дії дозволів, між Державним підприємством «Донтехексперт» та Державним підприємством «Донецька залізниця» за для отримання нових дозволів був укладений договір № 892А/Д/ПЧ-22-131604/НЮ - згідно ст. 2 Закону України «Про охорону праці» відповідно до «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки з метою оцінки стану охорони праці та безпеки промислового виробництва Державного підприємства «Донецька залізниця», а саме - «Слов'янської дистанції колії» під час експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки при діяльності вантажного залізничного транспорту (КВЕД 49.20) - 1) технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (п. 2 Додатка до Порядку..., а саме: - посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа (п. 17 Додатку 3 до Порядку...); - вантажопідіймальних кранів (п. 19 Додатка 3 до Порядку...); - технологічних транспортних засобів, що підлягають реєстрації в територіальних органах Держпраці (п. 20 Додатка 3 до Порядку...); 2. зберігання балонів із стисненим (кисень) газом, які є обмінним фондом (п. 11 Додатка 2 до Порядку...); 3. зварювальних, газополум'яних робіт (п. 23 Додатка 2 до Порядку...).
7 квітня 2014 року Державне підприємство «Донтехексперт» на виконання зазначеного договору затвердило висновок експертизи № 30701650-04-02-0425.14 стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання (а.с. 67-86) та висновок експертизи № 30701650-04-02-0424.14 стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання (а.с. 87-101). Згідно з висновками експертизи ДП «Донецька залізниця» в особі «Слов'янської дистанції колії» додержується вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки при діяльності вантажного залізничного транспорту та під час виконання робіт підвищеної небезпеки на власних об'єктах та на об'єктах замовників при діяльності вантажного залізничного транспорту (код КВЕД 49.20).
Як зазначено у висновках, термін їх дії - 1 рік.
За поясненням представника відповідача зазначені висновки були отримані відповідачем лише у квітні 2014 року, після спливу їх дії.
У зв'язку із триванням на території Донецького регіону з 2014 року антитерористичної операції та реорганізації «Укрзалізниці» (яка закінчилась у грудні 2015 року) певний період часу не було можливості пройти процедуру отримання нових дозволів.
На початку 2016 року «Слов'янською дистанцією колії» були розпочаті дії, спрямовані на отримання відповідних дозволів, зокрема, було направлено запит до ТОВ «НВП «Донтехексперт» щодо можливості виконання останнім експертизи стосовно додержання колією вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час виконання робіт підвищеної небезпеки, та під час експлуатації устаткування підвищеної небезпеки.
3 червня 2016 року ТОВ «НВП «Донтехексперт» повідомило начальника «Слов'янської дистанції колії» про можливість виконання експертизи щодо додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час виконання робіт підвищеної небезпеки, та під час експлуатації устаткування підвищеної небезпеки та зазначено, що вартість робіт складає 40 124,32 грн (а.с. 109-113).
Відповідно до матеріалів справи процедура дії щодо отримання вказаних дозволів тривають і станом на час розгляду справи (17 січня 2017 року між ДП «Донецький експертно-технічний центр Держпраці» та ПАТ «Українська залізниця» уклали договір № 170 на виконання робіт, а саме - проведення експертизи щодо додержання вимог законодавства з питань ОП та ПБ під час виконання робіт п/н (а.с. 151-153, 180-183); 2 лютого 2017 року між ДП «Донецький експертно-технічний центр Держпраці» та ПАТ «Українська залізниця» укладено договір № 490 на виконання робіт щодо позачергового технічного огляду повітрозбірників (а.с. 185-187); 6 лютого 2017 року начальник структурного підрозділу «Служба колії» Регіональної філії «Донецька залізниця» звернувся до першого заступника начальника Регіональної філії з листом щодо погодження (за поясненням представника відповідача) договору на виконання робіт, а саме - проведення експертизи щодо додержання вимог законодавства з питань ОП та ПБ під час виконання робіт п/н та оплати 30% вартості цих робіт (а.с. 184)).
Судом встановлено, що 23 серпня 2016 року в структурному підрозділі «Слов'янська дистанція колії» Регіональної філії «Донецької залізниці» трапився нещасний випадок на виробництві з працівником колії (заступником начальника, виконуючим обов'язки начальника колії), який був травмований під час руху поїзду, про що був складений відповідний акт за формою Н-1 (а.с. 114-124) та проведено спеціальне розслідування зі складанням акту за формою Н-5 (а.с. 125-138).
23 серпня 2016 року начальник «Слов'янської дистанції колії» звернувся з листом до начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області з проханням проведення позапланової перевірки у зв'язку із травмуванням працівника колії (а.с. 198).
На підставі наказу Головного управління Держпраці у Донецькій області від 29 серпня 2016 року № 929 (а.с. 12) та направлення на перевірку № 5.1/634 від 29 серпня 2016 року (а.с. 18, 199) головним державним інспектором відділу нагляду на транспорті та зв'язку Іванченко В.П. 7 вересня 2016 року було проведено позапланову перевірку структурного підрозділу «Слов'янська дистанція колії» Регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Українська залізниця» на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, за результатом якої 7 вересня 2016 року складено акт перевірки № 05.1-3/7 (а.с. 15-18).
Як вбачається з зазначеного акту під час перевірки стану охорони праці та промислової безпеки були виявлені 8 порушень нормативно-правових актів з охорони праці (друга сторінка а.с. 17), з яких 1 визначене позивачем як таке, що створює загрозу життю людей, а саме - не отримання дозволу органів Держпраці на виконання робіт з підвищеною небезпекою та на експлуатацію обладнання з підвищеною небезпекою (1. технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (п. 2 Додатка до Порядку..., а саме: - посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа (п. 17 Додатку 3 до Порядку...); - вантажопідіймальних кранів (п. 19 Додатка 3 до Порядку...); - технологічних транспортних засобів, що підлягають реєстрації в територіальних органах Держпраці (п. 20 Додатка 3 до Порядку...); 2. зберігання балонів із стисненим (кисень) газом, які є обмінним фондом (п. 11 Додатка 2 до Порядку...); 3. зварювальних, газополум'яних робіт (п. 23 Додатка 2 до Порядку...) - що є порушенням вимог ст. 21 Закону України «Про охорону праці» № 2694 та постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107.
Акт позапланової перевірки № 05.1-3/9 підписаний всіма особами, які були присутні під час її проведення, без зауважень (а.с. 18).
7 вересня 2016 року під особистий підпис примірник акту отримав начальник «Слов'янської дистанції колії» ОСОБА_1 (а.с. 18).
7 вересня 2016 року позивачем винесений припис № 05.1-3/7 про усунення виявлених під час перевірки порушень (в тому числі порушення в частині відсутності дозволу на виконання робіт з підвищеною небезпекою та на експлуатацію обладнання з підвищеною небезпекою) до 10 жовтня 2016 року, який отриманий начальником «Слов'янської дистанції колії» у той же день (а.с. 102-103).
17 жовтня 2016 року начальником «Слов'янської дистанції колії» був прийнятий наказ про заборону роботи автокрану КС-4561, компресора в ремонтному відділі гаражів автотранспорту (обладнання (устаткування) підвищеної небезпеки (а.с. 213).
17 жовтня 2016 року «Слов'янською дистанцією колії» на адресу позивача був направлений звіт про часткове усунення порушень, виявлених під час проведення перевірки, в якому зазначено, що всі порушення крім порушення щодо отримання дозволів та щодо навчання та перевірки знань працівників колії, усунуті (а.с. 197).
17 листопада 2016 року керівник «Слов'янської дистанції колії» звернувся з листом до позивача з проханням продовжити термін усунення порушень щодо отримання дозволів та щодо навчання та перевірки знань працівників колії, виявлених під час проведення перевірки. Також у листі знов було зазначено, що інші порушення вже усунуті (а.с. 195).
18 листопада 2016 року начальником «Слов'янської дистанції колії» були винесені приписи (27) щодо заборони експлуатації (виконання робіт) підвищеної небезпеки (а.с. 214-240).
21 листопада 2016 року начальником «Слов'янської дистанції колії» прийнято наказ № 842-1.7/ПЧ-22 про заборону експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки на колії та про організацію роботи з отримання відповідних дозволів органів Держпраці на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію об'єктів підвищеної небезпеки (а.с. 188-189, 211-212).
Враховуючи встановлені під час перевірки обставини, зокрема, встановлення факту виконання «Слов'янською дистанцією колії» робіт підвищеної небезпеки та використання обладнання (устаткування) підвищеної небезпеки, позивач 22 вересня 2016 року (а.с. 245-246), а потім (повторно) - 26 грудня 2016 року (а.с. 4-8, 22) звернувся із позовом до суду.
При прийнятті рішення по справі суд вважає за необхідне зазначити, що сторонами не оспорюється той факт, що на час судового розгляду відповідачем не отримано дозволів на виконання «Слов'янською дистанцією колії» робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Відповідно до ч. 4 ст. 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.
Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці визначає Закон України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII (далі - Закон № 2694, Закон України «Про охорону праці»), дія якого поширюється на всіх юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та на всіх працюючих.
Права працівників на охорону праці під час роботи визначені ст. 6 Закону № 2964, згідно із ч. 1 якої умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон № 877, Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 1 Закону № 877 державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища абз. 1 ч. 1 ст. 1 Закону № 877.
Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України затверджене наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року № 826, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 року за № 1531/20269 (далі - Положення № 826).
Згідно з абз. 2 п. 1.2. Положення № 826 це Положення встановлює процедуру проведення перевірок під час здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю.
Заборона виконання робіт - зупинення або недопущення виконання певних видів робіт, які здійснюються суб'єктом господарювання на стадії будівництва, експлуатації, реконструкції або ліквідації; виготовлення, застосування або реалізації продукції, небезпечних речовин; користування надрами шляхом видачі розпорядчого документа Держгірпромнагляду України (розпорядження), що визначено абз. 3 п. 1.4. Положення № 826.
Згідно з п. 2.26. Положення № 826 право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки, зокрема: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
При цьому відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону № 877 виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Згідно з ч. 7 ст. 7 Закону № 877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 21 Закон України «Про охорону праці» визначено, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Таким чином, відповідач (як роботодавець) зобов'язаний був одержати в органах Держпраці дозвіл для свого структурного підрозділу («Слов'янської дистанції колії») на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. Невиконання цього обов'язку є порушенням вимог ч. 3 ст. 21 Закону № 1107.
Суд не приймає посилання відповідача як на підставу для відмову у задоволенні позову на те, що відповідач мав отримати висновки для оформлення дозволів ще у квітні 2014 року, але з незалежних від нього причин зазначені висновки були отримані лише через рік, після спливу їх дії (а.с. 67-101); а також на те, що зараз триває процедура оформлення нового договору з ДП «Донецький експертно-технічний центр Держпраці», укладеного за для отримання нових експертних висновків, які, в свою чергу, будуть підставою для отримання необхідних дозволів Держпраці (а.с. 109-113, 151-153, 180-187), враховуючи те, що укладення договору за для отримання експертного висновку та наступне отримання експертних висновків не є обставиною, яка дозволяє суб'єкту господарювання, що здійснює виконання робіт підвищеної небезпеки та застосовує (експлуатує) машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, - виконувати такі роботи та експлуатувати таке обладнання (устаткування) у період до отримання передбачених дозволів.
Враховуючи встановлені судом обставини, беручи до уваги, що станом на час розгляду справи необхідні дозволи відповідачем не отримані, суд дійшов висновку про необхідність задовольнити позовні вимоги позивача.
Згідно ст. 161 КАС України при прийнятті постанови суд вирішує, крім іншого, - чи є підстави допустити негайне виконання постанови.
При вирішенні зазначеного питання, враховуючи наявність відповідного клопотання з боку позивача (а.с. 174), суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про: 1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць; 2) присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; 3) поновлення на посаді у відносинах публічної служби; 4) припинення повноважень посадової особи у разі порушення нею вимог щодо несумісності; 5) уточнення списку виборців; 6) обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання; 7) усунення обмежень у реалізації права на мирні зібрання; 8) накладення арешту на активи, що пов'язані з фінансуванням тероризму та стосуються фінансових операцій, зупинених відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюцій Ради Безпеки ООН, зняття арешту з таких активів та надання доступу до них; (п. 9 ч. 1 виключено); 10) повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, - якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей. Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 ч. 1 ст. 183-2 цього Кодексу (ч. 1). Суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в постанові звернути до негайного виконання постанову: 1) у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті; 2) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; (п. 3 ч. 2 виключено); 4) прийняту у справах, визначених ст. 183-3 цього Кодексу; 5) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України, про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземця або особи без громадянства та про продовження строку такого затримання, про затримання до завершення розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні (ч. 2).
Виходячи з положень зазначеної вище статті суд може допустити постанову про зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, - у випадку, якщо постанова прийнята в порядку, передбаченому ст. 183-2 КАС України (в порядку скороченого провадження), або якщо не застосування негайного виконання може загрожувати життю та/або здоров'ю людей.
Суд зазначає, що дана адміністративна не справа розглядається за загальними правилами КАС України без застосування процедури скороченого провадження.
При вирішенні питання щодо наявності або відсутності підстав для застосування негайного виконання постанови, передбачених п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України, суд виходить з такого.
Як встановлено в судовому засіданні «Слов'янська дистанція колії» працює за відсутності відповідних дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатує обладнання підвищеної небезпеки з 2014 року (спочатку як структурний підрозділ ДП «Донецької залізниці» підприємства «Укрзалізниця», з грудня 2015 року - як структурний підрозділ Регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Українська залізниця»).
За вказаний період часу жодного нещасного випадку на колії, пов'язаного із відсутністю відповідних дозволів не було зафіксовано (доказів про наявність таких випадків суду не надано).
Інших доказів на підтвердження існування реальної загрози життю та/або здоров'ю людей у зв'язку із відсутністю відповідних дозволів суду також не надано.
Суд зауважує, що у п. 2.26 Положення № 826 порушення вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників та відсутність дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки - зазначені як окремі підстави для зупинення робіт, тобто, відсутність необхідного дозволу не є (автоматично) обставиною, яка свідчить про наявність загрози життю та здоров'ю людей.
Враховуючи наведене вище у суду відсутні належні та достатні підстави для застосування приписів ст. 256 КАС України та звернення постанови до негайного виконання.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною 4 ст. 94 КАС України передбачено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Правила розподілу судових витрат, які передбачені ст. 94 КАС України, не передбачають стягнення сплаченого судового збору з відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень. Також КАС України не передбачено повернення судового збору суб'єкту владних повноважень у разі задоволення його адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 2, 69-71, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Головного управління Держпраці у Донецькій області до Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Структурного підрозділу "Слов'янська дистанційна колія" Регіональної філії "Донецька залізниця" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити.
Застосувати до Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Структурного підрозділу "Слов'янська дистанційна колія" Регіональної філії "Донецька залізниця" заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом повного зупинення ведення робіт структурного підрозділу "Слов'янська дистанційна колія" Регіональної філії "Донецька залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" шляхом повного зупинення виконання робіт з підвищеною небезпекою та експлуатації обладнання з підвищеною небезпекою, а саме: технічного обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа; вантажопідіймальних кранів, технологічних транспортних засобів, що підлягають реєстрації в територіальних органах Держпраці); зберігання балонів із стисненим (кисень) газом, які є обмінним фондом; зварювальних, газополум'яних робіт.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні в присутності представника відповідача.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, складеної в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складний та підписаний 27 лютого 2017 року.
Суддя Волгіна Н.П.